Print
YM
E-mail
Mai mare|Mai mic

Elena Udrea: Daca se propune excluderea lui Cristian Preda din PDL, voi vota pentru

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2012, 11:38 Actualitate | Politic


Presedintele PDL Bucuresti, Elena Udrea, a afirmat luni ca ar vota pentru excluderea lui Cristian Preda din partid, dar personal nu va propune acest lucru.

Reactia sa vine dupa ce a fost intrebata de ziaristi cum comenteaza ultimele declaratii ale europarlamentarului PDL, dupa ce Preda a scris pe blogul lui ca il va vota la Primaria Capitalei pe independentul Nicusor Dan, si nu pe candidatul PDL Silviu Prigoana.

"Daca se propune excluderea (lui Cristian Preda), eu voi vota pentru", a spus Elena Udrea, care este si vicepresedinte al PDL.

Ea a afirmat ca declaratiile facute de Cristian Preda ar trebui sanctionate si a afirmat ca acesta "ar putea avea o contributie importanta la scorul partidului daca ar putea intelege ca intr-un partid vii ca sa sprijini" si nu pentru a-ti construi o cariera.

Elena Udrea a adaugat ca de doi ani de zile Cristian Preda face declaratii impotriva PDL si a conducerii partidului iar toleranta de care s-a dat dovada pana in prezent "a facut foarte mult rau".

Sulfina Barbu: Declaratiile lui Cristian Preda afecteaza imaginea partidului

Deputatul Sulfina Barbu, presedintele Organizatiei de Femei a PDL, a declarat si ea ca afirmatiile lui Cristian Preda afecteaza imaginea partidului.

Sulfina Barbu si-a exprimat convingerea ca Preda va intelege ca un partid functioneaza pe alte principii decat un ONG.

"Astfel de afirmatii afecteaza imaginea PDL. Domnul Cristian Preda trebuie sa inteleaga ca atunci cand o decizie este luata in partid, ea trebuie respectata de toti membrii partidului. (...). Un ONG functioneaza pe alte principii. Un partid functioneaza pe baza principiului ca atunci cand ai luat o decizie trebuie respectata de toata lumea. Sunt convinsa ca se va alinia acestor principii si Cristian Preda", a declarat Sulfina Barbu inainte de sedinta BPN al PDL.

Despre solicitarea de excludere din partid a lui Cristian Preda formulata de Silviu Prigoana, Sulfina Barbu a spus: "Cred ca trebuie sa fim mult mai precauti cand lansam astfel de vesti cu excluderi din partid. In partid vin voluntari. Cred ca trebuie sa analizam foarte serios cand ne gandim sa excludem oamenii din partid", a mai afirmat Sulfina Barbu.


Citeste mai multe despre   


















3665 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Femeia guresa... (Luni, 2 aprilie 2012, 11:44)

    Liliana [anonim]

    iar eu voi vota impotriva PDL. OK?
    • +4 (8 voturi)    
      curatenia de primavara... (Luni, 2 aprilie 2012, 12:50)

      lol [anonim] i-a raspuns lui Liliana

      poate nu e o idee rea. Cristian Preda va fi exclus si va pune bazele unui nou partid impreuna cu Macovei. Oamenii din PDL care mai au oaresice imagine se vor muta aici. Basescu il va sustine (caci vechiul PDL va fi deja mort fara sansa de resuscitare). Noul partid va face mici aliante cu UNPR, noua republica, mai o minoritate si va intra in parlament cu un procent considerabil.
    • +3 (5 voturi)    
      guresa si idioata.. (Luni, 2 aprilie 2012, 13:07)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui Liliana

