VIDEO Elena Udrea: Am fost dezamagiti ca USL nu a preluat guvernarea, pentru ca si-ar fi demonstrat incompetenta

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2012, 11:58 Actualitate | Politic


Presedintele PDL Bucuresti, Elena Udrea, a declarat ca liderii partidului stiau ca presedintele Basescu ii va propune lui Victor Ponta sefia Guvernului si ca au fost dezamagiti cand acesta a refuzat, pentru ca si-ar fi demonstrat incompetenta si PDL ar fi fost regretat.

"Stiam despre faptul ca domnul presedinte al Romaniei ii va face o propunere lui Victor Ponta sa fie prim-ministru al Guvernului. Ne-a spus cu o seara inainte, sigur, am fost destul de surprinsi, insa am fost de acord cu propunerea presedintelui de a da functia de prim-ministru domnului Ponta si Guvernul USL-ului. Ca dovada ca eram pregatiti sa plecam din Guvern este ca dupa aceea ne-am si dat cu totii demisia, nu numai primul ministru, ci si toti membrii PDL. Deci este exact asa cum a spus presedintele, a avut aceasta propunere, ne-a spus-o si noua si a fost agreata si de PDL", a spus Udrea, pentru Mediafax.

Ea a apreciat ca, daca Victor Ponta ar fi preluat guvernarea, "ne-am fi dat seama" in foarte scurt timp cat de limitat este USL-ul in a avea solutii pentru Romania.

"Deci am fi vazut in doua luni care sunt limitele USL de a guverna aceasta tara. Pentru noi a fost o surpriza ca a refuzat si ne si obisnuiseram cu gandul ca isi vor demonstra incompetenta foarte repede si vom fi regretati in numai cateva luni de cetateni, astfel ca am fost dezamagiti de refuzul domnului Ponta si al USL de a prelua guvernarea", a mai spus Elena Udrea.

Ea a afirmat ca, dupa anuntul presedintelui de duminica seara, declaratiile lui Victor Ponta arata "inca o data ca acesta este un mare mincinos".

"Initial a spus, categoric, ca nu este adevarat, dupa care, in momentul in care au aparut stenogramele, a revenit si a spus ca de fapt propunerea i s-a parut neserioasa. Indiferent cum, fiind un politician, un lider al USL care se pregateste in fiecare zi, dupa cum ne spune noua, sa vina la guvernare si sa salveze tara de PDL, raspunsul lui ar fi trebuit sa fie "da, accept sa fiu prim-ministru, pentru asta ma pregatesc, sunt capabil sa guvernez". Or el n-a spus absolut nimic, nici macar ca i se pare o gluma. In locul lui au raspuns Antonescu si cu Constantin, deci nu a fost capabil nici sa dea un raspuns. Asta este curajul de om politic al lui Victor Ponta si asta este capacitatea lui de a-si asuma responsabilitati", a incheiat Udrea.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















707 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Frige gogoasa asta politica, (Luni, 19 martie 2012, 12:07)

    Constantin [anonim]

    s-au apucat toti sa sufle in ea... dar de muscat nu cred ca va musca cineva avand in vedere gustul aluatului.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 19 martie 2012, 17:56)

      andy [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      naivul de ponta refuza totul in momentele grele pentru ca tara e in criza si nu se descurca..
    • 0 (0 voturi)    
      ///// (Luni, 19 martie 2012, 18:25)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      cu adevarat daca usl-ul era puternic acupa locul lui boc dar ei au refuzat LASILOR va e frica de responsabilitate
    • 0 (0 voturi)    
      fara usl (Marţi, 20 martie 2012, 14:23)

      cata88 [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Pai ce ar fi fost prost Ponta sa accepte o responsabilitate asa de mare?!
      Asta dovedeste ca opozitia nu este pregatita sa preia fraiele tarii...din stenograme s-a vazut ca Ponta nici nu a avut curaj sa raspunda ofertei facute de Basescu si imediat a sarit cu replica Crin!! oare de ce?!
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta pacalici (Marţi, 20 martie 2012, 14:23)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      a avut o sansa reala ponta de a arata pana si puterii ca este bine intentionat si ca realmente, tine la poporul asta, fara sa puna conditii si sa fi venit frumos alaturi de putere si sa puna mana la treaba. dar iata ca, dezamagirea s-a produs aratand ca USL nu pune pe primul loc interesele tarii, ci doar ale lor. sa nu mai aud de acest Ponta si de toata opozitia lui... PDL merita sa ramana la guvernarea deoarece n-au dat bir cu fugiti in momentele grele.
    • 0 (0 voturi)    
      USL si-a semnat sentinta (Marţi, 20 martie 2012, 14:24)

      edy [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      cred ca PDL nu va avea probleme in toamna deoarece s-a dovedit ca, USL nu este pregatit sa conduca tara n-au alternative la proiectele actuale ale guvernarii. toate acestea rezulta din refuzul lui Ponta de a veni la guvernare alaturi de actuala putere. USL si-a semnat sentinta.
  • +2 (2 voturi)    
    Uf (Luni, 19 martie 2012, 12:08)

    nano2k [utilizator]

