Crin Antonescu: Cand vom avea majoritate intr-una din Camere, ne vom intoarce in Parlament

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 28 martie 2012, 17:51 Actualitate | Politic


​​Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat, miercuri, ca in momentul in care opozitia va avea majoritate intr-una din Camere, "in principiu la Senat", se va intoarce "cu siguranta" in Parlament.

Intrebat intr-o conferinta de presa daca ia in calcul o intoarcere a Opozitiei in Parlament, in conditiile in care plecarea lui Sorin Frunzaverde la PNL schimba si raportul de forte la Senat, Crin Antonescu a raspuns: "In momentul in care vom avea majoritate, macar intr-una dintre Camere, in principiu la Senat, cu siguranta. [...] In momentul in care vom avea majoritate, vom ataca".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3108 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    deci nici dupa alegerile din toamna (Miercuri, 28 martie 2012, 17:56)

    nostradamus [anonim]

    nu aveti de gand sa reveniti la munca?
    • +33 (35 voturi)    
      Antonescu, este un penibil (Miercuri, 28 martie 2012, 18:06)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui nostradamus

      "vom ataca". bataie cu perne??
      • +20 (20 voturi)    
        Nu sunt penibili, ci vinovati de sperjur (Miercuri, 28 martie 2012, 20:08)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

        "Jur credinţă patriei mele România.
        Jur să respect Constituţia şi legile ţării.
        Jur să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României.
        Jur să-mi îndeplinesc cu onoare şi fidelitate mandatul încredinţat de popor.
        Aşa să mă ajute Dumnezeu!"

        UNDE E ONOAREA SI FIDELITATEA ?!
        • +5 (5 voturi)    
          pai "jos Basescu" (Joi, 29 martie 2012, 1:02)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          e "mandatul" lor, zi si noapte muncesc la asta, tre' sa-si salveze puscariabilii cumva
    • -6 (10 voturi)    
      bun.. declaratie penibila (Miercuri, 28 martie 2012, 20:14)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui nostradamus

      dar tu glumesti cu munca nu?
      A lucrat parlamentul la ceva? ca parca au fost doar asumari de raspundere a guvernului si legi de'ale lui Basescu.. parlamentul aprca a disparut.
      Oricum.. asta nu are legatura cu idiotenia spusa de Antonescu.
      • +7 (7 voturi)    
        minus (Miercuri, 28 martie 2012, 22:52)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

        asumarea raspunderii guvernului = lege trecuta cu aprobarea parlamentului.
        deci o lege trecuta prin asumarea raspunderii este la fel de rea ca o lege propusa de tine, de un ONG sau de UE si votata de acelasi parlament. daca n-au scris-o ei e rea? din contra, as zice ca sunt sanse mari sa fie mai buna...
  • +31 (31 voturi)    
    ia sa vezi! (Miercuri, 28 martie 2012, 17:57)

    curios [anonim]

    o sa lipseasca ceilalti, Antenescu o sa doarma, nu se face quorum si trec legile tacit.
  • +28 (30 voturi)    
    Chiulul parlamentar USL (Miercuri, 28 martie 2012, 18:02)

    Tanase [anonim]

    Chiulaul asta se va intoarce in parlament dupa ce se vor instala paturi, sa-si poata continua somnul !
  • +29 (31 voturi)    
    Majoritate intr-o camera..... (Miercuri, 28 martie 2012, 18:04)

    rooster [utilizator]

    Domnule Antonescu, cel mai bine ar fi sa auzim de dumneavoastra si de Ponta doar dupa ce o sa aveti majoritatea in Camera Lorzilor. Pana atunci insa, scutiti-ne..............
    • +3 (3 voturi)    
      camera aia e dormitorul (Joi, 29 martie 2012, 1:03)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui rooster

      pentru Crinel
  • +27 (27 voturi)    
    Va intoarceti... (Miercuri, 28 martie 2012, 18:05)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    pe partea cealalta, her crinklerr!?
    Se vede ca inca dormiti!
  • +25 (27 voturi)    
    Mda (Miercuri, 28 martie 2012, 18:11)

    ion [anonim]

    Asa fac si copii mici. Daca nu castig nu ma joc cu voi ...
  • +28 (28 voturi)    
    bla bla (Miercuri, 28 martie 2012, 18:14)

