Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI

​AUDIO Theodor Stolojan: Majorarea salariilor este posibila, reducerea CAS nu, fara alte masuri care sa sporeasca veniturile la fondul de pensii

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2012, 23:29 Actualitate | Politic


Theodor Stolojan
Foto: Bety Blagu / HotNews.ro
Majorarea salariilor este posibila, chiar daca nu s-au indeplinit toate conditiile impuse la taierile din 2010 si mai e nevoie de reforme, insa reducerea CAS-ului nu, fara adoptarea altor masuri economice, cum ar fi majorarea salariului minim, care sa sporeasca veniturile la fondul de pensii, a declarat fostul premier, Theodor Stolojan, la Discutia de Luni. Europarlamentul PDL sustine  ca FMI si Comisia Europeana nu vor accepta socoteli de genul: scadem CAS-ul in speranta ca sectorul privat va angaja mai multi oameni si in felul acesta vor fi mai multe contributii la fondul de pensii. Presedintele Traian Basescu a pledat pentru o majorare a salariilor cu 15%, dupa ce premierul Mihai Razvan Ungureanu declarase ca ia in calcul o scadere a CAS-ului cu 5%.

Asculta integral interviul cu europarlamentarul PDL, Theodor Stolojan


Cele mai importante declaratii facute de Theodor Stolojan la Discutia de Luni
  • Nu s-a realizat integral conditia din 2010 pentru a se face reintregirea salariilor. (…) Personalul bugetar s-a redus totusi cu 200 si ceva de mii iar in 2011 a avut loc o crestere economica mai mare decat cea care a fost luata in calcul. S-a avut in vedere 1,5 la suta ori s-a realizat 2,5%, ori asta inseamna un plus de venituri la buget. Ponderea cheltuielilor cu veniturile bugetarilor a scazut sub 7%.
  • Ne permitem cresterea salariilor. Noi suntem sub 7% ponderea cheltuielior cu veniturile bugetarilor. A fost considerata o marime potrivita pentru economia Romaniei. Deci, putem face aceasta revenire a salariilor la vechiul nivel. Sigur, trebuie duse pana la capat reformele incepute. Practic, sunt sectoare intregi unde reformele nu sunt duse pana la capat. 
  • Am discutat de majorarea salariilor si am stabilit ca ea e posibila. In ce priveste reducerea CAS, unde intra pensii, sanatate, somaj, aici discutam de cu totul alta problema. Romania are un dezechilibru important intre cei care reprezinta forta de munca ocupata si cei care se afla, de exemplu, in sistemul de pensii si numarul lor e mai mare decat cei care platesc CAS. Daca noi avem cinci milioane de pensionari, trebuie sa le asiguri resursele. 
  • Faptul ca nu ne ajunge CAS-ul e o alta discutie. Marim CAS-ul in continuare sau reducem drepturile de pensii. Romania are azi un dezechilibru in structura populatiei care conduce la acest dezechilibru in fondul de pensii. Sa nu uitam ca avem 2 milioane si ceva de romani care lucreaza in afara tarii si nu contribuie cu nimic la sistemul de pensii. Or, Romania isi asuma acest deficit si trebuie sa-l finanteze. 
  • Si acum avem o problema. Pe buna dreptate, sectorul privat ne spune ca aceste contributii pentru asigurari sociale nivelul lor este prea ridicat in Romania. Daca ajungem cu totii la concluzia ca marimea CAS este foarte mare raportata la nivelul salariilor si deranjeaza in mod vizibil sistemul privat, ceea ce toate lumea accepta ca asa este, atunci putem reduce CAS si marim sarcina pe bugetul tarii. Pe care ne-o asumam, adica spunem: domnule, reducem CAS, cream un deficit si mai mare la fondul de pensii dar avem speranta ca sectorul privat va raspunde, va angaja si mai multa forta de munca. Asemenea socoteli noi putem face, dar ele nu sunt acceptate nici de FMI nici de Comisia Europeana. Asta va spun sigur pentru ca-i cunosc foarte bine. Ei nu merg pe socoteli din astea: domnule, daca reduc CAS sectorul privat va angaja mai multi oameni si in felul acesta va creste activitatea economica si veti avea mai multe venituri la fondul de pensii. Deci ei nu merg pe socoteli in viitor. Ei vor sa vada ce se intampla in lunile in care n-are loc aceasta crestere. 
  • In aceste conditii nu se poate reducerea CAS, dar daca o facem intr-un cadru de mai multe masuri economice ea devine posibila. De exemplu, avem salariul minim in Romania. Daca combinam reducerea CAS cu majorarea salariului minim in Romania este posibil sa compensam din pierderea de venituri la fondul de pensii prin castigul de venituri ca urmare a majorarii salariului minim. Sa nu uitam ca foarte multe firme in Romania inca folosesc slariul minim ca un mijloc de evaziune pur si simplu. 
  • In continuare este nevoie de examinarea bazei de venituri la care se aplica cotele de CAS. Pentru ca suntem inca o tara in care consideram ca milioane de romani trebuie sa fie ingrijiti medical cand se imbolnavesc, dar nu trebuie sa contribuie la sistemul de asigurari. Daca romanii doresc ca pentru copii sa nu se plateasca asigurari de sanatate atunci trebuie sa prevedem in bugetul tarii contributia pentru asigurari de sanatate pentru oricine in Romania caruia ii spunem ca are asigurarea medicala gratuita. Reducerea CAS neinsotita de alte masuri care sa sporeasca veniturile fondului de pensii nu e posibila.
  • Eu nu cred ca Romania va intra in recesiune. Avem prognozele facute de catre toate organizatiile financiare internationale si care toate anunta pentru Romania un an de crestere economica,sigur cu variatii de la 0,8% anuntata de BERD pana la 1, 6% crestere anunta de Comisia Europeana, sunt mai multe prognoze si ale FMI si ale Bancii Mondiale. Deci, deocamdata n-ar trebui sa ne facem probleme.
NOTA: Emisiunea Discutia de Luni poate fi ascultata incepand cu orele 19.10 pe frecventele Radio France International (Bucuresti - 93, 5 FM)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1826 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    asa multi (Luni, 12 martie 2012, 23:41)