    Uf, iata de ce Romania nu inainteaza, iata de ce suntem atat de saraci. Dezbatem la infinit cate o tema debila, de genul acesteia.
    Atat puterea cat si opozitia... In loc sa dicute de lucruri pragmatice, politicianul român prefera sa se balacareasca.

    Ne intereseaza cine pe cine a numit si din ce motive, ne aruncam sageti otravite, dar banul din buzunar scade mereu. Oare asta ne dorim?
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANIA si ATAT (Luni, 19 martie 2012, 12:30)

    evoque [utilizator]

    1. hotnews:"Elena Udrea: Am fost dezamagiti ca USL nu a preluat guvernarea, pentru ca si-ar fi demonstrat incompetenta"
    2. dcnews:Udrea: "Ne obișnuiserăm cu gândul că USL își va demonstra incompetența la guvernare și PDL ar fi fost regretat în scurt timp"
    Acum fiecare poate sustine ca varianta lui este corecta.
    Tot asa este si cu declaratiile lui basescu.
    Acesta este modul in care circula informatia "corecta" in romania lui basescu.
    Eu ca si cetatean fara obediente politice va spun tuturor politicienilor si jurnalistilor ca sunteti fatarnici.
    Asa nu se mai poate.
  • 0 (0 voturi)    
    Dna Udrea (Luni, 19 martie 2012, 12:44)

    Taboo [utilizator]

    Va intereseaza mai mult sa va faceti jocurile politice decat soarta poporului??? Nu inteleg, era mai bun un prim-ministru incompetent decat unul competent, pt a va regreta partidul?
    Noi nu regretam nimic din '90 incoace !!!
  • 0 (0 voturi)    
    ponta a demonstrat ca nu poate prelua fraiele tari (Luni, 19 martie 2012, 15:03)

    dan [anonim]

    a avut o sansa reala ponta de a arata pana si puterii ca este bine intentionat si ca realmente, tine la poporul asta, fara sa puna conditii si sa fi venit frumos alaturi de putere si sa puna mana la treaba. dar iata ca, dezamagirea s-a produs aratand ca USL nu pune pe primul loc interesele tarii, ci doar ale lor. sa nu mai aud de acest Ponta si de toata opozitia lui... PDL merita sa ramana la guvernarea deoarece n-au dat bir cu fugiti in momentele grele.
  • 0 (0 voturi)    
    a (Luni, 19 martie 2012, 15:08)

    dorin [anonim]

    Este o dezamagire in sensul ca, tot au urlat ca vor jos guvernul jos base... I s-a dat sansa sa vina la putere cu tot tinerii din usl cu proiecte care tot se laudau ca le au! Si ce s-a intamplat a venit un refuz din partea , culmea , a lui crinuta deoarce ponta a amutit nu a mai avut cuvinte. Din asta rezulta ca USL nu este pregatita ptr gurvernare si nici solutii concrete nu au decat la tv.
    Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 19 martie 2012, 16:05)

    danmc [anonim]

    De ce n-a luat Ponta postul de premier cand i-a fost oferit de catre Basescu? E simplu,ca nu erau bani si nu avea ce sa fure…
  • 0 (0 voturi)    
    a (Luni, 19 martie 2012, 16:18)

    gabriel [anonim]

    Pai asa ar trebui sa fie toti membri "usl" ptr ca au avut ocazia sa vina la guvernare asta e una iar a 2a ar fi "putut" sa ne scoata din criza mondiala
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 19 martie 2012, 16:27)

    avira [anonim]

    Refuzul lui Ponta ne confirma inca o data ca nu este pregatit sa fie premier,mai mult de atat USL nu poate fi la conducerea tarii in forma actuala. Inca un aspect,atunci cand Basescu i-a propus functia de premier,Ponta a tacut iar Crin a raspuns rapid ca nu accepta…de aici ce concluzie sa tragem? Ce se ascunde in spatele aceste aliante,nu cumva Voiculescu(dupa cum se zvoneste) taie si spanzura in aceasta alianta? Hmm…
  • 0 (0 voturi)    
    a (Luni, 19 martie 2012, 16:41)

    andrei [anonim]

