Victor Ponta: Am avut o discutie cu domnul Ungureanu si acceptam sa ne intalnim cu membrii Coalitiei, dar nu renuntam la demiterea Robertei Anastase

de L.P.     HotNews.ro
Miercuri, 14 martie 2012, 11:52 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, miercuri, pentru Hotnews.ro, ca USL este dispus sa se intalneasca cu membrii Coalitiei pentru a discuta prioritatile legislative, dar spune ca nu va renunta la protestul parlamentar pana cand Roberta Anastase nu va fi inlocuita de la sefia Camerei Deputatilor. Premierul Mihai Razvan Ungureanu a declarat, marti, la Antena 3, ca l-a sunat pe presedintele PSD Victor Ponta si i-a solicitat o intalnire cu opozitia pentru discutarea prioritatilor legislative.

"Domnul Ungureanu ne-a invitat la o intalnire cu membrii Coalitiei cu domnul Boc, domnul Kelemen si pana la urma acceptam sa ne intalnim si cu Gabriel Oprea. Am discutat si cu colegii din USL, cu domnul Antonescu si cu Daniel Constantin. Suntem de acord sa ne intalnim.

I-am spus premierului ca nu renuntam la cele patru conditii pe care le-am pus. Acceptam sa ne intalnim cu membrii Coalitiei, dar nu renuntam la punctul patru, demiterea Robertei Anastase. Domnul Ungureanu ne-a spus ca trei dintre ele le poate rezolva iar in ceea ce priveste demiterea Robertei Anastase nu poate sa ne ajute. Noi nu renuntam la acest punct", a declarat presedintele PSD, Victor Ponta pentru Hotnews.ro.

Liderul PSD a precizat ca parlamentarii USL sunt dispusi sa dezbata la Senat tratatul de guvernanata fiscala dar la Camera activitatea nu va fi reluata pana nu vor fi indeplinite cele patru conditii puse de opozitie.
 
"Probabil la Senat parlamentarii USL se  vor intoarce la munca  sa discute tratatul de guvernanta fiscala, dar doar atat. La Camera Deputatilor nu vom relua sub nicio forma activitatea legislativa, indiferent de ce legi vor fi dezbatute pana nu pleaca Roberta Anastase. Asta i-am spus si premierului Ungureanu. Vom relua activitatea parlamentara in noiembrie cand vom schimba si Guvernul", a precizat Ponta.

Conditiile puse  de USL sunt: demiterea Robertei Anastase, renuntarea la angajarile de raspundere, participarea parlamentarilor Puterii si exprimarea votului acestora la motiunile simple sau cele de cenzura si eliminarea UNPR din structurile parlamentare de conducere.

Premierul Mihai Razvan Ungureanu a declarat, marti, intr-o emisiune la Antena 3, ca l-a sunat pe presedintele PSD Victor Ponta in cursul dupa-amiezii, invocand nevoia unei intalniri cu opozitia pentru discutarea prioritatilor legislative.

"Ma va ierta domnul presedinte Ponta si va fac o confidenta, chiar daca n-am avut aceasta intelegere cu domnia sa. Noi ne-am auzit la telefon si in aceasta dupa-amiaza. A fost un telefon pe care am considerat ca este normal sa-l dau.

Nu e vorba de o consultare, e vorba de nevoia de a ne intalni pentru a discuta prioritatile legislative esentiale care ne asteapta pe perioada care urmeaza, intre care pachetul de energie despre care i-am spus, stiind foarte bine ca toti ceilalti reprezentanti ai partidelor din arcul guvernamental cunosc aceasta chestiune si mi se pare, repet, corect politic, dar si democratic ca presedintele PSD sa cunoasca acest lucru", a declarat Ungureanu, la Antena 3.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5651 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    cliseul cu demisia (Miercuri, 14 martie 2012, 12:30)

    un domn [anonim]

    e inoculat la si in filmul Manchurian Candidate de care Felics la Pastor, la CA si Guvide..sintagma DEMISIA..altceva nu au a spune...
    • -10 (16 voturi)    
      nu o sa comentez declaratia lui ponta... (Miercuri, 14 martie 2012, 13:07)

      me [anonim] i-a raspuns lui un domn

      dar intr-o tara civilizata se forbea de arestarea ei (vezi numaratul voturilor) nu de demisie...
      • +22 (22 voturi)    
        Ceea ce tu omiti sa spui... (Miercuri, 14 martie 2012, 14:21)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui me