    kin3zu78 [utilizator]

    bugetari votanti avem ? Lasa ca voi stii cu cine sa votez atunci, noi astia de la privat ne-o luam pe coaja mereu, noi nu primi salarii compensatorii cand suntem dati afara, noi chiar muncim ca altfel dezboara patronul , nu merge sa plimbi niste acte sau sa pierzi timpul aiurea la birou. Eheheh trai pe vatrai pentru unii bugetari cu salarii foarte mari dar indatoriri deloc sau putine.
    • +1 (9 voturi)    
      Un alt frustrat pe forum (Marţi, 13 martie 2012, 1:41)

      tataie [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Sunt bugetar, insa imi este din ce in ce mai frica sa ies pe strada, de atata invidie. Suntem cu totii intr-un mare rahat, insa nu facem decat sa ne tragem unul pe altul in si mai mare rahat. Mentalitate fanariota, intretinuta de o clasa politica hipercorupta, si pecetluita prin saracirea intentionata si controlata a populatiei. Omul sarac este mult mai frustrat si complexat.
      • +2 (4 voturi)    
        de (Marţi, 13 martie 2012, 7:39)

        de [anonim] i-a raspuns lui tataie

        de ce nu iti dai dumneata demisia de la buget si sa vii in privat sau, si mai bine, sa infiintezi o companie si sa oferi locuri de munca altora? ai reduce si din invidie, si din frustrare.

        asdar? hai incoace! fapte, nu vorbe!
        • -1 (3 voturi)    
          ti_as putea spune la fel (Marţi, 13 martie 2012, 9:56)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui de

          ...daca esti atat de invidios, de ce nu vi la buget? sunteti orbi, ii pupati in dos pe maharii politicieni, aruncand vina pe micii angajati. nu sunteti doar orbi, dar si inculti, pentru ca altfel nu ar fi posibila o astfel de logica
          • -1 (3 voturi)    
            si (Marţi, 13 martie 2012, 10:20)

            si [anonim] i-a raspuns lui nenea

            si, in plus, la buget SE TRAIESTE PE SPINAREA CELORLALTI. ceea ce imi repugna teribil sa fac. eu nu ma simt bine ca parazit.
        • 0 (2 voturi)    
          pentru (Marţi, 13 martie 2012, 10:18)

          pentru [anonim] i-a raspuns lui de

          pentru ca la buget sunt locuri limitate. in schimb, in privat, nimeni nu te poate opri sa iti infiintezi propria companie. asadar?
      • +1 (5 voturi)    
        RUSINE -TOTI PLING PE UMARUL BUGETARILOR (Marţi, 13 martie 2012, 8:04)

