Flutur, Anastase, Oltean, Frunzaverde, Blaga, Udrea, Boagiu - echipa PDL ce va negocia protocolul cu UNPR

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 5 martie 2012, 13:10 Actualitate | Politic


Echipa Partidului Democrat Liberal care va negocia cu UNPR protocolul de colaborare electorala va fi formata din prim-vicepresedintii Gheorghe Flutur, Roberta Anastase si Sorin Frunzaverde, secretarul general Ioan Oltean, presedintele Senatului, Vasile Blaga, si vicepresedintii Elena Udrea si Anca Boagiu, relateaza Agerpres.

"Echipa PDL care va incepe discutiile cu omologii de la UNPR pentru redactarea protocolului decis ieri (duminica - n.r.) de Colegiul Director este formata din Gheorghe Flutur, Ioan Oltean, Vasile Blaga, Roberta Anastase, Sorin Frunzaverde, Elena Udrea si Anca Boagiu", a declarat, luni, purtatorul de cuvant al PDL, Sever Voinescu, la finalul sedintei BPN.

Biroul Permanent National al PDL a stabilit echipa care va continua discutiile cu progresistii in vederea finalizarii protocolului de sustinere reciproca a candidatilor la alegerile locale.

Potrivit lui Voinescu, detaliile privind protocolul vor fi cunoscute la finalizarea discutiilor, principiul de baza fiind cel al sustinerii reciproce.

"Acolo unde UNPR are primari in functie acestia urmeaza sa se bucure de sustinerea PDL si acolo unde sunt primari democrat-liberali vor fi sustinuti de UNPR", a precizat Voinescu.

Purtatorul de cuvant al PDL a mentionat ca sunt si "situatii care au aparente litigioase", dar ca in cadrul acestor discutii care vor incepe chiar de luni, cel tarziu marti, aceste aspecte vor fi lamurite.

"Daca imi amintesc bine, decizia privind protocolul cu UNPR a fost sustinuta cu o vasta majoritate. Au fost doar trei - patru colegi care s-au opus", a afirmat Sever Voinescu intrebat daca in cadrul sedintei de Colegiu National Director, desfasurata duminica seara, s-a mai opus si altcineva semnarii unui protocol cu UNPR in afara liderului organizatiei PDL Dolj, Radu Berceanu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















783 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Luni, 5 martie 2012, 13:19)

    ion [anonim]

    In loc sa bage fete credibile in fata, acesti dinozauri, nu se lasa pana ce nu afunda pdl-ul.

    Daca erau consecventi pana la capat si schimbau garnitura cu una credibila, gen, Preda, Macovei, Voinescu, Baconski, Paleologu, atunci chiar trendul s-ar fi schimbat. Asa, dupa noi potopul...............;

    Succes domnilor pentru ca eu nu va mai cred..............luati-o dupa pntcd.......in frunte cu oltean si cu blaga
  • +2 (2 voturi)    
    Impreuna spre un scor de 7% (Luni, 5 martie 2012, 13:44)

    Adrian [anonim]

    Partidul Lacomiei si Hotiei impreuna cu Partidul lichelelor vor semna un protocol, adica o cotzcaiala.Multe succesuri spre un scor de 7%!
  • +2 (2 voturi)    
    "omologii de la UNPR" fiind..... (Luni, 5 martie 2012, 13:45)

    costica [anonim]

    - Dl Gabriel Oprea, fostul sef al Mafiei personale a lui Adrian Nastase, cum il numea in 2004 Traian Basescu!!
    - Dl Miki Spaga, penalul fost PSDist, actual mare lider UNPR!!
    - Dl Nicolicea, penibil traseist
    - traseistele cotofene Liliana Minca si Lavinia Sandru, mari Vice-Presedinte la UNPR, care pana mai ieri alataieri il balacareau toata ziua buna ziua pe Basescu si pe Boc si PDLul la Anteana 3 acuzandu-i ca au infometat romanii cu masurile de austeritate; azi, aceste doamne traseiste sunt in coalitia de guvernare alaturi de Basescu si Boc si PDL si maine poimaine vor negocia cu astia din PDL, dupa ce de cand trecura la UNPR le explica romanilor cum ca aceleasi masuri de austeritate au salvat Romania, adevarata revelatie divina de cand cotofenele trecura la UNPRul de la guvernare, adica la ciolanul puterii!!
    Ce mai negocieri, ce mai FAUNA ne asteapta in viitor cu aceste specimene la guvernare si in politica romaneasca ...
    Inca vreo 25 de ani de tranzitie, probabil....
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Luni, 5 martie 2012, 15:25)

    ralu [anonim]

    nu au existat si nici nu or sa existe probleme intre pdl si unpr , echipa este deja formata si vor avea multe reusite !
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Luni, 5 martie 2012, 15:25)

    tatian [anonim]

    o echipa puternica va merge mai departe cu brio
  • 0 (0 voturi)    
    sustin! (Luni, 5 martie 2012, 15:58)

    onea [anonim]

