Victor Ponta ii scrie din nou premierului Ungureanu: Reziliati urgent contractele "baietilor destepti"

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 martie 2012, 21:15 Actualitate | Politic


Presedintele PSD Victor Ponta i-a adresat miercuri o noua scrisoare deschisa premierului Mihai Razvan Ungureanu, cerand rezilierea de urgenta a contractelor intre Hidroelectrica si intermediari, ca o conditie obligatorie pentru o dezbatere despre legile energiei, el mentionand ca a mai cerut acelasi lucru saptamana trecuta.

"Domnule Prim-ministru, Acum o saptamana v-am solicitat, in numele Uniunii Social Liberale, rezilierea cat mai rapida a contractelor dintre Hidroelectrica si intermediari, asa numitii "baieti destepti", inainte de a incepe orice discutie privind pachetul de legi pe energie si pe marginea strategiei Guvernului de a vinde pachete de actiuni detinute de stat la companii din sectorul energetic. Nici pana la acest moment nu am beneficiat de un raspuns din partea domniei voastre, fie direct, fie printr-o decizie in concordanta cu cele solicitate de USL in urma cu cateva zile. Ieri, atat ministrului Justitiei, cat si ministrul Economiei, au vorbit despre faptul ca exista solutii legale pentru rezilierea acestor contracte. Ministrul Justitie, domnul Catalin Predoiu, a specificat ca decizia va apartine", se arata in scrisoarea lui Ponta, citata de Mediafax.

El considera inexplicabila tacerea premierului pe acest subiect, "dar mai ales lipsa unei decizii ferme, care se impune imediat".

"Prin aceste contracte, Hidroelectrica pierde in fiecare zi bani, care pot fi folositi pentru retehnologizare si modernizare. Va solicit, si pe aceasta cale, rezilierea de indata a contractelor semnate intre Hidroelectrica si intermediarii din energie, ca o conditie obligatorie pentru o dezbatere pe tema legilor energiei. Trebuie luata o decizie rapid, inainte de a incepe discutiile privind legile energiei. Domnule Prim-Ministru, doar printr-o astfel de decizie puteti arata ca nu sunteti subordonat intereselor politice ale PDL si ale presedintelui Basescu, care au decis si semnat, prin intermediul ministrilor Economiei numiti dupa 2009, prelungirea total nejustificata a acestor contracte", se arata in scrisoare.

Liderul social-democrat afirma ca este vorba despre o "tergiversare menita sa mentina statutul privilegiat al acestor intermediari, tergiversare mascata de declaratii politice".

"Nu pot considera declaratiile despre aceste contracte, atat ale presedintelui, cat si ale unor membri ai Guvernului, ca fiind unele serioase si de buna intentie, in conditiile in care decizia dumneavoastra lipseste. Am sentimentul ca asistam doar la o tergiversare menita sa mentina statutul privilegiat al acestor intermediari, tergiversare mascata de declaratii politice", se arata in scrisoarea copresedintelui Uniunii Social Liberale.


Guvernul va rezilia in "conditii in care statul sa nu piarda" contractele bilaterale prin care Hidroelectrica vinde energie daca beneficiarii acordurilor comerciale nu vor accepta cresterea preturilor, scaderea duratei si a cantitatilor, a declarat ministrul Economiei, Lucian Bode.

"Daca nu ajungem la rezultatul pe care il urmarim, suntem dispusi sa mergem pana la capat. Rezilierea in conditiile in care statul sa nu piarda. A venit timpul ca statul sa fie baiatul desptept din aceasta ecuatie", a declarat Bode pentru Mediafax.

Renegocierea acestor contracte si anularea, in limitele legii, a acordurilor care nu pot fi renegociate, au fost solicitate de catre reprezentantii Fondului Monetar International (FMI).

Autoritatile au inceput la sfarsitul anului trecut sa renegocieze contractele, cerand beneficiarilor sa accepte scaderea cantiatilor de energie si a duratei pentru fiecare acord, precum si majorarea preturilor la care Hidroelectrica vinde energia.

Benecifiarii contracteleor directe erau in 2010 producatorul de aluminiu Alro Slatina (ALR), Luxten Lightining, Energy Holding, Europec, Electromagnetica, Electrocarbon, ArcelorMittal Galati, Alpiq Romindustries, Alpiq Romenergie, EFT Romania, Electrica, Salrom, CHN Petrosani si CLMB Pationar Brasov.

Anul trecut, companiile Salrom, CNH si CLMB Patinoar Brasov au acceptat rezilierea acordurilor, iar Luxten a renuntat la acordul cu Hidroelectrica.

