Monica Macovei: Astazi nu iau in calcul plecarea din PDL, nu stiu ce se va intampla. Daca plec nu ma duc la USL

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 3 aprilie 2012, 11:24 Actualitate | Politic


Europarlamentarul democrat-liberal Monica Macovei a declarat, marti, ca nu se gandeste, deocamdata, sa paraseasca PDL, dar ca, daca ar fi sa plece, nu s-ar indrepta in niciun caz spre USL: "Astazi nu. Nu stiu ce se va intampla. Depinde ce se va intampla. Oricum, daca plec nu ma duc la USL", a afirmat Monica Macovei, raspunzand la intrebarea daca ia in considerare plecarea din PDL, potrivit Agerpres.

Europarlamentarul PDL a adaugat ca deocamdata nu se impune organizarea unui congres extraordinar in partid. "Inainte de alegerile locale in nici un caz. Nu stiu ulterior, sa vedem, sa discutam cu colegii".

Europarlamentarul Monica Macovei sustine, marti, la Cluj, conferinte despre justitie si buna guvernare, la invitatia Asociatiei Tinerilor Greco-Catolici ASTRU-Cluj.

Monica Macovei se opune deciziei de luni a Biroului Permanent National al PDL de a-l exclude din partid pe europarlamentarul Cristian Preda, ea declarand ca va lupta pentru ca acesta sa ramana in PDL.

Decizia de excludere a lui Cristian Preda a venit dupa ce deputatul Silviu Prigoana a depus o cerere in acest sens, pe motiv ca Preda a continuat sa il atace public dupa ce partidul l-a desemnat drept candidat la Primaria Capitalei.



















2700 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Dupa faza cu lustratia procurorilor, ar cam trebui (Marţi, 3 aprilie 2012, 11:41)

    Metec [utilizator]

    Mie votul PDL cu adresa la Macovei, de la legea lustratiei, mi s-ar fi parut un motiv suficient de puternic pentru o demisie din partid. Cand eviti lustrarea lui Mele si MRU, dar votezi impotriva MM, e evident cum te pozitionezi... Demisia Monicai din PDL e doar o chestiune de timp. Oricum, tot raul spre bine: vom avea un partid al elitelor intelectuale! De abia astept...
    • -4 (16 voturi)    
      Frunzaverde e un tradator, Monica nu ! (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:19)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Metec

      Cand Frunzaverde si-a justificat plecarea
      prin faptul ca PDL a luat-o pe aratura - toti
      orajii l-au declarat tradator.
      Acum cand Macovei incepe sa spuna
      ca PDL a luat-o pe aratura....nu stiu cum se face,
      dar Frunzaverde ramane un tradator ,
      in timp ce mama reforma cica si-ar pastra
      onorabilitatea neafectata.
      Căci ce e mai frumos decat sa incepi
      sa gauresti cu bormasina fundul putre al corabiei care te-a purtat
      pana hăt la Bruxelles....
      • +1 (11 voturi)    
        asa este (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:48)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        frunzaverde este un tradator pt ca s-a dus la USL, partidul hotilor.
      • +7 (7 voturi)    
        Discernamant, pas (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:47)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

        Se vede treaba ca trebuie sa iti mestece cineva informatia.
        Cand X-ulescu paraseste partidul de guvernamant pentru a mai roade un ciolan si in urmatorii 4 ani, e jenant sa o dea cotita cu chestiuni de doctrina. Poate spune ca ii place sa roada ciolanul si cel putin este onest in micimea lui.

        Daca MM ar parasi PDL, nu ar face-o pentru ciolan, iar asta e diferenta fundamentala dintre cei doi. Ea ar putea vorbi de principii, Frunzaverde nu.
        FV ar fi fost un tip superonorabil daca ar fi parasit PDL acum vreo 3 ani si ar fi intrat in opozitie, dar acum cu 6 luni inainte de alegerile care vor consimti infrangerea PDL, nu e vorba decat despre chemarea ciolanului.
    • -11 (11 voturi)    
      Va pleca cat de curnad (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:29)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Metec

      Cine naiaba s-ar pacali sa o primeasca pe Macovei in partid?! PDl s-a fript dandu-i o sansa sa fie alturi de cineva, dupa ce a fost izgonita din sistemul juridic pt incompetenta!
      Sa nu uitam ca, M.M. impreuna cu Cristian Preda, au barfit Romania la Buruxelles. Romanii adarati asa ceva nu fac! La ei vorba cu spalatul rufelor in familie nu este valabila, din pacate!
      • +12 (14 voturi)    
        aiuritor (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:42)

        alt Sorin [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Scuze, Sorin, dar asa aberatii citesc mai rar. E greu de imaginat cum vezi albul ca fiind negru.
        • +8 (10 voturi)    
          E simplu! (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:53)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui alt Sorin