      La un moment dat imi era simpatica Udrea asta, ca aveam impresia ca are o doza de inteligenta.. acum, am dovada clara ca este doar o pitipoanca lingusitoare, si ipocrita..
      Dar nu-i nimic.. cred ca Cristian Preda oricum va pleca..chiar fara acceptul madamelor astora Si o sa mai plece si d-na Macovei , si Paleologu, si parca mai era cineva acolo cu prestanta . Si atunci partidul se va desfiinta de la sine. Sincer imi pare rau de acei oameni , care fara functii politice, insa simpatizanti pdl , au facut multe lucruri bune in teritoriu, animati de ideea ca pdl chiar este un partid de viitor. Insa in Romania , este mai clar ca niciodata ca nu exista decat mediocritate si lacomie politica. Si pupincurism .. cum observ la aceste vulpite moraliste pdl-iste. Care oricum se vor arunca la un alt partid daca pdl pica...
    • -2 (2 voturi)    
      Cristian Preda este un comunist (Luni, 2 aprilie 2012, 13:23)

      Gata cu ciuma USL [anonim] i-a raspuns lui Liliana

      Preda, n-a facut nimic ptr partid, asa ca nu vad de ce ar fi asa o tragedie daca va fi exclus!!!
      Un comunist cu state vechi care nu se poate adapta la zilele noastre. Este invatat ca pe vremea cand era mare activist PCR.
      PDL trebuie sa repare greseala si sa-l dea afara, nu stiu de ce l-au luat in casa lor?!!!
      Un politruc format la Stefan Gheorghiu, nu este credibil, este un fals intelectual, stim bine cine face acea "faculatate" la acea vreme...asa ca ....
      • +2 (4 voturi)    
        Despre cine vorbesti? (Luni, 2 aprilie 2012, 13:32)

        Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui Gata cu ciuma USL

        Omul e nascut (cf. wikipedia) in 26 octombrie 1966. Deci la revolutie avea 23 de ani. Ce "state vechi" avea in PCR? Daca el are state vechi, "statele" lui Iliescu si chiar Basescu cum se numesc?
    • +1 (1 vot)    
      Degeaba puneti minusuri! (Luni, 2 aprilie 2012, 14:30)

      Liliana [anonim] i-a raspuns lui Liliana

      Degeaba puneti minusuri! Am fost un votant PDL. Ca mine sunt si altii. Important e sa te trezesti. Daca asta vreti un partid de bule de la Bamboo, asta primiti. Na, ca ma consider intelectuala, din provincie, OK?
  • +6 (12 voturi)    
    Caţaoanca de Buzău se răzbună ! (Luni, 2 aprilie 2012, 11:50)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Caţaoanca de Buzău se răzbună pe domnul Preda, care a îndrăznit să aibă o opinie!

    Oranjgutanii "doamnei" Udrea au turbat de furie atunci când unul dintre ei şi-a folosit materia dintre urechi pentru a .... gândi !

    Probabil că suprema ofensă care poate fi dusă caţaoancei de Buzău este să gândeşti în preajma fuduliei sale.

    Scena seamănă cu cea din filmul "Planete Maimuţelor" când Charles Heston rosteşte primele cuvinte în faţa Zitei, diferă doar schimonositura de pe chipul ascultătoarei.

    Bucureştii pentru bucureşteni !

    "Patria şi Dreptul Meu !"
    .
  • -5 (11 voturi)    
    grav... (Luni, 2 aprilie 2012, 11:56)

    catalin_mattei [utilizator]

    E prima data cand ii dau dreptate E Udrea.. Cristian Preda ca membru al PDL tb sa se supuna acelor decizii aprobate de majoritate.. daca doreste sa fie contra poate parasi partidul si orice functie detine avand ca baza calitatea sa de membru PDL si apoi sa fie mai vocal decat Ponta si Antonescu in lupta lui contra PDL.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e asa de grav! (Luni, 2 aprilie 2012, 12:53)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      E prima dara cand iti dau dreptate 100 % !
      Mie imi pare bine ca noi doi am ajuns , acum si aici ,pe aceeasi pozitie !
      • 0 (4 voturi)    
        Este... (Luni, 2 aprilie 2012, 13:31)

        catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        este ceva ce tine de moralitate. Cristi Preda , in ciuda calitatilor sale de intelectual fin, cu o capacitate aparte de analiza, uita lucruri de baza ale politicului.. Domnia sa , cu atat mai mult cu cat este profesor la SNSPA, ar fi trebuit sa stie ca o astfel de pozitionare face rau atat domniei sale cat si partidului in care este membru (inca) caci este un joc lipsit de moralitate.
        • 0 (0 voturi)    
          Da este grav ! (Luni, 2 aprilie 2012, 17:09)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

