VIDEO Victor Ponta, despre afirmatiile premierului: Ungureanu nu mai raspunde la intrebari concrete, a adoptat stilul agresiv, tipic lui Basescu

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:19 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, miercuri, pentru Mediafax, ca premierul Ungureanu a renuntat la stacheta serioasa si inalta si la discursul concret si a adoptat stilul lui Traian Basescu si al PDL, fiind agresiv cu adversarul, dar fara a raspunde la intrebarile concrete ale acestuia.

"Constat ca domnul Mihai Razvan Ungureanu a renuntat la stacheta serioasa si inalta pe care eu voiam sa purtam discutiile intre primul-ministru in functie si liderul opozitiei propus pentru aceasta functie, un nivel al discutiilor care sa se refere la lucruri foarte concrete: de ce a aprobat infiintarea unei facultati in limba maghiara pe criterii etnice, de ce nu poate sa-i schimbe din functie pe secretarii de stat pe care domnia sa i-a acuzat - ma refer la Blejnar si la Duta, de ce a spus ca nu da bani baronilor PDL si iata ca a dat, si mai ales de ce vinde cu o viteza si o frenezie mai mult decat ingrijoratoare pentru Romania ultimele participatii si resurse naturale care mai apartin inca statului roman unor firme dubioase din strainatate, cu preturi foarte mici", a spus Ponta, raspunzand astfel afirmatiilor facute de Ungureanu, marti seara, la Realitatea TV.

Presedintele PSD l-a acuzat pe Ungureanu de faptul ca a adoptat stilul lui Traian Basescu si al PDL, respectiv un stil care implica agresivitate fata de adversarul politic dar care, insa, eludeaza si raspunsurile la intrebarile concrete ale acestuia.

"Dincolo de faptul ca nu vrea sa mai tina discursul asa cum ar trebui sa fie, la un nivel al lucrurilor concrete, am vazut ca domnul Ungureanu, ieri, a adoptat stilul Traian Basescu sau stilul PDL: important este sa fii agresiv cu adversarul si sa nu raspunzi la nicio intrebare", a spus Ponta.

Liderul PSD a precizat ca nu va renunta sa-i adreseze premierului Ungureanu intrebari referitoare la lucruri concrete. "Eu voi continua sa-l intreb de lucruri concrete si sa-l intreb, in final, daca domnia sa intelege sa fie prim-ministru al Romaniei sau se multumeste sa fie un prim-ministru al lui Traian Basescu si al firmelor ciudate din afara tarii care, sub mandatul domniei-sale, transfera practic proprietatea Romaniei in niste maini private straine", a adaugat Ponta.




Premierul Mihai Razvan Ungureanu i-a raspuns dur lui Victor Ponta, marti seara, la Realitatea TV, pentru acuzatiile ca ar fi tributar unor interese economice straine recomandandu-i acestuia "sa mai citeasca ceva" inainte de a face astfel de afirmatii si l-a trimis "inapoi la scoala ca sa nu mai facem greseli", cu referire directa la declaratiile sale dar si ale lui Dan Sova privitoare la Holocaust.

"Domnul presedinte Ponta are norocul de a avea in preajma domniei sale, ma rog, la distante mai mici sau mai mari, doi fosti prim-ministri - Adrian Nastase si Calin Popescu Tariceanu. Nu costa nimic sa iei un sfat bun dintr-o parte si dintr-alta, daca tot ne pregatim undeva in viitor sa administram niste probleme, macar sa citim un pic", a declarat premierul.

Intrebat de Emil Hurezeanu despre aluziile lui Ponta ca ar fi evreu si supus intereselor economice straine, dar si despre recentele declaratii ale purtatorului de cuvant al PSD in privinta Holocaustului, Ungureanu a raspuns transant: "Inapoi la scoala, ca sa nu mai facem greseli. Nu este bine ca oameni tineri care au constiinta sa nu amestece Holocaustul cu nu ne vindem tara".

