Scrisoare trimisa de Adrian Nastase lui Emil Boc: Sunteti, fie ca vreti fie ca nu vreti, candidatul PDL la alegerile prezidentiale din 2014 si va sugerez sa nu va faceti alt program

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:29 Actualitate | Politic


Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, i-a trimis miercuri o scrisoare presedintelui PDL, Emil Boc, in care a dorit "sa-l previna" pe acesta asupra "destinului politic" si a unei "cutume" in baza careia liderul PDL este "candidatul PDL la alegerile prezidentiale din 2014 si va sugerez sa nu va faceti alt program, cum ar fi participarea la alegerile locale pentru Primaria din Cluj-Napoca, in iunie, acest an."

Scrisoarea lui Adrian Nastase, publicata pe blogul sau:

"Doresc sa va previn in legatura cu anumite aspecte importante privind destinul Dumneavoastra politic viitor.

Iata, recent, intr-o motivare privind desfasurarea campaniei electorale prezidentiale din 2004, judecatorii Ionut Matei si Ioana Bogdan (fosta consiliera a procurorului sef DNA, Daniel Morar) au constatat existenta unei cutume despre care, probabil, nu sunteti informat. Citez din motivarea respectiva: 'Curtea retine in primul rand ca nu doar in Romania, ci si in alte tari cu traditie democratica exista cutuma desemnarii ca si candidat al unei formatiuni politice la cea mai inalta functie electiva din stat, a presedintelui acesteia' (pag.112).

Aceasta constatare a celor doi judecatori viza apararea mea, conform careia 'Trofeul Calitatii' in constructii, considerat de catre cei doi judecatori un vector de finantare pentru candidatura mea la prezidentiale, fusese demarat in iarna 2003-2004, in timp ce candidatura mea la prezidentiale a fost decisa in august 2004.

Cei doi judecatori au considerat, insa, in baza 'cutumei' amintite, ca prin simplul fapt ca eram Presedinte al PSD insemna, ab initio, ca eram si candidat la Prezidentiale.

In aceste conditii, imi fac o datorie de constiinta in a va avertiza de existenta acestei 'cutume', in baza careia sunteti, fie ca vreti fie ca nu vreti, candidatul PDL la alegerile prezidentiale din 2014 si va sugerez sa nu va faceti alt program, cum ar fi participarea la alegerile locale pentru Primaria din Cluj-Napoca, in iunie, acest an.

In acelasi timp, va rog sa observati ca domnul Prim-ministru Mihai Razvan Ungureanu nu ar putea participa la alegerile prezidentiale din partea PDL decat daca v-ar lua locul ca presedinte al partidului, ceea ce nu ar fi elegant din partea domnului Traian Basescu."


Citeste mai multe despre   


















1094 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Cand judecatorii lasa liberi coruptii (Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:32)

    CalinM [utilizator]

    Ajung sa dea lectii de moralitate. BLEAH!
    • +4 (4 voturi)    
      Lui Ponta i-o fi scris? (Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      ... sau junele Victoras stia ab initio ca asta e rolul lui ca sef la PSD si deci pregatindu-se pentru prezidentiale a refuzat postul obositor de premier. Atunci totul ar capata sens ... Oare Crin o fi aflat?
  • +1 (5 voturi)    
    Hm (Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:42)

    calamaru [anonim]

    Ia te uita, ce se mai baga hadreian nahstase in seama. Vezi-ti, ma jefuitorule, de caltii tai si lasa-ne in durerea noastra, duce-te-ai la puscarie!
  • +4 (6 voturi)    
    nastase (Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:46)

    alip [utilizator]

    Din ciclul hai sa fim aroganti pe blog. Daca primea 2 ani cu executare, acum nu-i mai ardea de asemenea exercitii de gandire in legatura cu lucruri care nu il privesc catusi de putin.
  • +3 (5 voturi)    
    Frica de MRU (Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:49)

    raduela [utilizator]