Contractele bilaterale de vanzare a energiei au fost incheiate de Hidroelectrica intre 2001 si 2003, iar contractele expira in 2014, 2015 sau 2018.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















754 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    P (Miercuri, 21 martie 2012, 21:52)

    ursucu [utilizator]

    Ponta invata sa scrie si are nevoie de exercitiu asa ca scrie scrisori
  • +3 (3 voturi)    
    pai e premier sau nu? (Miercuri, 21 martie 2012, 22:15)

    zaboo [utilizator]

    v-ati retras contestatia de la curtea constitutionala? nu mai e sluga lui Base cel-care-decide-tot? de ce nu-i scrieti direct (Basescu)lui?
  • +3 (3 voturi)    
    vezi ca e mai "explicabila" tacerea lui (Miercuri, 21 martie 2012, 22:16)

    zaboo [utilizator]

    decat a ta cand ti-a propus stim noi cine functia aia si ai mers pe burta
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta se crede genial (Miercuri, 21 martie 2012, 22:36)

    dumitru vaduva [anonim]

    Cand guvernul a inceput analizarea si rezolvarea problemei energiei vanduta pe nimic si cand ministrul energiei si cel al justitiei anunta ca rezilierea contractelor cu baietii detepti se va face in cel mult trei saptamani,vine Ponta sa ceara si el aclasi lucru,intr-o scrisoare deschisa. El,care in 10 ani de cand exista aceste contracte nu a suflat nimic despre asta,sau a facut-o pentru propaganda politica, vine acuma ,cand problema este rezolvata,sa ceara si el.Omul si-a pierdut rabdarea si nu mai poate astepta cateva saptamani.Vrea el acusica.
    Prin aceasta interventie,el vrea sa diminieze efectele unei masuri importante a guvernului in beneficiul tarii si sa-si asume merite necuvenite in rezolvarea acestei probleme. Interventia lui Ponta nu are nici un merit in eliminarea contractelor cu baietii destepti,problema fiind deja rezolvata,urmand sa fie pusa in aplicare curand,nu in ani de zile,nu in luni de zile ci in cateva saptamani. Nerabdarea lui Ponta este un act incalificabil de o nesimtire proprie acestui individ. Cand guvernul rezolva ceva,Ponta zice,pai "eu ti-am deschis mintea sa faci asta,mie mi se cuvin laudele". O nesimtire mai mare ca asta nu cred ca exista.Cand hotararile cu privire la aceste contracte vor fi puse in practica si contractele respective vor fi reziliate sau renegociate in favoarea statului,Ponta va sari in sus de bucurie si-si va asuma fara scrupule,meritul acestei realizari.Asta e Ponta si el crede un geniu al strategiei politice ,facand asta. Prostia lui este cu atat mai mare cu cat el nu-si da seama ca aceasta stradegie a lui este de copii de gradinita,care copii cred ca ar fi folosit o tactica mai inteleapta.
  • +3 (3 voturi)    
    din nou gargara cu pioneze. (Miercuri, 21 martie 2012, 22:46)

    bizonul [anonim]

    De ieri se cunostea faptul ca se cauta solutii pentru rezilierea contractelor de energie. Ponta vorbeste ca sa se uite refuzul lui de a fi premier ??? sau vrea ca seful lui direct Felix Voiculescu sa nu se mai bucure de contracte de energie preferentiale?! Ponta musca si a doua mina care l-a hranit? prima fiind a lui nastase adrian!
  • +3 (3 voturi)    
    Hoţul strigă "Prindeţi hoţii".... (Joi, 22 martie 2012, 8:26)

    Danelius [anonim]

    pe care părinţii lui spirituali (Iliescu şi Năstase) i-au adus la masa cu bucate.

