E posibil sa apara noi formatiuni in politica romaneasca? Cristian Preda si Mihail Neamtu au discutat cu cititorii HotNews.ro despre Miscarea Populara si Noua Republica

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 4 martie 2012, 20:37 Actualitate | Politic


Cristian Preda si Mihail Neamtu
Foto: Hotnews
Conducerea PDL a decis, luni seara, sa lase posibilitatea filialelor sa se alieze cu alte formatiuni la alegerile locale sub sigla Miscarea Populara. Este acesta un prim pas spre rebranduirea PDL? Pe de alta parte, Noua Republica, care inca nu s-a inregistrat ca partid politic, a inceput sa devina ceva mai vizibila in spatiul public, lansand propuneri de reformare fiscala. Cristian Preda (PDL) si Mihai Neamtu (Noua Republica) au discutat online cu cititorii Hotnews.ro. Cele mai bune intrebari vor fi preluate in emisiunea Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI incepand cu ora 19.10 si realizata de Dan Tapalaga.

Nota Redactiei:

  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.

  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori.

  • Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate

  • Cele mai bune intrebari vor fi preluate in emisiunea Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI incepand cu ora 19.10 si realizata de Dan Tapalaga.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4763 vizualizari

  • NR si colaborarea politica (Duminică, 4 martie 2012, 21:09)

    Sorin [anonim]

    Noua Republica ar trebui sa fie un partid politic mai bun decat ce avem azi, stim de la MN ca nu doreste o alianta cu fortele politice actuale insa pe anumite proiecte in interesul cetatenilor ar colabora punctual?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:01)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Sorin

      Ar fi bine ca Noua republica sa reuseasca inregistrarea. E nevoie de forte noi pe scena politica. Nu va fi usor.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:05)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Sorin

      Stimate domn,

      va multumesc. Ce ne intereseaza acum este sa ne construim o platforma prin forte proprii. Avem inteligenta, entuziasm, creativitate. Nu avem banii celor din establishmentul actual, nu avem acces la televiziunile lor, etc.

      Cu toate acestea, cetatenii au putere cind se string laolalta in jurul unui Crez percutant si relevant pentru societatea romaneasca.

      Nu suntem o miscare radicala, ci ne bazam pe dialog si rationalitate. Prin urmare, vad loc pentru intersectii punctuale cu alte initiative de centru-dreapta.
  • doua intrebari pentru dl. Neamtu (Duminică, 4 martie 2012, 21:24)

    Bogdan [anonim]

    Buna ziua!

    Doua intrebari pentru domnul Mihai Neamtu:

    1. Ati afirmat intr-o interventie de la sfirsitul saptaminii anterioare ca nu va veti alia cu PDL, pentru ca sunt "o structura corupta". Ati spus ca e "exclusa" o alianta cu PDL. Intrebarea mea este urmatoarea: excludeti o alianta electorala inainte de alegeri sau excludeti orice forma de colaborare cu PDL, in situatia in care veti ajunge in Parlament?

    2. Cum este posibil ca Stefan Vlaston, care a fost un adversar public declarat al Presedintelui Traian Basescu (in perioada 2007-2008) si un adulator al lui Tariceanu, sa fie azi vicepresedinte al Noii Republici? Stefan Vlaston a fost ales sau a fost numit vicepresedinte al NR?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:07)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Bogdan

      PDL trebuie sa se curete de corupti, de retele financiare suspecte si trebuie sa promoveze reforma interna inaintea reformei Statului. Aparitia lui MRU pe scena politica va provoca multe schimbari, inclusiv in interiorul PDL.

      NR nu se va alia cu niciun partid inainte de alegeri. Dupa alegeri, daca intram in Parlament (si asta depinde si de mobilizarea dvs, a noastra tuturor), atunci vom putea sustine un program de guvernare anti-populist.

      Decizia va fi luata democratic, prin consultarea filialelor. Sunt 35 la numar.
  • Sarac, o eticheta infama (Duminică, 4 martie 2012, 21:42)

    Mirel Banica [anonim]

    Domnule Neamtu,

    Sunteti un adevarat cavaler nepatat si neînfricat în lupta cu STATUL, cu majuscula. Un om de dreapta, adeptul unui liberalism total, dupa cum singur ati recunoscut de nenumarate ori. Ori acest razboi pe care-l duceti impotriva Statului Social (sau mai bine spus, a unui stat sarac, ce mai arunca putini bani unor cetateni si mai saraci) nu va duce la sacrificarea cu buna stiinta a celor mai defavorizati dintre noi? Nu ne nastem toti antrepenori, nici "libertarieni". A fi sarac nu e o rusine, nici o fatalitate. Dar pare a fi o eticheta infama pentru "Noua Republica". România nu este Elvetia: din pacate, din fericire...
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:10)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mirel Banica

      Draga Mirel,

      Cu toata prietenia iti spun ca Noua Republica se inspira din idealul crestin al caritatii. Noi credem in filantropie, generozitate si iubirea aproapelui.

      Chiar am organizat la Cotorca o actiune pentru 300 de sinistrati. Scopul nostru e slujirea unei cauze mai mari decit simpla bunastare materiala. Trebuie sa aducem Romaniei lumina si speranta.

      Dar pentru a nu cadea in pacatul demagogiei, trebuie sa vorbim despre economie. Noi credem ca piata libera aduce competitia in prim plan. Noi credem ca munca trebuie motivata, nu penalizata prin fiscalitate excesiva. Asadar, plecam de la principiul incurajarii celor cu initiativa. Cind vom avea o bruma de prosperitate si o clasa mijlocie solida, atunci si saracii acestei tari o vor duce mai bine.

      Doamne ajuta!
  • INTREBARI PENTRU C. PREDA SI M. NEAMTU (Duminică, 4 martie 2012, 22:05)

    Valentin Stângă [anonim]

    Întrebare pentru Cristian Preda:

    Pentru a rămâne competitiv în arena politică, PDL-ul are nevoie de mai mult (sau de altceva) decât o stilizare barocă a flirtului electoral. Care ar fi, în opinia domniei voastre, măsurile optime și urgente de reabilitare a partidului din care faceți parte?

    Întrebare pentru Mihail Neamțu:

    În eventualitatea în care Noua Republică devine un actor colectiv performant în peisajul politic românesc, își va deschide porțile pentru eventuali dezertori și „foștiˮ ai altor partide? Dacă DA, în funcție de ce criterii veți coopta și integra asemenea pretendenți?

    Vă mulțumesc.

    Valentin Stângă
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:04)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Valentin Stângă

      O guvernare buna si coerenta. Cativa lideri decenti in batalia politica, mai ales in cea pentru marile orase.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:13)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Valentin Stângă

      Domnule Stinga,

      Imi pareti un om de dreapta :-)

      Eu combat cu zel traseismul, dar nu pot condamna pe cineva care a fost la PNTCD sau la URR pentru citeva luni, poate citiva ani, in speranta ca-si poate sluji tara.

      Traseismul periculos si dezgustator este cel al oamenilor care isi schimba familia politica fara nicio preocupare fata de consistenta doctrinara a proiectului lor.

