VIDEO Mircea Geoana: Poate o sa va surprinda, insa am fost de acord cu 80% din ce a spus Traian Basescu in Parlament

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 martie 2012, 20:33 Actualitate | Politic


Senatorul independent Mircea Geoana scrie, intr-o postare pe blogul personal, ca a urmarit discursul sustinut miercuri, in Parlament, de presedintele Traian Basescu si ca a fost de acord in proportie de 80% cu cele spuse de seful statului. Fostul presedinte al Senatului a tinut sa evidentieze, in schimb, ca exista o diferenta uriasa intre discursurile politicienilor si realitatile din tara, apreciind ca "singura solutie pentru ca aceste discursuri sa nu mai fie simple vorbe este: omul potrivit la locul potrivit!".

"Am urmarit miercuri, asa cum e posibil sa fi urmarit si dvs, interventia domnului Basescu din Parlament, si poate o sa va surprinda faptul ca am fost de acord cu 80% din ceea cea spus domnia sa in acea interventie; 20% a fost electoral, hiperpolitic", a scris Geoana pe blog.

"Dar intrebarea pe care ne-o punem cu totii este de unde aceasta imensa diferenta, aceasta uriasa prapastie, intre intentii afisate si realitatile din Romania, intre aceasta dorinta nestavilita de reforme si degradarea climatului economic si social; intre aceasta dorinta evidenta de a vedea o Romanie influenta, respectata in Europa si in lume, si locul tot mai periferic pe care il avem in concertul natiunilor. De ce atat de multa diferenta intre vorbe si realitati? (...) Atata vreme cat cei care sunt chemati sa puna in practica aceste intentii, cei chemati sa guverneze, cei chemati sa administreze, cei chemati sa faca dreptate, cei chemati sa organizeze, vor fi selectati pe criteriile pe care le cunoastem si nu vor fi cei mai competenti pentru a face lucrurile respective, Romania va merge din rau in mai rau. O singura solutie pentru ca aceste discursuri ale acestui Presedinte sau ale viitorului Presedinte, ale actualului Guvern sau viitorului Guvern, sa nu mai fie simple vorbe, este: omul potrivit la locul potrivit!", mai noteaza senatorul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2733 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    oare de ce? (Sâmbătă, 10 martie 2012, 21:07)

    citizen kane [anonim]

    oare de ce crede dl. Geoana ca ar trebui sa fim suprinsi cand e el de acord cu dl. Basescu?
    ps: cred ca mai sunt locuri libere la UNPR ...
    • +6 (8 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 10 martie 2012, 22:44)

      ohmy1 [anonim] i-a raspuns lui citizen kane

      pana acum nu putea fi de acord pt k nu putea sa isi spuna singur punctul de vedere .... era impins de la spate pentru a fi impotriva presedintelui ....
    • 0 (0 voturi)    
      vorba unui mafiot: (Sâmbătă, 10 martie 2012, 23:13)

      Simea I [anonim] i-a raspuns lui citizen kane

      http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1657:geoan-a-invins-impreun-cu-nstase-cuprom-ul
    • -1 (1 vot)    
      da (Duminică, 11 martie 2012, 0:23)

      ion iliescu [anonim] i-a raspuns lui citizen kane

      eu sint 100% de acord cu mine!
      e un "Prostanac"
      marioneta ca mine ca Nastase ca Basescu.... toti sint. in spate sint baietii destepti !
  • +1 (1 vot)    
    bloguri (Sâmbătă, 10 martie 2012, 21:49)

    bors cu miere [utilizator]

    mai ia cineva in serios pe acesti bloggeri, care traiesc din reclama, la fel ca posturile comerciale?
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 martie 2012, 22:46)

      ohmy1 [anonim] i-a raspuns lui bors cu miere

      cred ca acum ar fi cazul sa ne dam seama ce se intampla in aceasta alianta usl ... chiar daca se vrea binele acestei tari nu se poate face din cauza acestor roameni care nu stiu sa faca altceva decat rau acestei tari....
  • -1 (5 voturi)    
    D-l Geoana nu-mi place (Sâmbătă, 10 martie 2012, 23:15)

    Savu Voichita [anonim]

    Ma dezamageste cameleonismul domnului Geoana,rapiditatea cu care isi schimba atitudinile, aprecierile.Am crezut candva in dumnealui,dar m-a surprins prin dorinta neaparata de a fi in prim-planul atentiei si activitatii politice din tara.
  • +4 (8 voturi)    
    Desi n-am inteles nimic, sunt 80% de acord (Duminică, 11 martie 2012, 0:01)

    zexe [anonim]

