Emil Boc: Propunerea de numire a lui Victor Ponta premier, perfect constitutionala. Flutur spune ca fusese informat cu o seara inainte de intentia presedintelui

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 martie 2012, 11:37 Actualitate | Politic


Presedintele PDL, Emil Boc, a declarat luni ca propunerea sefului statului de a-l numi pe Victor Ponta premier a fost "perfect constitutionala" iar raspunsul liderului PSD reprezinta "refuzul USL de a se angaja la treaba, la munca, intr-o perioada grea".

"Propunerea are acoperire totala din punct de vedere constitutional", in conditiile in care nu exista un partid care sa detina majoritatea in actualul parlament, a afirmat fostul prim ministru.

Flutur: Fusesem informat cu o seara inainte ca presedintele va propune USL sa preia guvernarea

Prim-vicepresedintele PDL Gheorghe Flutur a declarat tot luni, pentru Mediafax, ca a stiut cu o seara inaintea consultarilor cu partidele pentru formarea noului guvern ca presedintele Traian Basescu intentiona sa propuna guvernarea lui Victor Ponta si USL.

"Eu am fost informat cu o seara inainte de aceasta propunere, sa predea (presedintele Traian Basescu, n.r.) guvernarea lui Ponta si USL", a declarat Flutur.

El a precizat ca a participat la o discutie pe aceasta tema in cadrul careia presedintele Traian Basescu a vorbit despre aceasta intentie.

"Am stiut despre aceasta intentie", a spus Flutur.

El a mentionat ca nu a stiut insa ce s-a discutat la consultarile cu reprezentantii USL.

Intrebat cum comenteaza reactia liderilor USL la propunerea presedintelui, Gheorghe Flutur a spus ca acestia au dovedit inca o data ca nu-si asuma raspunderea guvernarii.

"Eu nu am stiut ce s-a discutat la consultari, dar am vazut ca ei (reprezentantii USL, n.r.) erau pentru anticipate si nu pe asumarea raspunderii guvernamentale. De fapt, este vorba despre fuga de raspundere", a spus Flutur.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3626 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Decembrie (Luni, 19 martie 2012, 11:47)

    evoque [utilizator]

    si varianta schimbarii "stabilita" in decembrie unde mai este domnule boc?
    Chiar asa minte scurta credeti ca are poporul asta.
    Ca sa nu mai vorbim ca acelasi presedinte spunea ca usl-ul nu indeplineste conditii constitutionale ca sa guverneze.
    Ce naiba sunteti ca la cascadorii rasului, cum spune basescu o tampenie cum toti din pdl o sustin, chiar asa pe acolo nu mai gandeste nimeni sau va luat puterea mintile.
    • +7 (11 voturi)    
      Cauta in DEX (Luni, 19 martie 2012, 12:24)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      definitia pentru "varianta".
      • -5 (9 voturi)    
        si (Luni, 19 martie 2012, 12:45)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Luk

        ce vrei sa spui cu asta, c a ai auzit de dex sau ca romania se conduce prin grija marelui conducator prin variante?!!
        • +6 (8 voturi)    
          Ma obosesti... (Luni, 19 martie 2012, 13:33)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ti-am raspuns intrebarii "si varianta schimbarii "stabilita" in decembrie unde mai este domnule boc?"

          In decembrie, Ungureanu era una dintre variante.

          N-ai priceput nimic, iar argumentele tale sunt doar prostioare. Aici nu suntem la Domnu' Badea, ok?
          • -5 (5 voturi)    
            este obositor (Luni, 19 martie 2012, 13:52)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            sa scrii dupa dictare, ce sa faci este greu daca ai intrat in modrogan, acolo executi si nu discuti, ca sa nu mai vorbim ca nici nu trebuie sa pricepi nimic.
          • -1 (1 vot)    
            draga Luk (Luni, 19 martie 2012, 18:48)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui Luk

            Iti atrag atentia ca esti intr-o mare eroare. Domnul base s-a exprimat clar:
            “O spun acum public. Numele viitorului prim-ministru fusese de multă vreme discutat şi cunoscut atât de mine şi de fostul prim-ministru Emil Boc. Deci cei care s-au arătat surprinşi nu au avut decât să fie surprinşi. A fost pentru noi o opţiune legată de moment, când putem să ne asumăm acest eveniment, nu dacă trebuie să ni-l asumăm”, a afirmat Traian Băsescu.