    Sustin aceasta echipa si cu siguranta vor lua cele mai bune decizii pentru tara!
  • 0 (0 voturi)    
    bine (Luni, 5 martie 2012, 16:03)

    alis [anonim]

    O alianta benefica pentru Romania!Felicitari Pdl pt decizie!
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Luni, 5 martie 2012, 17:13)

    andrei [anonim]

    dl si unpr-ul s-au aliat pt a ajunce la o intelegere, sper ca acest lucru sa fie benefic pt abele tabere,Felicitari Pdl pt decizie! detaliile privind protocolul vor fi cunoscute la finalizarea discutiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Luni, 5 martie 2012, 17:41)

    andrei [anonim]

    daca se vor intelege la negocia protocolu atunci numa lucruri bune se vor intampla

    Citiţi mai mult: PDL a stabilit echipa de negociere cu UNPR. Prima rundă de discuții, mâine, la Guvern - Partide > EVZ.ro http://www.evz.ro/detalii/stiri/pdl-a-stabilit-echipa-de-negociere-cu-unpr-969813.html#ixzz1oG1tMJyc
    EVZ.ro
  • 0 (0 voturi)    
    ..... (Luni, 5 martie 2012, 17:46)

    valicar [anonim]

    PDL si-a scos oamenii de forta pt negocierea cu UNPR , in principiu unde sunt mai multi o sa iasa ceva bun si cred ca noi cetatetnii vom avea de castigat cel mai mult pt ca vor fi candidati cu principii si gospodari. BV`o
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 martie 2012, 18:22)

    cristina [anonim]

    Conducerea PDL va gasi solutii pentru o negociere cat mai avantajoasa cu UNPR, in avantajul oamenilor, cred ca ar fi bine sa ii sutinem pe cei de la putere sa isi continue activitatile ce le-au intreprins pana in prezent.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 martie 2012, 18:25)

    ciprian [anonim]

    PDL este un partid ce a demonstrat ca se poate face treaba in Romania, de cand a fost PDL la guvernare s-au vazut schimbari majore in politica romaneasca, sa speram ca isi vor mentine in continuare pozitia.
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Luni, 5 martie 2012, 18:35)

    hellsing [anonim]

    uni oameni nu au incredere in nimic dar totusi ar trebui sa aiba macar atunci cand se strange un grup de oameni valorosi ar putea sa faca un bine tari
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 martie 2012, 18:37)

    cosmin [anonim]

    Vechea guvernarea cat si cea noua poate demonstra ca se va face treaba buna si vor gasi solutii pentru iesirea din criza, trebuie sa avem incredere in ei ca isi vor continua reformele.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 martie 2012, 18:39)

    george [anonim]

    Alianta dintre PDL si UNPR va aduce un plus de energie in politica romaneasca, va face diferenta in ceea ce priveste USL care nu au venit cu nici un proiect clar in folosul polulatiei, ei avnd ca si scop ilaturarea actualei guvernari.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 martie 2012, 18:41)

    diana [anonim]

    Sustin aceasta alinata consider ca este nevoie de ea pentru a putea ajuta romania de a iesi din impasul politic cat si cel al Crizei Mondiale. Sper sa continue reformele propuse de vechiul guvern pentru a scoate Romania din colapsul creat de PSD atunci cand au fost la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    --- (Luni, 5 martie 2012, 18:47)

    lelicar [anonim]

    Campania asta se pare ca 2 partide au decis sa scoata in fata numai oameni de incredere iar cetatenii vor avea in fata candidati gospodari care se vor lupta pt localitatiile lor, Bv`o voua .
  • 0 (0 voturi)    
    asa poate mai merge (Luni, 5 martie 2012, 19:06)

    meisa [anonim]

    sunt oameni valorosi si ar trebui sa isi faca treba bine asa ca le doresc spor la treaba sper sa nu apara conflicte in ceia ce priveste protocolul
  • 0 (0 voturi)    
    De acord (Luni, 5 martie 2012, 19:06)