      Pentru acestia nu avem loc in Noua Republica.
  • Intrebare (Duminică, 4 martie 2012, 22:28)

    mircea [anonim]

    Exista riscul in sistemul de vot majoritar, ca la alegerile parlamentare unii votand partide mai mici sa ajute indirect USL, adica candidatii lor sa castige colegiul avand cele mai multe voturi desi mult sub 50% in timp ce restul voturilor sunt fragmentate? Daca da, nu aveti de gand sa realizati niste aliante ca sa preveniti lucrul acesta??!
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:06)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui mircea

      Cred ca doar dupa locale se va putea incheia o alianta electorala. Vreau sa adaug insa ceva: eu cred ca e nevoie de diminuarea numarului de semnaturi necesare pentru a fonda un partid politic, ca si de scaderea pragului electoral la 2%. Asemenea schimbari ar ingadui o veritabila improspatare a scenei politice. Nu e nevoie de 25 de mii de membri pentru a crea o formatiune utila societatii, asa cum nu e nevoie sa ai 5% din voturi pentru a fi reprezentativ.
  • Unde se plaseaza cu adevarat Noua Republica? (Luni, 5 martie 2012, 1:18)

    Mihai Ciuca [anonim]

    Am privit cu speranta aparitia NR, dar am temerea ca NR nu este altceva decat viitorul partener de guvernare al PD-L, UNPR si UDMR dupa viitoarele alegeri. Personal mi-as dori aparitia unei miscari politice care sa scoata definitiv la pensie FSN-ul, cu toate formele sub care a evoluat, acel FSN care a confiscat Revolutia si a adus Romania intr-o pustie a tranzitiei, menita nu binelui comun ci interesului clientelar. Asa cum odinioara un personaj pe care il indragim amandoi si-a trimis ucenicii sa puna intrebarea critica: "Esti tu Mesia sau sa asteptam pe altul?" va solicit un raspuns onest la intrebarea daca demersul NR si al dvs are ca scop sau nu eliberarea noastra de FSN, incluzand aici PD-L?... sau e cazul sa asteptam pe altul? Multumesc!
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:08)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai Ciuca

      Cred ca trebuie gandit cu fata la viitor, nu cu fata la un trecut, de care am si scapat de altfel. Eliberarea de FSN s-a produs de multa vreme. FSN a insemnat 65% din electorat si un presedinte ales cu 85% din voturi.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:15)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai Ciuca

      Domnule CIuca,

      Noua Republica este o formatiune independenta si nu un partener de guvernare.

      Votati-ne si sprijiniti-ne ca sa scapam de jocurile perverse ale UDMR.

      Fesenismul este plaga care a afectat toate partidele in ultimii 20 de ani.

      Eu as vrea ca NR sa fie principala forta politica de centru-dreapta in urmatorii 20 de ani. Avem nevoie de candoarea si sprijinul dvs.

      Mihai
  • Finantare? (Luni, 5 martie 2012, 4:43)

    mareanvan [anonim]

    Domnule Neamtu: Datorita faptului ca ma regasesc in totalitate in linia si manifestul NR am decis sa donez anual suma de 365 RON pe an ( un RON pe zi) atat timp cat nu va veti abate de la aceasta linie.
    Intrebare: Credeti ca vor fi suficienti oameni care vor face aceast lucru astfel incat sa va permita sa fiti intradevar independeti de „bani petru partid” obtinuti in mod nu prea ortodox?
    Domnule Preda: Felicitari partidului dumneavoastra pentru inceperea unei reale reforme in Ro dupa dezastrul provocat de guvernarile anterioare. Multumiri dumneavoastra si altora din partid (M Macovei, E Boc si altii) pentru efortul dumneavoastra. Rusine celor din ranul dumneavoastra care nu au inteles importanta momentului (gen Aposol)
    Intrebare: Care au fost si care sunt sursele de finantare ale partidului dumneavoastra.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:09)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui mareanvan

      Multumesc pentru cuvintele frumoase. PDL e finantat din subventia de la stat, din cotizatii si donatii.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:17)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui mareanvan

      1 RON pe zi este foarte generos si va multumim! Leul dumneavoastra face mai mult decit milionul lor.

      Noi punem toate donatiile la vedere. Suntem singurii care fac asta. Cer public tuturor partidelor politice sa isi faca transparenta toate cheltuielile de campanie.

      L-as ruga pe dl Cristian Preda sa pledeze in interiorul PDL pentru aceasta transparenta.

      Nu credem ca e normal ca o campanie politica in Romania sa fie de trei ori mai scumpa decit in Germania. De asta si dezapezirile sunt mai scumpe la Bucuresti decit la Helsinki!

      Transparenta, transparenta, transparenta!
  • Intrebari Mihai Neamtu (Luni, 5 martie 2012, 5:24)

    Sorin [anonim]

    1) Am citit Manualul de Identitate al miscarii Noua Republica si mi s-a parut de bun simt, dar daca aceasta miscare nu dobandeste forta politica nimic nu se va schimba. CAND INCEPETI STRANGEREA DE SEMNATURI PENTRU INFIINTAREA PARTIDULUI Noua Republica? Timpul ramas este scurt.
    2) CAND O SA ADAUGATI PE SITEUL N.R. BUTOANE CARE SA LISTEZE FILIALELE JUDETENE ALE MISCARII SI BUTONUL CONTACTARE?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:06)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Sorin

      Avem in lucru un nou website. Apreciez sugestiile dvs.
  • ce va fi?.... (Luni, 5 martie 2012, 7:04)

    gigi n [anonim]

    Buna ziua,stimati domni.
    1.Pentru d-l Preda :Cum vedeti participarea PDL la Miscarea Populara-in bloc sau ca persoane,iar in al doilea caz se va face ,cumva,o selectare pe criterii de,sa zicem, etica?
    2.Pentru d-l Neamtu:numai cu oameni curati si fara fonduri-de multe ori murdare-nu se prea poate reusi in politica.Cum credeti ca veti putea rezolva aceasta problema?Cu ce alte formatii veti colabora,pentru ca daca veti dori sa o faceti doar cu altele tot curate,nu prea le veti gasi.Eu ,oricum, va doresc cat mai mult succes!
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:11)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui gigi n

      Cred ca singurul partener viabil in cadrul proiectatei Miscari Populare e PNTCD. Partidele despre care s-a vorbit - P. Poporului sau PNG - sunt nefrecventabile. PNG nici nu a depus semnaturile membrilor la Tribunal, asa cum cerea legea.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:18)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui gigi n

      Oamenii curati trebuie sa se implice, sa nu mai stati nici dumneavoastra departe! Va rugam.
  • Un nou partid politic (Luni, 5 martie 2012, 8:25)

    analist [anonim]

    Stimati invitati, credeti ca ar fi posibil sa apara un partid format din oameni devotati tarii si culturii ei, incoruptibili si inteligenti? Stiu ca pare idealist, dar asta as vota intotdeauna chiar daca nu ar intra niciodata in parlament.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:15)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui analist

      Din 1990 incoace au depus candidaturi 200 de partide. Dintre ele, doar 10 au trimis alesi in parlament de minimum trei ori (acesta e criteriul necesar pentru a vporbi despre un partid solid). Dintre cele 10, doar cinci mai sunt acum in Parlament. Aceste cifre ne arata ca o formatiune de succes nu e usor de construit. Ideea dvs de a avea oameni devotati, incoruptibili si inteligenti nu va fi respinsa - la nivel de discurs - de nimeni, nici macar de partidele existente. Cine va recunoaste ca vrea egoisti, corupti si prosti?
  • Intrebare (Luni, 5 martie 2012, 8:48)

    catalin_mattei [utilizator]

    1. Dincolo de orasele mari si capitala unde este o deschidere mai mare catre noi formatiuni politice, chiar credeti ca noi formatiuni politice pot sa se nasca cu sanse de reusita?
    2. are nevoie PDL de a se ascunde in spatele lui Gigi Becali sau alte personaje de acest tip pt a putea pacali electoratul ca Miscarea Populara este ceva nou?
    3. Cum se muleaza doctrina crestina de natura catolica pe o societate majoritar ortodoxa a carei principala caracteristica pare a fi traditionalismul?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:21)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui catalin_mattei

      1. Modernizarea e legata de spatiul urban, dar nu trebuie ignorat faptul ca Romania are cea mai numeroasa populatie rurala din UE. Un partid responsabil guverneaza cu gandul la toti cetatenii. Doar Crin Antonescu vrea sa imparta tara in dusmani si prieteni, declrand ca vrea sa ii nimiceasca pe toti cei acre nu sunt uselisti.
      2. PDL nu va avea o alianta cu PNG. Repet ce am scris si mai sus: PNG nu e inscris in regula la Tribunal.
      3. Va rog sa reformulati intrebarea.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:21)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Observ ca Miscarea Populara nu prinde radacini decit prin cabinetele de lucru. Nu vad nimic serios pe strada, in marile orase.