            Nu te lega de cuvantul "varianta" folosit de evoque. Nu acela este subiectul. Poate doreai sa abati atentia de la el.

            Decizia finala, dupa cum ai vazut, era luata cu mult inainte de a exista intrevederile cu partidele. Asta cu "ponta a refuzat sa fie prim ministru" poate mai prinde doar la membri de partid sau prostanaci.

            Tu il crezi?
            • +1 (1 vot)    
              Stimate domnule Xu (Luni, 19 martie 2012, 22:35)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui Xu

              Uite cum vad eu treaba:

              Pe Ungureanu l-au pregatit cu ceva timp inainte. Probabil ca mai mult de un an. Propunerea de PM pentru Ponta a fost o gaselnita (inteligenta) de-a Presedintelui.

              Propunerea lui Base l-a pus pe Ponta (si USL-ul) intr-o pozitie foarte grea, cel putin din urmatoarele motive:

              - Cand te duci hotarat sa-l iei la misto si sa-i ceri demisia, nu esti pregatit sa-ti ofere pozitia de PM. N-au fost pregatiti pentru niciun fel de dialog;
              - Sa te duci PM fara Antonescu (USL), riscand sa te faci de ras in guvernare, chiar inainte de alegeri, e foarte riscant pentru un tanar care a fost obisnuit sa nu riste mare lucru.
              - Ponta nu este obisnuit sa gandeasca pentru el: se vede din faptul ca interventiile pe subiect le-au apartinut celorlalti colegi de alianta. Ponta a vorbit despre decoratii si Marian, nu?

              Prin urmare, diferenta mare intre baietii astia e urmatoarea: Basescu are puterea, abilitatea si capacitatea de a actiona / reactiona imprevizibil, mergand de multe ori la risc, iar flacaiasii de la USL - NU!

              Concluzionand: propunerea a fost REALA, Ponta putand sa accepte si sa-l puna pe Base in mare dificultate.

              Rezultat: Ponta n-a acceptat si NICI n-a scos o vorba despre subiect, lasandu-i (din nou) initiativa lui Base.

              P.S. Un alt mare intelept (Nastase) zice ca nu reiese din transcript TONUL discutiei (bascalie). Te intreb pe dumneata, foarte serios: DE CE N-A ACCEPTAT Ponta, in gluma? De ce nu l-a luat la misto pe Base, sa-i spuna Da Domnu' Presedinte, pune-ma pe mine PM, vreau?!

              Gasesti singur raspuns la asta, sau vrei sa-ti fac un desen?
  • -6 (18 voturi)    
    ??? (Luni, 19 martie 2012, 11:49)

    catalin_mattei [utilizator]

    o pasarica il anuntase pe fluturas... facuse buba cineva .. se auzise poc de la boc
  • -8 (22 voturi)    
    "cei trei muschetari" (Luni, 19 martie 2012, 11:59)

    walahu [anonim]

    “Cei trei muschetari” au facut bine, chiar foarte bine ! Au sarit capcana !A doua zi T. Basescu ar fi spus intr-o hahaiala : am facut misto de ei ha,ha, iata cat sunt de infantili ! E, uite, au aratat ca sunt maturi si nu au acceptat politica de cort a acestui personaj iresponsabil.
    Acest personaj se comporta ca un bulibasha…azi spune una , maine alta nu conteaza banu sa iasa !
    Chiar daca T. Basescu ar avea o intentzie buna intr-o anume ora…nu poate fi luat in serios …ora urmatoare spune altceva. Eu cred ca romanii au trecut deja acest stadiu al politicii de satra condusa de un bulibasa hahait !!
    • -6 (14 voturi)    
      asta este alta fumigena (Luni, 19 martie 2012, 12:43)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui walahu

      a lui Basescu, si nimic mai mult. Vroia sa arate lumii ca USL si Ponta nu sunt capabili sa guverneze, ca nu vor sa isi asume rapsunderea conducerii, etc, etc.
      In realitate a fost o fumigena, sa mai distraga atentia de la alte probleme. Foarte bine a facut USL-ul ca nu a acceptat, pt ca la sfarsitul toamnei scapam de PDL, apoi si de Basescu. Trebuie doar sa mearga lumea la vot, si eu cred ca vor merge.
  • -7 (21 voturi)    
    Jenant (Luni, 19 martie 2012, 12:02)

    cocotim [anonim]