    Domnu procuror ar trebui sa-ti fie rusine, te cam bateai cu pumnu in piept ca vrei la guvernare, nu vrei tu mai bine sa plecam toti din tara si sa ramai tu cu toata gasca ta de mafioti pardon generatia tanara...du-te si lasa-ne
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta e un pacalici (Luni, 19 martie 2012, 16:55)

    Hansan [anonim]

    Ponta l-a refuzat clar pe Basescu si a facut pe prostu’ ca s-o zicem pe romaneste. Normal ca nu putea sa accepe atata timp cat USL-ul vrea puterea deplina, doar atat, fara sa vine cu solutii concrete.
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta minte (Luni, 19 martie 2012, 16:56)

    Ioan [anonim]

    Ponta e atat de naiv incat nici nu stie sa minta. Oricum stereogramele vor spune adevarul !
  • 0 (0 voturi)    
    USL-ul nu e capabil (Luni, 19 martie 2012, 16:58)

    Jean [anonim]

    Nu se pune problema ca USL-ul s-ar multumi cu jumatati de masura, dar se vede clar incapacitatea de a gasi solutii, riscand totodata sa piarda din electorat.
  • 0 (0 voturi)    
    dd (Luni, 19 martie 2012, 17:20)

    cosmin [anonim]

    USL-ul si-a dat arama pe fata..lasi. aici udrea are mare dreptate ..lui ponta ii e teama sa se bage cand tara e in criza
  • 0 (0 voturi)    
    politica (Luni, 19 martie 2012, 17:31)

    mitica [anonim]

    cred ca opozitia si-a cam aratat ce poate...
  • 0 (0 voturi)    
    electorat (Luni, 19 martie 2012, 17:37)

    vasile [anonim]

    tare as dori ca electoratul sa deschida bine ochii si sa nu ne dea tara dinou comunistilor si turnatorilor la securitate din alianta usl condusa din umbra de felix-turnatorul.
  • 0 (0 voturi)    
    das (Luni, 19 martie 2012, 17:41)

    fane [anonim]

    Ponta un lasi din toate punctele de vedere, se baga la cutie cand vede ca tara e in criza nu vrea sa fie premier
  • 0 (0 voturi)    
    a (Luni, 19 martie 2012, 17:41)

    cornel [anonim]

    Nici nu ma asteptam sa accepte asemenea functie domnul procuror pentru ca este mult prea las, sau cine stie nu a stiut ce sa raspunda din cauza lui tata voiculescu
  • 0 (0 voturi)    
    ponta (Luni, 19 martie 2012, 17:46)

    gheorghe [anonim]

    ce poate sa mai spuna ponta acuma.. :)) doar refuzul era singurul raspuns la propunere, deoarece se stie foarte bine cat de brav este acest domn..
  • 0 (0 voturi)    
    poanta (Luni, 19 martie 2012, 17:59)

    maftei [anonim]

    “poanta” cu domnul acesta Ponta…cu siguranta va accepta sa fie la guvernare :))
  • 0 (0 voturi)    
    //// (Luni, 19 martie 2012, 18:09)

    ana [anonim]

    lasi din usl au refuzat amndatul de premier sa conduca tara din cauza crizei,
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Luni, 19 martie 2012, 19:51)

    Razvan [anonim]

    Atat timp cat animale nu sunt ucise, ci dimpotriva se construiesc noi adaposturi nu inteleg de ce atacurile din partea opozitiei continua sa persiste…
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 19 martie 2012, 19:54)

    Boris [anonim]

    Cred ca presiunea postului pe care ar fi urmat sa-l ocupe, l-a facut sa se predea in fata unei mari responsabilitati..Nu avem nevoie de politicieni fricosi care se tem de responsabilitati
  • 0 (0 voturi)    
    rusine usl (Luni, 19 martie 2012, 23:38)

    andrea [anonim]

    Din punctul meu de vedere cei din USL au demostrat ca sunt lasi si ca nu isi asuma anumite responabilitati.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Marţi, 20 martie 2012, 1:13)

    Ciprian_Marius [utilizator]

    Poi ce sa faca la guvernare?Scopul lor e sa ii dea jos pe altii nu sa guverneze. Si-ar asuma raspunderea vreodata? Nu prea cred...
  • 0 (0 voturi)    
    adsa (Marţi, 20 martie 2012, 13:01)

    andrei [anonim]

    Saracul Ponta. Atat de incompetent pana si in discutiile cu Basescu , nu e in stare macar sa vorbeasca pentru el insusi , o fac altii pentru el.
  • 0 (0 voturi)    
    asfsafsdfds (Marţi, 20 martie 2012, 13:36)

    cristi [anonim]