      Cit priveste rolul crestinismului in societate, Noua Republica refuza coloratura confesionala a discursului. Credem pur si simplu ca virtutile crestinesti (dragostea, cumpatarea, milostenia) pot contribui decisiv la insanatosirea testutului social.

      Ce-i drept, crestinismul nu a aparut in lume pentru a se epuiza in mesajul social. Mai sunt si alte aspecte (spiritualitate, metafizica, arta, liturghie, cult) in raport cu care socialul este subsidiar. Ceea ce ne dorim este respect si toleranta.
  • Intrebari (Luni, 5 martie 2012, 8:53)

    Dana43 [utilizator]

    1. Pt. Dl. Preda: In ciuda faptullui ca doamna Monica Macovei, europarlamentar din partea PDL, a fost prezenta sambata la o manifestare a Noii Republici, citind presa, din declaratiile unor fruntasi PDL rezulta o nedisimulata ostilitate la adresa partidului domnului Neamtu, care se declara ferm de dreapta si un dusman ireductibil al USL. Este aceasta pozitie ostila a PDL fata de Noua Republica un semn ca dreapta romaneasca este condamnata la faramitare?
    2. Pt. dl. Neamtu: Ati invitat-o sambata pe d-na Macovei, membru PDL, la conferinta Dvs. Vineri, insa, in Romania libera, ati fost foarte critic la adresa coruptiei din PDL. Cum se impaca cele doua lucruri?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:48)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dana43

      Eu nu sunt deloc ostil initiativei lansate de dl Neamtu si prietenii sai. Sunt convins ca daca va fi inregistrat, multi colegi din PDL vor deveni mult mai atenti decat sunt azi, cand incearca sa arunce in derizoriu orice e nou. O dreapta puternica trebuie sa reuneasca toti adversarii arogantei USL.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:07)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dana43

      Monica Macovei n-a venit ca membru PDL, ci ca veteran al luptei anticoruptie din Romania.

      Ii multumesc pentru faptul ca a acceptat invitatia noastra.

      Cit priveste coruptia din PDL, o citez tot pe doamna Macovei: "Toti fura. Inclusiv cei din PDL. Credeti ca Boc nu stie?"

      No comment.
  • fundatia crestin-democrata (Luni, 5 martie 2012, 8:58)

    Daniel [anonim]

    Domnule Neamtu,

    am vazut ca l-ati invitat pe Adrian Papahagi la Adunarea Generala Noua Republica din Bucuresti. Ce sa intelegem din acest gest? Ce relatie mai aveti cu Fundatia Crestin-Democrata?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:26)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Daniel

      Adrian Papahagi este un intelectual admirabil, cu inzestrari exceptionale. Il cunosc de foarte multi ani si am legat o prietenie uneori sinuoasa, dar mereu vie si afectuoasa. Alaturi de alti intelectuali respectabili, dl Papahagi - universitar, clasicist, poliglot - anima actiunile Fundatiei Crestin-Democrate si cred ca se poate lauda cu actiuni meritorii: colectii de carte, seminarii, scoli de vara, parteneriate internationale, aparitii TV - pe scurt, o remarcabila opera de catehizare a publicului de dreapta din Romania.

      Pe linga FCD mai sunt si alte entitati de tip think-tank pe care le privesc cu interes. Unele mi-au format gindirea, altele mi-au slefuit sensibilitatea. La CADI exista o scoala libertariana. Exista grupul de Ordoliberalism (fondat de Dragos Aligica si continuat de Radu Simandan, Valentin Ionescu & co), si el responsabil pentru promovarea unor idei proaspete despre economia sociala de piata.

      Eu salut prezenta acestor poli (sa nu uit de Konrad Adenauer Stiftung sau Hans Seidel Stiftung).

      E nevoie de pluralism, dezbatere, dialog.
  • nu intreb nimic (Luni, 5 martie 2012, 9:12)

    elena [anonim]

    as dori sa va anunt ca m-am hotarat sa votez cu Noua Republica.daca nu va fi partid voi fi foarte dezamagita si nu as avea cu cine vota.oricat de mult il admir pe domnul Preda nu voi vota PDL din Sibiu.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:23)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui elena

      Sa inteleg ca ar trebui sa candidez la Sibiu ca sa votati PDL?
  • viitor verde sau portocaliu (Luni, 5 martie 2012, 9:30)

    citizen00k [anonim]

    Va salut stimati domni

    Dl Preda. Pareti un om cerebral cu un caracter ferm si demn. Cum puteti tolara in PDL non valori precum EBA, UDREA, OLTEAN, ROBERTA ANASTASE ? Realizati in ceasul a doisprezecelea ca mare parte datorita acestor papitzoi numiti impropriu politicieni ati pierdut capital electoral si 100% alegerile de anul acesta sunt COMPROMISE oricat doriti sa va agatati de ideea ca veti prinde niscaiva firimituri de voturi ?

    Dl. Neamtu. Admir daruirea dumneavoastra si propaganda pozitiva pe care o propavaduiti. Nu veti fi un partid politic inregistrat anul acesta ( am detalii de la membri de prima mana din gruparea dumneavoastra ) Intreabarea mea este : Catre cine veti indrepta voturile de care dispuneti la acest moment ? USL sau Miscarea Populara ?

    Va multumesc pentru eventualele raspunsuri la subiect
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:25)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui citizen00k

      Alegerile din acest an vor aduce o mare surpriza. Noutatea pe care putini au anticipat-o e sporirea increderii in guvern. Suntem foarte departe de visul USL de a acapara Romania, asa cum a facut Orban in Ungaria.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:32)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui citizen00k

      Eu inca nu m-am dumirit ce este Miscarea Populara. Pe cine as putea suna ca sa stau de vorba cu reprezentantii acestei entitati? Ce este MP? O simpla rebrandurie a PDL? Va fi o alta Conventie Democratica?

      Eu tot ce pot sa sper este ca energiile creatoare si oamenii necompromisi sa vina la Noua Republica. De ce? Pentru ca Miscarea Populara nu va avea niciodata credibilitate cind oameni ca Ioan Olteanu, Ioan Botis, Elena Udrea, domnii Banias & Hava vor dicta logica electorala.

      Lupu-si schimba parul dar naravul ba.

      Sustin insa toate vocile reformiste din interiorul PDL - cum este si dl Cristian Preda. Romania are nevoie de civilitate, bun-simt, inteligenta si viziune. Ar fi arogant si implauzibil sa spun ca toate acestea sunt monopolul Noua Republica. Atuul nostru principal e INTEGRITATEA si COMPETENTA.