        ION [anonim] i-a raspuns lui tataie

        Ce produceti voi bugetari-NIMIC (nu ma refer la profesori si personalul din sanatate).
        Vin alegerile -masa de manevra -lipitori de afise.
        Toti stati cu mana intinsa la stat adica la cei care muncesc in privat.
        Daca nu va convin salarile la stat(degeaba) mergeti la privat si sa vedeti cum se castiga acolo painea .
        S-a ajuns in situatia aberanta ca salariile voastre sa fie mai mari ca in privat.
        Intr-o tara normala asa ceva nu se intampla sa maresti salariile inainte de alegeri.
        Acest om de mult nu mai are credibilitate.
        Ce s-ar intmpla daca cei din privat nu mai muncesc din diverse motive -voi de unde mai luati bani, ca statul nu produce bani.

        Somn usor si sa traiti bine
        • +1 (3 voturi)    
          de (Marţi, 13 martie 2012, 10:21)

          de [anonim] i-a raspuns lui ION

          de asta am emigrat eu. ca sa las bugetarii sa crape de foame, ca prea mult m-au jupuit! si prin taxe, si prin SPAGA! duca-se! prefer sa tin in spate pe altii, mai putin sclifositi.
    • +2 (2 voturi)    
      Patetic (Marţi, 13 martie 2012, 7:09)

      dolarel [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      @ corect, stolojan ne crede prosti? luam de la 3 milioane sa dam la 1 milion ? asta e tara? sincer eu sunt bugetar, stiu ca voi profita cam 2 ani de masura asta pana cand inflatia o sa inghita plusul, insa pentru toti. nu stiu cu cine sa votez, cred ca toti politicienii au facut si vor faca asta, asa a falimentat grecia. e jenant, de ce naiba au mai facut taierile si austeritatea daca acum anuleaza tot din disperare?
      • -2 (4 voturi)    
        Toti politicienii va cred prosti! (Marţi, 13 martie 2012, 11:17)

        Bula [anonim] i-a raspuns lui dolarel

        In Romania au ramas numai bugetarii, prostii, hotii si puturosii.
  • +7 (7 voturi)    
    nu sunt de specialitate, dar... (Marţi, 13 martie 2012, 0:03)

    ipse [anonim]

    Daca ponderea TVA este de 8,5% la buget, o scadere a ponderii de 1% inseamna cam 3 puncte procentuale la TVA. Daca tot sunt guvernantii preocupati de veniturile cetatenilor, de nu scad TVA-ul daca exista excedent la buget? In felul acesta ar beneficia toti angajatii, nu doar cei bugetari, de cresterea puterii de cumparare, lor adaugandu-li-se si pensionarii.
    Pe mine personal ma intereseaza mai putin venitul propriu zis, cat ce pot sa cumpar cu 100 de lei.
    Poate nu inteleg eu....
    • +2 (2 voturi)    
      Teoretic suna bine (Marţi, 13 martie 2012, 10:04)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui ipse

      Practic scaderea TVA nu va duce la nimic.
      Cel mult intr-o luna de zile preturile ar reveni la loc.
      Daca le-ar pasa intradevar de cei cu venituri mici solutia ar fi cresterea salariului minim la 1000 de lei si scaderea corespunzatoare a CAS astfel incat bani incasati la buget sa ramana la aceiasi valoare.
      Aceasta masura pe langa faptul ca actioneaza la nivelul angajatilor de la privat si stat, ii ajuta in mod special pe cei cu venituri mici. Prin scaderea CAS nici nu impovareaza exagerat fondul de salarii al oricarei intreprinderi.
      Dar de ce sa se gandeasca ei la asa ceva? Cum sa nu-si mai umfle si ei un pic salariile de parlamentari si ministrii dand la toti bugetarii 15%, ce lor nu le prinde bine un 15% la cei 4000 de lei pe care ii iau , o nimica toata de 600 de lei , adica actualul salariu minim . Minimalizanad putem spune ca daca nu ar creste salariul parlamentarilor cu 15% ar putea fi angajate 400 de persoane pe salariul minim. O fi bine , o fi rau ?
      • +1 (1 vot)    
        Adevarul este ca nu le da nimic (Marţi, 13 martie 2012, 14:08)

        mark35 [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

        nici la bugetari, ci se revine la salariile de acum 2 ani si fara indexarea inflatiei.Este o masura populista in prag de alegeri si face parte dintr-un scenariu din cele multe aplicate pe spinarea poporului asta chinuit si saracit in timp ce toti politicienii sant superbogati din ce au furat in cei 22 de ani
  • +3 (9 voturi)    
    pot sa spun si eu ceva? (Marţi, 13 martie 2012, 0:38)

    cosminrs [utilizator]