    Eu nu sunt surprins ca este de acord cu presedintele, eu sunt surprins de faptul ca l-a inteles intr-un procent atat de mare. Am senzatia ca toti cei care parasesc PSD se desteapta instantaneu.
    • +1 (3 voturi)    
      it's a miracle (Duminică, 11 martie 2012, 8:07)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui zexe

      exact aceeasi impresie o am si eu. Cred ca de vina e flacara violet care le ia mintile. Si dupa declaratiile destul de civilizate, in ultimul timp, ale lui Ponta, am vaga parere ca dl. Chiul va fi lasat sa faca ce stie mai bine... sa doarma, sa chiuleasca si sa fie grobian.
  • +2 (2 voturi)    
    Totusi exista semnul intrebarii; (Duminică, 11 martie 2012, 0:28)

    banateanul. [utilizator]

    Dece cat a fost in acea functie ( al doilea om in Stat)
    nu a inteles sau nu a vrut sa inteleaga pe Presedinte ?
  • +1 (1 vot)    
    cogito,ergo sum. (Duminică, 11 martie 2012, 6:41)

    gigi n [anonim]

    Este foarte interesant ca atunci cand sunt in opozitie,multi dintre politicienii nostri chiar gandesc.Si de multe ori gandesc corect.Solutia se par ca ar fi ca toti sa fie totodeauna doar in opozitie,iar tara sa fie condusa,ca si acum de altfel,de diverse ..curti -CCR,ICCJ,Curtea de conturi,etc.
    • +1 (1 vot)    
      " omul potrivit la locul potrivit !"..... (Duminică, 11 martie 2012, 14:11)

      , ...ergo sum [anonim] i-a raspuns lui gigi n

      Eu cred ca el cogito " doar la functii/functie caci, altfel nu este in stare de nimic .
      Sintagma " omul potrivit la locul potrivit ! ",
      ascunde de fapt o dorinta arzatoare de" fripturist " !
      Asa cum si batranul edec(ar) a remarcat ca lu' "Mele" ii plac f. mult functiile(inalte !).
  • +2 (2 voturi)    
    Omul potrivit (Duminică, 11 martie 2012, 8:53)

    sase sase [anonim]

    Omul potrivit la locul potrivit in conditiile competitiei este o sintagma depasita.Trebuie avut in vedere ca in anumite limite avem mai multi oameni potriviti pentru locul vizat.Deci problema este sa alegem omul dintre acestia.In aceasta situatie sintagma ar suna cama asa: 'la locul potrivit ,omul potrivit"! Acum ma intreb cam unde ar fi locul potrivit pentru dl.Geoana?
  • -2 (2 voturi)    
    mircea geoana viitorul presedinte al Romaniei (Duminică, 11 martie 2012, 9:37)

    Romanul Simplu [anonim]

    Mircea Geoana daca isi lanseaza formatiunea politica are sanse ca sa fie urmatorul presedinte al Romaniei.Acesta este opinia lui Romanul Simplu.
  • +2 (2 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 11 martie 2012, 11:18)

    Ionut [anonim]

    Se mai desteapta cate unu , se va vedea peste putin timp de ce a plecat Geoana din PSD.
    • 0 (0 voturi)    
      Cameleonul din Dabuleni (Duminică, 11 martie 2012, 13:19)

      Roman C [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1188%3Adespre-cum-au-fost-inelai-minoritarii&Itemid=87
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana, (Duminică, 11 martie 2012, 13:01)

    mihai [anonim]

    mare om, mare caracter...
  • +2 (2 voturi)    
    o miscare buna (Duminică, 11 martie 2012, 15:47)

    mihaela [anonim]

    probabil ti-ai zis ca daca te iei dupa unul mai destept o sa pari si tu la fel
  • +1 (1 vot)    
    despre morti numai de bine (Duminică, 11 martie 2012, 23:27)

    Dezamagitul [anonim]

    Prostanacul lui iliescu s-a trezit , nu stiu cat 80% sau 20 %.
  • 0 (0 voturi)    
    Serios?! (Luni, 12 martie 2012, 10:35)

    Lucian [anonim]

    Nu, nu ne surprinde. Pur si simplu nu ne intereseaza.