          Se simte cu musca pe caciula!
          E... rosu!
      • +8 (8 voturi)    
        Fals patriotism comunistoid (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:03)

        Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Au barfit Romania?? Nu stii ce spui! Crezi ca bagatul gunoiului sub pres pentru a da bine, ca poleirea realitatilor jalnice din tara ar fi metoda cea mai buna? Crezi ca cei de la Bruxelles sunt orbi ? Cum vrei sa schimbi ceva in bine , cand nu accepti sa recunosti ce e rau? Minciuna si falsul patriotism sustin starea de mizerie actuala. Da' capra raioasa tine coada-n sus!
      • +7 (7 voturi)    
        Si cu jalba in bat la CE a USL-ului cum a fost ? (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:07)

        celalalt Sorin [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Monica Macovei a barfit Romania la Bruxelles ? Sau USL-ul cand au facut conferinta acolo despre "dictatura" lui Basescu ? Voi chiar nu mai stiti ce minciuni sa mai inventati ? Credeti ca toti avem memorie asa scurta ?
      • +4 (4 voturi)    
        stii tu ceva... (Marţi, 3 aprilie 2012, 14:26)

        NL [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Stii tu ceva, dar nu stii bine. Daca te uiti in presa (nu pe Antene si Realitatea!) o sa vezi ca cei care au "birfit" (cum zici tu) Romania la Bruxelles au fost cei de la USL, care au reclamat "dictatura". Macovei a atras atentia asupra coruptiei si a pastrarii MCV (pe care Adrian Nastase, un USLas de frunte, il vrea eliminat).
        Coruptia din Romania e o realitate. Dictatura e o chestie inventata de Voiculescu si ai lui ca sa scoata lumea in strada, sa preia puterea si sa blocheze dosarele.
      • +4 (4 voturi)    
        :) (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:05)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Sorin

        Daca nu era Monica Macovei nici Romania nu mai era la Bruxelles...
    • +3 (3 voturi)    
      Totusi .... (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:55)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Metec

      Desi imi place de Monica Macovei si este clar ca nu prea mai este din acelasi film cu PDL, totusi inainte sa plece trebuie sa mai faca ceva, dupa mine:

      ... am ramas cu o nelamurire, revin si eu cu o intrebare …. Avad pretentie de onoare de la dumneavoastra (cum ne-ati obisnuit), aveti - daca nu ma insel eu - o restanta la noi, astia care va sustinem TOCMAI pentru ca aveti onoare:

      Cum ar amas cu declaratia de luni, 3 octombrie 2011 .... "Peste 50 de secretari de stat si sefi de agentii au fost audiati. In maxim 10 zile veti afla rezultatul. Unii vor fi dati afara" [http://m.hotnews.ro/stire/10308616 ]

      Noblesse oblige!
    • -1 (1 vot)    
      asa da! (Marţi, 3 aprilie 2012, 17:01)

      avira [anonim] i-a raspuns lui Metec

      In urma declaratiei de pe blog a Monicai Macovei,ca ar fi votat impotriva suspendarii lui Cristian Preda,este un semnal ca si ea si-o cam cauta. Sa tineti minte acest lucru pentru a nu acuza PDL de gesture necugetate la adresa celor care nu inteleg ca intr-un partid cand intrii o faci constientizand ca trebuie sa respecti regulile interne.
  • +10 (14 voturi)    
    Nu stiu daca PDL s-a gandit la asa ceva (Marţi, 3 aprilie 2012, 11:42)

    CalinM [utilizator]

    Intrebarea ziaristilor mi se pare ca merge prea departe. De unde pana unde au ajuns ziaristii la asta ma depaseste. Oricum Monica Macovei are votul meu de pe acum.
  • +13 (13 voturi)    
    Tot respectul pentru doamna MACOVEI (Marţi, 3 aprilie 2012, 11:49)

    cix [anonim]

    Cred ca a venit timpul ca Romania sa aiba si o femeie presedinte sau cel putin prim ministru. E una dintre putinii politicieni romani cu coloana vertebrala de care toti au frica. Sper sa creeze intr-o zi un partid cu persoane ca ea si nu cu toti asa zisi businessmeni cu afaceri cu statul sau ingamfate ce se compara cu Thatcher, pe care eu as compara mai degraba cu CIOCIOLINA in cariera politica.
    • 0 (4 voturi)    
      Remarca ptr cix (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:34)