    Cum imi spune experienta.
    Acum 2 zile liderii PDL si Guvernul spune ca nu se pune problema de marirea salariilor. Acum 1 zi vine Basescu si spune ca trebuie crescute salariile. Azi vin toti liderii PDL si Guvernul si spun ca vor creste salariile.
    As vrea sa vad o singura data cand nu isi schimba parerea dupa cum spune presedintele, sau, doamen fereste, sa nu care cumva sa nu fie de acrod cu el.
    Asa ca domnule Stolojan, stiu. De fiecare data cand iasa Basescu si spune ceva, iesiti si dumneavoastra sa spuneti aceeasi chestie ca poate cineva mai are incredere in dumneavoastra. Eu de mult nu mai am si va consider mai putin decat o marioneta.
    Puteti lasa sa vine cineva mai credibil? Asa.. de fantezie macar... Cine stie..
    • -1 (1 vot)    
      Situatia e pe dos! (Marţi, 13 martie 2012, 8:58)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

      Masurile economice sunt luate de Stolojan iar Basescu doar le comunica, iar cand comunicarea nu-si atinge tinta atunci iese si Stolojan... ceea ce se intampla destul de rar.
  • +2 (4 voturi)    
    Si daca (Marţi, 13 martie 2012, 0:50)

    evoque [utilizator]

    se aduc banii de la pensiile private inapoi, nu ar fi fonduri suficiente?!!
    • +2 (4 voturi)    
      zau (Marţi, 13 martie 2012, 8:10)

      zau [anonim] i-a raspuns lui evoque

      zau, iar sa jupuim privatii? pai tu vrei sa iti acoperi incompetenta ta CU BANII MEI? cu munca mea? da' cine esti dumneata?
      • +2 (2 voturi)    
        bani mei, bani mei (Marţi, 13 martie 2012, 11:43)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui zau

        eu am pus o intrebare.
        Nu sari de fund in sus cand nu stii cine este la capatul celalt, pentru ca eu din '90 incoace sunt pe cont propriu si stiu foarte bine ce inseamna sa vezi cum unii profita de functii si folosesc cum vor ei banii pe care ii dai statului sub orice forma.
        Ideea era ca inainte de pilonul 2 sau cum se chema toti bani ajungeau in acelasi loc, prin urmare la o judecata simpla poti spune ca prin crearea acestui pilon 2 a crescut deficitul in partea ramasa la stat.
        Iar daca crezi ca o sa ai pensie din sistemul privat este bine, tare imi este ca povestea asta este o noua "fata morgana" jonglata de firmele de asigurari.
    • +2 (2 voturi)    
      NU (Marţi, 13 martie 2012, 8:32)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Total active pilonul II sunt cam 1,5 mld euro adunate in cativa ani, iar la Bugetul de pensii, deficitul numai anl asta este de aproape 3,5 mld euro.
      • +2 (2 voturi)    
        am mers (Marţi, 13 martie 2012, 11:46)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Tudor Bugetar

        pe o idee simpla considerand ca bani care sau dus catre acel pilon erau initial in sistemul unitar.
        In rest este clar ca oricum ar fi avem prea putini contribuabili si prea multi pensionari.
    • -1 (3 voturi)    
      Ma, (Marţi, 13 martie 2012, 9:24)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui evoque

      banii de la fondurile private sunt banii mei,ma!
      E ca si cum ti-ar vinde Basescu casa ,ca sa intregeasca fondul de pensii.

      Basescu a iesit cu marirea asta de salarii pentru ca a cerut Isarescu o crestere a consumului in vederea contracararii ,cat de cat, a recesiunii care urmeaza.
      Cu capetele pline de ignoranta si ura ale unora ca tine si cu interesele meschine ale altora,tara asta nu are viitor!
      • +2 (2 voturi)    
        bani aceia (Marţi, 13 martie 2012, 11:52)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Jar