        ..este ca intr-o tara civilizata, toti cei care au votat la doua maini ar fi fost in situatia de care vorbesti. Nu prea inteleg de ce numai Anastase trebuie sa fie sanctionata. Toti, de la toate partidele sa fie sanctionati si toti, de la toate partidele trebuie sa vina cu o lege drastica, penala, care sa puna capat unor astfel de practici.

        Cum nici un partid nu vrea asa ceva, domnul Ponta este doar un ipocrit (nu e singurul, fireste, dar despre el este vorba in "propozitie").
        • +2 (2 voturi)    
          SI care e problema ca toti sa plateasca (Miercuri, 14 martie 2012, 17:16)

          The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Ce fel de argument e asta, ca toti is de vina si ca de fapt nici Ponta nu vrea.

          DNA se uita dupa ce vrea un politician. Este evident ca a incalcat legea? La fel si cu cei cu 2 voturi, si cu nepoata etc. Daca e ilegal la puscarie.
          • +5 (5 voturi)    
            Total de acord... (Miercuri, 14 martie 2012, 17:42)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui The Special One

            Problema e ca legea e facuta in asa fel incat aceste sanctiuni sunt lasate la mana pralamentului, deci iliegalitatea de care vorbesti, desi ar trebui pedepsita penal (cum ar gandi orice om "normal"), se pedepseste doar cu niste mustrari orale, scrise, dictate, ceva antene etc..

            De ce nu spune Ponta ceva de genul asta: "noi nu mai intram in parlament pana nu se voteaza o lege care sa pedepseasca penal pe cei care voteaza la doua maini"? "Si, ca o dovada de buna credinta ca noi, ULS, nu acceptam asa ceva, cei care au votat la doua maini din cadrul USL nu vor mai fi propusi pe viitoarele liste de la urmatoareel alegeri", ar trebui el sa continue, ca sa arate ca nu doar Anastase e problema, ci practicarea acestui furt este problema.

            Ei, acum vezi "de ce nu vrea Ponta"? Pentru ca le convine sa faca exact ceea ce Anastase a facut, dar .. el vrea doar ca Anastase sa fie "pedepsita", nu si ceilalti. Asta e diferenta pe care tu te tot caznesti sa te prefaci ca nu o vezi.
      • 0 (2 voturi)    
        asa bade.... (Miercuri, 14 martie 2012, 17:34)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui me

        tine tot asa ,din "forbit in forbit"...........pana inveti si tu sa scrii.
    • -9 (15 voturi)    
      la subiect. (Miercuri, 14 martie 2012, 13:18)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui un domn

      stimate domn, eu m-as bucura sa nu mai aud de la ponta "demisia", ci s-o vad de le roberta. sau considerati ca pentru ceea ce a facut nu e necesara demisia? (nu vorbesc despre demisia de onoare, ca de unde asa ceva). presupun ca nu va veti cobora la un raspuns de genul "ce, altii n-au facut la fel?"
    • -9 (11 voturi)    
      la subiect. (Miercuri, 14 martie 2012, 13:18)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui un domn

      stimate domn, eu m-as bucura sa nu mai aud de la ponta "demisia", ci s-o vad de le roberta. sau considerati ca pentru ceea ce a facut nu e necesara demisia? (nu vorbesc despre demisia de onoare, ca de unde asa ceva). presupun ca nu va veti cobora la un raspuns de genul "ce, altii n-au facut la fel?"
      • +11 (13 voturi)    
        Problema e... (Miercuri, 14 martie 2012, 14:17)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui ioan

        ca daca Ponta vrea sa dea un exemplu, intai ii sanctioneaza pe cei din PSD care au votat la doua maini, caci are putereasa o faca si mijloacele necesare. Altfel, cum am mai spus, totul se rezuma la ceva de genul: sa arestatio coruptii vostri, de ai nostri sa nu va atingeti.