    Maare dezamagire. Era ocazia perfecta pentru Ponta sa preia o functie cheie in stat si sa dovedeasca ca e in stare sa conduca Romania pe un drum mai bun. Cum se astepta toata lumea , asta nu s-a intamplat , deoarece este un papitoi fricos si mult prea incompetent pentru asemenea functie.
  • 0 (0 voturi)    
    zzz (Marţi, 20 martie 2012, 13:37)

    bobo [anonim]

    ma intreb daca ponta mai vrea la guvernare !? pentru ca prin refuzul care l-a dat lui basescu… arata clar ca nu este pregatit sa preia fraiele tarii!!cred ca opozitia si-a cam aratat ce poate...
  • 0 (0 voturi)    
    safsafd (Marţi, 20 martie 2012, 13:40)

    claudiu [anonim]

    Daca lui Ponta i se pare o gluma asemenea propunere venita de la seful statului , atunci marile lor idei si conceptii pentru salvarea Romaniei de PDL ce mai sunt ? Bascalie ?
  • 0 (0 voturi)    
    adsa (Marţi, 20 martie 2012, 13:42)

    costel [anonim]

    E clar ca Ponta e condus din umbra de greii PSD , cei care au nenorocit tara asta ani la rand si au vandut tot ce se putea vinde. Chiar si asa , tot e cel putin penibil sa te declari anti regimul actual si anti PDL , sa sustii in gura mare ca tu poti aduce schimbarea si cand ti se ofera sansa sa o iei ca pe o gluma.
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Marţi, 20 martie 2012, 13:45)

    mitica [anonim]

    tare as dori ca electoratul sa deschida bine ochii si sa nu ne dea tara dinou comunistilor si turnatorilor la securitate din alianta usl condusa din umbra de felix-turnatorul.
  • 0 (0 voturi)    
    asdsad (Marţi, 20 martie 2012, 13:56)

    dragos [anonim]

    Domnule Ponta , cum dumneavoastra vi se pare o gluma faptul ca ati fost propus drept premier , la fel li se va parea si alegatorilor cand veti dori sa fiti votat. O sa o luam toti ca pe o gluma , proasta ce-i drept.
  • 0 (0 voturi)    
    politica (Marţi, 20 martie 2012, 13:57)

    vasile [anonim]

    tare as dori ca electoratul sa deschida bine ochii si sa nu ne dea tara dinou comunistilor si turnatorilor la securitate din alianta usl condusa din umbra de felix-turnatorul.
  • 0 (0 voturi)    
    ---- (Marţi, 20 martie 2012, 14:38)

    motz [anonim]

    Udrea chiar zice bine de Ponta ca a refuzat sa fie premier de teama ca stie ca nu sunt bani si nu are cu ce da de pomana pentru electorat si el nu vrea sa fie pt 8 luni premeier ci vrea 4 ani ca si seful sau Nastase asa ca pt astia care scrieti numai baliverne si injurati de parca ati fi crescut pe garla ,inseamna ca nu stiti cum era in guvernarea Nastase 2000-2004 , inca se mai statea la cozi pentru paine asta asa pt cei care ati uitat .
  • 0 (0 voturi)    
    adads (Marţi, 20 martie 2012, 15:01)

    dan [anonim]

    Chiar trebuia sa fie marioneta asta premier vreo 2-3 luni , bine a zis Udrea. Sunt taaaaaaaare curios ce program de guvernare urma sa promoveze , ce masuri , proiecte , etc. Dar stai putin , pentru asta inseamna sa ai o gandire , sa fii un om capabil , sa poti sa faci asta. Cred ca am gresit adresa cand spuneam de Ponta.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Marţi, 20 martie 2012, 17:14)

    luisa [anonim]

    mi se pare ceva normal ca udrea sa fie dezamagita de ponta, mai ales de felul si modul in care se ia de ea, pentru ca aici ne arata cat de capabil este ponta. Si cum a spus si udrea, base i-a propus functia de premier unuia dintre liderii usl...asa ca nu va mai luati atata de base si udrea..ca ei vor binele acestui popor.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 20 martie 2012, 18:17)

    simo [anonim]

    cum a zis si udrea, base i-a propus functia de premier unui lider de la usl, dar daca nu a fost capabil sa o duca la un bun sfarsit, ca doar na asa sunt cei din usl.. si mare dreptate ai elena de ponta este o dezamagire zilnica.
  • 0 (0 voturi)    
    ,,, (Joi, 22 martie 2012, 21:02)

    alexx [anonim]

    USL isi demonstreaza incompetenta in fiecare zi , se duc singuri la fund