        nu sunt banii tai, iar peste ani cand se indeplineste un ciclu finaciar exista posibilitatea sa afli ca fondul tau privat este "mort", atunci ce faci?
        Exemplu cu casa lui basescu este deplasat, insa nu ar fi rau daca anaf-ul ar verifica de unde a avut baselu' banii(lucru care nu se va intampla niciodata)
        "Marirea" de salarii propusa de basescu este pur electorala, iar consumul nu cred ca va creste foarte mult deoarece puterea de cumparare a scazut mai mult si actuala "marire" nu o sa acopere acest lucru.
        In rest prea mult venin, mai este putin pana la alegeri nu are rost sa faci acum o criza de fiere.
  • 0 (2 voturi)    
    pai (Marţi, 13 martie 2012, 7:37)

    pai [anonim]

    pai domnule stolojan, daca sunt bani de-ajuns pentru bugetari, dar deficit la pensii si nu puteti scadea CAS, de ce nu mutati banii aia in plus la fondul de pensii, ii reduceti deficitul si apoi scadei CAS? poate nu cu 5%, poate nu cu 3%, dar cu macar 2%.

    iarasi luati in brate bugetarii? problema nu e ca ii luati in brate pe spinarea dumneavoastra, ci ca ii luati in spate PE SPINAREA NOASTRA. a celor din privat.

    din impozitele noastre cand construiti autostrazi? ca deocamdata le bagati pe toate in gura bugetarilor.

    eu va inteleg ca doriti bugetarii aproape pentru alegeri. dar vedeti sa nu ne pierdeti pe noi, ceilalti.
    • 0 (2 voturi)    
      Bati campii cu reducerea CAS. (Marţi, 13 martie 2012, 10:17)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui pai

      Daca ar fi sa se aplice o reducere a CAS s-ar aplica numai asupra CAS platit de angajator conditionat de crearea de noi locuri de munca.Cum situatia economica globala nu va permite noi angajari(chiar,din contra),masura nu poate fi aplicata si revenirea salariilor la nivelul din 2010 este o speranta de crestere a consumului intern pentru contracararea reducerii exporturilor,prevazute a se intampla in trim.III si IV 2012 si mentinerea fortei de munca.Masura este destul de sensibila si sa speram ca va avea rezultatele scontate.Si,masura este pentru mentinerea locurilor de munca la privat.Inainte de a da o sentinta,priveste in jurul tau,vezi ce se intampla,care sunt problemele zilei.Fii convins sa sau analizat toate problemele si din toate relele sa ales cea mai putin rea.Exista un surplus la incasari,dar daca ar fi fost folosit in investitii irelevante economic,economia s-ar fi prabusit cu consecinte mai grave decat in 2010.Investitiile in autostrazi au ajuns la limita de cat putem executa cu forta de munca interna si sa aducem forta de munca de afara,nu-i o solutie in perioada de criza.
      • +1 (1 vot)    
        interese (Marţi, 13 martie 2012, 10:58)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui mircea

        @mircea
        "Daca ar fi sa se aplice o reducere a CAS s-ar aplica numai asupra CAS platit de angajator conditionat de crearea de noi locuri de munca."
        Scoate statul din ecuatie, adica externalizeaza la privat ce face statul acum, si in Romania vor fi someri si fara loc de munca doar cei care chiar nu doresc sa munceasca.

        Patronii au tot interesul sa creeze locuri de munca daca costul cu forta de munca e mic. Iar acum, din cauza statului, costul cu forta de munca e dublu.

        Pt. fiecare 1000 lei produsi de catre un angajat, statul ia 430 lei din start. Iar prin TVA, accize etc., fiecare muncitor da 2/3 din munca lui la stat.
        • 0 (0 voturi)    
          Nota (Marţi, 13 martie 2012, 15:52)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

          Pentru fiecare 1000 lei net statul baga in buzunar circa 850 lei.
          Pentru fiecare 1000 lei chieltuiti statul mai baga in buzunar 240 lei.
          Din diferenta de 760 lei statul mai ia inca o parte sub forma de accize sau alte taxe.
          Adaugand impozitele pe proprietate , pe profit si dividente statul ia o caruta de bani pe care ii risipeste cu nonsalanta razandu-ne in nas.
          Probabil ca in ziua in care mediul privat compus din angajatori si angajati va fi unit in apararea propriilor interese si va face cu adevarat o greva generala , politicienii si alti angajati la stat vor intelege de ce mediul privat merita mai mult respect.
          Din pacate , in opinia mea , in Romania , asa ceva va fi posibil cand va face plopul pere si rachita micsunele.
          Asistam cu indiferenta la exportul de specialisti si importul fortat al concetatenilor ce ne fac tara de ras peste hotare. Cand ne vom trezi , probabil ca va fi prea tarziu.
  • +2 (2 voturi)    
    ce socoteli incurcate (Marţi, 13 martie 2012, 8:16)

    ginel cotrocescu [anonim]

    cand treaba este simpla ca bonjour.

