VIDEO Discursul lui Traian Basescu in Parlament a fost intrerupt de persoane care au strigat "Regele Mihai". Basescu le-a spus "Duceti-va la el"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2012, 11:41 Actualitate | Politic


Manifestul distribuit de protestatari
Foto: Hotnews
Citeva persoane aflate intr-un balcon din sala plenului Camerei Deputatilor au intrerupt pentru citeva momente discursul de miercuri al presedintelui Traian Basescu din Parlament. Manifestantii au strigat "Demisia" si "Regele Mihai". Basescu le-a replicat rizind "Duceti-va la el!". Dupa citeva zeci de secunde, protestatarii au fost scosi din balcon de angajati ai Parlamentului.

In prima faza, confruntat cu strigatele protestatarilor, care au aruncat si manifeste de la balcon, Traian Basescu le-a spus acestora sa-l lase sa-si termine discursul. Si presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, a facut apel la liniste.



Pe manifest scrie:

"Traian Basescu Intaiul si Ultimul, Prin dizgratia lui Dumnezeu, furtul voturilor membrilor Natiunii in viata si a celor trecuti la cele vesnice,
...
Demisionez".

Vezi aici transmisia LIVE TEXT si LIVE VIDEO a discursului lui Traian Basescu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6814 vizualizari

  • +33 (43 voturi)    
    Regele, subiect de manipulare (Miercuri, 7 martie 2012, 12:01)

    CalinM [utilizator]

    Regele Mihai a implinit 90 de ani! Multi inainte dar cum poate sa vina el la etatea asta?

    E doar o gogomanie aruncata de politicienii USL care vor un al doilea Iliescu care sa-i lase sa fure in spatele lui. Si la 90 de ani, cum ar putea Regele sa-i opreasca?
    • -5 (33 voturi)    
      Luandu-si in stapanire regatul! (Miercuri, 7 martie 2012, 12:38)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      Un stapan e mai de temut decat orice presedinte.
      • +22 (26 voturi)    
        Stapan? (Miercuri, 7 martie 2012, 14:29)

        Xamples [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        Pai ce, noi suntem sclavi ca sa avem nevoie de stapan?
        Cred ca Romania are nevoie doar de un lider, nicidecum de un stapan. De un lider care sa fie schimbat usor daca nu mai da randament nu de un rege care sa fie batut in cuie chiar daca e senil sau nebun sau pur si simplu incompetent.
        • -6 (10 voturi)    
          Sclavi? (Miercuri, 7 martie 2012, 17:45)

          ghiula [utilizator] i-a raspuns lui Xamples

          Sigur, englezii, norvegienii, suedezii, olandezii, belgienii, spaniolii, danezii sunt niste sclavi, ca doar au regi si regine. Si nici macar nu le trece prin cap sa-si aleaga un lider in persoana unui presedinte.

          Pana una alta regimul monarhic a dat civilizatii majore in Europa pe cand sistemul republican esueaza in lipsa de caracter.
          • -1 (5 voturi)    
            dar zi ceva si de (Miercuri, 7 martie 2012, 19:19)

            -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

            Swaziland... sa te aud cum il lauzi pe acela.
            Si ia zi ce fac acesti ilustri regi? in afara de faptul ca sunt folostiti pe post de bibelou?
            • -3 (5 voturi)    
              aia numesti tu democratie? (Miercuri, 7 martie 2012, 20:15)

              taranistu [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

              Swaziland? Poate se aseamana mai tare cu Basescu ala.
            • -1 (3 voturi)    
              zic, zic (Miercuri, 7 martie 2012, 20:53)

              ghiula [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

              Da, stiu ca e frustrant sa vezi realitatea ca monarhiile din Europa o duc substantial mai bine si au sisteme sociale mult mai echilibrate decat republicile europene, dar asta e, n-ai ce sa-i faci. Exemplul tau cu Elvetia e foarte prost ales, nici o republica europeana nu va fi de acord sa-si desemneze liderul prin concurs de cunostinte, din pacate.

              Or fi regii niste bibelouri, cum crezi tu, insa, de exemplu, poate nu stiai ca regina Elisabeta poate sa dizolve parlamentul, iar in caz de urgenta marina si aviatia britanica intra sub conducerea ei directa, nu a parlamentului si nici a guvernului, care e schimbator ca cerul, azi e, maine poate nu e. Ca nu degeaba ii zice Royal Army.

              Din pacate, noua romanilor, D-zeu nu ne-a dat prea multa minte, in rest ne-a dat de toate, ne alegem liderul din 4 in 4 ani cu rezultatele pe care le vedem dupa 22 de ani democratie si ne miram ca in Europa cetatenii romani n-au nici o prestanta si nu impun respect.

