Sulfina Barbu: Pe 11 iunie va incepe "numaratoarea inversa a tradarii" dintre PSD si PNL

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 martie 2012, 12:14 Actualitate | Politic


Presedintele Organizatiei de Femei a Partidului Democrat Liberal (OF-PDL), Sulfina Barbu, a declarat, sambata, in sedinta Colegiului Director al OF-PDL ca pe 11 iunie va incepe "numaratoarea inversa a tradarii" dintre PSD si PNL, informeaza Agerpres.

Sulfina Barbu a spus ca de la inceputul formarii USL alianta a stat sub semnul fricii "de tradare": care dintre cele doua partide va trada primul.

Presedintele OFPDL a precizat ca la intalnirea de sambata, colegele din teritoriu au venit cu informarea situatiei politice atat a organizatiilor PDL cat si a organizatiilor USL.

"In ultima luna am asistat la evenimente importante: discursul domnului Ponta din Parlament la investirea Guvernului Ungureanu cand PSD a transmis de fapt ca a inteles ca doar printr-o colaborare cu actualul guvern poate sa aiba o sansa sa iasa din Opozitie, cam asa traducem noi mesajul transmis de domnul Ponta in Parlament. Mai vedem ca a venit si randul PNL. In mod surprinzator, cel mai mare critic al PDL, Crin Antonescu, a refuzat propunerea domnului Ponta ca cele doua partide sa isi treaca in statut interdictia de a colabora cu PDL", a declarat Sulfina Barbu.
 
Sufina Barbu a apreciat ca evenimentele din ultima luna reprezinta "fapte concrete care demonstreaza ca au inceput disensiunile intre PSD si PNL".

Cu ocazia sedintei de sambata, de la Palatul Parlamentului,  Sulfina Barbu, a mai declarat ca obligatia fiecarei organizatii judetene de femei este aceea de a promova cat mai multe candidate la alegerile locale astfel incat procentul lor sa fie de aproximativ 30 la suta, relateaza Agerpres.

"Este obligatia fiecarei organizatii judetene sa promoveze candidate si astazi vom sti care sunt colegele candidate pentru functia de primar, in primul rand primarii in functie si vom vedea care sunt candidatele pe care organizatiile judetene le desemneaza", a declarat Sulfina Barbu.

Presedinta Organizatiei de Femei a PDL a precizat ca, in opinia sa, menirea organizatiilor de femei este aceea de a promova cat mai multe "doamne" la alegerile locale pentru functiile de consilieri locali, municipali, judeteni, dar si pentru functiile de primari. "Sper sa avem procentul atins", a declarat Sulfina Barbu, sambata in cadrul unei sedinte a Colegiului Director al OF-PDL.

Sulfina Barbu a anuntat, de asemenea, ca pe ordinea de zi a sedintei de sambata vor fi abordate si probleme precum colaborarea cu institutiile internationale, Fundatia Konrad Adenauer, dar si cu Fundatia de femei a Partidului Popular European (PPE).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2726 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    cat mai multe doamne portocalii !!!! (Sâmbătă, 17 martie 2012, 12:35)

    costica [anonim]

    Nici urma de cerinte legate de competenta, de profesionalism, de performanta !!!!
    Trebuie musai sa fie doamne portocalii in procent de vreo 30% !!
    Ce pacat ca ati ratat voi PDLul alianta mareata cu Becali, v-ar fi adus muuulte voturi si poate intrati si voi in Parlament !
    Altfel, nu va vad bine, in opozitie poate, poate....de manuta cu UNPR si cu partenerul corect de guvernare, adica UDMRul !!!
    Succesuri !!!!
    • -1 (1 vot)    
      Nici urma de cerinte legate de competenta, de prof (Duminică, 18 martie 2012, 12:32)

      Lica [anonim] i-a raspuns lui costica

      Asta se refera la modul de stabilire a candidatilor USL...nu?
  • +2 (8 voturi)    
    femei (Sâmbătă, 17 martie 2012, 13:05)

    ciprian [anonim]

