Victor Ponta: Nu mergem la votul in cazul Boldea. Am vazut ce a zis Crin, dar el e la Senat si e istoric

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2012, 15:07 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, ca opozitia nu va participa la votul din Camera pentru ridicarea imunitatii lui Mihail Boldea, precizand ca va exista o discutie in USL pe aceasta tema si ca a vazut declaratiile lui Crin Antonescu, insa acesta este la Senat si este istoric, relateaza Mediafax.

Intrebat daca participa la votul de ridicare a imunitatii deputatului Boldea, Ponta a raspuns negativ.

El a adaugat ca nu va participa la vot, "dintr-un motiv foarte simplu: este Camera Deputatilor, conduce doamna Anastase, deci nu sunt probleme la numarat si este infractorul lor".

"Sa vina la serviciu, pentru ca ei chiulesc de la serviciu, si sa voteze. Si va spun si de ce. Data trecuta cand am votat si noi pentru ridicarea imunitatii, daca nu ma insel la doamna Ridzi sau la domnul Pasat, ei au votat contra si dupa aceea au zis ca am votat noi contra. Deci, cu hotii nu trebuie sa te amesteci. Si cu hoatele. Trebuie sa stai departe de ei. Au majoritate in Camera Deputatilor, daca vin la serviciu pot sa voteze maine", a explicat el.

Ulterior, intrebat in legatura cu declaratiile lui Crin Antonescu pe aceasta tema, Ponta a precizat: "Am vazut ce a zis Crin. Crin e la Senat, in primul rand. Inteleg ca votul va fi la Camera. Si azi la USL vom avea o pozitie comuna pe baza acestor argumente juridice. Eu sunt jurist, Crin e istoric, dupa cum stiti".

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, ca este posibil ca parlamentarii USL sa isi intrerupa protestul din Legislativ pentru a putea participa la votarea ridicarii imunitatii deputatului Mihail Boldea.

Solicitarea privind ridicarea imunitatii deputatului Mihail Boldea ar putea fi discutata la sesiunea de vot final a Camerei Deputatilor de marti daca documentul de la Ministerul Justitiei ajunge la timp, a anuntat luni presedintele acestui for legislativ, Roberta Anastase.

La inceputul sedintei de luni a Biroului permanent, solicitarea privind ridicarea imunitatii lui Boldea nu ajunsese in Parlament.

'In momentul in care il vom primi (n.r. - documentul) va merge pentru raport catre Comisia juridica apoi va fi un vot in plen. Noi suntem flexibili, la Comisia juridica ordinea de zi poate fi suplimentata, nu cred ca e niciun fel de problema ca Biroul permanent sa fie intrunit in momentul in care va veni aceasta solicitare. Maine (n.r. -marti) e sesiunea de vot final, in masura in care aceasta solicitare va veni va intra la acel vot cu siguranta', a spus Anastase.

Procurorul general Laura Codruta Kovesi a transmis luni ministrului Justitiei solicitarea procurorilor DIICOT de ridicare a imunitatii deputatului independent Mihail Boldea, cercetat penal pentru inselaciuni imobiliare.

DIICOT sustine ca Mihai Boldea face parte dintr-un grup infractional organizat, constituit din 22 de persoane, alaturi de un avocat din Baroul Galati si un fost arbitru de la Curtea de Arbitraj Galati, care se ocupau cu inselaciuni in domeniul imobiliar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3333 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Iar se fac de ras cei doi (Luni, 19 martie 2012, 15:18)

    Cataleya [utilizator]

    Ponta si Antonescu nu pierd nicio ocazie sa se faca de rusine.
    Antonescu declara ca USL va participa, Ponta ca nu.
    Pai hotarati-va!
    Ori e laie ori balaie!
    Cat despre motivatia lui Ponta ca "Anastase numara voturile" este cat se poate de puerila.
    Dar, e foarte bine asa.
    Electoratul incepe sa-si dea seama cam ce inseamna USL! Mai ales cei "nehotarati"
    Nastase al cui infractor e, dle Ponta?
    • -6 (8 voturi)    
      Lasa frate... (Luni, 19 martie 2012, 16:19)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ...Sa vedem si noi cum voteaza coalitia. Ca la TV toti spun ca voteaza pentru.. si cand se voteaza iese impotriva.