        Daca el ar da un exemplu in propriul partid, i-ar pune intr-o situatie foarte delicata pe cei de la putere.
        • +2 (2 voturi)    
          Si mai voteaza vreunul din PSD? (Miercuri, 14 martie 2012, 16:33)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Un exemplu mai bun nici ca se putea!
          • +4 (4 voturi)    
            Cum adica? (Miercuri, 14 martie 2012, 16:59)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            Nu ai vazut ultimele "oferte" cu cei care au votat la doua maini si mai si radeau? Asta exact inainte de greva parlamentara.

            Nici Anastase nu mai numara "gresit"... Un exemplu mai bun nici ca se puatea!
      • +9 (11 voturi)    
        nu altii..ci alta cu alta (Miercuri, 14 martie 2012, 14:19)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui ioan

        matushica si nepoata penelista..cum naiba o cheama..aia care a votat ca un dj..la doua maini..de ce nu si a dat demisia ? exista un precedent pentru roberta...hai sa fim corecti..am cautat inainte s ainchei acest mesaj..cetateana norica nicolai..care e si ceva prin comisiile parlamentului...deci om greu ca si roberta...astept un raspuns pertinet
        • -8 (8 voturi)    
          pertinent (Miercuri, 14 martie 2012, 15:01)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui un domn

          insa raspunsul dumneavoastra nu-i pertinent deloc. e de forma "au facut si altii la fel" . ea fura, dar nu-i singura ... si trag concluzia ca-i cinstita? din contra, sunt hoti toti! insa ea e hotul dovedit, cu cea mai inalta pozitie in stat.
          si din nou la obiect: roberta - demisia!
          in ce societate (nici macar nu scriu democratie) normala, un hot se apara cu "au furat si altii". si unde asemenea argument este acceptat? nici macar o pierdere a pozitiei din care a furat nu are loc, ca sa nu mai vorbim in plus si de o condamnare (politica, publica, sau macar morala, daca nu legala)?
          scrisesem "la subiect" adica acum discutam despre roberta. norica e alt subiect. (e clar ca hitler a fost rau, acum hai sa vorbim despre roberta. sau mai bine strigam impreuna "hitler criminalul", ca sa o uitam de fapt pe roberta? )
          • +7 (7 voturi)    
            Pertinent... (Miercuri, 14 martie 2012, 15:27)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui ioan

            ... dar, repet, nu ai calitatea morala de a cere altora sa faca ceea ce tu nu faci. Si asta este foarte la obiect.

            Daca pe domnii din PSD ii durea tare ca altii voteaza la doua maini, faceau dumnealor o lege cand au fost la putere care sa sanctioneze penal astfel de furturi. Dar pe ei i-a preocupat mai mult si mai tare durata mandatului prezidential.

            Inca o data, nu poti cere sanctionarea unui om pentru un fapt pe care-l fac toti. Ori ceri sanctionarea tuturor si incepi prin a sanctiona pe cei din propriul partid, avand si puterea si calitatea morala, ori taci.

            Asa vin si cei din PDL si zic: da, Anastase va pleca din functie, atunci cand voi ii sanctionati pe Norica etc etc.. toti cei din PNL, PSD si PC care au votat la doua maini. Deci, in concluzie, cazul "Norica" nu este pe langta subiect. Cei care cer demisia Robertei nu au calitatea morala sa o faca. E o conditie absurda. Sa depuna plangere penala impotriva ei si.. se va ajunge la plangeri penale impotriva tuturor celor care au facut astfel de lucruri. Asa e corect!
            • -5 (5 voturi)    
              Poate Ponta nu o are (Miercuri, 14 martie 2012, 17:20)

              The Special One [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              Dar eu o am. Eu am dreptul ca si cetatean revoltat de ce se intampla in parlament sa cer demisia unui sef de camera care fura ?