    locuri de munca nu se creaza ca'i momeste statul pe investitori cu reduceri la dari.
    locuri de munca se creaza daca exista cerere.
    nu vad investitorul care sa mai angajeze, adica sa produca, fara sa aiba asigurata desfacerea...

    iar cererea este generata de consum.
    numai ca noi producem pentru altii si consumam ce produc altii.
    de unde este clara ca, de vrem sa iesim din dilema, este o singura solutie, o europa integrata.
    circulatia libera a marfurilor in europa a dus la situatia asta, la specializare.
    mai departe, solutia este integrarea: o lege, o moneda, circulatia fortei de munca, etc.
    o singura tzara.
  • +1 (1 vot)    
    Eu fur, tu furi, el fură... (Marţi, 13 martie 2012, 8:30)

    Lică Sămădăul [anonim]

    N.U. sunt bani pentru micşorarea CAS, "maestre" Stolo? Uitaţi aici 16 miliarde de euro: http://www.porcisme.ro !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Repeta si Stolojan ca papagalul (Marţi, 13 martie 2012, 8:56)

    gicu [anonim]

    ce a spus sefu'.
  • +2 (2 voturi)    
    Lasa ne , lasa ne Stolo jane ! (Marţi, 13 martie 2012, 9:06)

    florin [anonim]

    sunt 20 de ani de cand acest domn , acum europarlamentar ne da ,,povete "
    a sosit , cred scadenta celor spuse si nespuse in egala masura
    nu mai mariti salariile , nu mai scadeti cas-ul
    prefer sa stergeti pe langa datoriile cfr ( 900 mil euri )
    si a confratilor de la carbune etc
    ca e la moda
    nu va faceti griji
    plateste mediul privat taxele
    nu , nu , stati linistiti , sigur platesc
    altfel , le blocheaza conturile
    ei sunt mici ( si prosti , scuzati )
  • +1 (1 vot)    
    Oare? (Marţi, 13 martie 2012, 9:48)

    Popa Ionut [anonim]

    In romania de la este posibil pana a se realiza este o cale destul de lunga, desi noi inca traim cu speranta ca "va fi mai bine".
  • +2 (2 voturi)    
    se cunoaste ca vin alegerile (Marţi, 13 martie 2012, 9:53)

    nenea [anonim]

    acum incep sa intre in atentie oameni care au sforait pana acum, cum ar fi stolojan. ne_am obisnuit sa fim mintiti de basescu inainte de alegeri: referendumul votat cu efect nul si cresterea salariilor la profesori (desi nu era pôsibil). pe langa promisiunile marete, in preajma alegerilor repede apare stolojan (pe mine stolojan nu m a castigat niciodata ca alegator) si monica macovei (pe care o apreciez foarte mult). pdl=pnl=psd=coruptie si minciuna
  • +2 (2 voturi)    
    ciudatenii romanesti... (Marţi, 13 martie 2012, 10:02)

    catalin_mattei [utilizator]

    cand presedintele roman afirma cu tarie prin ianuarie-februarie ca Romania nu isi permite sa creasca salariile angajatilor de la stat, o serie de economisti si politicieni apropiati puterii ne explica care sunt explicatiile acestui gest.. chiar ni s-a spus ca presedintele care este un mare iubitor de tara nu va pune la mezat interesul tarii doar pt cateva voturi caci este mai importanta o Romanie puternica decat un interes meschin, de partid... cand presedintele cere la mai putin de 2 luni marirea salariilor si chiar in lipsa rezultatelor trimestrului 1 din 2012, o serie de economisti si politicieni apropiati puterii ( cam aceasi de mai sus) ne explica care sunt resorturile care stau la baza acestei masuri necesare si cum ea va duce Romania la o crestere nemaipomenita... Frumos nenicule! Curat Caragiale!!! Bravo lor, bravo politicienilor si economistilor puterii ca au asa multe si diverse discursuri... coloana lor vertebrala?... ei nu! Ar fi prea mult!
    • -3 (3 voturi)    
      Ciudatenii nemtesti mai de graba, (Marţi, 13 martie 2012, 10:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      pentru romani e un lucru normal sa se adapteze numaidecat oricarei conjucturi, indiferent daca e mai buna sau mai rea.