    Femeile politician trebuie sa se implice cat mai mult si sa se impuna in fata barbatilor.Este nevoie de viziunea si competentele femeilor.
    • +2 (6 voturi)    
      doamna (Sâmbătă, 17 martie 2012, 18:31)

      am [anonim] i-a raspuns lui ciprian

      Sulfina,arata si se comporta mai degraba ca o tovarasa....imi aminteste mie de tovarasele de la sector.......de pe vremea cand SB era utc-ista......
      nu vad deloc in ea o liberala fie ea si democrata.....parca o preferam pe Udrea.
      Apoi mai bine si-ar vedea de treburile ei decat sa dea sfaturi opozitiei...ca opozitia pe limba ei...vom vedea noi ce si cum o fi.
    • +1 (1 vot)    
      matematica, scumpa doamna S, invata matematica ! (Duminică, 18 martie 2012, 12:04)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

      Sulfina draga, daca in partide sunt inscrise 10% femei, active sunt 10% din cele inscrise...de unde scoti tu 30%?
      Asta se cheama discriminare a barbatilor.
      Corect este sa conteze doar valoarea fiecaruia, nu trebuie sa impunem niste procente.
      Iar stirea despre USL ce este?
      Fitil.....umbli cu fitile Sulfina draga?
      Uite...te anunt si eu ca pe 1 iunie se sparge PDL-ul in doua: PDL masculin de PDL feminin si va certati ca chiorii pentru voturile electoratului.
      Ghici cine intra in parlament, ghici ghicitoarea mea..
  • -1 (9 voturi)    
    g (Sâmbătă, 17 martie 2012, 13:12)

    h [anonim]

    n-as vota o femeie,pt o functie politica.Nu sunt misogin,la firma unde lucrez am superior o femeie,nici o problema,respect,insa nu in politica.
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 21:53)

      andrutza [anonim] i-a raspuns lui h

      dc nu si in politica? Crezi ca o femeie nu poate face fata in politica?
    • -1 (1 vot)    
      dar (Duminică, 18 martie 2012, 9:56)

      dar [anonim] i-a raspuns lui h

      dar cum sa nu! o femeie este cea care a fost capabila sa te nasca si sa te creasca, dar apoi femeile nu mai sunt bune sa se ridice deasupra viziunii dumitale inguste.

      adevarul e ca si femeile, ca si barbatii, se potrivesc acolo unde reusesc sa ajunga prin propriul curaj si prin propria competenta.

      restul "e" discutii.
  • -1 (11 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 13:20)

    ... [anonim]

    sa facem totu' ..., sa nu precupetzim nici un efort...
  • +8 (14 voturi)    
    Ooof (Sâmbătă, 17 martie 2012, 13:49)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Doamnă, mie, ca femeie, mi se pare că umblaţi după cai verzi pe pereţi încercând asta:"Sper sa avem procentul atins"
    Căutaţi candidaţi inteligenţi, pregătiţi pentru ceea ce vor avea de făcut, cu competenţe.
    Nu să aibe fuste aşteptăm noi de la candidaţi, ci să fie cinstiţi, competenţi şi muncitori.
  • 0 (8 voturi)    
    daca e dragutze, ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 14:14)

    gelu marinaru [anonim]

    vor fi alese!
    • -1 (5 voturi)    
      si mai ales blonde... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 19:03)

      vio [anonim] i-a raspuns lui gelu marinaru

      blonde si portocalii... mai mult(e) nu le trebuie !!!!!!
  • 0 (8 voturi)    
    succes (Sâmbătă, 17 martie 2012, 15:04)

    Sandibell [utilizator]

    Sa fie multe candidate portocalii asa ca Anastase si Udrea. Profilul perfect pdlist: pantofi si genti de mii de euro si mult talent la furat.
  • +1 (9 voturi)    
    comment (Sâmbătă, 17 martie 2012, 15:39)

    sandu [anonim]

    Numaratoarea inversa a tradarilor in usl a inceput chiar din momentul formarii acestei aliante!Sper s-o tina tot asa si sa "infranga" cu succes!
    • 0 (4 voturi)    
      visul (Sâmbătă, 17 martie 2012, 18:35)

      am [anonim] i-a raspuns lui sandu

      de aur al pdl-ului.....ca toti din usl sa tradeze si sa se inscrie in pdl.....partidul unic....proletari (hoti )din toate tarile ( partidele ) uniti-va !!!!
      • -1 (1 vot)    
        Citeste inainte de a da OK ! (Duminică, 18 martie 2012, 10:04)

        dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui am

        Ai facut o paralela intre proletari si hoti. S-ar putea ca sefii tai sa te penalizeze pentru asta si sa nu-ti mai iei banii. Putina atentie pe viitor !
  • +1 (9 voturi)    
    faptul ca tradarea este anuntata ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 15:47)

    radu [anonim]