      Observer [anonim] i-a raspuns lui cix

      Ca sa fii prim ministru nu e suficienta coloana vertebrala, mai trebuie si aptitudini manageriale
      • +6 (6 voturi)    
        oarecum (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:49)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Observer

        prefer un onest incapabil unui hot capabil.
  • -2 (8 voturi)    
    Daca plec nu ma duc la USL ! (Marţi, 3 aprilie 2012, 11:56)

    Porumbelul Pacii [anonim]

    De la ” Iarna nu-i ca vara” nu am mai auzit
    niste vorbe atat de adanci ! :):):)
    *
    Ieri Crin Antonescu spunea despre
    Cristi Preda ca nu a facut vreun demers pentru
    a intra in USL dar (avand in vederte trecutul sau
    de lupta intru desfiintarea PNL ) nici nu e cazul sa faca pentru ca nu va fi primit.
    *
    Respectiva precizare a lui Antonescu mi s-a părut
    cam aiurea.
    Uite totusi ca nu era chiar lipsita de temei.
    Vad ca se apropie rapid momentul in care Boc ,
    Anastase si Udrea ne vor anunta ca nici
    ei nu vor sa plece in USL

    PS. Pe cuvant ca nu as fi surprins daca intr-o zi
    Basescu va solicita intrarea fie si in PC !
    • -3 (5 voturi)    
      100 (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:11)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      DE PUNCTE! MAXIM!!PENTRU OPINIA ACEASTA!
    • +3 (3 voturi)    
      susrprins? (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:35)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Pacii

      Nu trebuie sa ne surprinda nimic.
      Sistemul politic actual permite absolut orice, mai putin democratia reala, echitatea sociala, dezvoltarea economica, afirmarea profesionistilor.....si alte chestii marunte de acest gen.
      Doar schimband sistemul. vom scapa si de apucaturile lui.
  • +5 (5 voturi)    
    Intrebarea jurnalistei (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:33)

    Publicus [utilizator]

    Eu cred ca intrebarea jurnalistei a fost intemeiata. Blaga a devenit sef de campanie si se asteapta ca tripleta blagavideanuberceanu sa isi recastige puterea in partid. Astfel de oameni, cei trei enumerati mai sus impreuna cu altii de genul Udrea si Boureanu nu au nevoie de oameni ca Monica Macovei. Mai sunt cativa oameni onesti in PDL, daca pleaca si ei si raman doar javrele..........
  • +1 (1 vot)    
    Cola Di Rienzo, ultimul tribun al Romei (Marţi, 3 aprilie 2012, 12:34)

    Mazeta [utilizator]

    Incercand sa scape, imbracat in hainele unui servitor, a fost recunoscut si linsat de multime. „Usile Capitoliului, scrie istoricul englez Gibbon, au fost distruse cu topoare si foc; si pe cand senatorul incerca sa scape, deghizat, l-au tras pe terasa palatului, scena finala a atator crime ordonate de el si chinuit, lovit si scuipat, si-a dat viata, impuns de zeci de pumnale, in strigatele multimii incitate.”
  • -3 (5 voturi)    
    sal (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:01)

    aly [anonim]

    Doamna Macovei nu va pleca din PDL…Este o persoana cu caracter ,normal ca nu va pleca niciodata la usl
  • -2 (2 voturi)    
    sal (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:07)

    sorin [anonim]

    Cine naiaba s-ar pacali sa o primeasca pe Macovei in partid?! PDl s-a fript dandu-i o sansa sa fie alaturi de cineva, dupa ce a fost izgonita din sistemul juridic pt incompetenta!
    Sa nu uitam ca, M.M. impreuna cu Cristian Preda, au barfit Romania la Buruxelles. Romanii adarati asa ceva nu fac! La ei vorba cu spalatul rufelor in familie nu este valabila, din pacate!
    • +1 (1 vot)    
      Singure pe camp (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:51)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui sorin

      Sorinel, ai lasat animalele sa pasca singure pe camp, nu-i a buna. Ia zi, sorinache, care-s romanii aia adevarati pe care ii ai in vedere?
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:10)

    catalin_mattei [utilizator]

    de ce PDL-istii se opun unei ascensiuni a respectivei doamne? De ce, asa cum a lasat sa se intrevada, PDL Bucuresti nu a mers la Bucuresti pe mana acestui om politic daca orice portocaliu o da ca exemplu de mare cinste?.. Este interesant de vazut care este secretul....
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns simplu (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:36)

      Pt@ Intrebare [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      "De ce PDL-istii se opun unei ascensiuni a respectivei doamne" ?