    FLORIO [utilizator]

    Crin nu mergea oricum la munca!!!!!!!Dar din pacate isi ia si 300 - 400 milioane pe luna. Asta castiga cat toti muncitorii dintr-o firma mijlocie la privati. Rusine lor pt ca sunt multi care iau banii pe degeaba. Un om normal se gandeste cum sa-si puna paine pe masa la copii, un taran se gandeste ca ziua are prea putine ore si nu stie daca iasa ceva la recolta si Dl Crin cu buzunarele pline nu are treaba. Mergeti la vot romani!!!
  • +25 (25 voturi)    
    salariu ? (Miercuri, 28 martie 2012, 18:15)

    Jack [anonim]

    aha, foarte bine dl antenescu ..dar pt toata aceasta perioada ar trebui sa NU li se mai dea domnilor parlamentari usl nici un sfantz ..nici salarii,diurne, benzina ,cazare etc .. sa se duca dreaq acasa
  • +25 (25 voturi)    
    ajunsesem sa cred (Miercuri, 28 martie 2012, 18:15)

    zaboo [utilizator]

    ca nu se poate mai jos, dar uite ca se poate!
  • +25 (25 voturi)    
    - (Miercuri, 28 martie 2012, 18:18)

    cmariusalin [utilizator]

    Eu unul nu mai votez cu astia care lipsesc de la serviciu...
  • +18 (18 voturi)    
    Bine ar fi.... (Miercuri, 28 martie 2012, 18:22)

    Lord of the Rings [anonim]

    .....daca am mai auzi de dvs numai cand o sa aveti majoritatea in Camera Lorzilor.
  • +23 (23 voturi)    
    nu-i fain in opozitie.... (Miercuri, 28 martie 2012, 18:24)

    dadan [utilizator]

    adevarul e ca si la fotbal ii fain mai ales daca castigi insa daca ar fi dupa mintea lui Crin nu ar mai juca nimeni fotbal daca nu ar sti sigur ca va castiga.... ce sa-i faci daca nu va vrea poporul la putere asta e stati pe tusa insa imi pare rau de fraierii din colegiu lui Crin care l-au votat cu aproape cele mai multe voturi din colegiu.... sa faca ce? greva? pai astia au regim ca si milititarii - depun un juramant si nu au voie sa faca greva indiferent de ce nemultumiri au... jura sa fie patrioti si sa serveasca tara - pai asa servesc tara stand acasa pe banii nostrii?
    • +3 (3 voturi)    
      nu avut cele mai multe voturi (Joi, 29 martie 2012, 9:04)

      brahmaputra [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      a intrat prin redistribuire, era pe locul 3
  • +19 (19 voturi)    
    Cum (Miercuri, 28 martie 2012, 18:29)

    micu l [anonim]

    adica se te intorci in Parlament ,dom Antonescu ? Pai tu nici nu sti unde e , nu ai fost niciodata pe-acolo !
  • +19 (19 voturi)    
    antonescule (Miercuri, 28 martie 2012, 18:31)

    dany [anonim]

    peste 20 de ani sa va intoarceti cu ganduri bune,si nu la furat ca acum!
  • +19 (19 voturi)    
    Hmmmm (Miercuri, 28 martie 2012, 18:45)

    Optimistul [anonim]

    La Pastele cailor veti avea majoritate. Cu toata frunza voastra verde.
  • +14 (14 voturi)    
    la pastele cailor (Miercuri, 28 martie 2012, 19:07)

    sf sisoe [anonim]

    you're funny, bunny !

    confuzii grave.
    opozitie inseamna minoritate.
    majoritare inseamna la putere.

    poate cineva sa'i explice ?
    poate domnul cu dreapta, frunza lata foaie verde.
    ca este un ideolog.
  • +14 (14 voturi)    
    Salariul :) (Miercuri, 28 martie 2012, 19:08)

    Cristian [anonim]

    Pai cand va intoarceti in parlament tot atunci sa cereti si salariul.
  • +13 (13 voturi)    
    si leafa (Miercuri, 28 martie 2012, 19:17)