    Sulfina ne anunta o tradare care sigur nu o sa fie.
    Pana acum Sebastian Lazaroiu era responsabil cu fitilele... :))
  • 0 (8 voturi)    
    Da da, a citit Sulfina in ghioc (Sâmbătă, 17 martie 2012, 15:56)

    Alin [anonim]

    aberanta femeia asta..
  • -1 (9 voturi)    
    perdanti PD-L isti (Sâmbătă, 17 martie 2012, 16:27)

    El Condor [anonim]

    Indiferent de partidul sau formatiunea politica pe care pd-l reuseste s-o atraga intr-o evenrtuala coalitie sau alianta, aceasta iese in pierdere . Motivul : BLONDA, CHIORUL si PITICUL.
  • -1 (9 voturi)    
    cainele moare de drum lung... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 16:43)

    costica [anonim]

    si PDLul de grija opozitiei !!
    Lasati opozitia Madam Sulfamida(fain i-a zis-o Becali!!) si aveti grija PDLului ca fara Becali nu mai intrati la guvernare !!
    In opozitie pe vecie portocalie !!
    Daca mai intrati in Parlament !!!
  • 0 (4 voturi)    
    ...faceti domnilor odata monstruasa coalitie ! (Sâmbătă, 17 martie 2012, 17:32)

    bm [anonim]

    ...avem munti si ape , campii si paduri , petrol si gaze care ne asteapta la munca ....! Sa-nforeasca si sa creasca scumpa tara romaneasca ! Mai...mai...!
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 19:50)

    Geroge [anonim]

    PNL și PSD-ul s-au tradat de la începutu coaliției. Odată cu începerea campaniei electorale trădare va fi și mai evidentă.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 19:53)

    Mihaela [anonim]

    PNL-ul și PSD-ul au format o coaliție doar de dragul de-a pune bețe-n roate PDL-ului. Dar a ieșit invers, USL-ul și-a pus singur bețe-n roate.
  • 0 (4 voturi)    
    Asa de frumoase si detepte ca eba? (Sâmbătă, 17 martie 2012, 20:42)

    dezamagitul [anonim]

    Dar aveti de unde sa propuneti fiindca la Brasov nu prea stiu valori in afara de tradatore de la alte partide.
    Propuneti-l pe necioplitul scripcaru ca femeie.
  • -1 (3 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 21:06)

    Viorel [anonim]

    PNL-ul și PSD au făcut un pact pe care nici ei nu cred în el. El se va rupe atunci când nici ei nu se vor aștepta. Înainte de alegeri!
    • +3 (3 voturi)    
      Frate, comiti niste fraze.... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 22:43)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui Viorel

      ...care face calea-ntoarsa
      cand nici chiar ele INȘIȘI nu crede
      ca ar putea sa se produca. Inainte de Paște !
    • 0 (2 voturi)    
      poate sa fie o strategie... (Duminică, 18 martie 2012, 11:57)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Viorel

      Inspitati chiar de voi, USL-istii se pot despartii, cum spui tu, inainte de alegeri.
      Tot voi ne-ati facut capul mare ca prin unirea in USL, peartidele componente pierd din propriul electorat (dezamagit, cica, de "devierea" doctrinara)....OK, va credem, ca prea insistati.
      PNL si PSD vor lua mai multe voturi decat USL si in parlament vor avea majoritate absoluta, impreuna.
      Basescu poate sa-si ia "pa" de la Cotroceni iar voi ramaneti cu degetul in gura.
      Multumim, buna idee!
      Sau...ati mintit?
      Sau va este frica de USL...
      Sau, stiti ca impreuna in USL, opozantii sunt mai puternici....de asta tot preziceti spargerea USL, doar, doar se intampla.
      Bine....asteptati, sperati, puneti lumanari la biserica...poate ajuta.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 21:10)

    Cristi [anonim]

