Sorin Frunzaverde a demisionat sambata din PDL, iar luni va demisiona de la sefia CJ Caras-Severin

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 aprilie 2012, 16:20 Actualitate | Politic


Fostul lider PDL Sorin Frunzaverde a declarat, duminica, pentru Mediafax, ca a demisionat sambata din PDL si ca luni va demisiona din functia de presedinte al Consiliului Judetean Caras-Severin. Frunzaverde a precizat ca sambata a demisionat din functiile detinute in partid si din calitatea de membru al PDL. Fostul ministru a adaugat ca luni va demisiona si din functia de presedinte al CJ Caras-Severin.

Presedintele CJ Caras-Severin declara, vineri, la Realitatea TV, ca sambata va demisiona din PDL. Saptamana trecuta el anunta ca va candida pentru functia de presedinte al Consiliului Judetean Caras-Severin din partea USL, in calitate de membru PNL.

Presedintele PDL, Emil Boc, a declarat, miercuri, ca Sorin Frunzaverde "a abandonat si a tradat doua crezuri scrise si nescrise ale pedelistilor adevarati", primul aflandu-se scris chiar in imnul partidului, respectiv "Vantul bate, apa trece, pietrele raman": "Sorin Frunzaverde a abandonat si a tradat doua crezuri scrise si nescrise ale pedelistilor adevarati. Primul este chiar in imnul partidului si spune: ᅡVantul bate, apa trece, pietrele ramanᅡ", a spus Boc.

In replica, Frunzaverde declara ca nu se simte tradator. El a acuzat existenta unui stat politienesc, in care ii este frica sa vorbeasca la telefon pentru ca ii sunt ascultate convorbirile.





















1270 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Nu da vrabia din mana ,pe cioara de pe gard. (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:39)

    mircea [anonim]

    Frunzaverde devenit frunzagalbena nu renunta la functiile din PDL pana nu se asigura ca are asigurate in PNL functia.Pe el la facut ,maica-sa sef si nu poate altfel.Eu cred ca ,daca PDL vor sti sa se mobilizeze ,au ocazia sa-l invinga pe Frunzaverde la el acasa.Frunzaverde se plange ca nu primeste fonduri guvernamentale,dar nu spune nimic de cate fonduri UE a reusit sa atraga.De fapt nu a atras nici-un euro fonduri europene,pentru-ca acestea sunt intangibile la hotii si inseamna munca,proiecte,raspundere si un sef ca Frunzaverde nu pierde timpul cu munca.
    • +6 (6 voturi)    
      frunzaverde (Duminică, 1 aprilie 2012, 18:12)

      horia [anonim] i-a raspuns lui mircea

      clasa politica de Neispraviti,ne meritam soarta,toti vor sa fure ,nici macar o strada nu-s in stare sa asfalteze nu se dau jos din pat ptr. un ciubuc de 50000 de eur.
      • +1 (1 vot)    
        sistemul (Duminică, 1 aprilie 2012, 19:21)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui horia

        Sistemul parlamentar permite accesul "neispravitilor" in functii de decizie si astfel de oameni mentin sistemul spre propriul lor folos.
        Cand in sistem apare cineva care incearca sa indrepte lucrurile, imediat acesta reactioneaza virulent si prin toate mijloacele, discreditand si izoland intrusului.
        Pastrand sistemul, pastram si obiceiurile cu neispraviti cu tot.
        • 0 (0 voturi)    
          aiurea (Luni, 2 aprilie 2012, 8:48)

          mary_ [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Neispravitii sunt in functii pentru ca ii tin fraierii. Daca i-am scuipa in fiecare zi, minut, clipa si le-am spune sa se care din acele pozitii cu tot cu prostia lor, sa vezi cum ar pleca dupa o perioada relativ scurta.