              Pe acelasi principiu de ce sa nu intru si eu in casa doamnei Roberta sa ii fur din casa, ca doar nu are nici un drept moral sa faca plangere la politie ca si ea a furat.

              P.S Devenim penibili, scuzand ceea ce nu e de scuzat.
              • +3 (3 voturi)    
                Ai ce drept vrei tu! (Miercuri, 14 martie 2012, 17:35)

                Alius [anonim] i-a raspuns lui The Special One

                Multi au furat si nu au fost pedepsiti. Asta inseamna ca sunt "negustori cinstiti", la fel ca Dinel Staicu. Pana acum spuneati ca justitia nu se face la TV, ci in salile de judecata. Din acest punct de vedere, nimeni nu a furat nimic, incluzand aici si pe Anastase.

                Pe de alta parte, de ce vrei demisia doar unei persoane, cand au furat la fel mai multi? De ce esti partinitor? Cu o astfel de atitudine nu se rezolva nimic. Sa te duci in "casele tuturor sa furi", nu numai de la Anastase. Asta e problema pe care voi nu vreti sa o vedeti. Demisia Robertei Anastase nu rezolva absolut nimic, decat o chestie de imagine pentru USL (o victorie simbolica asupra PDL-ului). Ori problema este nu sa dam lovituri de imagine, ci sa facem in asa fel incat sa nu se mai intample. Ce s-a facut in directia asta? Nimic! Mai mult, s-a continuat cu astfel de practici, inclusiv din partea celor din USL.

                Macar dupa scandalul Anastase ar fi putut ei da dovada de "bun simt" si sa s abtina de la astfel de practici. Dar cum nu s-a intamplat, dovedeste faptul ca ... ramane cum am stabilit: bla bla bla Anastase, bla bla bla, coruptii nostri sunt mai cu mot si numai cei de la PDL sa intre la parnaie.. bla bla bla Anastase.. bla bla bla greva.. bla bla bla...
        • -4 (4 voturi)    
          pertinent : (Miercuri, 14 martie 2012, 16:16)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui un domn

          sa furi o paine si sa furi un bloc intreg nu e acelasi lucru .

          in alta ordine de ideii , da e de pedepsit si votatul la 2 maini , dar asta nu e scuza sa furi din pozitia de presedinte camera deputati .

          scuza asta cu lasa ca si ai vostri fura ,e fumata de mult .. parca voi pdliciii erati aia corecti , si nu la fel ca ciorditorii din psd ....
          • +5 (5 voturi)    
            Cine a furat un bloc si cine afurat o paine? (Miercuri, 14 martie 2012, 17:04)

            Alius [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Hoti sunt la toate partidele.. Numai voi, uslasii, vreti sa fie arestati Basescu, Boc, Udrea etc, dar cei din PSD (cum ar fi Nastase) sa fie lasati in pace, ca cica.. sunt persecutati politic.

            "Lasati ca si ai vostri fura", nu este o scuza. Cum am spus, trebuie pedepsiti toti, ori voi vreti, ca de fiecare data, sa fie pedepsiti numai aia de la putere. Asta e diferenta intre cinstitii de voi, si hotii de noi.
    • +6 (6 voturi)    
      Manevra USlamista (Miercuri, 14 martie 2012, 16:03)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ca de obicei, USL cere niste lucruri care stiu si ei, foarte bine, ca nu pot fi puse in practica.
      Iar pe aceasta "strategie" isi motiveaza chiulul.
      Daca nu ne dati aia...nu venim
      Daca nu faceti aia...nu discutam.
      Si astfel, ei se considera scapati de orice raspundere.
      la fel de bine ar putea sa-i ceara lui Ungureanu sa le dea luna de pe cer.
      Iar daca acesta le spune ca nu poate, vine Ponta cu declaratii de genul:
      "Noi am vrut dar am fost refuzati!"
  • +26 (28 voturi)    
    Pe undeva imi place ca Ponta... (Miercuri, 14 martie 2012, 12:32)

    calinsab [utilizator]