      PDL nu a rezolvat problema integritatii si Miscarea Populara nu va fi o cristelnita care sa-i scape de pacatul originar al fesenismului. Plus ca lipseste imaginea Marelui Preot. Sper ca nasii acestei operatiuni sa nu fie Gigi Becali & co.
  • Alba ca Zapada (Luni, 5 martie 2012, 9:47)

    alef [anonim]

    Ce puteti spune in legatura cu suspiciunile ca Partidul Noua Republica ar fi o creatie de laborator pe filiera servicii externe- Ministerul de Externe?
    Mai ales ca asa ceva era prevestit ca o Alba ca Zapada de mai multa vreme.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:26)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui alef

      Partidul Noua Republica nu e inregistrat. MAE nu face politica. Alba ca Zapada e o referinta ludica.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:46)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui alef

      Nu vad nicio legatura. N-am fost niciodata intr-un serviciu secret si nici la MAE n-am lucrat. Vin din zona universitara si din sfera cercetarii umaniste.
  • Va salut (Luni, 5 martie 2012, 9:53)

    danahile [utilizator]

    Dle Neamtu ce criterii ati avut in vedere cand ati schimbat conducerea NR Brasov?
    Dle Preda daca nu vreti in miscarea populara oameni ca Becali, Diaconescu etc de tineti si protejati in PDL oamenii cu dosare grele si chiar condamnati?
    Stim cu totii ca "politica e arta compromisului" credeti ca sunteti oameni politici?avand in vedere ca amandoi nu vreti compromisuri.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:29)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui danahile

      PDL e primul partid care nu si-a protejat responsabilii atunci cand au fost corupti. Am riscat chiar sa parem a fi singurul partid corupt. Vor veni si vremuri mai bune, cu oameni verticali.
  • pt domnul Neamtu (Luni, 5 martie 2012, 10:18)

    razvan [anonim]

    Domnul Mihail Neamtu a declarat in nenumarate randuri ca este impotriva PDL. De ce credeti ca romanii sunt atat de fraieri sa va voteze tinand cont de faptul ca a fost crescut si acum este sustinut de persoane importante din PDL?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:31)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui razvan

      Nu pot subscrie ideii ca Mihail Neamtu a fost crescut si acum e sustinut de persoane improtante din PDL. Cred ca trebuie sa ne obisnuim sa recunoastem autonomia persoanei. E o valaore importanta. Demnitatea nu poate fi acreditata daca nu dam credit persoanei din fata noastra.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:37)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui razvan

      As vrea sa fac o precizare.

      Sunt un om tinar si am o formare intelectuala in care include lectura unor carti scrise de Traian Ungureanu, Catalin Avramescu, Toader Paleologu, MR Ungureanu, Cristian Preda sau Teodor Baconschi. Am citit si eseistica lui Sever Voinescu. E asta o vina? Influenta carturareasca e una, decizia politica e alta.

      Poate pentru ca m-am molipsit de ideile lor liberal-conservatoare am decis sa NU intru in PDL si sa construiesc o platforma curata, de la zero.

      N-am facut niciodata parte din PDL. Am activat la 15 ani in PNTCD si cam atit.

      Prin urmare, singura mea carte de vizita este - in plan politic - Noua Republica.
  • pentru domnul neamtu (Luni, 5 martie 2012, 10:33)

    rica venturiano [anonim]

    v'am vazut de mai multe ori la tv, vorbind pe teme diferite.
    in general, vorbirea dv. are sens si bun simt.
    am doua intrebari:
    - cum veti trece dela utopie la practica, de la idei la fapte, caci, pe dumbovitza, politrucienii sunt animale de prada, deviza lor este, fara mila !
    no mercy for the weak.

    - dece v'ati facut din republicanism un titlu de glorie ?
    ce v'a inspirat aceasta denumire, de noua republica ?
    asta indeparteaza multi oameni, in special de varsta a doua, dar votanti si cu destula glagorie, care, daca nu sunt monarhisti convinsi, nu exclud monarhia constitutionala, ca o cale normala.
    in general, acestia o gandire de dreapta.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:39)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui rica venturiano

      Respectam contributia monarhiei la istoria Romaniei moderne. Pentru a recapata tonusul si increderea in Romania, ma inspir adesea din memoriile Regelui Carol.

      In acelasi timp, sunt convins ca romanii trebuie sa poata vota prin referendum forma de guvernamint. Constitutia lui Iliescu & Iorgovan nu le permite. Noua Republica militeaza pentru un asemenea referendum.

      Cred in republicanism pentru ca vreau sa decidem noi, poporul, cine ne conduce. Cred ca asta impiedica abuzul.
  • branding (Luni, 5 martie 2012, 10:40)

    Dan Banea [anonim]

    1.D-le Preda :Stiu ca rebranduirea se aplica dupa ce se fac unele modifcari substantiale care necesita o asemenea redefinire.care sunt modificarile transante ale PDL care impun o rebranduire?
    2.D-le Neamtu:Cu totii ne dorim ceva nou pe scena politica.Cum pot interactiona cu dvs alegatorii?Comunicarea intelectualilor cu votantii s-a dovedit pina acum catastrofala.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:33)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dan Banea

      O schimbare se va produce dupa alegerile locale. In iunie, scorul PDL va fi peste ceea ce dau acum sondajele.
  • Miscarea Populara (Luni, 5 martie 2012, 10:46)

    Claudiu [anonim]

    Buna ziua,
    Am urmatoarele intrebari pentru dumneavoastra:
    Pentru domnul Preda:
    - De ce PDL-ul nu reuseste sa transmita in exterior o pozitie unitara in legatura anumite subiecte importante pentru simpatizantii sai? De exemplu, dl. Oltean e impotriva aliantelor cu diferite partide si dna Udrea e pentru. E normal sa fie pareri diferite dar, ma asteptam ca acestea sa fie exprimate in interiorul partidului si nu in afara acestuia pe bloguri sau mass media.
    - Avand in vedere sondajele care dau USL-ul favorit la castigarea alegerilor, considerati ca Miscarea Populara are vreo sansa la aceste alegeri sau se va pregatii pentru castigarea alegerilor viitoare? Ce alte partide sa mai faca parte din ea?

    Pentru dl. Neamtu:
    - Cand se va finaliza formarea formatiunii dumneavoastra (Noua Republica)?
    - Veti participa cu candidati proprii la alegerile locale si daca da, cand va veti anunta proprii dumneavoastra candidati?

    Multumesc,
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:36)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Claudiu

      Oltean si ceilalti trebuie sa inteleaga ca nu mai traim in 1990. Societatea asteapta diversitate, disputa, nuante.
      Si 2012 va produce un guvern de coalitie, ca toate guvernele din 1992 incoace. Iar asta se va petrece intrucat nimeni nu va avea majoritatea absoluta. Doar FSN a fost in situatia de a impune un premier si de a domina autoritar Parlamentul.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:40)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Claudiu

      Am strins deja 10,000 semnaturi si vom accelera ritmul Campaniei de stringere de semnaturi cu venirea primaverii. Sper sa ne inscriem la Tribunal in aprilie-mai. Iarna grea ne-a impiedicat sa actionam in strada.

      Pentru locale, vom sustine foarte probabil candidati independenti, in functie de profilul omului si al comunitatii.

      Ne concentram totusi pe alegerile parlamentare din noiembrie.
  • Unde duce capitalismul neoliberal (Luni, 5 martie 2012, 10:53)

    Victor [anonim]

    Dl. Neamtu, am observat ca sustineti ideea unui stat minimal, adica o politica neoliberala. Cum arata rezultatele capitalismului neoliberal acolo unde el a fost aplicat? Sa vedem niste date statistice din SUA aparute intr-un articol din 2010 (dupa administratia de dreapta a lui Bush) intitulat "Clasa mijlocie din America sufera o contractie extrema":

    http://finance.yahoo.com/tech-ticker/the-u.s.-middle-class-is-being-wiped-out-here%27s-the-stats-to-prove-it-520657.html

    (sursa date: "Business Insider")

    - 61% dintre americani traiesc de la un salar la altul.
    - 50% dintre americani detin mai putin de 1% din bogatia natiunii.
    - 83% din capitalul societatilor comerciale din SUA este detinut de 1% din populatie.
    - Raportul dintre salariul mediu al managerilor si salariul mediu al angajatilor "de rand" este de pana la 500 la 1.
    - Mai mult de 40 milioane de americani au nevoie de tichete pentru alimente (asigurate de stat) pentru a supravietui.
    - 21% dintre copiii din USA traiesc SUB LIMITA SARACIEI !
    - 43% dintre americani au contribuit cu mai putin de 10.000 dolari pentru pensie.
    - In ciuda crizei economice, numarul milionarilor din SUA a crescut cu un "procent enorm" de 16%, ajungand la 7.8 milioane (2,5% din populatia SUA).