    Incercarea aceasta de diversiune imi aminteste de palma trasa copilului in campania electorale din 2009...La fel de penibile amindoua, ceea ce ne arata clar ca sintem intro campanie electorala murdara si presedintele nu e apartinic cum ar trebui sa fie

    Ponta nu ar fi venit niciodata prim ministru pe o guvernare PDL..si fara sprijin popular.. Faptul ca nu a reactionat la aceasta diversiune e o dovada ca, bazat pe persoana lui nu se pot face compromisuri ieftine si maneliste... E sub demnitatea unui presedinte ca atunci cind l-a facut imatur politicc si sa afirme public ca el va desemna niciodata premier din partea unei coalitii PSD-PNL sa vina cu astfe de inscenari si sa le faca publice...E inca un punct rau pentru presedintele basescu si e mult sub demnitatea sa si faptul ca foloseste stenogramele public...ele sint si ar trebui sa ramine doar in cadrul institutiei prezidentiale....E jenant ce se intimpla acum...
    • +6 (8 voturi)    
      Noroc cu stenogramele... (Luni, 19 martie 2012, 13:06)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui cocotim

      ... altfel romanii ar fi trait cu impresia ca daca 3 oameni (Ponta,Antonescu si Constantin) spun ca Basescu minte, e chiar asa.

      E chiar jenant cum s-au aliat in minciuna 3 "lideri" politici, care, usor, usor devin niste biete marionete in mana papusarului Felix.

      Care Felix ? Cum care ? Ala pe care tremura camasa ca nu-l poate demite pe Basescu si isi asmute o haita de televiziuni si politicieni impotriva lui.
      • -2 (2 voturi)    
        Si romanii ar fi avut dreptate (Luni, 19 martie 2012, 18:56)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Basescu chiar minte. Doar un postac platit de la buget si cativa idioti de la conducere pot sustine ca o desemnare se face in acest mod. Ce l-a oprit pe basescu sa o faca in mod public? Daca chiar vroia sa arate ca lui ponta ii este frica de functie trebuia sa mearga in fata tarii sa il desemneze pe ponta!

        Asa, sunt vorbe spuse la un spritz cu bajetzii de cartier.

        PS: asta daca va spune ca Soarele se invarte in jurul pamantului voi il sustineti, nu?
        • +1 (1 vot)    
          Cum sa desemneze domnule (Luni, 19 martie 2012, 23:31)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Xu

          un om care nu accepta propunerea?

          Dumneata glumesti?
  • 0 (18 voturi)    
    da? (Luni, 19 martie 2012, 12:07)

    woe [anonim]

    fluturas, interesantule...guvernul il formeaza majoritatea parlamentara. USL au 1/3 din parlament maxim, guvern sprijinit de cine? de PD? hai, mergi la oase, ca mai ai ce roade cateva luni.
    • +11 (17 voturi)    
      mai usurel ! (Luni, 19 martie 2012, 12:33)

      math [utilizator] i-a raspuns lui woe

      Ce faceti fratilor? S-au inchis antenele si nu mai aveti de lucru ?

      Indiferent pe ce ton si in ce imprejurare nu vad de ce nimeni nu a recationat la aceasta propunere si de ce nu au vorbit despre ea in public. Oricat de handicapat il considerati voi pe Basescu ar fi fost greu sa explice propunerea respctiva daca nu avea de gand sa o puna in aplicare.

      Problema este ca de cate ori sunt in fata unor situatii deosebite papagalii USL iau decizii haotice. Nu au anuntat nimic dupa intalnire iar IERI IN PRIMELE DECLARATII LIVE PONTA A SPUS CA NICI VORBA , NU S-A POMENIT DE ASA CEVA ! Apoi ceilalti papagali au inceput sa baleteze, s-a spus ca "nu eram atenti, noi faceam misto de tiranul cel chior, nu ai ce discuta cu betivul ala, noi suntem mult prea destepti, astia distrug tara si nu ma pune el pe mine prim ministru cand vrea muschii lui,...."