          Eu am scris ca nu e grav, pentruca in sfirsit pot sa-ti dau dreptate ! Din acest motiv pentru mine nu era grav ( comentariul tau ) , ci era chiar un motiv de bucurie.
          Deci la titlu am avut o exprimare mai greu de priceput. E vina mea !
          In ceea ce ai scris ti-am dat intru totul dreptate !
  • +13 (15 voturi)    
    Preda chiar gandeste (Luni, 2 aprilie 2012, 11:58)

    Ovidiu S. [anonim]

    si a ramas fidel unor principii. PDL-ul a refuzat sa isi fac ace mult asteptata curatenie in ograda, sa se dezica de mafioti. Preda a fost printre cei care au sustinul criteriile de integritate ale Monicai macovei chiar de la inceput, iar acum nu face dacat sa fie consecvent.

    Nicusor Dan se incadreaza in criteriile de integritate. As vrea sa vad si alte entitati ca il sustin. de exemplu noua republica, care nu e partid, ar putea face un pustiu de bine sa ii faca reclama.

    Omul asta e exact ce trebuie, dar nu are un aparat puternic de campanie. oamenii obisnuiti ar trebui sa se implica si sa ii faca ei campanie, ca sa scapam de rechinii care conduc orasul de 20 de ani.
    • 0 (4 voturi)    
      da.. (Luni, 2 aprilie 2012, 13:35)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu S.

      da.. poti ramane fidel principiilor dar cand aceste principii sunt in contradictie cu ceea ce doresc ceilalti membri ai partidului trebuie sa alegi intre a parasi partidul sau a te limita cu critica la nivel strict de partid.. cand domnia sa apare in presa sau in alte mijloace ( inclusiv blog) cu idei in care pune sub semnul intrebarii alegerea facuta de majoritate arata ca nu se poate impaca cu anumite principii ale democratiei... democratia este puterea poporului (majoritatii) si nu a elitelor... nu poti cere unei neveste sa fie alaturi de tine dar sa o jignesti permanent.
  • +8 (16 voturi)    
    din pacate... (Luni, 2 aprilie 2012, 12:01)

    CCC [anonim]

    nu Cristian Preda afecteaza imaginea partidului, ci VOI! Cei care vreti sa rezolvati totul la mica intelegere, astfel incat Grivei sa doarma fericit in cotetul lui infect.
  • +1 (5 voturi)    
    PDL pe urmele lui PNT (Luni, 2 aprilie 2012, 12:12)

    cix [anonim]

    Daca in toiul unui inceput de campanii incep sa si spele rufele murdare in loc sa popuna ceva viabil alegatorilor inseamna ca sunt NULI. Lumea este satula de circ mediatic, tip mahala de Bucuresti.... Sunt scarbit de ceea ce vad in zilele acestea la PDL. I-am votat, dar inca nu sunt sigur ca voi mai votat cu acest partid, chit ca nu voi vota nici cu USL si ceilalti.
  • +6 (12 voturi)    
    huo (Luni, 2 aprilie 2012, 12:19)

    Iosif [anonim]

    Jos Udrea!
  • +9 (15 voturi)    
    Bv Udrea! Da-i afara !!! :D (Luni, 2 aprilie 2012, 12:23)

    Bogdan [anonim]

    Si nu doar pe Cristian Preda, dar si pe Macovei si pe Voinescu si pe Paleologu! Si ai rezolvat treaba! Lupii tineri afecteaza imaginea de corupti si de slugi ai PDL! Afara !! :))
    P.S.
    Si totusi, o fi ea in tandreturi cu presedintele, dar cat o mai suporta pe pitipoanca asta pdl-istii ?!?!
  • +7 (13 voturi)    
    Doamna Sulfina Barbu... (Luni, 2 aprilie 2012, 12:24)

    geo 6101 [anonim]