    Aceste date arata ca:
    1. Regulile "jocului" economic si social nu sunt corecte. Cu un alt set de reguli am avea alte rezultate. Discrepanta uriasa dintre cei putini si bogati si cei multi si saraci nu se datoreaza diferentei de valoare dintre aceste categorii ci este rezultatul acestor reguli.
    2. "Scara valorilor" a fost distorsionata de cei care doresc mentinerea statu-quo-ului, pentru a justifica aceasta situatie: banul a devenit masura valorii omului.

    1: Sunteti de acord ca ceea ce conteaza sunt rezultatele politicilor economice (relevate de statistici) si nu frumusetea teoriei si a argumentelor care o sustin?
    2: care sunt argumentele dvs. pentru a sustine o teorie economico-sociala care produce o distributie a bunastarii atat de injusta?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:42)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Victor

      Eu sustin un singur lucru: munca trebuie rasplatita, nu penalizata. Efortul trebuie apreciat de Stat, nu penalizat cu taxe si impozite.

      Mai stiu un lucru: filantropia in SUA a generat donatii de milioane de dolari pentru cauze sociale nobile (vezi Fundatia Gates si malaria din Africa), in timp ce tarile socialiste n-au facut mai nimic in acest sens.
  • Unde duce capitalismul neoliberal (Luni, 5 martie 2012, 11:03)

    Victor [anonim]

    Dl. Neamtu, am observat ca sustineti ideea unui stat minimal, adica o politica neoliberala. Cum arata rezultatele capitalismului neoliberal acolo unde el a fost aplicat? Sa vedem niste date statistice din SUA aparute intr-un articol din 2010 (dupa administratia de dreapta a lui Bush) intitulat "Clasa mijlocie din America sufera o contractie extrema":

    http://finance.yahoo.com/tech-ticker/the-u.s.-middle-class-is-being-wiped-out-here%27s-the-stats-to-prove-it-520657.html

    (sursa date: "Business Insider")

    - 61% dintre americani traiesc de la un salar la altul.
    - 50% dintre americani detin mai putin de 1% din bogatia natiunii.
    - 83% din capitalul societatilor comerciale din SUA este detinut de 1% din populatie.
    - Raportul dintre salariul mediu al managerilor si salariul mediu al angajatilor "de rand" este de pana la 500 la 1.
    - Mai mult de 40 milioane de americani au nevoie de tichete pentru alimente (asigurate de stat) pentru a supravietui.
    - 21% dintre copiii din USA traiesc SUB LIMITA SARACIEI !
    - 43% dintre americani au contribuit cu mai putin de 10.000 dolari pentru pensie.
    - In ciuda crizei economice, numarul milionarilor din SUA a crescut cu un "procent enorm" de 16%, ajungand la 7.8 milioane (2,5% din populatia SUA).

    Aceste date arata ca:
    1. Regulile "jocului" economic si social nu sunt corecte. Cu un alt set de reguli am avea alte rezultate. Discrepanta uriasa dintre cei putini si bogati si cei multi si saraci nu se datoreaza diferentei de valoare dintre aceste categorii ci este rezultatul acestor reguli.
    2. "Scara valorilor" a fost distorsionata de cei care doresc mentinerea statu-quo-ului, pentru a justifica aceasta situatie: banul a devenit masura valorii omului.

    1: Sunteti de acord ca ceea ce conteaza sunt rezultatele politicilor economice (relevate de statistici) si nu frumusetea teoriei si a argumentelor care o sustin?
    2: Care sunt argumentele dvs. pentru a sustine o teorie economico-sociala care produce o distributie a bunastarii atat de injusta?
  • Scenariu optimist (Luni, 5 martie 2012, 11:04)

    Gurzau [anonim]

    Credeti ca prin aceasta Re-branduire a PDL-ului veti obtine un nesperat 9%, adica jumatate cu cat este creditat Partidul Poporului?
    Credeti ca deghizandu-va in alta formatiune va mai vota cineva PDL-ul?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:40)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Gurzau

      PDL a decis ieri sa participe sub numele propriu la locale, iar acolo unde se vor incheia aliante sub numele de Miscarea Populara. Vom vedea in scurt timp cate asemenea aliante vor putea fi alcatuite. Nu cred ca vor fi prea multe, fiindca nu prea exista parteneri.
  • Intrebari pt d-l Neamtu (Luni, 5 martie 2012, 11:08)

    Vlad [anonim]

    Domnule Neamtu,

    Simpatizez foarte mult NR prin tot ceea ce promoveaza si face. Incerc sa va fac cunoscuti in randul prietenilor si nu numai.

    1. De ce nu incercati sa va asociati cu cat mai multe persoane publice pt a va face cunoscuti? (de exemplu Dan Puric).
    2. Sfatul meu este sa faceti o campanie cat mai activa pentru strangerea semnaturilor. Am auzit un termen de genul sfarsitul primaverii, inceputul verii. Mi se pare inacceptabil. Daca aveti probleme in a strange 25.000 de semnaturi, cum puteti spera sa obtineti macar 500.000 de voturi (aprox. 5%) pt a intra in Parlament?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:44)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Vlad

      Va multumesc pentru sprijinul moral.

      Recent, dl Grigore Lese - rapsod transilvanean - s-a alaturat miscarii noastre. Nu curtam oamenii cunoscuti in mod artificial, nu facem prozelitism, ci vrem sa existe intilniri naturale, spontane, pe baza convergentei valorilor.

      Pentru stringerea de semnaturi, va rog sa ne trimiteti un mesaj la office@nouarepublica.ro pentru a ne ajuta si dvs. direct.
  • doua intrebari (Luni, 5 martie 2012, 11:12)

    sucaa [utilizator]

    D-nule Preda, de ce PDL da senzatia de non-combat la majoritatea acuzelor aduse de opozitie? sunt atat de cronice relatiile anumitor membrii pdl cu opozitia? capitolul la care pdl-ul actual a fost clar neprofesionist este comunicarea cu populatia. cred ca se putea merge pe o strategie de comunicare pe fiecare masura luata cu cateva zile inainte. daca fiecare masura era explicata si supusa dezbaterii publice se castiga mai mult decat s-ar castiga daca se maresc pensiile.

    D-nule Neamtu, observ ca mesajul principal al NR este anti-pdl. Stiu, o sa spuneti ca ei sunt la putere dar nu este suficient. Romania nu este corupta doar din cauza pdl-ului. Romania nu este birocrata doar din cauza pdl-ului. In schimb in Romania condusa de pdl aveti sansa de a construi un partid nou. Nu stiu daca acest lucru mai este posibil in cazul in care usl-ul va prelua puterea. Intrebarea este, daca veti ajunge in parlament, veti refuza aliante politice cu pdl-ul si veti face cu usl-ul? pt ca mi-e greu de crezut ca veti obtine un procent care sa va permita sa guvernati singuri. acest lucru trebuie clarificat inainte de a ne cere votul. nu vreau sa va dau votul si sa faceti cu el alianta cu usl-ul. dupa cum se misca acum partidele nu veti avea decat doua variante de alianta daca intrati in parlament. cu pdl-ul sau cu usl-ul. de asemenea, n-o sa va dau votul nici daca nu faceti alianta cu niciunul pt ca va fi un vot irosit daca stati in parlament fara nicio putere.
    majoritatea celor care va voteaza sunt anti iliescu&comp, nu anti basescu. cred ca pozitionarea ambigua o sa va coste. eram entuziasmat cand ai inceput, acum sunt dezamagit. mai ales dupa scena cu vestimentatia d-nei udrea demna de cancan. asteptam asta de la crin antonescu, nu de la dvs. vrem solutii de la dvs, nu doar critici. asta fac toti politicienii actuali si vedem unde s-a ajuns.