    Ponta ar fi dispus sa-l trateze pe Antonescu în orice moment., dacă PDL-ul nu ar fi atât de vizibil și atât de puternic.
  • 0 (4 voturi)    
    sulfinica (Sâmbătă, 17 martie 2012, 21:20)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ia te uita,unde era ascunsa prezicatoarea MAFALDA,taman la PDL!!Cum le stie ea pe toate,ca un OM MARE.
  • -1 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 martie 2012, 21:49)

    andrutza [anonim]

    dupa data de 11 iunie o sa fie o mare cearta intre psd si pnl doamana Sulfina are dreaptate.
  • +2 (2 voturi)    
    Norma procentuala sustinuta obligatoriu de norma d (Sâmbătă, 17 martie 2012, 21:58)

    Maria [anonim]

    Stimata D-na Sulfina Barbu
    Referitor la promovarea femeilor ,ma indoiesc ca se va reusi prea mult .Si culmea nu din cauza barbatilor cat chiar din cauza noastra Nu exista puterea exemplului. Desigur Domnii ar trebui sa accepte prezenta mai multor doamne in echipa ,dar dece sa o faca ei ,cand doamnele ajunse in pozitii cheie ,cumuleaza nu stiu cate functii. . In primul rand la nivelul Organizatiei de femei ar trbui sa fie atrase cat mai multe doamne si valorificate competentele acestora Nici o doamna cu personalitate ,cu cmpetente pe diverse domenii profesionale si a activitatii politice ,nu va veni sa umple peluza organizatiei de femei ,pentru ca nu i s-a dat "bilet" de nustiu cine pentru a avea acces in tribuna ,unde de fapt ar merita .
    Nu mai putin importanta este imbunatatirea comunicarii -boala de care sufera clasa politica romaneasca
    De asemeni trebuie mai multa deschidere
    Dac vom sti sa ne evaluam corect intre noi pentru ce am putea realiza ,si daca prin ceea ce spunem si cum spunem(inclusiv tonul) vom face pe interlocutorii nostri sa ne ASCULTE ,nu numai sa ne AUDA ,sansele noastre vor creste
    In ce priveste impunerea unui procent, sunt
    sigura ca ati ajuns la concluzia ca aceasta este singura sansa de rupere a barierei virtuale care ne sta in cale, pentru a accede in primul rind in postura de cadidat pentru un vot uninominal sau sa nu mai vorbim de o lista de partid ,ca sa ai sansa sa fii aleasa intr-o functie politica Cred cu tarie insa , ca in Romania va fi bine numai cand vom avea omul potrivit la locul potrivit ,indifrent de varsta sau de sex ,deoarece sun convinsa ca ,promovarea unor persoane in functii de decizie in care competenta lor este depasita, constitue un foarte mare rau pentru societate
    Sper ca se va gasi solutia de echilibru intre procent ,competenta ,seriozitate bun simt si buna credinta .
    .
  • -2 (2 voturi)    
    usl (Sâmbătă, 17 martie 2012, 22:04)

    ciprian [anonim]

    Asta daca nu se rup inainte de alegeri.Oricum au sanse cat Becali si Vadim.
  • +1 (5 voturi)    
    situatia este simpla (Duminică, 18 martie 2012, 2:42)

    visio [anonim]

    la alegerile locale se va vedea ca usl va pierde masiv; asa ca se va orienta catre pdl; MRU este suficient de inteligent sa il faca pe ponta sa se debaraseze de nastase si iliescu; cat despre antonescu si pnl...ei sunt marii perdanti ai acestui moment electoral si asta numai datorita liderului lor...lider ales cu o nebuneasca frenezie; intre noi fie vorba, pdl-istii sunt prosti, insa sunt de preferat hotilor din psd si lenesilor din pnl; cat a fost criza de dura, cate firme s-au inchis sau cate s-au reprofilat, dar tot s-a mai facut un drum ceva; adica chestii care te scutesc de niste bani si chestii de care psd nu a fost interesat pentru ca era prea ocupat sa fure....asadar, problema este simpla....
    • 0 (2 voturi)    
      Sulfina Barbu: Pe 11 iunie ............... (Duminică, 18 martie 2012, 9:12)