    Baltaretu [utilizator]

    cind o sa munciti in parlament, o sa fiti platiti.Sunteti liberi in campania de denigrarea tarii si a politicienilor care se duc in parlament, politicieni alesi de acest popor ca si d.vstra tov Frezat.Rusine
  • +8 (8 voturi)    
    Noile declaratii ale Senatorului Crin ANTONESCU (Miercuri, 28 martie 2012, 19:40)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    Dl. Senator Crin ANTONESCU, intrat de pe locul TREI (la alegeri) in Senatul Romaniei, are o periodicitate de doua saptamani la care isi face simtita existenta politica (in rest aflandu-se fie la Bruxelles, la sotie, fie in refacere dupa cateva nopti mai grele si extenuante). Acum a aparut din nou pentru a mai lansa cateva maxime politice (din ciclul gandirii Ciu-Ce) si prilejuite de activitatile marelui lider local Sorin FRUNZAROSIE, cel care nu este "traseist" pentru "maestrul" CTP deoarece l-a tradat pe BASESCU si ai lui !
    Si ce glasuieste co-liderul USL ? Ca el va binevoi sa vina la lucru strict atunci cand considera el ca sunt indeplinite conditiile (puse tot de el !) si nu cand ar fi asteptat prostii care muncesc pentru a-i plati si lui salariul, pentru ca el a jurat ca-si "... va pune toata puterea de munca in slujba poporului..." ??!!
    RRUUSSIINNEE !!!
  • -9 (9 voturi)    
    vad ca si-au (Miercuri, 28 martie 2012, 20:01)

    smen [anonim]

    revenit postacii modrogenisti,rad e dar nu e rasu lor,n curand pedele va ajunge la 10%,ehehehe
    • 0 (4 voturi)    
      La (Miercuri, 28 martie 2012, 21:21)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui smen

      cati fraieri in tara asta,m-as mira sa ia si 10%.
  • +11 (11 voturi)    
    idiotul tot idiot (Miercuri, 28 martie 2012, 20:10)

    crap [anonim]

    ptr declaratia asta pnl'ul ar trebui dat afara din parlament iar locurile redistribuite. intentia declarata arata clar ca n-are nimic de-aface cu viata politica normala, de partid ales cu responsabilitate, in opozitie, mai ales fata de alegatorii propri, ci doar cu un santaj ordinar, in care alegatorul nu mai conteaza. nu m-am asteptat sa demonstreze atata prostie. practic pute.
  • +4 (4 voturi)    
    Comic poate fi oricine, spune Crin patologicul (Miercuri, 28 martie 2012, 20:19)

    Lorena [anonim]

    Este incredibil cum scot capul si-s gata de atac la ciolan ,mai ales astia de au pana si ochii si privirea la fel ,tulbure, specifica unor patologii. Ca este de frunza verde sau de ceapa ciorii din balta Dunarii ,tot aia este. Frica le pazeste bostana, privirea si apucaturile iata i-a apropiat.S-a ingalbenit frunza verde de teama telefonului ascultat? chiar asa,el sef cu ascultatu-l? el uns cu alifii urat mirositoare si ascultatoare si mereu informat unde nic nu ganditi, de la popi la interlopi. Si daca va fi sa fie la putere tulburatii astia in privire si caracter ,este semn ca Romania adevarata ,cea cu oameni tineri ,cu maturi si din toate categoriile sociale ,pot spune ca li s-a luat tara si-au "privatizat-o" politic in acesti de 20 de ani ,politicienii cum isi spun ei.Cumetriile lor, fie ca-s neamuri cu frunze verzi la hiroelctrice cu baieti destepti ,sau "preteni de sprit prin balta", sunt de conjunctura . Serpii ies din serparii cand simt soarele,musca si apoi.greva parlamentara,noi nu avem decat sa producem ,sa creasca PIB-ul si sa aiba ce sa isi "distribue intre ei". Oare vom mai intra vreodata in randul tarilor unde omul traieste demn in tara lui?oare vom mai iesi din marasm cu astfel de leaderi ?oare plimbarea asta dintr-un prtid in altul se va termina ?oare cei doi cu privirea asta de fiinta sacra se vor vindeca si ii va milostivi D-zeu,cu mare mila sa si sa le de-a putin bun simt sa ne lase ?verdeta pds-rista,iat-o din pdl in pnl !oare cat mai vor sa sporeasca in averi nemasurate? se vor vedea oare real ce sunt pentru noi cei obisnuiti si cu real bun simt,cel din nastere si specific neamului nostru. Avem doar sansa in institutii internationale,UE special care sa ne aduca pe calea realelor valori si reguli si mai ales legislatie si dreptate ptr.toti si viata civilizata, meritam asta !
  • +4 (4 voturi)    
    camera de la etaj (Miercuri, 28 martie 2012, 20:32)

    sorin [anonim]