    Multumesc
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:44)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui sucaa

      Comunicarea a devenit scuza cea mai la indeamna pentru proasta guvernare. Daca exista o complicitate a membrilor PDL cu opozitia? In conditiile in care PDL, PSD si PNL au guvernat in toate combinatiile posibile in ultimii 8 ani, e inevitabil sa fie asa. Sistemul politic e cartelizat. Iata inca un motiv pentru a deschide spatiul politic catre noi formatiuni.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:50)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui sucaa

      Noua Republica este, in mod fundamental, Pro-Romania.

      Suntem pro-caracter.

      Suntem pro-inteligenta.

      Suntem pro-optimism.

      Suntem pro-bun-simt.

      Suntem pro-activi.

      Suntem pro-munca.

      Suntem pro-initiativa.

      Suntem pro-entuziasm.

      Suntem pro-viziune.

      Suntem pro-modernizare.

      Suntem pro-traditie.

      Suntem pro-patrimoniu.

      Suntem pro-justitie.

      Suntem pro-lustratie.

      Suntem pro-integritate.

      Suntem pro-transparenta.

      Suntem pro-responsabilitate.

      Suntem pro-democratie (cu limitarea mandatelor primarilor si sefilor de consilii judetene).

      Haideti acum sa identificam adeversarii acestei miscari pro. Neo-ciocoimea tranzitiei se lupta furibund cu tot ce misca impotriva actualului status quo.
  • pozitia fata de exploatarea de la Rosia Montana (Luni, 5 martie 2012, 11:29)

    deceneus [utilizator]

    Pentru Mihail Neamtu:

    In caz ca veti face acest partid, care va fi pozitia vizavi de exploatarea cu cianuri de la Rosia Montana? ( as vrea un raspuns precis , nu ambiguitati) ...

    Victor Ponta a delcarat recent ca acest proiect va fi oprit daca el ajunge la guvernare ca prim ministru.

    Pozitia PD-ului e cunoscuta, au fortat acest proiect pe toate caile posibile....

    Nu am nici o intrebare pt Cristian Preda.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:51)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui deceneus

      Am spus mereu si repet.

      Ne trebuie o dezbatere publica nationala timp de 12 luni.

      Aurul nu apartine Guvernului, ci poporului roman. Vrem sa existe un referendum la capatul unei dezbateri publice gazduita de TVR1 la ore de maxima audienta.

      De ce n-ar fi un referendum pe tema Rosia Montana chiar si in noiembrie?
  • pt dl Neamtu (Luni, 5 martie 2012, 11:38)

    taranistu [utilizator]

    la moartea mitrtopolitului Anania ati scris un articol pe www.contributors.ro plin de lauda la adresa acestuia.
    Ce fel de noua politica vreti dvs sa aduceti, in conditiile in care ridicati statui unui Securist cu acte in regula, precum Bartolomeu Anania, care a sustinut jaful facut de comunisti (bisericile greco-catolice), cu complicitatea BOR?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:52)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui taranistu

      La moartea oricarui om cauti sa gasesti lucrurile valoroase pe care le-a facut.

      Bartolomeu Anania are pete in biografie de care se vor ocupa istoricii.

      Am deplorat mereu incrincenarea luptelor confesionale din Transilvania. Islamismul face victime in Europa si noi ne batem pentru un colt de cimitir.
  • Nedumerire (Luni, 5 martie 2012, 11:43)

    Mihai Baciu [anonim]

    Buna ziua,
    1. Noua Republica este un proiect PDL? Nu de alta dar sunteti din ce in ce mai apropiati.
    2. Miscarea Populara se vrea a fi un partid de dreapta, de ce totusi acceptati orice alianta chiar cu partidele de stanga cum este UNPR?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:52)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai Baciu

      Cu UNPR nu vom colabora decat sub fiorma unui non combat: acolo unde ei au primari imbatabili de tipul Piedone sau Ontanu, nu vom avea concurenti pentru acestia. In rest, cred ca trebuie sa fim coerenti si sa ne sincronizam cu definitia europeana a dreptei.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:53)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Mihai Baciu

      Ma uimeste intrebarea dvs.

      NR este o formatiune independenta, singura care a plecat spontan, de pe Internet, si a ajuns in doar patru luni la 35 de filiale in toata tara.
  • intrebari (Luni, 5 martie 2012, 11:45)

    pehash [utilizator]

    1. Cristian Preda: Care segment de electorat credeti ca va fi atras de Miscarea Populara? (urban/rural, varsta, educatie etc)
    2. Mihail Neamtu: multi (cel putin dintre cei cunoscuti de mine) ezita sa va sustina pentru ca nu aveti o procedura coerenta si transparenta de selectie a membrilor si a viitorilor candidati la alegeri. Cand si cum planuiti sa treceti de la stadiul de manifest la cel de partid activ?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:03)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui pehash

      In mod firesc, miscarea noastra are caracterul spontan al unei organizatii grassroots. Suntem in plin proces de elaborare a unui Statut etic cu principii foarte drastice.

      Selectia fiecarui lider local va tine cont de performantele politice (organizare, comunicare), dar mai ales de criteriile morale si valoarea profesionala a omului. Noi nu impunem de la centru liderii locali, ci ei se auto-definesc prin actiune. Campania de Stringere de Semnaturi e un prim test al carismei electorale de care unii lideri dispun.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:54)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui pehash

      Cred ca ar trebui sa ne propunem o structura similara cu cea a fostului RPR din Franta, adica sa reproducem la nivelul membrilor si votantilor structura demografica.
  • Intrebari (Luni, 5 martie 2012, 11:56)

    Dinuta [anonim]

    1 - pentru dl.Preda: Ca prof. univ. credeti ca PD-L,un fost partid politic care, nerespectand legea si nedepunand actele in timpul CERUT DE LEGE, dupa modificarie efectuate in structura sa, si-a pierdut aceasta calitate, poate participa la alegerile viitoare? 2 - PUNR este un partid DE STANGA. Cum trebuie inteleasa o alianta PDL-PUNR - ca o posibila carmire a PUNR spre dreapta sau a PDL spre stanga? Multumesc
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:56)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dinuta

      Vina e a dlui Oltean. Cred ca nu trebuie penalizat intreg partidul pentru intarzierea provocata de indolenta dlui Oltean.
      PUNR nu mai exista. Avem in schimb UNPR. Nu il cunosc din UNPR decat pe dl Diaconescu, ministrul de externe, despre care am o parere foarte buna. Daca el ar conduce partidul, cred ca l-ar indrepta mai degraba spre centru.
  • Pentru domnul Preda (Luni, 5 martie 2012, 12:11)

    admus [utilizator]

    Buna ziua
    Ce s-ar putea face concret in materie de comunicare si perceptie publica de catre PDL, pentru combaterea minciunilor din mass-media cu care se pot distruge imaginea si perceptia unui om politic (Videanu avind si proces cistigat si tot degeaba)?
    Stiu ca este o intrebare generala si un raspuns scurt cu valabilitate totala si imediata nu exista, dar este pacat, este incorect si este o pierdere politica sa constati ca premeriul Boc (desi inclusiv dumneavoastra l-ati contestat cit era in functie), a fost apreciat dupa demisie intr-un mod concret si obiectiv de Frankfurter Allgemeine Zeitung, pentru masurile corecte si responasabile, iar in Romania imaginea a ramas facuta praf.
    Va multumesc.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:02)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui admus

      A critica o persoana cu argumente nu e un lucru rau. L-am criticat pe Emil Boc cu buna credinta si cu argumente. Asta nu inseamna ca nu apreciez onestitatea sa ori ca nu l-as sustine intr-o campanie pentru primaria de la Cluj.
  • Intrebari (Luni, 5 martie 2012, 12:12)

    Dragos [anonim]

    Cateva intrebari:

    1. Este Miscarea Populara un simplu vehicul pentru a atrage un plus de voturi sau o incercare de cristalizare a unei micari coerente din punct de vedere ideologic?