    Florin [anonim]

    Sigur se vor intelege, pentru ca deja exista un parteneriat intre PDL si UNPR
  • 0 (0 voturi)    
    bun (Luni, 5 martie 2012, 19:14)

    cristianus [anonim]

    aceasta alianta nu poate sa aduca decat efecte pozitive deoarece ei colaboreaza de mult timp . mai mult ca sigur se vor intelege cand vor sta la masa negocierii
  • 0 (0 voturi)    
    perfect! (Luni, 5 martie 2012, 19:25)

    laurentiucat [utilizator]

    mai trebuie sa-l mai dea afara pe arafat inca o data si se duc dupa pnt-cd...
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Luni, 5 martie 2012, 19:46)

    maria [anonim]

    uni oameni nu au incredere in nimic dar totusi ar trebui sa aiba macar atunci cand se strange un grup de oameni valorosi
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 5 martie 2012, 19:48)

    AaAa02 [anonim]

    daca vrobiti de hotie ar fitrebuit sa-i mentionati pe VOICULESCU, ILIESCU,NASTASE, de ce nu si OPRESCU care ne lasa sa ne rupem gatul prin gropile din capitala... aceasta alianta PDL + UNPR... a dat roade si va merge incontinuare si se vor vedea efecte favorabile pt tara noastra...mult succes si spor la treaba!!! in timp ce uslistiii stau acasa si fac greva
  • 0 (0 voturi)    
    asa (Luni, 5 martie 2012, 20:15)

    denis [anonim]

    sunt oameni valorosi si ar trebui sa isi faca treba bine asa ca le doresc spor la treaba sper sa nu apara conflicte in ceia ce priveste protocolul
  • 0 (0 voturi)    
    sper la bine (Luni, 5 martie 2012, 22:42)

    bogdan [anonim]

    nu cred ca au existat niciodata probleme intre pdl si unpr...dar ca de obicei presa exagereaza...sper ca aceasa alianta pdl unpr sa aduca putina lumina in situatia sumbra in care se afla romania in momentul de fata
  • 0 (0 voturi)    
    am incredere (Marţi, 6 martie 2012, 0:28)

    vio [anonim]

    PDL mereu a luat decizii care s-au dovedit a fi benefice in final; sant convinsa ca si de data asta va fi la fel.
  • 0 (0 voturi)    
    good team! (Marţi, 6 martie 2012, 12:34)

    pipo [anonim]

    O echipa competenta si de succes...cu siguranta vor lua cele mai bune decizii pentru Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Marţi, 6 martie 2012, 12:39)

    aluna [anonim]

    Oameni de valoare care au luptat pentru binele tarii!!!Oamenii potriviti la locul potrivit!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 6 martie 2012, 12:44)

    luca [anonim]

    am incredere in acesti oameni!felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    vg (Marţi, 6 martie 2012, 12:54)

    soc [anonim]

    alianta PDL cu UNPR isi va atinge scopul si va multumi electoratul
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 6 martie 2012, 13:28)

    ade [anonim]

    intotdeauna cei din pdl vor sti cum sa negocieze, foarte bine ca discuta protocolul de colaborare, sunt niste oameni destepti in pdl. Bravoo.
  • 0 (0 voturi)    
    --- (Marţi, 6 martie 2012, 17:12)

    popalie [anonim]

    Sper ca cele 2 partide sa ajunga la un punct comun ca ar fi pacat deaorece au foarte multi,
    oamenii de valoare si gospodari care vor aduce + valoare atat comunitatiilor lor cat si partidelor,
    din care fac parte.
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Marţi, 6 martie 2012, 18:12)

    Bomberman [anonim]

    Sigur se vor intelege, pentru ca deja exista un parteneriat intre PDL si UNPR
  • 0 (0 voturi)    
    OK (Marţi, 6 martie 2012, 18:57)

    valicar [anonim]

    Cred ca cele 2 partide ar trebui sa faca front comun pt ca amandoua au oameni de valoare si va
    fi benefic pt noi ca cetateni si comunitatiile noastre locale:)
  • 0 (0 voturi)    
    Sustinere (Marţi, 6 martie 2012, 20:23)

    lelicar [anonim]

    Unpr si Pdl vor face treaba impreuna pt ca sunt 2 forte politice puternice care au resurse umane uriase ,
    oameni competeni care vor face treaba buna acolo unde vor candida iar cetatenii o sa vada acest lucru .