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, ca mandatul Guvernului Ungureanu nu are legatura nici cu interesele tarii noastre, nici cu interesele de partid ale PDL, UNPR, UDMR, ci cu interese externe Romaniei, legate de transferul a ceea ce a mai ramas din resursele naturale in maini necunoscute.


Citeste mai multe despre   


















5295 vizualizari

  • +37 (45 voturi)    
    Ponta numai la Basescu se gandeste (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:24)

    ealexs [utilizator]

    Ce faceti cand nu va mai fi Basescu pe cine o sa dati vina ? o sa mai aveti ceva de zis atunci ?

    Fara Basescu ramai fara 90% din fraze Ponto :)
    • +29 (31 voturi)    
      ?! (Miercuri, 4 aprilie 2012, 14:05)

      calamaru [anonim] i-a raspuns lui ealexs

      Absolut incredibil tupeul pdsrist! Sunt siderat de inconstienta acestui Tache Farfuridi (nene Iancule, cata dreptate ai!) si de lichelismul sau. Este trimis pe drept cuvant in KO de catre Ungureanu, iar el, in loc sa se faca mic si sa puna mana pe carte astfel incat, atunci cand va creste si el odata mare sa faca o branza, el tot tine coada sus. Pai atunci... sa i se reteze "coada"! Si nu numai coada, ci si "baza", fundamentul pe care troneaza gandirea pontonesciana si fara stirea caruia Ponta nici nu isi sufla mucii: conu' Nastase!
    • +16 (16 voturi)    
      eeeeee (Miercuri, 4 aprilie 2012, 15:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui ealexs

      ca orice pusti caruia abia i-au dat tuleiele, el mai are vise si cu tanti nuti si cu roberta.
      acum, ca si-a luat-o in freza fara drept de apel, da si el din clont, mai mult ca sa nu zica tat-su bombonel si cu bunicuta ca n-are ce ar vrea tat-su sa i se mai numere dar n-are. oua adicatelea.
      partea proasta e ca e sustinut de hotii nehamesiti de 8 ani incoace, ca nu de alta dar mai bine pui un tont la inaintare, pe care stii ca-l poti manipula cum vrei.
  • +35 (41 voturi)    
    Ponta de speta lui C. Antonescu (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:29)

    paard [utilizator]

    Stilul asta vesnic agresiv si in contradictoriu e de-a dreptul enervant.
    Nici unul din cei doi mascarici nu au si nu stiu sa aiba un vocabular si statut de conducator, de lider
    Ne-am cam saturat de replicile astea slabe, de om frustrant, ce nu stie sa constriasca o fraza bazata de rationament, inteligenta si curaj (nu tupeu de doi lei)
  • +34 (38 voturi)    
    expertul in concesiuni (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:33)

    oilman [utilizator]

    Ponta din nou cu populismul si 'nu ne vindem tara' in loc de chiloti. Cel putin o timpenie la cicnci cuvinte, domnu' Ponta. Diferenta majora intre discursul analfabet, stupid si plind de minciuni al lui Ponta si prezenta demna si coherenta a lui MRU. Oare cit de jos poate ajunge cineva care avind oportunitatrea sa voteze pe unul din cei doi sa il voteze pe Ponta ? MRU si politrucul vulgar al PSD sint in ligi diferite ...
  • +31 (39 voturi)    
    haha (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:37)

    thebblack [utilizator]

    cand victor ponta acuza voalat ca MRU e evreu si supus unor interese externe romaniei necunoscute e lucru concret.