    Oare cand se judeca recursul celor 2 dosare ale
    puscariabilului nastase?Sper sa ne mai scuteasca
    atunci de aceste comentarii...Probabil insa ca daca
    ponta va ajunge premier si usl castiga alegerile, nastase ar putea fi contracandidatul lui Emil Boc la Presedintie in 2014...
  • +3 (3 voturi)    
    culmea obrazniciei ! (Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:53)

    mercedes [utilizator]

    Eu mi-as face probleme pentru propriul destin politic, domnule Nastase.
  • +4 (4 voturi)    
    la pushcarieeeee!!!! (Miercuri, 4 aprilie 2012, 10:54)

    unnene [utilizator]

    lui bombo ii tremura chilotzii :)) nu mai stie ce sa faca ca sa intimideze judecatorii. iti dorim multa racoare si mai lasa teatrul asta ieftin ca nu pune nimeni botul. ia sa vezi cum e sa numeri tu oua de colegi de celula :))
  • +4 (4 voturi)    
    Adrian? (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:09)

    nicksone [utilizator]

    tu esti tata? cel prea terfelit de justitia cea prea mult aflata in subordinea ta si a baietilor destepti dar fara de carte gen Catalin Voicu? nu e mai bine sa iti trimiti ciracii in Parlament sa regleze aceste "cutume" prin modificarea constitutiei? cand un act de coruptie este vizibil si de pe luna, tu te legi de toate aceste "gauri" ptr a scapa, scapand din vedere esentialul? tu sti ca toata lumea vb aici, in constanta, pe la colturi ca asa pe fata le era teama tuturor, de zecile de tiruri care treceau neatinse si erau ale LUI (imi amintesc ca cel care mi-a spus nu ti-a dat numele, spunand LUI si uitandu-se undeva in sus...).
    daca nu esti in puscarie, inseamna ca deocamdata esti puscariabil. iar din aceasta calitate nu cred ca iti permite grosimea obrazului sa mai emanezi aceste scrisori deschise. sau obrazul permite? nu de alta, dar pari asa, mai slabit decat atunci cand pocneai de sanatate si imbuibare.
    v-am vizitat, conjuctural, fieful din Focsani. simai vizitand si altele, inclusiv cel din constanta, am inteles: aruncati praf in ochi oamenilor ptr a le distrage atentia de la mizeria si saracia in care traiesc in timp ce tu si parvenitii va imbuibati. promotori ai baronismului local!!!
    mi-e sila adriane, si chiar incepi sa fii mic, mic de tot...
  • +1 (1 vot)    
    ce vrea sa zica ? (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:19)

    cotora [utilizator]

    ce vrea sa zica, ca emil boc este obligat sa candideze, iar razvan ungureanu nu poate, ca nu este sef la pdl ?, sau il obliga pe boc sa nu candideze, sau sa-si dea demisia de la sefia partidului, iara umbla psd-isti cu manipulari si diversiuni ?, asa cum a facut tot timpul, de ex cu vanzarea resurselor,parca nu psd-ul a vandut pe nimica, ex petrom, sidex, cu debarcarea lui anastase, desi stie ca numai grupul parlamentar o poate schimba, sau cu motiunea de cenzura, infiintarea facultatii se face conform legii educatiei, aceastia, ponta, nastase,psd in general, chiar ne cred de prosti
  • +1 (1 vot)    
    Bombo lasa cutumele ca tot acolo ajungi (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:24)

    Babanix [utilizator]

    Adrian Nastase se baga in seama si se agatza de "cutume", doar-doar n-o face puscarie.
    Insa baietii abia il asteapta sa le incalzeasca paturile.
    Ceea ce-i doresc si eu. Sa ia cu el acolo si trofeul calitatii.
  • -1 (1 vot)    
    DOUA EPAVE POLITICE (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:44)

    ilarion [utilizator]

    mai bine sa se apuce de table cu alde videanu
    sau sa si scrie memoriile cu tariceanu
    ei nu mai au loc in prim planul vietii politice
    toti sunt deja istorie din diferite motive
    acum este randul nostru generatia de dupa 1970
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase (Miercuri, 4 aprilie 2012, 11:55)

    Vizitiul [utilizator]

    Ar trebui sa prefere puscaria, altfel sigur ii va veni careva de hac, daca tot vorbim de preveniri :)