    Pe undeva imi place ca Ponta... insista in aceasta prostie a lui cu schimbarea Robertei... si stiti de ce ? pentru ca doar asa cu astfel de tampenii ei vor accentua si mai tare distanta care s-a creat intre M.R.U... si ceilati doi lideri politici Ponta si Crin, care in acest moment eu personal ii vad ca si pe doi copilasi mici plingaciosi , in pantaloni scurti,.... pe linga imaginea de lider a priministrului, ... si aici iasa in evidenta valoarea lui Basescu in a gasi oameni puternici, in numirile facute de el.
    Emisiunea de aseara de la Antena 3, cu care acest trust se lauda ca a doborat audientele... defapt Mihai Razavan Ungureanu a doborat audientele... nu face decat sa creasca decalajul dintre stilul si abordarile opozitiei si abordarile noului prim ministru si guvernul sau, programul sau mai bine spus.
    • -7 (15 voturi)    
      pe undeva imi place de tine (Miercuri, 14 martie 2012, 13:14)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui calinsab

      Tu vezi lucrurile doar cum iti place tie.

      MRU e doar un politruc si a demonstrat-o inclusiv prin aluziile avute cu acest telefon fantoma. Lasa de inteles ca are o relatie apropiata cu ponta pentru a creste tensiunile intre ponta si antonescu. De fapt, l-a sunat sa il roage sa vina in parlament.

      Acum ponta spune ca mru a acceptat 3 puncte din cele 4, si anume:
      - renuntarea la angajarile de raspundere
      - participarea parlamentarilor Puterii si exprimarea votului acestora la motiunile simple sau cele de cenzura
      - eliminarea UNPR din structurile parlamentare de conducere.

      Adica poa nea mru sa scape de unpr? As vrea sa o vad si pe asta. Pana una alta nu poate sa scape de udmr ce sa mai vorbim de indicatiile sefului.

      Emisiunea de aseara a avut audiente mari pentru ca oamenii au dorit sa vada ce are in cap noul premier. In afara de limba de lemn si acceptarea postului de marioneta n-am vazut mare lucru. E drept nici gadea nu putea sa ii dea o replica pe masura, fiind si el limitat la randu-i.
      • +7 (9 voturi)    
        Sa inteleg ca tu... (Miercuri, 14 martie 2012, 14:26)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Xu

        ... astepti cu nerabdare venirea viitorului prim ministru, domnul Ponta, Un tehnocrat desarvasit, care in loc de limba de lemn are obraz tare ca soricul. Scuze, are si limba de lemn, mai de lemn decat Ungureanu.. Si da, este si politruc.. Ma rog, cum zici tu.
        • 0 (0 voturi)    
          cine vrea un tehnocrat independent? (Joi, 15 martie 2012, 11:51)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui Alius

          Parca asta se lauda nea MRU ca este. Un independent care i-a decizii de genul UMF tg mures sau cresterea salriilor pentru ca asa vrea el, nu pentru ca-i dicteaza cineva.

          Daca tie iti place sa te minti singur eu n-am o problema cu asta...
  • +14 (16 voturi)    
    nu renuntam! (Miercuri, 14 martie 2012, 12:33)

    dan2 [anonim]

    Si mai ce? Daca se indeplinesc cele 4 "conditii" urmeaza "nu renuntam pana nu se fac alegeri anticipate". Adica, ne facem treaba in parlament numai daca avem noi conducerea.
  • +19 (21 voturi)    
    Ponta asta chiar este prost. (Miercuri, 14 martie 2012, 12:40)

    mircea [anonim]