    cand MRU ii recomanda lui victor ponta mai in gluma, mai in serios sa mai mearga la scoala si sa se mai sfatuiasca cu colegi mai experimentati, e discurs agresiv, tipic basescian.
  • +33 (37 voturi)    
    Bla,bla,bla, nu ne vindem tara! (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:45)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Stacheta e tot acolo dar Ponta o vrea mai jos, la nivelul lui si a electoratului pe care il pastoreste, usor retardat, macinat de neputinta si comunism.
    Pana la urma Ponta a avut toate raspunsurile dar nu are replica, atat de dura a fost lovitura primita de gibon.
    Bla, bla, bla-ul pe care il vrea ca replica Ponta confirma faptul ca Pona nu este si nu va fi niciodata un om politic, ci va ramane lacheul cu mapa a lui Bombonel.
    Atata a putut Ponta, cel care se vrea premier peste o tara in care peste jumatate din cetatenii sunt mai destepti decat el!
    • +20 (24 voturi)    
      DE UNDE NU-I, NICI DUMNEZEU NU CERE (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:22)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      In *desteptaciunea* lui, Ponta ne-a spus cu verb si predicat cum procedeaza el, Antonescu si toti uslinosii: *important e sa fii agresiv cu adversarul si sa nu raspunzi la nici o intrebare*.
      Prin faptul ca a sarit ca ars si s-a grabit sa-i traga un perdaf asa cum stie el premierului Ungureanu, nu a facut nimic altceva decat sa confirme ca e un pigmeu si ca premierul a avut mare dreptate.
      • +3 (3 voturi)    
        Primul care (Joi, 5 aprilie 2012, 10:19)

        lzrd [utilizator] i-a raspuns lui carat

        a avut dreptate in ceace il priveste pe Ponta a fost Basescu si acum ne certifica parearea presedintelui si premierul,de departe un foarte bun politician extrem de bine pregatit.
        Ponta chiar daca ar relua lecturile obligatorii pentru un viitor PM tot nu ar putea recupera anii de superficialitate din pregatirea sa.
  • +29 (33 voturi)    
    Tontisme (Miercuri, 4 aprilie 2012, 12:53)

    Mih. [utilizator]

    Ar fi putut Tonta sa raspunda altfel?
    Categoric, nu!
    Tonta, Tonta, nici nu stii
    Cat de jalnic vei tot fi...
    Pana chiar te vei topi
    In oceanu-ti de prostii...
    Esti obraznic si incult
    (eu m-am lamurit demult)
    Vanitos, dar gaunooos...
    Si un mare mincinos...
  • +26 (30 voturi)    
    victorash (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:04)

    nicksone [utilizator]

    bata-te sa te bata! iar umbli cu unitati de masura diferite ptr aceeasi problema! cum puteti vb de agresivitate cand tu si acolitii / ciracii/ partenerii / toinomatele tale ejecteaza seara de aseara agresivitati acum enumite basesciene??? chiar nu iti trece prin cap ca sunt oameni care iti urmaresc evolutia in timp si spatiu si sunt socati de cat de nestatornic in idei / comportament esti? ca te sucesti dupa cum bate vantul??? stai pe un puroi generat de cei mai corupti oameni si te mai dai "maria imaculata"? mi-e sila de tine...
  • +27 (33 voturi)    
    IPOCRIT (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:10)

    puiu70 [utilizator]

    Asta este din pacate Ponta: un mare ipocrit. Sa vorbesti de sub pulpana lui Nastase(care a dat Petrom pe gratis) despre cum vinde MRU rezervele tarii sau sa te vaiti ca vrei lege pentru uninominal strict atunci cand tu ai blocat aceasta lege cand a fost propusa de Basescu este cel putin ipocrizie. Acelasi lucru in cazul vaicarelilor despre traseisti pe care tu acum ii primesti cu bratele deschise. Mi-e scarba...
  • +19 (21 voturi)    
    Victoras, (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:15)

    John M. [utilizator]

    MRU sterge cu tine pe jos in orice conditii, in orice functie, in orice situatie.
    • +6 (6 voturi)    
      hahaha (Miercuri, 4 aprilie 2012, 20:02)

      AndreiPaval1318345322093 [anonim] i-a raspuns lui John M.

      E ca si cum ai spune ca un analfabet a luat bacul...
      Asta e Ponta. Nici nu pot fi comparati cei doi, MRU este foarte foarte inteligent, abil, si orice vreti voi.. fata de cei doi crai din opozitie.

      Eu as vrea o confruntare intre cei doi.
      Ce a fost Gadea pupincuristul, dar cei doi ar face ca orice roman cu minte si ceva informatii sa NU voteze USL. A nu se intelege in loc PDL!!