    Crin Antonescu se refera la majoritatea din camerele noului sau apartament. Dar si acolo actionarul majoritar este Dinu Patriciu.
  • +5 (5 voturi)    
    Niste gunoaie. (Miercuri, 28 martie 2012, 21:45)

    MC [anonim]

    Daca vor salarii sa treaca la munca. Daca nu, sa dea banii din salarii inapoi.
    Sunt 22 mil de romani nemultumiti de munca lor.
    Eu zic de maine sa stam toti acasa, pana ne convine...
    Antonescu complet lipsit de bun simt.
    Macar din respect pentru populatia care muceste pe salarii de mizerie ar putea sa mearga la serviciu.
    Gunoaie de oameni.
  • +3 (3 voturi)    
    Sugestie: (Miercuri, 28 martie 2012, 22:22)

    Mihaela [anonim]

    Eu propun sa isi primeasca salariul cand termina cu greva. Nu am inteles pentru ce este platit. O fi pentru a da declaratii la televizor?.. Nu asta e datoria unui parlamentar. Multa nesimtire trebuie sa incapa in asemenea oameni. Oare chiar nu le e rusine? Deloc-deloc?!
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Miercuri, 28 martie 2012, 23:34)

    bch [anonim]

    Antonescu pare a fi "baietasul" din curtea scolii. Daca are "spate" se baga, daca nu, isi vede de ale lui. La noi, Opozitia trebuie sa fie la putere, altfel zice "N-am chef azi". La noi, ca la nimeni, Veto=Pas...
  • +2 (2 voturi)    
    Nu mai spune (Miercuri, 28 martie 2012, 23:45)

    Lucianmotzul [anonim]

    Ma Crinulet z tu cind ai fost la parlament ,a da ,cind luai bani ,in rest lipsaaaaaaaaa ,nenorocitule sa nu mai fi votat in veci de veci ,cine te va vota ori nu-i informat ori este ......
  • +6 (6 voturi)    
    rationament oligofrenic (Joi, 29 martie 2012, 2:14)

    dumitru vaduva [anonim]

    Aplicand logica lui Crin Antonescu,dupa orice alegeri parlamentare,partidele cae nu pot forma o majoritata si implicit raman in opozitie,trebuie sa intre automat in greva parlamentara si sa nu participe la lucrarile parlamentului,pana cand nu vor obtine acea majoritate,imdiferent pe ce cai. Se vede ca asta are creieri de gaina sau poate nici atat..Eu am cresut pasari in gospodaria mea si am vazut gaini cu o logica mai buna decat a lui.
    Oricum,cu o "frunza" nu se face primavara.Probabil ca ademenindu-l pe Frunza asta,peneleul va mai avea vreo doua procente in sondaje ,iar useleul va avea in loc de 40%,42%.In aceste conditii,tot nu va putea forma guvernul si nici Ponta nu va putea fi prim ministru. Care e relevanta acestei bucurii pentru frunzaverde? Eu cred ca seamana cu bucuria lui Geoana,cand a fost el presedinte pentru o jumatate de ora,bucurandu-se ca un apucat,de nu mai nimerea nici sa vorbeasca. In sfarsit,vom vedea.
  • +3 (3 voturi)    
    a (Joi, 29 martie 2012, 11:09)

    cole [anonim]

    Aceasta alianta formata din psd-isti si pnl-ist isi urmeaza doar propriul interes si nu cel al poporului. Daca ajung la putere e vai de mama noastra.
  • +1 (1 vot)    
    Stati linistiti! (Joi, 29 martie 2012, 12:21)

    Gabi M [utilizator]

    Nu se ducea AntEnescu la munca in Parlament nici cand nu era in aceasta greva de lux!O sa faca la fel caci de 22 de ani doar asta face-chiuleste!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 29 martie 2012, 22:02)

    alexx [anonim]

    Cand va veti trezi o sa traim intr-o tara mai buna