    2. Va reusi o asemenea formatiune sa depaseasca dificultatile dreptei post-89 (factionalizare, populism, incoerenta ideologica)?

    3. In eventualitatea in care proiectul se va dovedi unul castigator, care va fi pozitia sa fata de politica fiscala si statul bunastarii?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:55)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dragos

      Dreapta romaneasca va deveni credibila cind va pune in discutie actualul mecanism de finantare a partidelor.

      Totul porneste de la bani.

      Nu poti predica Statul minimal si sa fii beneficiarul unor grase contracte cu Statul.

      Reforma Statului incepe cu reformarea caracterului personal. Nu cred ca din politica trebuie sa te imbogatesti. Politica exista pentru a sluji cetatea.

      Cine vrea sa faca istorie vine la Noua Republica. Cine vrea sa faca bani din politica merge la PSD, UNPR, PNL sau PDL.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:03)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Dragos

      Sustin ideea de a reduce cota unica de la 16% la 12%, ca si CAS pana la 41%, in corelatie cu orice masura de stimulare a consumului intern (inclusiv sporirea salariului minim pana la 900 de lei).
  • sugestie pt NR (Luni, 5 martie 2012, 12:15)

    Anca V. Ion [anonim]

    Pt. Mihail Neamtu.

    Poate ar fi bine sa faceti pentru NR o televiziune - intai online - nu e asa scump, apoi, dupa ce mai strangeti fonduri, una reala, ca sa intrati in casele oamenilor prin tv (multi nu intra pe internet). Sau poate un post de radio (cred ca e mai putin costisitor).
    Cu ideile constructive si pozitive pe care le afisati, cred ca ati castiga multi aderenti.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 12:58)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Anca V. Ion

      Am pus la punct un sistem de donatii prin SMS, epayment etc.

      Ne-am bucura daca v-ati implica activ in sustinerea noastra.

      Vom avea si webcasting in timpul campaniei electorale.

      Numarul vocilor Noua Republica e in crestere. Apar astazi la B1TV si Mihnea Vasilache si Gabriel Biris.
      In tara exista multi oameni capabili sa comunice articulat, inteligent, atragator: Stefan Bargaoanu, Daniel Arfire, Calin Morar, Florin Dragan, Andrei Vacaru si multi altii.
  • Pentru Dl. Neamtu (Luni, 5 martie 2012, 12:16)

    Alin D. [anonim]

    Domnule Neamtu, viitorul partid Noua Republica se vrea a fi un partid de tip "catch-all"?
  • Legea Sanatatii (Luni, 5 martie 2012, 12:23)

    Antenistu' de serviciu [anonim]

    Stimate d-le Neamtu,

    In pseudo-dezbaterea cu accente viscerale cauzata de lansarea proiectului de Lege a Sanatatii, Dvs si Noua Republica v-ati pozitionat pe baricada anti-reforma, condamnand "asa-zisii specialisti" care au lucrat la elaborarea acelui document. Cum se impaca viziunea afisata de dreapta a Noii Republici cu protestul contra aparitiei de servicii de ambulanta "tip SMURD", asa cum era scris in proiect? Va dati seama ca ati fost alaturi de Ion Ilici Iliescu?

    Citat Noua Republica cu semnatura Dvs:
    "S-a dărâmat astfel mitul aşa-zișilor specialiști care au scris Legea Sănătății, aceiași care în ultimii 20 de ani au adus Sănătatea aproape de colaps."

    Citat Ion Ilici Iliescu:
    "Este total nepotrivita interventia presedintelui intr-un proiect de lege. Proiectele de lege nu se fac la Cotroceni. Presedintele nu are drept de initiativa legislativa. O prima greseala e ca se amesteca in asemenea treburi. Se substituie altora. Factor de initiativa putea sa fie ministerul, putea sa fie un colectiv de specialisti, dar nu presedintele. Adica presedintele si de asta data isi incalca atributiunile constitutionale si prin asta strica.

    Pe de alta parte, intra in contradictie cu specialisti pe probleme de specialitate. E total aberant!"
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:00)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Antenistu' de serviciu

      Ion Iliescu a patronat un sistem ticalosit care a distrus Educatia si Sanatatea.

      Noi sustinem competitia in toate sferele: inclusiv Sanatate.

      Vrem Reforma sanatatii plecind de la stoparea risipei banului public. Dl Valeriu Todirascu este un excelent exponent al acestor idei. Va rog sa-l contactati la tody@tody.ro
  • Alegerile locale (Luni, 5 martie 2012, 12:26)

    Bogdan [anonim]

    Intrebare ptr dl Mihail Neamtu: NR va deveni partid pana la alegerile locale ? Castigarea alegerilor locale reprezinta o prioritate ptr NR ? Aveti in minte un nume de candidat ptr Primaria Bucuresti ? Dl Sorin Oprescu a castigat doar ptr ca nu era inregimentat politic. Acesta a fost singurul lui avantaj. Dar este un primar slab si poate fi usor infrant de un candidat credibil din partea NR. Daca castigati capitala veti castiga tara :) Cred ca aici trebuie purtata batalia. Multumesc.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:01)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Bogdan

      Oprescu trebuie oprit cu orice pret. Dar nu cu Piedone, ci cu un candidat credibil.
  • Dl Neamtu (Luni, 5 martie 2012, 12:34)

    khitra67 [utilizator]

    1.Credeti ca NR trebuie neaparat sa aiba o anumita doctrina politica sau nu ar fi mai bine ca ea sa fie doar o formatiune poliitica care face doar ceea ce este biine pentru noi si tara fara anumite bariere doctrinare?2.Cand preconizati ca se poate inscrie NR ca si partid politic?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:09)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui khitra67

      Avem o doctrina republicana, in sensul nord-american, tinem cont de liberalismul clasic in economie, de crestin-democratie pe partea de comunitate si de conservatorism in privinta familiei, a patrimoniului si a mediului inconjurator.
  • biserica (Luni, 5 martie 2012, 12:39)

    Silviu [anonim]

    Domnule Neamtu, unde considerati ca trebuie sa se pozitioneze biserica? Care este politica dvs. (cunoscut fiind faptul ca sunteti teolog) si care este pozitia NR in aceasta chestiune? Mai exact: religia obligatorie in scoli? BOR pe bani publici? Catedrala pe bani publici? Secularism de bun simt? Sau varianta liberala: enoriasii platesc pentru serviciile la care apeleaza, necredinciosii nu sunt talhariti in numele unei cauze de care sunt straini.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:04)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Silviu

      Eu am studiat teologia din ratiuni personale - pentru mine credinta e o sursa de speranta, lumina. Credinta in Hristos ma ajuta sa ma ridic din bezna, sa ma indrept, sa ma reculeg.

      Nu pot impune nimanui aceasta credinta. Vreau doar sa traim intr-o societate libera unde actul de credinta sa nu fie impiedicat din pricina unei agende seculariste a unei elite minoritare.

      In acelasi timp, ma deranjeaza manipularea sacra, ma indispun exhibitionismele de orice fel, ma tulbura exploatarea politica a credintei intime, profund personale.