      Padureanu [anonim] i-a raspuns lui visio

      Tinere, te-ai gandit cumva si la ce va face pdl-ul daca nu va mai obtine voturi nici cat sa intre in parlament? Nu sustin nici usl-ul, nici pdl-ul, dar voi portocalii sunteti penibili. Ocupati-va de ce ar trebui sa faceti voi, nu va tot uitati in ograda usl si speculati ce se va intampla, cam cum ati vrea voi sa se intample. Tragedia este ca toti politicienii sunt corupti, incompetenti, mincinosi, dezinteresati de problemele natiunii, iar noi, cetatenii, nu mai stim pe cine sa alegem pentru ca nici-un partid sau alianta NU mai prezinta incredere.
      Aceasta Sulfamida Barbu, in loc sa se preocupe, printre altele, de aplicarea prevederilor Legii pensiilor (da,da, aia fraudata) care prevedea indexarea pensiilor cu inflatia, plus 50% din crestea reala a salariului mediu pe economie, NU pomeneste nimic, in schimb pe ea o 'freaca grija" de ce vor face usl-asii incepand cu 11 iunie. Aceeasi tactica cu a Elenei Udrea, vedea-le-as pe amandoua la Targsor macar pentru vreo 5 ani.
      • 0 (2 voturi)    
        macar la AJOFM!! (Duminică, 18 martie 2012, 15:18)

        vio [anonim] i-a raspuns lui Padureanu

        Dupa ce Basescu pleaca din politica, la AJOFM o sa le vedem pe femeile portocalii !!!
        Daca nu la Targsor !!
      • -1 (1 vot)    
        cateva precizari (Duminică, 18 martie 2012, 21:11)

        visio [anonim] i-a raspuns lui Padureanu

        1. nu sunt afiliat politic si nu voi fi
        2. pdl-ul e de preferat usl-ului, nu mia din prisma realitatii numarului mai mic de indivizi pusi la furat (am mai spus treaba asta);
        3. sunt de acord cu tine cand spui numai de "bine" despre politicienii romani; partea proasta este ca marea majoritate a romanilor gandesc imatur; este singura explicatie pentru halul in care ne aflam;
        4. orice om sanatos la cap si fara sa fie baut, nu il poate vota pe geoana sau ponta sau antonescu; asa cum am mai spus, eu l-am votat pe basescu numai sa nu castige hotii de la psd; numai datorita lor avem statutul de tara corupta, chestie minora de care se leaga olanda (nu ca ei nu ar avea politicieni corupti sau santajabili).

        in final, las-o mai usor cu "tinarul portocaliu" daca nu cunosti omul personal; daca eu sunt tanar, am dreptul sa te intreb ce a facut genratia ta pentru mine; in afara de faptul ca mi-a suportat transportul public pe vremea cand mergeam la scoala; voi, astia mai in varsta de ce nu ati ales ce trebuie? asadar, generatia mea trebuie sa repare ceea ce voi ati stricat; nu intra intr-o discutie daca stii ca nu ai sanse de castig....
  • +1 (1 vot)    
    USL este dovada slabiciunii opozitiei (Duminică, 18 martie 2012, 10:20)

    dan tulceanu [utilizator]

    Aceste doua partide s-au suspectat de la inceput de tradare, de aceea au facut aceasta alianta. Daca unul din partide ar fi crezut ca are o sansa reala sa bata singur PDL-ul in alegeri, aceasta alianta nu s-ar mai fi facut. Revenirea la normalitate ( destramarea USL) se fa produce dupa alegerile locale, cand unul din partide ( PSD probabil), va realiza ca a castigat mult mai putin decat ar fi castigat daca mergea singur in alegeri. Aceasta alianta este salvarea PNL , fara ea PNL nu cred ca mai intra in parlament. Deoarece orice vot acordat PNL va fi de fapt un vot furat de la PSD, este greu de crezut ca Ponta va fi iertat si de aceasta data, asa cum a fost iertat la demiterea lui Geoana.
  • -1 (1 vot)    
    ...... (Duminică, 18 martie 2012, 12:29)

    achena [anonim]

    Se pare ca aceasta alianta , a fost infiintata sa lupte impotriva regimului Basescu .... dar usor ,usor , pana la aleger cred ca se va macina !
  • -1 (1 vot)    
    . (Duminică, 18 martie 2012, 22:11)

    alexx [anonim]

    Nu va fi nevoie de prea multa asteptare
  • -1 (1 vot)