      Cat despre USL care "are 1/3 din parlament" este o dovada mica dar elocventa despre ce au in cap fanii Antenelor. Voi sunteti campioni numai la injurat si greve, de fiecare data cand trebuie sa faceti sau chiar sa spuneti ceva concret sunteti varza, zero barat.
      • -3 (5 voturi)    
        Ce antene ? (Luni, 19 martie 2012, 13:00)

        monarch [anonim] i-a raspuns lui math

        Care este legatura intre ceea ce a declarat Basescu si antene ? Puneti toate prostiile pe care le-a facut si le face Basescu cu porcariile de pe antene , care e legatura? Omul asta da cu bata in balta frecvent si unii dintre voi ca Boc sau Flutur sar ca sa-i explice bazaconiile.Daca el declara ca stia din decembrie numele primului ministru de ce ma juca jocul numirii cu Ponta , maimutica si cel incapabil sa conduca o tara ? Nu v-ati saturat de jocurile astea '' la misto'' ale dlui Presedinte? Ce vrea sa faca el , educatie politica sau sa conduca asa cum trebuie tara aceasta care este intr-o situatie rea si nu datorita lui Ponta sau Antonescu ? Eu sunt monarhist si nu cred ca un Rege s-ar fi putut comporta asa , un Rege nu are habar de jocuri securistice...,
      • -3 (3 voturi)    
        Bine math, stai tu linistit, ai tai sunt grozavi.. (Luni, 19 martie 2012, 13:00)

        Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui math

        la alegeri poporul va vota cu cine spune Basescu.
        Nemultumitii incrancenati vor vota PPDD, Romania Mare sau partidul lui Gigi (na ca nici numele nu mi-l amintesc, de important ce e).
        USL nu intra in parlament (este bine, math ?).
        Acum, noi stim ca Dan Diaconescu, Vadim sau Becali sunt doar clovnii puterii, pusi sa faca pe nebunii, sa se faca ca sunt opozitia.
        In Parlament or sa fie cuminti, vor vota cum ridica degetul Toader...ce mai, o singura vointa, un singur conducator !
        Cum, care?
        Basescu, cel mai prim dintre prim ministrii...dupa modelul Putin,
        Somn usor si vise placute math!
      • +2 (6 voturi)    
        ponta PM (Luni, 19 martie 2012, 13:00)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui math

        In mare ai dreptate,dar eu as nuanta un pic lucrurile.Ponta ar vrea postul acum! dar nu cu Basescu presdinte ci cu Antonescu.Basescu l-ar taxa la fiecare greseala,nu l-ar putea intoarce ca pe Antonescu.De aici trag concluzia ca daca tara asta incape pe mainile celor doi vai si amar de ea!Presupunem ca Ponta ajunge PM in 2012,CE FACE EL CU Basescu presedinte pana in 2014?.Dar daca in 2014 mangafaua nu ajunge presedinte isi da demisia?Jocuri din acestea faceam cand eram copii si ne jucam in poiana! Sunt destui oligofreni care nu inteleg aceste lucruri si posteza idei ciutacesti si gadesti.Abia astept sa- vad plecati pe cei de acum dar ce ne facem daca ciumpalacii ne aduc pe USL-isti? VAI DE CAPUL TAU ROMANIE!
    • +7 (7 voturi)    
      Slab raspuns (Luni, 19 martie 2012, 12:51)

      MM [anonim] i-a raspuns lui woe

      Uiti un lucru elementar:
      USL urla din toti rarunchii ca vrea anticipate, or, nominalizarea lui Ponta i-ar fi ajutat in acest sens, fiind o sansa cu care nu te intalnesti de doua ori. USL ar fi avut de castigat in orice situatie:
      1. Daca PDL nu ar fi votat pentru Ponta, ar fi insemnat ca ar fi fost indeplinita prima etapa catre alegerile anticipate.
      2. Daca Ponta era votat, ar fi insemnat ca ar fi preluat fraiele guvernarii pe care o urmareste USL cu atata ardoare.

      De ce nu a acceptat? Raspunsul e simplu - de teama de moment. Nu e vorba de acea frica de ceva sau de cineva... ci de primul imbold pe care il simti in momentul in care ti se ofera ceva pe care il doresti si nu esti pregatit...