              Sa nu ma intelegi gresit, mi se rupe in ce sistem traiesc, daca e un sistem corect, insa nu pot sa nu observ diferentele majore intre monarhiile constitutionale si republicile europene.
              • +2 (2 voturi)    
                e de vis . . . (Joi, 8 martie 2012, 9:38)

                -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

                Spania: somaj 25% in randul tinerilor - ce face regele pentru asta?
                Belgia: nu au avut Parlament timp de 2 ani si jumatate si ii cam paste secesiunea.
                Anglia: da, in caz de ceva Armata si marina trec sub conducerea reginei, ce te faci daca respectiva regina face 100 de ani pe tron si mai mult doarme decat caonduce?
                Veniti toti cu exemple de regate, dar uitati ca si acolo adevaratii conducatori (adica Parlamentul) sunt alesi de actre popor!
                • +1 (1 vot)    
                  da, in Romania e de vis... (Vineri, 9 martie 2012, 3:09)

                  ghiula [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

                  Interesant, eu stiam ca peste 1 milion de romani lucreaza in Spania, oare asta sa fie cauza somajului intre tinerii spanioli? Da, cu siguranta, regele Spaniei ar trebui sa-i trimita pe romani la casele lor sa-si construiasca tara, insa din pacate aici n-au ce construi deoarece tara le-a fost vanduta de cei pe care i-au ales, adica de parlament si presedinte, adevaratii conducatori, cum bine spui. Halal sa ne fie!

                  Totusi, poate sunt un caz singular de nemultumit cum imi este condusa tara. In cazul acesta imi cer scuze si ma bucur a-ti ales exact ce vi se potriveste. Pana la urma, ca sa cunosti o natie e suficient sa-i vezi liderii.
            • 0 (2 voturi)    
              sorry (Miercuri, 7 martie 2012, 21:00)

              ghiula [utilizator] i-a raspuns lui -Myth-

              nu stiam ca te referi la regatul african Swziland. Apropo, ala n-are nici o legatura cu ce vorbim noi aici.
      • +13 (19 voturi)    
        Stapanul care ne-a lasat pe mana Rusiei? (Miercuri, 7 martie 2012, 15:56)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        De acel tiran de temut vorbesti?
    • +22 (26 voturi)    
      Va doriti rege ... (Miercuri, 7 martie 2012, 14:05)

      aquaviva [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      Dar poate va alegeti cu Duda...
  • -15 (19 voturi)    
    Organizare mai buna (Miercuri, 7 martie 2012, 14:40)

    Isidor_b [utilizator]

    Si Elena spunea "Aloo, Aloo" ca si Roberta. se oferise si o suta de lei pentru 1 iunie (sa iba omu' de cadou de ziua coilului). Diferenta a fost ca ei au fost mai bine organizati, adica au fost numai ai lor acolo. Au scapat si de data aceasta.
  • -11 (15 voturi)    
    subiectiv (Miercuri, 7 martie 2012, 15:00)

    zaphoss [utilizator]

    Se pare ca mai nou PDL isi realizeaza intalnirile cu presedintele la Palatul Parlamentului! Ha ha! Sa traiti bine. Au ajuns stapanii absoluti ai Romaniei. Toti restul sunt niste gunoaie.
  • -7 (9 voturi)    
    a cam... (Miercuri, 7 martie 2012, 15:08)

    Laurentiu78 [utilizator]

    comis-o usor cu "duceti-va la el", chiar daca radea.
    Nu se face asa Domnule presedinte, dar stim ca le mai comiteti ocazional pe plan de comportament civilizat. Oricum iarasi spumega antenele pe faza asta diseara

    Pe de alta parte, manifestantii, puteau sa strige un minut doua, sa arunce manifestele si sa afiseze bannerul, dupa care sa faca liniste si sa-l lase sa-si spuna discursul.
    • -1 (1 vot)    
      si el sa-si ceara scuze (Miercuri, 7 martie 2012, 20:16)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      si sa mearga acasa!
  • +2 (4 voturi)    
    uu (Miercuri, 7 martie 2012, 19:21)

    AlexAlecu [anonim]

    E doar o gogomanie aruncata de politicienii USL care vor un al doilea Iliescu care sa-i lase sa fure in spatele lui. Si la 90 de ani, cum ar putea Regele sa-i opreasca?
    • -2 (4 voturi)    
      draga postac (Miercuri, 7 martie 2012, 20:18)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui AlexAlecu

      comentariul tau este izbitor de asemanator cu primul postat, fiti mai inventivi, acolo in Modrogan.
  • 0 (0 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 8 martie 2012, 10:29)

    Erasm [anonim]