    Pune niste conditii de te crucesti.Ca un exemplu,cum ar fi sa-i spuna cineva ca nu vrea sa discute cu PSD pana Ponta nu-si da demisia din PSD!Asa-i ca suna ca dracu.Boala lui Ponta pe Roberta Anastase si Elena Udrea pare a fi supararea unui pusti ca fetele nu-l baga in seama.Si se mai mira ca i se spune ca este infantil.In plus ,USL in totalitatea lui a dovedit lipsa de patriotism cand au lasat Guvernul Romaniei prizonierul UDMR.Le doresc o viata lunga in opozitie.Poate le vine mintea la cap.
  • +14 (14 voturi)    
    OK, se duce Anastase, (Miercuri, 14 martie 2012, 12:49)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Dupa ce se duce Iliescu! ;)

    Faceti asta :D
    • +3 (3 voturi)    
      iliescu numai intr-un singur loc poate sa mai... (Miercuri, 14 martie 2012, 13:30)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Unde sa se mai duca Iliescu?....:))
      • +3 (3 voturi)    
        in lumea unde sunt victimele (Miercuri, 14 martie 2012, 14:20)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui radu

        din decembrie 89...acolo poate se lamureste ce si cum..ca aia au dovezi
    • -2 (2 voturi)    
      Iliescu? (Miercuri, 14 martie 2012, 15:31)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      unde sa se duca? n-are nicio functie in stat. mai bine se duce Basescu
  • -6 (10 voturi)    
    MeReU BASE (Miercuri, 14 martie 2012, 13:06)

    Mariana [anonim]

    Primul ministru s-a comportat ca si un securist...
    Deplorabil a fost... este si va fi !
    Javre portocalii !
    • +5 (7 voturi)    
      sarutmana (Miercuri, 14 martie 2012, 14:21)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Mariana

      tovarasha mariana..e schimbarea de vina pentru limbajul dumneavoastra viciat ? sau sunt alte lipsuri fiziologice ?
    • +4 (4 voturi)    
      e dreptul tau, dar (Miercuri, 14 martie 2012, 15:25)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui Mariana

      ...ai uitat sa zici ca e absolvent Negruzzi (cel mai bun Liceu din tara), utecist si evreu...tz, tz, tz...

      Un roman-evreu destept, care da din coate si o sa scoata Carutza romaneasca din rahat.
      Si pe care am sa-l votez eu si toti prietenii mei.
      (Si pe el si pe cei care-l sustin: pdl, etc.)

      Si asta chiar daca am sa-l mai injur pe Base din cand in cand, sa-si aduca aminte ca e Presh in Ro.
      E dreptul meu.
  • -3 (7 voturi)    
    Sa plece Anastase (Miercuri, 14 martie 2012, 13:15)

    Alin [anonim]

    E normal sa plece. A FURAT, e clar pentru toata lumea. In plus femeia aia nu a lucrat o singura zi in viata ei. CUM SA PUI UN ASEMENEA PERSONAJ AL 3-LEA OM IN STAT?? E o incompetenta
    • -2 (4 voturi)    
      tocmai, ca nu e clar! (Miercuri, 14 martie 2012, 14:16)

      George [anonim] i-a raspuns lui Alin

      PDL nu vrea sa vada filmarile oficiale ale SEnatului ca sa nu fie siliti sa recunoasca evidenta.
    • +1 (5 voturi)    
      Ei,si tu catte zile ai lucrat? (Miercuri, 14 martie 2012, 14:19)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Dupa cum vorbesti ,nu ai lucrat pe nicaieri.Esti un fel de bagator de seama ofticos nevoie mare.Numai gura este de tine.
      • -1 (1 vot)    
        E posibil (Miercuri, 14 martie 2012, 15:21)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui mircea

        asa o fi, dar eu nu-s nr 3 in stat
        • +2 (2 voturi)    
          Felicitari ca recunosti. (Miercuri, 14 martie 2012, 16:44)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Alin