    ...Despre care imagine mai e vorba?
    Sunt atat de satul de culoarea voastra politica incat de vreo doi ani nici portocale nu mai cumpar!...
    ...Mai grav este ca nici ailalti nu-s prea departe, pe vremurile astea maro!
  • 0 (6 voturi)    
    Pai , e normal. (Luni, 2 aprilie 2012, 12:50)

    adrian88000 [utilizator]

    Trebuie sa inceapa curatenia de primavara.
    Frunzauscata a zburat primul.
    Cristian Preda sa ramana cu comentariile impotriova partidului , dar sa le faca din afara.
  • 0 (4 voturi)    
    zoe (Luni, 2 aprilie 2012, 13:05)

    sindbad [anonim]

    Zoe a luat-o razna complet de cand s-a pus problema sa plece din guvern. a batut cu tocul in marmura de la Cotroceni si a zis: "ori pleaca toti ministrii ori raman!". astfel am vazut cum ministriii care au dat rezultate chiar bune au trbuit sa plece ca sa nu sufere imaginea ei.

    Acum vine cu pacaliciul asta din sondaje mondene candidat la primarie si are impresia ca ea, el, si toti ca ei exista.

    dar nu exista :) sint niste aburi
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Luni, 2 aprilie 2012, 13:25)

    ioana [anonim]

    normal ca udrea vrea excluderea lui preda, si eu daca as fi in locul ei tot la fel as face, pentru ca nu este nevoie de oameni slabi, aici este nevoie de oameni car stiu ce au de facut nu de puturosi.si niciodata preda nu va avea cum sa se joace cu nervi lui udrea, pentru ca udrea stie ce vrea si ce are de facut, este o femeie cu coloana vertebrala.
    • 0 (2 voturi)    
      tu glumesti? (Luni, 2 aprilie 2012, 13:47)

      jean [anonim] i-a raspuns lui ioana

      banuiesc ca vorbesti la misto, ca nu cred ca poti sa fii serioasa.
  • 0 (4 voturi)    
    d-na Goe...... (Luni, 2 aprilie 2012, 13:30)

    gigi n [anonim]

    Si eu voi vota pentru daca se va propune excluderea elenei din Plescoi din politica,eventual chiar din tara!!
  • 0 (2 voturi)    
    au dreptate (Luni, 2 aprilie 2012, 13:46)

    marc tom [anonim]

    Cristian Preda nu stie pe ce lume traieste! Spune ca face parte din PDL, dar nu face decat sa sa isi atace colegii nu este o atitudine normala. Ii lipseste coligialitatea! Si daca ar fi colegu cu mine as vota pentru excluderea sa!
  • 0 (2 voturi)    
    pe cale sa se intample... (Luni, 2 aprilie 2012, 13:48)

    cristian [anonim]

    ...o mare nerozie..Daca va fi exclus Cristi Preda bruma de intelectuali care mai sustin PDL va taxa dur miscarea.Asa sunt frumosi si vii ,cu opinii diferite...Daca incearca sa se impuna cei care au inregistrat esecul guvernarii PDL se vor duce la fund rau de tot.Cristi Preda reprezinta o buna parte din electoratul PDL.El,Monica Macovei,Sever voinescu,Paleologu,T.Ungureanu sunt cei care pot aduce progresul in viitor...Prigoana e bun de primar ,dar sa nu fie razbunator ca nu are chiar atat de mare sustinere cat spera la colegii sai de partid.CRISTI PREDA TREBUIE SA RAMANA IN PDL...
  • 0 (2 voturi)    
    da (Luni, 2 aprilie 2012, 13:49)

    adina [anonim]

    Acest domn sties a iasa in fata doar cu astdel de afirmatii! In afara de critice ce stie sa faca? Eu unu nu stiu niciun proiect al doamnului ci stiu ca a fost impus pe lista ca sa poata ajunge europarlamentar. Cu asta se mandreste el oare?
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 2 aprilie 2012, 14:02)

    ginger [anonim]

    Cred ca acest domn a uitat de unde a plecat! Cum poate sa isi denigreze in halul acesta colegii? Mi se pare ca este ca o catza care nu face altceva decat sa trancaneasca! Poate ii place viata media si incearca de 2 ani sa atraga el atentia si nu il baga nimeni in seama!