      Pt ca nu au creer. Nu vezi ca-i deranjeaza tot ce insemna om cu studii si viziune?
      Ia citeste si evz ( gunioul zilei) sa vezi ce campanie este impotriva toturor doctorilor.
      O sa-ti dai singur seama de ce.
      Noi muncim, nu gandim.
      • +1 (1 vot)    
        Draga domnule Mattei, (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:54)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Pt@ Intrebare

        induceti eronat ideea ca pedeleii sunt "taticii" sintagmei mai sus mentionate.
        Daca ne aducem aminte aceasta este o marca inregistrata ilici. De la el a plecat raul.
        Cine sa/l indrepte acum?
        Invatamantul demolat de abramburica, sfaramat de marga, facut pulbere de adomnitei, la care cu succes se adauga "educatia" televiziunilor, toate isi au poriginea in era ilici.
        Nu ca pedeleii ar fi mai breji.
        Dar, sa nu uitam ca ilici a avut sansa sa faca tara asta sa fie una adevarata. Demonstratiile din ianuarie, mineriadele,... coruptia instituita de javra comunista au facut ca bruma de respect din decembrie 89 sa se transforme intr/o mare greata.
        De ce ulsasii nu au creier?
        Cu ce le strica Sarbu, Diaconescu...?
        Ca de obicei cancerul ataca celulele sanatoase si le elimina. In mod normal ar trebui sa fie invers. Dar la noi... ca la nimeni!
        • 0 (0 voturi)    
          Evz - campanie impotriva doctorilor (Marţi, 3 aprilie 2012, 20:00)

          Pt@ Tata Omidu [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Evz de ieri si saptamana trecuta spune totul despre campania impotriva medicilor, ca si categorie sociala.
          Dv ati citit vreodata aceste articole scrise de pseudojurnalisti?
          Intamplator cunosc situatia de la spit Marie Curie. Dvz ati citit aceste articole?
          Daca le veti citi veti observa si " suculenta" articolelelor care defaimeaza o intreaga categorie sociala.
          Cui face pubilicitate, campanie, acest ziar?
          Daca se doreste a fi al PDL, va asigur ca va face o fff mare DEFAVOARE.
          Articolele din Evz nu sunt de pe vremea lui Iliescu. Sunt recente. Autorii sunt "recenti".

          Ar trebui retras dreptul de a scrie acestor pseudojurnalisti. Patronul ce spune??
          Oohhh, da..... malpraxisul se aplica doar la medici, nu si la alte categorii sociale.
          Pacat. Votul meu si al familiei mele l-ati pierdut.
          • +1 (1 vot)    
            Stiti ce este curios? (Marţi, 3 aprilie 2012, 22:11)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Pt@ Tata Omidu

            Lucrez intr/o clinica!
            Si dati/mi voie sa va spun ca "pseudojurnalistii" au dreptate!
            "Medicii" nu vad omul, decat cel de pe bancnota! Hipocrat este demult uitat! Medicii aia ai dumneavoastra sunt foarte rari si sunt... batrani! Stiu dar sunt fosile, vad dar sunt umbriti, lumineaza dar sunt acoperiti de cei care habar n/au ce este aia o dioda!
            Domnule Cattalin Mattei, deschideti ochii!
            La altceva decat la televizor!
            Am o prea mare consideratie fata de dumneavoastra!
            Manifestati acelasi lucru fata de ceilalti semeni. Nu mai politizati totul. Medicii dumneavoastra sunt sub 2%! Rwstul sunt... macelari! Am trait/o pe propria piele! Si credeti/ma nu este usor!
            Numai daca ma uita la Astarastoaie si mi se... ridica parul (nu ca al lui)!
            Sincer, medicii de acum nu se ridica nici la nivelul unui felcer din anii 70-80!
  • +4 (4 voturi)    
    alegeri (Marţi, 3 aprilie 2012, 13:27)

    alegător turmentat [anonim]

    În viziunea mea e mult mai onorabil pentru un partid să piardă alegerile cu Cristian Preda decât să le câştige cu ... Prigoană! Chiar aş fi curios ce crede, ce gândeşte, ce înţelege doamna Monica Macovei din faptul că Prigoană a fost preferat lui Cristian Preda?
  • -3 (3 voturi)    
    ... (Marţi, 3 aprilie 2012, 14:52)

    luana [anonim]

    normal ca nu pleci din pdl, pdl-ul este un partid puternic care are in jurul lui numai oameni de calitate, nimeni nu ar pleca din el.
  • -2 (2 voturi)    
    .... (Marţi, 3 aprilie 2012, 15:49)

    otilia [anonim]

    normal ca nu o sa pleci din pdl pentru alt partid, mi se pare ceva normal, cea mai mare greseala care ar putea sa o faca cineva sa plece din pdl, care este cel mai tare partid.
  • 0 (0 voturi)    
    aaaa (Joi, 5 aprilie 2012, 23:21)

    a [anonim]

    Nu vad de ce sa pleci din PDL ca sa te duci la USL ? o prostie