    Nu mă pot opri din scârba pe care o mi-o naşte acest tânări preşedinte de partid. Fac parte din generaţia lui , cea a tinerilor de 40 de ani, şi el nu face decât să spulbere un mit de după Revoluţie. Acela că dacă vin tinerii la putere vom avea o politică mai curată, o viaţă economică mai corectă. Acesta e un mit fals. Uitaţi-vă că în orice partid au crescut pe lângă "dinozauri" mici lipitori care au luat din obiceiurile acestora.
    Dar revenind la subiectul "băieţilor deştepţi". Aduceţi-i aminte tânărului Ponta că aceste contracte au fost încheiate pe vremea lui Năstase, că au fost prelungite când la conducerea Hidroelectrica se afla un PSD-ist, pe nume Mihai David, cela care se lăuda că i-a pus pe băieţii deştepţi la muncă, prin faptul că aceştia plăteau peste costurile de producţie al HE. Asta da mare reuşită.
    Cred că tânărul Ponta a simţit că acum se pot rezilia contractele (vezi punctele de vedere ale Min. Justiţiei) şi şi-a zis că poate scoate un profit (politic) din această acţiune. Dacă se reziliază aceste contracte, va putea spune "Vedeţi, le-am spus să rezilieze şi guvernul s-a conformat. Noroc cu mine".
    Şi mai întrebaţi-l pe tânărul Ponta despre greva parlamentară (sau protest, sau cum vrea el să-i zică) ce ar fi dacă unii muncitorii s-ar duce la servici, ar semna condica, dar s-ar duce prin alte birouri sau secţii sau la bufetul firmei sau instituţiei şi nu ar munci deloc. La sfârşitul zilei firma sau instituţia respectivă nu ar produce nimic pentru că o parte din muncitori nu au fost pe linia de fabricaţi respectivă sau în biroul corespunzător. Merită aceştia să-şi ia salariul. Ce ar face un patron cu un angajat care are 0% prezenţă la locul de muncă... Şi acela mai vrea să fie şi preşedinte. Zău aşa, chiar aşa de proşti ne cred...
  • +1 (1 vot)    
    a (Joi, 22 martie 2012, 11:54)

    cole [anonim]

    Ponta tot cu propuneri vine da cu ceva concret niciodata , este un politician fals un prefacut .
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 22 martie 2012, 14:59)

    raluk [anonim]

    M-am saturat sa vad mereu ca Ponta are pretentii, da ordine!! Sa puna mana la munca si sa nu mai incaseze bani fara sa presteze nimic si dupa aceea sa deschida gura!
  • +1 (1 vot)    
    premierul ponta (Joi, 22 martie 2012, 15:27)

    iulian [anonim]

    dar basescu cand i-a cerut sa fie premier de ce nu acceptat,astfel avea el ocazia sa rezilieze aceste contracte.astea sunt doar vorbe aruncate in vant ca sa mai prosteasca lumea,dar nu prea mai merge in ziua de azi.
  • +1 (1 vot)    
    Bai nene (Joi, 22 martie 2012, 17:12)

    dalinali [utilizator]

    Mai Ponta draga, fa curatenie in gradina ta. Dar nu uita sa incepi cu tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta (Joi, 22 martie 2012, 19:02)

    laura [anonim]

    Iar se baga in seama cu Ungureanu? Ce mai vrea acum Ponta? A vazut ca nu-i da nimeni atentie si vrea sa deschida subiecte noi el.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 22 martie 2012, 20:22)

    alex [anonim]

    Ponta mentioneaza ca a cerut in numele USL ...care USL? poate in numele lui Antonescu mai bine zis
  • 0 (0 voturi)    
    ..... (Joi, 22 martie 2012, 20:25)

    alex [anonim]

    Nu stiam ca daca USL isi propune sa faca un lucru il realizeaza in imediatul viitor. Bine , poate doar cand
  • 0 (0 voturi)    
    ca tv (Joi, 22 martie 2012, 20:51)

    relu [anonim]

    Ponta mai face si el din cand in cand cate ceva sa nu zica nimeni ca nu face nimic. In general Ponta vorbeste mult si prost este ca televizoru.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 22 martie 2012, 22:01)

    rebecca [utilizator]

    hopa..s-a trezit ponta ..gata cu hibernarea???
    afla ca "baietii destepti" sunt de fapt cei de langa tine asa ca gurita mai mica
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 22 martie 2012, 22:01)

    rebecca [utilizator]

    hopa..s-a trezit ponta ..gata cu hibernarea???
    afla ca "baietii destepti" sunt de fapt cei de langa tine asa ca gurita mai mica
  • 0 (0 voturi)    
    nu dau nik (Joi, 22 martie 2012, 22:51)

    cadrescu [anonim]

    daca nu exista nici o dispozitie sa-i dea un rapuns lui Ponta, nici n-o sa-l dea
  • 0 (0 voturi)    
    a (Vineri, 23 martie 2012, 11:04)

    cole [anonim]

    Ponta se ia din nou de cine nu trebuie , daca esti incapabil ca politician nu te iei de oamenii care te pot dobora in orice secunda .Dar la urma urmei acest lucru este benefic pentru PDL
  • 0 (0 voturi)    
    Populism (Vineri, 23 martie 2012, 14:32)

    Marcel [anonim]

    Acţiune populistă ieftină!