      As vrea ca cei care platesc sa decida: parinti, contribuabili, orice ar fi.
  • Domnului Cristian Preda (Luni, 5 martie 2012, 12:39)

    Ungureanu Alexandru [anonim]

    Oricat ar fi de interesanta "Miscarea Populara", aceste aliante vor compromite o mare parte din puterea centrala, imprastiind puterea in zonele locale si nu vor actiona la unison. Cat de mult va fi afectata legitimitatea PDL-ului?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:06)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui Ungureanu Alexandru

      Nu cred ca vor fi foarte multe aliante locale sub numele Miscarea Populara. Cand vor fi incheiate, le vom putea evalua.
  • intrebare pentru domnul mihail neamtu (Luni, 5 martie 2012, 12:49)

    mihut sorin [anonim]

    Domnule Mihail Neamtu,cred faptul ca majoritatea oamenilor vor schimbarea actualei clase politice romanesti iar NR poate fi o solutie,dar pentru a reusi este nevoie de un lider foarte cunoscut.Dupa modelele din alte tari santeti dispus sa-i oferiti lui Mihai Razvan Ungureanu sansa de a deveni liderul acestui partid si sa reformati impreuna actuala clasa politica romanesca.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:13)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui mihut sorin

      Mihai Razvan Ungureanu are un profil intelectual impresionant. Politic, va trebui sa fie validat de niste alegeri.

      Si eu trebuie sa ma calesc in lupta electorala, abia am intrat in politica si mai am multe de invatat.

      Nu am dialogat cu MRU decit pe teme culturale. Va fi interesant de urmarit daca el va intra in PDL (ceea ce l-ar compromite) sau daca isi va face o platforma pentru 2014.
  • D-lui Preda: (Luni, 5 martie 2012, 12:51)

    CalinDanMorar [utilizator]

    1. Politica electorala a PDL in acest moment pare, din exterior, oarecum incoerenta si marcata de decizii personale, cel putin in ce priveste alegerile locale.
    Cum veti reusi sa impacati democratizarea deciziei in partid cu disciplina -totusi- necesara pentru a da coerenta si putere mesajului dumneavoastra?

    2. O parte din liderii PDL au salutat aparitia Noii Republici (dl. Paleologu la emisiunea d-lui Turceanu, chiar si Dvs mai sus in raspuns la o intrebare - si nu numai) sau cel putin principiile pe care aceasta miscare s-a construit (D-na Monica Macovei, nu mai departe de sambata, la Hilton). Totusi, aceasta miscare a declarat public ca o alianta cu PDL nu este posibila. Unele voci din mediul online spun ca aceasta simpatie condescendenta indica faptul ca dvs. nu credeti in posibilitatea inregistrarii miscarii ca partid, astfel nefiind un pericol electoral. Daca ar fi adevarat, sa intelegem ca deja stiti ca inregistrarea acestui partid va fi ingreunata de catre justitie?
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:09)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui CalinDanMorar

      Modul de scrutin in circumscriptii cu un loc faramiteaza partidele. Era previzibil. Traim acum efectele. Inclusiv USL e un efect al acestei faramatari. Alegerile din 2012 vor aduce nevoia unui proiect national. Cine il va formula ca castiga. Un proiect national e altceva decat o ura nationala sau o ambitie nationala.
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:14)

      Cristian Preda [hotnews.ro] i-a raspuns lui CalinDanMorar

      Le multumesc tuturor celor care au formulat intrebari!
    • r (Luni, 5 martie 2012, 13:15)

      Mihail Neamtu [hotnews.ro] i-a raspuns lui CalinDanMorar

      MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE AU PARTICIPAT LA ACEST DIALOG.

      La revedere si va asteptam in Noua Republica :-)

      Vechea Republica a lui Ion Iliescu & Antonie Iorgovan merita sa dispara.

      Nu putem reforma tara asta cu vechii fesenisti.

      Vorba unui prieten, avem treaba!

      Pe curind.

      Mihail Neamtu
  • s-auzim! (Luni, 5 martie 2012, 13:36)

    laurentiucat [anonim]

    1. miscarea populara si noua republica sunt forme de transformare in alta formatiune politica a aripii "curate" a pd-l. cat de curata mai e aceasta grupare, in contextul complacerii cu coruptia, nepotismul si incompetenta din pd-l si de la aliatii acestuia, in special unpr?
    2. de ce miscarea populara si noua republica manifesta mai mult impotriva comunismului care nu mai exista nici ca ideologie nici ca reprezentanti ai acesteia( in politica romaneasca) si nu impotriva coruptiei generalizate, a evaziunii, contrabandei si nepotismului de care se face vinovata in spcecial puterea?
  • ce solutii aveti pentru junctionarea justitiei ? (Luni, 5 martie 2012, 13:51)

    math [anonim]

    Stimati Domni, in Romania nedreptatile, coruptia si incopententa nu pot fi eliminate peste noapte indiferent cine va fi la putere. Unii spun ca niciodata, ca exista oriunde in lume....

    Principala arma impotriva acestor boli neaose ar trebui sa fie justitia, cea care de 20 de ani face scapat pe orice potentat (interlop sau nu) si care provoaca cheltuieli unorme dupa procese la CEDO.

    Cine credeti ca sunt responsabili si ce solutii propuneti pentru ca justitia sa functioneze la un moment dat si in Romania?
  • "Cuvintele sunt facute ca sa ascunda gandurile" (Luni, 5 martie 2012, 14:02)

    Victor [anonim]

    Spuneti: "Eu sustin un singur lucru: munca trebuie rasplatita, nu penalizata. Efortul trebuie apreciat de Stat, nu penalizat cu taxe si impozite".
    Exact asta va rugam sa nu faceti: sa vorbiti in lozinci care nu au legatura cu realitatea pe care o descriu statisticile si pe care am prezentat-o in comentariul "Unde duce capitalismul neoliberal".

    Mai spuneti: "filantropia in SUA a generat donatii de milioane de dolari pentru cauze sociale nobile (vezi Fundatia Gates si malaria din Africa), in timp ce tarile socialiste n-au facut mai nimic in acest sens".
    Atunci cand "40 milioane de americani au nevoie de tichete pentru alimente (asigurate de stat) pentru a supravietui" si "21% dintre copiii din USA traiesc SUB LIMITA SARACIEI", este evident ca nu de filantropie este nevoie pentru rezolvarea acestei situatii ci de politici responsabile care sa produca o distributie a bunastarii mult mai echitabila. Nu este acceptabil ca viata unui procent mare din populatia unei tari sa depinda de mila celor bogati (sau a concetatenilor lor).
  • monitorizare (Luni, 5 martie 2012, 14:05)

    El Condor [anonim]

    un partid sau o alianta politica nu vor fi credibile dupa o luna, un an sau doi, ci dupa ca isi prezinta realizarile pro - electorat din perioadele de guvernare, nu neaparat proprii. pana atunci, puteti sa faceti mii de afise si postere cu cersetori politici, sa impartiti miloane de calendare cu programe sportive sau sarbatori mai mult sau mai putin religioase. vreti sa fiti credibili ? prezentati obiective concrete, care sa poata fi monitorizate de toti cei care au sau vor avea drept de vot. daca nu, nu trebuie sa doreasca cineva sa dispareti , ci o veti face singuri.
  • Intrebari pentru Dl.Preda si dl. Neamtu (Luni, 5 martie 2012, 14:23)

    Janos [anonim]

    Stimate dl. Preda
    A luat PDL-ul in calcul pentru alegerile locale din Bucuresti candidatura domnului ministru al justitiei dl. Catalin Predoiu? Mi se pare o optiune cu sanse de castig ( ceva similar cu eventuala candidatura a domnului Arafat).
  • ref. partidul Noua Republica (Marţi, 6 martie 2012, 14:35)

    Traian [anonim]

    Problema selectiei oamenilor este cea mai importanta problema pentru un partid nou. Va sugerez sa lansati ideia garantiilor materiale pentru persoanele care vor detine functii in administratie si vor dirija fonduri(bani pub lici) Deasemenea este necesar sa lansati ideia ca nu se poate parasii postul fara audit financiar. Dece ? ori ce noutate(inclusiv in formarea unui partid) este insotita de suspiciunea furtului banilor publici.