      Pur si simplu, USL nu e pregatit sa guverneze in acest moment... Doamne fereste sa ajunga mai tarziu la guvernare!
    • -2 (2 voturi)    
      Basescu i-a intans momeala (Luni, 19 martie 2012, 13:33)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui woe

      lui Ponta numai ca sa-l vada esuat in parlament! La a doua esuare, deci anticipate, nu cred ca se ajungea avand in vedere masinaria de vot a PDL in parlament.
  • -3 (9 voturi)    
    ce MEDIERE mai e si asta? (Luni, 19 martie 2012, 12:17)

    costache [anonim]

    Conform art. 8, exprimarea vointei politice a cetatenilor e atributul partidelor politice. Conform art. 80, exercita functie de MEDIERE. Conform art. 85, presedintele desemneaza un candidat pentru functia de prim-ministru.

    Cum poate un mediator sa aiba initiative INAINTE de a asculta vocilor tuturor celor implicati?
    (Udrea, Boc si Flutur au confirmat ca PDL a fost anuntat cu o seara INAINTE de respectiva "propunere".)
  • -2 (12 voturi)    
    Ridicol ... (Luni, 19 martie 2012, 12:18)

    monarch [anonim]

    Sunteti ridicoli , va repeziti sa justificati un gest facut la misto de Basescu si ziceti ba ca are acoperire constitutionala ba ca stiati de el.Daca stiati atunci cum ramane cu stabilirea numirii lui MRU din decembrie ? Fara sa fiu simpatizant al lui Ponta ii dau dreptate , intra-adevar Basescu nu i-a facut o propunere serioasa ci a luat inca o data la misto intreaga tara in rasetele pedelistilor ...
    • 0 (2 voturi)    
      Unii vorbiti cam aiurea! (Luni, 19 martie 2012, 14:05)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui monarch

      Stabilire sau discutie?Nu cred ca s-a stabilit ca MRU pe 18 febr.sa preia Guvernul.S-a discutat despre aceasta varianta!Sub presiunea strazii apoi la discutiile din Cotroceni i s-a oferit lui Ponta,iar Ponta mistocar,spune azi ca a fost un misto .
      Cine-i aici de vina?Basescu,cum spune Ponta ca a spus la misto,sau Ponta ca a fost prost si nu a spus OK?
      Vorba aia dupa razboi multi destepti!
      Romanului ai place sa interpreteze,sa rastalmaceasca si sa ironizeze.
      Daca a fost la misto sau nu,i s-a propus,nu a raspuns,deci indiferent care a fost intentia sau tonul,Ponta trebuia sa spuna,da.
      Mie daca mi se propune un post de sef nu zic faceti misto de mine.
      Eu zic,OK multumesc sunt onorat,dupa aia ofertantul sa se oftice singur de prostia sa!
  • 0 (2 voturi)    
    Cata minciuna (Luni, 19 martie 2012, 13:50)

    Mihai [anonim]

    Ma intreb oare nu le este rusine sa tot repete ca papagalii tot ce debiteaza presdintele. Au si ca aparut mustele in fundul calului. Basescu cat si acesti doi lachei au marea problema ca nu au pe cine da vina, e greu sa vii sa le spui oamenilor de ce le-ai taiat salriile cand tu iti maresti bugetul de la an la an cu cate 20-30%. Oare chiar mai conteaza ce spun acesti indivizi a caror incompetenta si ipocrizie este monumentala?
  • 0 (2 voturi)    
    dar hahaiturile apar in stenograma? (Luni, 19 martie 2012, 14:39)

    deceneus [utilizator]

    cum probabil a sunat "propunerea" lui Basescu ...


    Traian Băsescu: „Ha, ha, ha .... Eu v-am făcut o propunere ... ha, ha, ha .... desemnarea domnului ... ha, ha, ha ...... Ponta ca prim ministru, ha, ha, ha, ha, ha :)
  • -1 (1 vot)    
    propunere indecenta (Luni, 19 martie 2012, 14:58)

    eduard [anonim]

    Presedintele l-a informat cu o seara inainte pe dl. Flutur la modul urmator: "sa vezi ce misto fac maine de astia: il propun pe Ponta premier sa vad ce fata face!"