Videanu: Reprezentantii PDL din Consiliul General trebuiau sa comunice mai mult proiectele adoptate inainte de Sorin Oprescu

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 27 martie 2012, 13:09 Actualitate | Politic


Fostul primar general Adriean Videanu a declarat, pentru HotNews.ro, ca reprezentantii PDL in Consiliul General trebuiau sa comunice mai mult faptul ca o serie de proiecte, ca Podul Basarab sau Arena Nationala, au fost incepute inainte de Sorin Oprescu. "Din punctul meu de vedere, paradoxal, Elena Udrea a fost singura care a vorbit despre aceste proiecte. Cred ca responsabilitatea revine in primul rand reprezentantilor PDL in Consiliul General, care cunosc foarte bine situatia proiectelor din Bucuresti, care au autoritatea sa vorbeasca despre proiectele din Bucuresti ale PDL incepute inainte de Sorin Oprescu. Reprezentantii PDL in Consiliu ar fi trebuit sa faca mai mult in comunicarea cu bucurestenii pe aceasta tema", a spus Videanu.

Fostul primar a facut aceste precizari in contextul in care criticile sale aduse luni seara, la B1TV, la adresa PDL Bucuresti au fost interpretate ca un atac la Elena Udrea, presedintele organizatiei. "Eu, unul, as fi inceput campania electorala fara candidat, la nivelul Bucurestiului, de mult mai devreme", a spus Videanu la B1 TV. El s-a aratat nemultumit ca organizatia PDL Bucuresti nu a derulat o campanie pentru ca bucurestenii sa stie ca proiectele majore au fost incepute de el sau de Traian Basescu. Videanu a mai spus ca, potrivit unui sondaj,  majoritatea bucurestenilor considera ca proiectele finalizate de Sorin Oprescu sunt proiecte proprii, iar nu ale PDL, precizand ca acest lucru i s-a parut "strigator la cer".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















615 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Oamenii se completeaza! (Marţi, 27 martie 2012, 13:19)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Cineva e cu idea, altii sunt cu munca, iar un al treilea cu profitul. Sa le faci pe toate trei nu merita ca iese lucru de mantuiala.
  • +1 (1 vot)    
    ISTORII... (Marţi, 27 martie 2012, 14:40)

    STAN PATITU [anonim]

    Eu nu il inteleg pe Videanu. Asa se intampla intotdeauna. Boc, de exemplu, a taiat panglica la portiunea aia de autostrada din Transilvania desi o incepuse... Nastase. Si afost si este hulit pentru asta. Asa se scrie istoria. Probabil ca si autostrazile suspendate ale lui Oprescu vor fi inaugurate de altul. Ce este cu asta? utostrada spre mare care nici acu nu este gata, a fost inceputa de Nastase dar penglici au taiat alti. Autostrada spre Timisoara va fi inaugurata de altii desi a inceput-o PDL-ul. Se lamenteaza de pomana, mai ales ca putea el sa fie mai vocal. Astia batranii din PDL s-au dat la fund si au iesit la suprafata niste indivizi care sunt atat de antipatici incat mai rau fac cand vorbesc.
    • 0 (0 voturi)    
      oamenii sunt pafaristii (Miercuri, 28 martie 2012, 14:11)

      Saineanu [utilizator] i-a raspuns lui STAN PATITU

      nici nu stiu despre ce e vorba, ce sa discute cu oprescu. nu sunt in stare sa lege doua cuvinte d'apoi sa studieze un proiect urbanistic
    • 0 (0 voturi)    
      asa nu merge (Miercuri, 28 martie 2012, 14:11)

      Saineanu [utilizator] i-a raspuns lui STAN PATITU

      PDl-ul nu va reusi niciodata sa ii demnteze proiectele lui oprescu doar pentru ca sunt ale lui
      • 0 (0 voturi)    
        aloooo (Miercuri, 28 martie 2012, 14:59)

        Boris [anonim] i-a raspuns lui Saineanu

        Videanu a fost intotdeauna un tip transant, dar fara intentii ascunse, meschine. Nu cred ca a fost un atac la adresa Elenei, ci mai degraba un fel de critica constructiva
    • 0 (0 voturi)    
      eeeiii (Miercuri, 28 martie 2012, 14:58)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      Strategia gandita de partid cu siguranta va da roade dupa 10 iunie cand capitala se va debarasa de cancerul Oprescu… luat de val, Videanu incearca sa mobilizeze multimea pentru a constientiza importanta mizei electorale
  • 0 (0 voturi)    
    doamne (Marţi, 27 martie 2012, 14:46)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Dle Videanu, văd că vă interesează şi nemulţumeşte doar faptul că ai dvs. colegi nu s-au lăudat destul cu proiectele începute de Băsescu.
    Concret, ce au făcut colegii dvs. pentru a opri cheltuirea inutilă a banului public? Sau nu ştiţi că, de exemplu, pagodele lu' peşte costă la metru pătrat mai mult ca metrul pătrat din palatul Versailles şi din Peleş?
  • -1 (1 vot)    
    fals (Marţi, 27 martie 2012, 14:49)

