Monica Macovei: Cristian Preda trebuie sa ramana in PDL. Propunerea excluderii acopera balbaielile Organizatiei Bucuresti

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2012, 15:44 Actualitate | Politic


Monica Macovei
Foto: Hotnews
Europarlamentarul PDL Monica Macovei a declarat luni ca este de partea lui Cristian Preda si ca regreta ca nu fost la sedinta BPN al PDL, pentru a vota impotriva excluderii acestuia. Macovei spune ca propunerea excluderii lui Preda "acopera balbaielile organizatorice si de strategie ale Organizatiei Bucuresti", organizatie condusa de Elena Udrea.

Declaratiile Monicai Macovei:
  • Cristian Preda trebuie sa ramana in PDL si ma voi lupta in CNC (Consiliul National de Conducere - n.r.) pentru respingerea propunerii de excludere.
  • Intr-o viata de partid democratica, probleme au cei care nu pot accepta critici, nu cei care aduc critici.
  • Propunerea excluderii lui Cristian Preda acopera balbaielile organizatorice si de strategie ale Organizatiei Bucuresti.
  • Nu exista in Statutul PDL sau in Codul etic vreo prevedere care sa permita excluderea doar pentru un moft al unui membru de partid.
  • Regret ca, fiind in drum spre Cluj Napoca, nu am fost astazi la sedinta BPN, ca sa votez impotriva acestei propuneri, dar in mod cert voi fi la sedinta CNC.


Citeste mai multe despre   


















2321 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Aveti perfecta dreptate D-na Macovei ! (Luni, 2 aprilie 2012, 15:50)

    ALTAN [utilizator]

    Poate ca il convingeti pe D-l Preda sa candideze la primaria de sector.
    • -4 (6 voturi)    
      Nu se poate (Luni, 2 aprilie 2012, 16:28)

      Ana Armanca [utilizator] i-a raspuns lui ALTAN

      Ca nebunia PDL să fie cu ştaif, Cristi Preda s-a anunţat dispus să candideze, dar nu la sectorul patru,- unde, poate, dacă Dumnezeu are milă de PDL avea şi Preda o şansă, nu, el voia să candideze la PMB unde şansele lui sunt NULE. Motivaţia lui mi s-a părut hilară şi halucinantă:
      [i]"Nu pot sa fiu secundul lui Prigoana, care a cerut excluderea mea din partid. Am declinat oferta de a candida la sectorul 4 si mi-am aratat disponibilitatea pentru a ma inscrie in cursa pentru primari Bucuresti"[/i], a declarat Preda.
      Se pare că nici Preda şi nici Prigoană nu au înţeles care le sunt adversarii şi continuă să-şi spele rufele prin media.
      Nu e nici un cap limpede în PDL să potolească dihonia?!
  • +12 (12 voturi)    
    pleaca Preda pleaca votul meu (Luni, 2 aprilie 2012, 15:58)

    daniel2111p [utilizator]

    inteleg increderea lor in sistemul imbatranit dar testat de a cumpara voturi cu bani si carnati. NU MA INTERESEAZA SISTEMUL ASTA. daca asa vor sa faca politica nu au votul meu. habar nu am cu cine o sa votez in afara de Nicusor Dan la Bucuresti. nici USL-ul sa nu se bucure ca ei sunt si mai jos decat PDL-ul. dar laturile in care se balacesc Udrea si Blaga nu merita increderea mea.
  • +4 (8 voturi)    
    OK (Luni, 2 aprilie 2012, 16:22)

    Ana Armanca [utilizator]

    Nu-mi place Cristian Preda, dar cred că este un bun europarlamentar. Dacă este dat afară din PDL pentru declaraţiile de după nominalizarea lui Prigoană ca şi candidat la PMB, atunci, pe aceeaşi logică trebuie să fie dată afară din PDL şi Monica Macovei, pentru această declaraţie!
    Ultimul să stingă lumina!
  • +7 (7 voturi)    
    se curata partidul pe invers (Luni, 2 aprilie 2012, 16:46)

    benicio [utilizator]

    Este de dorit o curatenie in PDL. Dar din cate imi dau seama, se curata curatii si ramane mizeria. Urmatorul pas previzibil este excluderea doamnei Macovei. Si evident intrarea acestui partid in istoria rusinoasa a Romaniei.

    Ati avut o sansa, nu numai a i-ati dat cu piciorul, dar ati facut exact pe dos.
  • -1 (5 voturi)    
    Cu (Luni, 2 aprilie 2012, 16:53)

    Jar [utilizator]

    tot respectul pentru d-l Cristian Preda,dar daca intri in corul detractorilor de la antene si RTV-uri,atunci,e mai bine sa ramai acolo...
    In alta ordine de idei,constat cu durere ca elitele nostre intelectuale formate inainte de '89,se pliaza foarte greu pe economia libera,ceea ce genereaza confuzie si la nivel national.
  • +2 (4 voturi)    
    Sa fie dati afara toti... (Luni, 2 aprilie 2012, 16:56)

    MarisRovin [anonim]

    ...in afara Elenei Udrea !!!
  • -1 (3 voturi)    
    Doamna Macovei, (Luni, 2 aprilie 2012, 17:55)

    MadameDuRecamier [utilizator]

    plecati din partidul pe care-l conduce Udrea. Plecati de buna voie, pina nu va treziti pe post de Preda. Si Dvs. si dl. Funeriu.
  • +1 (3 voturi)    
    PDL vrea sa se desfiinteze?? (Luni, 2 aprilie 2012, 18:32)

    gica43 [utilizator]

    Daca in PDL ar ramane doar 10 persoane-ceea ce oricum nu este exclus-Cristian Preda ar trebui sa fie unul dintre ei.
  • +1 (1 vot)    
    Tovaaaaarasa Elena....Ceausescu?! (Marţi, 3 aprilie 2012, 8:32)

    PuicaConstanta1329033645217 [anonim]

    Stiti care e motto-ul pdl:ciocu mic si joc de glezna.