      Sa inteleg ca la infractorii "lor", o sa vina sa voteze?... Interesant.
  • +10 (12 voturi)    
    pontiac (Luni, 19 martie 2012, 15:28)

    aurel [anonim]

    D-le Ponta ca sa fii respectat ,trebuie sa respecti.A-ti fost la presedintele tarii, care este si d-tale ,ai fost consultat , vi sa propus o functie si a-ti luat-o in deradere .Va credeti cei mai destepti ,cei mai frumosi,cei mai barbati si virili cu femeile dar aratati complet contrariu .Pacat,ar fi o mare greseala sa conduceti altceva decat masina personala.
  • +15 (15 voturi)    
    nu stiam (Luni, 19 martie 2012, 15:34)

    pehash [utilizator]

    Crin istoric? :) scrie pe servetele la Grivco? :)
    • +5 (5 voturi)    
      Crin (Luni, 19 martie 2012, 17:48)

      bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      nu e istoric, ci istorie.
    • +4 (4 voturi)    
      Poate (Luni, 19 martie 2012, 18:10)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      isteric!
  • +7 (7 voturi)    
    Chef (Luni, 19 martie 2012, 15:38)

    Daniels22026 [utilizator]

    Se poate vota cu bile, la vedere. E simplu. Dar nu de idei duc lipsa politicienii. Pur si simplu n-au chef sa curete parlamentul de infractori. De ce? Uite-asa, ca sa se mire prostii!
  • +9 (9 voturi)    
    infractorii... (Luni, 19 martie 2012, 15:46)

    dodu [anonim]

    doua intrebari...
    -dl procuror, cum e povestea aia cu "ante-pronuntarea", pe care ne-o mai ziceti din cand in cand?
    - infractorii "vostrii" cum sunt? ca pe aia cu "persecutati politici" o stim...
    PS: ma bucu macar ca PDL-ul nu organizeaza mitinguri de sustinere a "infractorilor...
  • +11 (11 voturi)    
    Istoric? (Luni, 19 martie 2012, 16:07)

    ticbis [utilizator]

    Daca Crin e istoric, eu sunt popa!
    Nu oricine face facultatea de istorie poate fi numit istoric. Mai ales daca a si ramas repetent vreo doi ani la rand in facultate! Mai ales daca nici macar n-a profesat si n-are nici macar vreun articol de specialitate aparut intr-o publicatie de profil. Poti sa-l numesti profesoras de istorie (cu multa indulgenta totusi, in cazul lui Crin), dar in niciun caz istoric.
    In cel mai bun caz, pe Crin poti sa-l numesti "isteric" sau "istorie", dar in niciun caz "istoric".
    • +9 (9 voturi)    
      Batjocura totala... (Luni, 19 martie 2012, 16:25)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      Este cat se poate de absurd sa spui despre profesorii de geografie, istorie, chimie, fizica sau biologie ca sunt geografi, istorici, chimisti, fizicieni sau biologi.
      Ar insemna ca doamna invatatoare care-i invata pe copii sa scrie , sa socoteasca, sa cante, ca este si lingvista si matematiciana si muziciana!
      Dar la USL, totul se admite!
  • +5 (5 voturi)    
    Crin,istorie si isterie (Luni, 19 martie 2012, 16:36)

    sorincj [utilizator]

    Crin Antonescu datorita absentelor putem spune ca este istorie la Senat, nu este istoric este isteric.
  • +1 (1 vot)    
    Inteleg (Marţi, 20 martie 2012, 12:33)

    Gabi M [utilizator]

    ca prin neparticiparea la vot USL face greva pro acest deputat hotz.daca nu ar fi asa,ar veni si ar vota pentru ridicarea imunitatii!Cat despre "istoricul" Crin,asta-i buna!Iar si-a batut joc Carlanul fara minte de Carlanul obraznic!A fost si el,Crinul frate cu Felix turnatorul,6 ani rpofesor de istorie in Vaslui si Tulcea si 2 ani muzeograf in tulcea.De unde,Doamne,l-a scos Ponta pe neispravitul de Crin-istoric ??