          Cat despre Roberta Anastase,Ponta stie ca nu se poate sa fie demisa si pune problema smechereste.Asta-i chestia care nu-mi place.In plus,daca faci o ancheta corecta,se vede ca prezenta a fost facuta de unul de la USL,care nici acela nu poate fi sanctionat.Asa-i regulamentul.Ponta si ai lui in loc sa modifice regulamentul si legile care permit practici nedemocratice,face caragata si reuseste sa prosteasca osamenii.In realitate chiulesc de la Parlament si mai primesc si bani pentru asta(pentru-ca asa-i regulamentul).Cu o asa opozitie care te mint in fata,te face sa spui ca-i preferi pe actualii.
    • +1 (3 voturi)    
      bine ca (Miercuri, 14 martie 2012, 14:20)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Antenescu a lucrat mai mult ca ea! :-P
    • +1 (3 voturi)    
      Ce a furat? (Miercuri, 14 martie 2012, 14:30)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Ce anume A FURAT? pentru mine nu este clar.Poate ca nu ma prea uit pe telembiziuni. Ca a lucrat sau nu?asta nu stiu. Parca e prin parlament
      • -3 (3 voturi)    
        Are probleme cu matematica (Miercuri, 14 martie 2012, 15:33)

        Alin [anonim] i-a raspuns lui gigel

        erau in sala vreo 80, dar ea a numarat vreo 200. astefel se aleg legile in partamentul nostru. si Chioru a propulgat legea, deci a validat furtul
        • -1 (1 vot)    
          N-a promulgat-o, (Miercuri, 14 martie 2012, 16:30)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alin

          a fost mai parsiv: a ascuns furtul voturilor prin retrimitarea legii in parlament.
        • +3 (3 voturi)    
          Nu a numarat Anastase. (Miercuri, 14 martie 2012, 17:15)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Alin

          Chestia este ca nu a numarat Anastase.Totul sa intamplat pentru-ca regulamentul permite si Ponta stie asta.De ce nu vrea modificarea Constitutiei si regulamentelor ca sa nu se mai repete practicile nedemocratice.Poanta este ca numaratoarea a fost facut asa de unul de la USL pe care nici pe acela nu pot sa-l faca sa dea o declaratie scrisa ca nu a numarat si a luat de bune declaratiile liderilor de grup.Ponta in aceasta chestie este in aceiasi prostie cand l-au schimbat pe Geoana(ce-au dorit si ce a iesit?).N u sunt de ras cu astfel de practici.
  • +2 (2 voturi)    
    Trebuie negociat fff. dur cu USL-ul (Miercuri, 14 martie 2012, 15:52)

    Nane [anonim]

    Este un moment prielnic pt PDL sa negocieze demiterea lui Anastase la fel de dur: Nastase sa-si dea demisia din parlament, "generalul hotilor" Voicu, la fel. Sunt oameni care au facut lucruri mult mai grave decat Anastase: a vandut pe nimic Petromul, a dat un contract la Bechtel in defavoarea statului roman, a introdus politia politica. Despre Voicu nu cred ca mai e cazul sa amintesc! Anastase a avut un scor numarat de opozitie care ulterior prin retransmiterea legii a fost reluat si facut CORECT. Nastasea a aprobat sute de legi fara majoritatea prezenta.
  • -1 (1 vot)    
    N-am inteles niciodata (Miercuri, 14 martie 2012, 15:57)

    Mihai [anonim]

    de ce atat de inamovibila hoata de Roberta. Daca ar avea cat de cat simtul raspunderii si-ar da demisia asa cum fac altii in tarile mai civilizate. Dar la noi hotului i se ridica statuie, apare chiar si un cult al acestuia, cum ca e descurcaret. Dar PDL nu are permisiunea de la Basescu sa o schimbe caci ar fi fost schimbata de mult. Daca PSD a putut sa il schimbe pe Geoana de ce nu poate PDL sa o schimbe pe hoata? N-am auzit ca nici macar parchetul sa fi fost curios de infrcatiunea dumneaei.
    • +1 (1 vot)    
      stimate domn (Miercuri, 14 martie 2012, 16:49)