          Daca lasam iarasi pe altii si pe maine ceea ce se poate face astazi singur desigur se va ajunga la vremurile de dinainte de '89 - si nimeni nu va fi vinovat decat fiecare dintre noi, adica multimea amorfa.

          succes!
  • +7 (7 voturi)    
    Frunzaverde este un tradator (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:39)

    dumitru vaduva [anonim]

    Acuzatii de genul "statul politienesc" asculta telefoanele sunt banale si lipsite de suport.Pai,daca s-a mutat la pnl,nu-i vor mai fi ascultate telefoanele? Asta e o mare porcarie debitata de acest tradator nenorocit. Pe urma,cand tara e invadata,pur si simplu ,de infractori,de la hotii de buzunare, pana la inaltii demnitari,membri ai guvernelor si parlamentelor,ca sa nu mai vorbim de fosti ministri sau prim ministri,ce trebuie sa faca un sttat? Sa nu asculte telefoanele,pentru a-i depista si distruge pe infractori si bandele lor? E un punct de vedere fals si total nesanatos,din toate punctele de vedere. Se pare insa,ca el insusi,Frunzaverde asta,are bube-n cap cu unele matrapazlacuri.Sper ca in curand,sa fie luat la bani marunti,nu pentru ca a tradat pdl-ul ci pentru a fi pus in locul care i se cuvine de fapt,daca zvonurile se vor adeveri. Eu cred ca adevarata problema a lui Frunzaverde este ca el se stie cu musca pe caciula si in acelasi timp,vede ca presedintele tarii si guvernul nu mai acorda nici un sprijin infractorilor chiar daca ei provin din tabara lor.Asta este adevaraul .Frunzaverde infractorul a plecat pentru ca nu se mai simte protejat si,banuind ca ,de la toamna,la putere in Romania va veni usl-ul ,a tradat,fugind in gasca uselista,pentru a fi protejat.El uita ca justitia nu are partid si ca Basescu inca va mai asigura impartialitatea juridica atat cat va mai fi presedinte,adica inca doi ani.Frunzaverde,cu toata fuga si tradarea lui,nu va avea scapare.Daca este un talhar,va fi tratat ca atare.
    • 0 (4 voturi)    
      E un tradator? Dar Berca cum este? Vezi ce spunea! (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:56)

      costica [anonim] i-a raspuns lui dumitru vaduva

      "Daca in urma cu doua luni noul senator PDL Gabriel Berca il facea pe cel ce avea sa-i devina sef de partid, Emil Boc, "primul macelar al tarii", cel din urma pare sa aiba si el ceva sa-i reproseze fostului liberal. Mai precis Corpul de control al Premierului care il indica pe Gabriel Berca printre cei responsabili pentru semnarea contractului de concesionare pentru exploatare a mai multor perimetre din platforma continentala din Marea Neagra catre Sterling Resources.
      Potrivit concluziilor documentului pe care Boc vrea sa-l foloseasca in apararea sa in procesul pe care il are cu fostul premier Calin Popescu Tariceanu pe tema „afacerii Sterling”, Berca ar fi responsabil pentru pentru inscrierea HG 1.446/2008 care aproba actul aditional 11, direct pe agenda de lucru a guvernului, fara parcurgerea etapelor pregatitoare.
      La randul sau, nici Gabriel Berca nu a fost prea blang cu actualul premier in declaratiile politice sustinute la Senat. Iata ce spunea el de la prezidiu, pe vremea cand era inca in opozitie:
      „Nu stiu ce este mai grav pentru o tara: sa fie administrata de un guvern incompetent sau de unul care isi bate joc de propria populatie? Din pacate pentru noi, Romania are parte de un guvern care duce aceste doua cusururi la extrem. Aproape ca nu exista categorie sociala care sa nu fi fost afectata de masurile luate de administatia PDL in ultimul an. Actualii guvernanti sunt pur si simplu incapabili sa rezolve problemele economice ale Romaniei si nu fac altceva decat sa se afunde (cateodata cred ca absolut intentionat) si mai mult in criza. Asumandu-si rolul de prim macelar al tarii, Primul Ministru nu stie sa faca altceva decat sa taie cheltuieli, fara nicio strategie prealabila. Dupa ce au fost tarati in lupta politica, cand gasca Basescu-Boc le-a promis marea cu sarea, acum aceeasi echipa de la conducerea Romaniei pare sa fi uitat de acele promisiuni si cu un cinism de invidiat isi bate joc tocmai de cei pe care s-au angajat sa-i protejeze adica pensionarii."
      • +1 (1 vot)    
        Antonescu joaca teatru. (Duminică, 1 aprilie 2012, 19:00)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