    Sorin [anonim]

    Cred ca s-a scos din context ceea ce a spus Videanu! Lucrurile nu stau asa! Iar cei din PDL stiu bine cum sa procedeze mai ales atunci cand trebuie sa ia decizi importante. Videanu n-a acuzat oameni buni!
    • 0 (0 voturi)    
      ??? (Marţi, 27 martie 2012, 15:10)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      pai spune contextul... oana una alta Videanu este bine sa stea in spate caci multi bucuresteni il asimileaza doar maretei infaruiri: borduriada.. ca acum PDL sta prost la Bucuresti i se datoreaza si lui.. poate ca a uitat
  • 0 (0 voturi)    
    Cu cine (Marţi, 27 martie 2012, 15:04)

    Stepanida [utilizator]

    sa comunice Sorin Oprescu?Consilierii PDL nu sunt decat niste marionete in mana Elenei Udrea!Sorin Oprescu nu poate comunica cu niste oameni care gandesc cu posetele blondei de la Buzau!
    • 0 (0 voturi)    
      looool (Miercuri, 28 martie 2012, 14:59)

      Next [anonim] i-a raspuns lui Stepanida

      Desele divergente aparute din ce in ce mai des sunt menite sa mobilezeze si sa motiveze “greii” partidului…Cu siguranta cu totii vor uita aceste mici “contre” la finalul alegerilor…
  • 0 (0 voturi)    
    Videanu..sa comunice... proiectele.. (Marţi, 27 martie 2012, 15:28)

    ion [anonim]

    Videne, ma doare capul cand citesc ce spui. Tu nu prea ai dreptul sa vorbesti despre comunicare si despre prezentarea realizarilor.

    ASTA PENTRU CA AI DEZERTAT ACUM 4 ANI.

    Ti-a fost sila sa tot apari la TV si sa iti aperi investitiile, ti-a fost lene sa te mai bagi intr-o noua campanie electorala, te inebunea gandul ca nu poti sa pleci la Monte Carlo cand vroiai tu. Si ai dezertat.

    Ca e asa cum zic eu o arata sondajele pe bune de acum 4 ani, facute de institutul lui Voculescu, ca sa fie clar.

    In cazul in care candidat tu contra Oprescu, rezultatul era foarte, foarte strans: 50%-50%. Daca erai doar un pic mai agresiv pe media castigai, fara doar si poate si acum gargaragiu Oprescu era istorie.

    Daca intra in ring Liviu Negoita ar fi castigat cu 8-10% in fata lui Oprescu. Dar si Liviu Negoita e un alt looser al politicii romanesti: si-a facut plinul si nu are ambitii mai mari.

    Stai acolo, pe purcoiul tau de bani, si mai taci din gura. Poate ar fi bine sa lasi si politica in pace, ai destui bani. Si sper ca, daca ai bagat mana, sa o fi facut cu cap, nu gen Boldea.
  • 0 (0 voturi)    
    Consilierii PDL (Marţi, 27 martie 2012, 19:42)

    arakis [utilizator]

    sunt niste oameni aflati in slujba Elenei Udrea!Bucurestenii vad ca de patru ani singurul om care este de partea lor este Sorin Oprescu.Si cam cum ar fi putut ei sa comunice cu bucurestenii?Mergand din usa in usa si laudand partidul?Domnule Videanu,ati pierdut o mare ocazie de a tacea si a ramane filozof:filozoful bordurilor!
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Miercuri, 28 martie 2012, 1:36)

    Sabrrrina [utilizator]

    Asa si? Care e problema ca Oprescu a terminat proiecte incepute de Basescu? Era mai bine daca zicea stop la lucrari, doar de dragul de a nu continua un proiect inceput de un "adversar" pe scena politicii? Tocmai pentru ca a continuat sa lucreze la proiecte incepute de altii ne poate indemna sa credem ca pentru Oprescu nu conteaza de la cine vine ideea, daca e una buna, o sustine. Respect pentru asta!