      vasca [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      De ce sa-si dea demisia, ca asa vor pustanii astia teribilisti? Ei cauta motive plauzibile de aterizare in parlament fara a se umple de cacao.Lasa-i pe pustiu in greva, iti garantez ca lucrurile vor merge mai bine. Uite , si salariile se vor mari daca ei nu sunt in paralament sa puna contre
    • -1 (1 vot)    
      nu e chiar asa de greu de inteles (Miercuri, 14 martie 2012, 16:59)

      misu [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      e inamovibila pentru ca e marioneta perfecta in mina mafiotilor (portocalii); tot sistemul e construit pe asemenea specimene fara nici o meserie, fara caracter si fara coloana vertebrala; asta e cheia 'succesurilor'.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 14 martie 2012, 18:00)

    costel [anonim]

    Pina acum USL a pierdut 95% dintre bataliile pe care le-a declansat in Parlament,datorita faptului ca nu sunt bine pregatiti profesional si politic.Anul acesta vor sa piarda din nou alegerile.Cred ca electoratul o sa le faca voia,lasindu-i acasa sa nu faca nimic pe banii lor nu pe banii nostri.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 14 martie 2012, 18:05)

    costel [anonim]

    Recomand tuturor care nu au citit decizia CCR de respingere a contestatiei USL la Legea pensiilor sa citeasca motivarea acestei hotariri.Vinovat de numaratoarea respectiva este Mihai Voicu si nu Roberta Anastase.Sunt convins ca Ponta a citit decizia dar neavind argumente legale politice serioase,profita ca aproape nimeni nu a citit hotarirea CCR.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta a facut o mare GOGOMANIE ! (Miercuri, 14 martie 2012, 18:42)

    dan tulceanu [utilizator]

    atunci cand i-a retras sprijinul si la exclus din PSD pe Geoana. Au pierdut sefia Camerei Deputatilor, a doua functie in stat. Acum face niste incercari disperate sa indrepte aceasta greseala, sperand ca PDL-ul sa o retraga pe Anastase si PSD-ul sa prinda aceasta functie. Pana acum aceasta este cea mai mare prostie a lui Ponta si este taxat in permanenta de Nastase si de nea'Nelu pe aceasta tema. Singura lui sansa este sa obtina sefia Senatului, de aceea se cramponeaza de demiterea Robertei Anastase. Pentru ca altfel, este penibil sa ceri demiterea la doi ani de la "infractiune" mai ales ca Legea Pensiilor a fost revotata si Curtea Constitutionala s-a pronuntat asupra valabilitati ei. USL-ul face ce stie mai bine, pune bete in roate, doreste inrautatirea situatiei tarii, pentru a avea "motive " sa vina la putere. Nu inteleg graba asta, daca se simt pe cai mari, de ce nu mai au rabdare cateva luni. Banuiesc ca le este teama ca romanii vor intelege ca nicio alta putere nu putea face ceva mai bun in conditiile din 2009-2010. De fapt lipsa opozitiei din parlament, ne demonstreaza faptul ca nu au nicio solutie si sunt constienti de incapacitatea lor.
  • -1 (1 vot)    
    Tradatorii de neam (Joi, 15 martie 2012, 11:54)

    dezamagitul [anonim]

    Se apropie data tragerii la raspundere a celor care au saracit tara si vindut interesele majoritatii in favoarea unor lideri fara scrupule a unei minoritati , findca majoritatea maghiarilor este la fel de bajocorita de conducatori lor ca si romani .
    Acum securistul mru vrea dialog , dar pana acum de ce nu au tinut seama de opzitie , care nu este cu nimic mai buna decat cei de la putere si impreuna au pus umarul si au distrus si furat ce mai era bun in tara asta.
    Daca este asa de corect si bun mru ,de ce nu isi da demisia in loc sa ingenuncheze in in fara unor mafioti din UDMR ,pe care ia parasit si mentorul.
    Cred ca nu ar murii politicienii daca s-ar retrage inainte de termen pentru alegeri anticipate nu mai sant decat cateva luni, sau mai este de ros de pe os poate chiar sa roada si osul, in loc sa cedeze in fata santajului .