        Si-i prosteste pe cei de la PSD.In fapt PNL sunt prezenti la guvernare prin Prim ministru,ministru justitiei,ministru de interne,seful SIE,ministrul finantelor.Cred ca dupa alegeri PSD se desfiinteaza.
  • +5 (5 voturi)    
    frunza verde foaie lata (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:42)

    vica renturiano [anonim]

    sa ma mai gandesc o data.

    de marti pana sambata, a gandit.
    a avut dileme idiologice, de dreapta. :)
    to be or not to be !
    zatz za question !

    deci, pan' la urma a facut'o !
    dece i'a luat atata timp ?
    ceva urme de sters ?!
    a asteptat o vorba de la carmaci ?!
    s'a lasat greu ca un adevarat..greu de partid ?!

    vom vedea, a zis orbul !
    s'auzim de bine, zise si surdul !
    • 0 (0 voturi)    
      Sorin Frunzaverde a demisionat (Luni, 2 aprilie 2012, 20:40)

      Eugen Steinhagen [anonim] i-a raspuns lui vica renturiano

      Domnul Frunza Verde este un tradator, egal cu Ponta cand l-a tradat pe Geoana ca sa ajunga mare presedinte.
  • +5 (5 voturi)    
    E un hot ordinar! (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:36)

    *NEO [anonim]

    Frunzaverde asta e un hot ordinar,un securist infect,a furat miliarde de euro,e unul dintre parazitii jegosi ce sug sangele tarii,adica banii publici!Ar trebui sa iesim odata cu totii in strada,sa intram in Parlament,sa-i alungam si sa-i spanzuram!Sa spanzuram toti securistii si hotii!Sa facem odata curatenie in tara asta!TREZITI-VA!!!
  • +3 (3 voturi)    
    clorofila (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:37)

    m [anonim]

    Mai '''''''''''''beculet",poate i-a venit mintea la cap.Lasa omul sa-si revina.TU,ai distrus tot ce puteai.Mai lasa si pe altii.
  • +1 (1 vot)    
    ptr.Neo (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:47)

    m [anonim]

    Spune clar de unde si cat a furat si legea care,"NU IARTA"(gluma),sa-l bage la ZDUP.Pana nu va parasesc,nu va dati seama ca sunt hoti ?
  • +3 (3 voturi)    
    Papadie zburatoare. (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:50)

    Anonimul [anonim]

    Afacerile si frica de DNA au facut din Frunza Verde un traseist. Din USL va putea striga , ca orice alt USList in vizorul DNA ca este o inscenare politica. Dce se teme sa vorbeasca la telefon daca este cinstit si nu a facut afaceri oneroase? Daca raspunde cu mana pe inima atunci il credem. Pina la proba contrarie este un presupus infractor in cercetare la DNA aparind in mai multe dosare de luare si dare de MITA..
  • +1 (1 vot)    
    In Romania (Duminică, 1 aprilie 2012, 18:07)

    Vizitiul [utilizator]

    Nimeni nu se simte tradator :)
  • +3 (3 voturi)    
    Frunzaverde (Duminică, 1 aprilie 2012, 18:19)

    costel [anonim]

    Nicio pierdere.Romanii in Caras-severin nu cred ca-l vor vota pe Frunzaverde si USL.Frunzaverde pleaca la USL nu pentru ca vrea sa refaca dreapta ci pentru ca la PDL nu-l fereste nimeni de DNA si celelalte organe de cerc etare panala si spera ca USL cistigind alegerile o sa scape de puscarie.Poate Frunzaverdes-a gindit ca in PNL o sa devina mina dreapta a lui Antonescu,cu care acesta se sterge la fund.
  • 0 (0 voturi)    
    pai.. (Luni, 2 aprilie 2012, 0:07)

    who [utilizator]

    Daca suntem atat de curati, de nevinovati, atunci de ce ne este frica sa vorbim la telefon, ca nu inteleg?Plecarea domniei sale spune multe.... si nu bune...vorba aceea "spune-mi cu cine te unesti ca sa-ti spun cine esti"!
  • 0 (0 voturi)    
    sssss (Joi, 5 aprilie 2012, 22:54)

    aaa [anonim]

    Sa nu demisioneze si din functia de " barbat "