AUDIO VIDEO Preda: Boc nu prea vrea sa candideze la Cluj/ Neamtu: Vom sustine la locale candidati independenti

de D.Tapalaga     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2012, 19:27 Actualitate | Politic


"Ma tem ca in acest moment nu este decis, nu ar prea vrea sa candideze. Dar o sa vedem, nimic nu-i imposibil. Noi avem in marile orase un lucru important de facut", a declarat europarlamentarul PDL, Cristian Preda, referindu-se la o eventuala candidatura a presedintelui PDL, Emil Boc, la primaria Clujului. Prezent la Discutia de Luni, o emisiune HotNews.ro - RFI, presedintele Noii Republici, Mihai Neamtu, l-a criticat pe Emil Boc pe motiv ca partidul sau a abandonat tema integritatii si spune ca nu se va alia cu PDL sau Miscarea Populara ci va sustine la locale candidati independenti. Neamtu mai spune ca in sase saptamani spera sa stranga toate cele 25.000 de semnaturi necesare inregistrarii Noii Republici ca partid.

Asculta integral Discutia de Luni cu Mihai Neamtu (Noua Republica) si Cristian Preda (PDL)



  • Cristian Preda (PDL): E optiunea premierului si evident ca nimeni nu poate forta o persoana sa faca ce nu-si doreste sa faca. Eu am crezut acum un an si cred si acum ca o reimprospatare, o reinventare a lui Emil Boc se poate face cel mai bine acolo unde e si cel mai drag: acasa. Ramane optiunea lui, daca o va face eu voi merge, daca va simti nevoia, alaturi de el in campanie. (...) Ma tem ca in acest moment nu este decis, nu ar prea vrea sa candideze. Dar o sa vedem, nimic nu-i imposibil. Noi avem in marile orase un lucru important de facut.
  • Mihai Neamtu (Noua Republica): Nu m-am regasit in cultura organizationala a PDL si nu cred ca acest partid are un viitor glorios. Pariaza pe un tip de gandire fesenista, la origini. Care inseamna alianta bine mascata intre poli economici care sug din bugetul public de stat si niste forte politice care, dandu-si mana prin spatele cetateanului, reusesc sa se mentina la putere. In nici un caz nu cred ca Elena Udrea va face reforma statului. In nici un caz nu cred ca Ioan Oltean este un vehicul prin care tu, presedinte, Traian Basescu, sa poti sa speri vreodata ca vei reforma sistemul energetic al baietilor destepti. Si atunci am decis sa iau tara la pas, sa iau in piept aceasta problema a infiintarii unui nou partid. (...) Cred ca putem parcurge a doua etapa, de strangere de samnaturi, in mai putin de sase saptamani. Eu cred ca undeva la Pasti vom avea cele 25 de mii. Pentru locale avem intentia de a sustine candidati independenti, avem filiale, avem peste 200 de oameni la Iasi. Pentru parlamentare ne gandim foarte serios sa avem candidati in marile orase si in Bucuresti. 




Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1147 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    boc la capitala ! (Luni, 5 martie 2012, 19:38)

    panfil flecaru [anonim]

    ar avea patru voturi de la noi din casa !

    ar fi perfect pentru primaria capitalei,

    boc primar la bucuresti !
    • +2 (2 voturi)    
      Recunoasterea Valorilor (Marţi, 6 martie 2012, 1:46)

      recunoasterea valorilor [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      Adica dupa tot ce a facut omul asta pentru intreaga tara i-ati gasit doar un loc de primar la Cluj?Ma scuzati dar puteti sa-i acordati increderea unei provocari mai importante.Problema este ca PDL-ul nu a gasit acea provocare pentru Emil Boc.In momentul de fata e singurul premier care se poate lauda cu ceva in toata istoria postdecembrista a Romaniei.E ca si cum un absolvent "Magna cum lauda in economics" la Harvard s-ar intoarce in tara si i s-ar oferi un post de contabil in Administratia Locala a Judetului X
      • 0 (0 voturi)    
        aproape asa (Marţi, 6 martie 2012, 8:07)

        catelu [utilizator] i-a raspuns lui recunoasterea valorilor

        Nu e chiar singurul, a mai fost Isarescu.
        Daca tineti minte, Isarescu a readus Romania pe linia de plutire iar apoi a candidat pentru functia de presedinte. In turul 2 au ajuns Iliescu Ion si VC Tudor.
  • -3 (7 voturi)    
    Lasul Boc (Luni, 5 martie 2012, 20:13)

    Olimpicu [anonim]

    Boc nu are curajul sa dea ochi cu clujenii. Sunt foarte multi oameni in orasul asta care daca il vad il calca in picioare!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Probabil (Marţi, 6 martie 2012, 17:11)

      Nationalistu' [anonim] i-a raspuns lui Olimpicu

      te referi la fostii revolutionari cu remuneratie dupa buget, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Boc (Luni, 5 martie 2012, 21:18)

    alexx [anonim]

    Nu are nicio treaba faptul ca s-a initial Miscarea Populara si integritatea PDL . Deciziile sunt luate pentru calitatea lor nu pentru fatada
  • 0 (4 voturi)    
    sunt mişcat (Luni, 5 martie 2012, 23:58)

    ampersand [utilizator]

    "Si atunci am decis sa iau tara la pas, sa iau in piept aceasta problema a infiintarii unui nou partid"

    Putem să le cităm cuvintele astea copiilor seara, înainte de culcare? Nu se pune problema de copyright, neamţu - opere alese, le-au rostit, în ultimii 20 de ani, Petre Roman, Dinu Patriciu, Dan Voiculescu, Dan Diaconescu, Bătăiosu'...

    Mai că mi-au dat putin - nu puţin - lacrimile când am ajuns la punctul culminant "Cred ca putem parcurge a doua etapa, de strangere de samnaturi, in mai putin de sase saptamani" Sună a rachetă în trei trepte, nu? Prima treaptă - marea masă de alegători, SRB-ul, solid rocket booster; a doua treaptă - listele de partid, combustibil lichid şi, în sfârşit, ultima, the ultimate, miezu', plasma - dvs înşivă!

    Apoi, după ce-am fost mişcat, m-am simţit uşurat aflînd că "Pentru parlamentare ne gandim foarte serios sa avem candidati in marile orase si in Bucuresti". Asta deoarece începusem să am ceva dubii, cum, aveţi deja candidaţi la Săpoca, Râmnicelu, Însurăţei şi Utvin dar nu şi în marile oraşe?

    Cât despre accesul la putere, puteţi să ne scrieţi cât poftiţi! Apropos, cât poftiţi?
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Marţi, 6 martie 2012, 18:53)

    vio [anonim]

    Emil Boc este un om demn de tot respectul nostru si cred ca ar trebui sustinut si votat de toti romanii oriunde s-ar duce.