      Dar eu maine votez MRU si orice partid/formatiune ar reprezinta el
  • +18 (20 voturi)    
    Inteleptul Ponta (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:25)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Daca-l intrebi cat este ceasul, el raspunde concret ca maine ploua.
  • +17 (19 voturi)    
    aha (Miercuri, 4 aprilie 2012, 13:35)

    Micu Ina [utilizator]

    "a renuntat la stacheta serioasa si inalta pe care eu voiam sa purtam discutiile". Mare saltimbanc mai esti, monser, pai la ce privatizari a facut raposatul Musetescu cred ca ai putea sa taci.
  • +18 (20 voturi)    
    tu vorbesti (Miercuri, 4 aprilie 2012, 14:06)

    cotora [utilizator]

    victor ponta, tu vorbesti ?, tu care toata ziua numai minti, umbli cu diversiuni si manipulari, tu vorbesti ce-ti sopteste iliescu, nastase, sau consilierii tai de 2 bani
  • -17 (19 voturi)    
    Ungureanu = penibil (Miercuri, 4 aprilie 2012, 14:20)

    deceneus [utilizator]

    absolut penibila prestatia lui Ungureanu ...intrebat de probleme importante ale romanilor cum ar fi Chevron si Rosia Montana a declarat ca "nu stie"... pai e pus acolo ca sa stie!!! afirmatiile despre Ponta pur si simplu copilaresti, iti aduc aminte de pustii de scoala generala
    • +15 (15 voturi)    
      Penibil esti matale (Miercuri, 4 aprilie 2012, 14:58)

      Mih. [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      Alt comentariu e de prisos.
    • +17 (17 voturi)    
      Doare? Nu doare din pacate (Miercuri, 4 aprilie 2012, 15:43)

      Anjo [utilizator] i-a raspuns lui deceneus

      "Acordul petrolier care vizeaza explorarea, dezvoltarea si exploatarea pentru perimetrul Barlad a fost aprobat prin HG 2283/2004 de catre Guvernul Nastase. Acordul de concesiune a fost incheiat intre Agentia Nationala pentru Resurse Minerale si compania britanica Regal Petroleum. In 2010, Chevron a preluat licenta de la Regal Petroleum pentru suma de 25 de milioane de dolari, fara TVA.

      HG 2283/2004 a fost semnat de premierul de atunci, Adrian Nastase, de fostul ministru al economiei, Gavril Baican, de fostul ministru al finantelor, Mihai Tanasescu si de fostul presedinte ANRM, Maria Iuliana Stratulat."

      Daca ar durea prostia ta ai avea capul cat roata la combina.
      "MRU vinde ce a mai ramas din avutia Romaniei" ca sa citam pe bravii conducatori de ostiri tembelizate ale USL. Dar a pus intrebarea gresita. Intrebarea corecta era de ce guvernele Nastase, Tariceanu, Ciorbea, Vasile au dat de-a moaca aproape toata avutia Romaniei?
      Asta trebuia sa intrebi Victor Ponta. Trebuia sa intrebi de ce un ministru nu poate incheia nici un acord comercial in tara asta fara asentimentul primului ministru. Si uite asa vei afla si unde e flota (adica Navrom), si unde e aurul de la Rosia Montana, si exploatarile petroliere din Marea Neagra, concesionate de Tariceanu in ultima zi de mandat ca premier (din fericire "amendate" ulterior), intreaba cum este cu cazul RAFO Uite asa vei afla ca demagogul Vozganian poate fi si el anchetat pentru acele cesiuni facute. Domnule Victor Ponta si domnule Crin Antonescu sculati-va sa vedeti cum dormiti somnul indobitocirii induse de Nastase (a.k.a. Nas7case), de Iliescu, de Voiculescu, Patriciu si multi altii. Scuturati-va de toti acesti tradatori de neam si tara si opuneti-va lor. Dati dovada de demnitate si incetati sa mai fiti portavocea intereselor economice ale celor care va platesc concediile si fiti purtatorii de cuvant ai celor care va platesc salariile de la Parlament. Purtatorul nostru de cuvant.