​PORTRET Teodor Melescanu - cariera diplomatica de succes inainte si dupa Revolutie, de trei ori ministru, fost candidat la alegerile prezidentiale si fost membru in CA al Rompetrol

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2012, 18:41 Actualitate | Politic


 documente
¬Propus luni de Traian Basescu drept succesor al lui Mihai Razvan Ungureanu la conducerea Serviciului de Informatii Externe, Teodor Melescanu si-a inceput cariera ca diplomat in Ministerul Afacerilor Externe la varsta de 25 de ani, in anul 1966, institutie in cadrul careia a activat 30 de ani. In 1992 a fost promovat la rangul de ambasador, pentru ca la sfarsitul aceluiasi an (luna noiembrie) sa fie numit ministru de Externe in Guvernul condus de Nicolae Vacaroiu (pana in decembrie 1996). Melescanu are 3 mandate de senator, fiind ales de fiecare data pe listele altei formatiuni politice (PDSR in legislatura 1996-2000, Alianta D.A. in 2004 si PNL in 2008). In perioada aprilie 2007¬decembrie 2008, Teodor Melescanu a fost ministru al Apararii in Cabinetul Tariceanu, iar intre 15 ianuarie - 29 februarie 2008 a asigurat interimatul la sefia Ministerului Justitiei.

  • Melescanu, in septembrie 2011: Coabitarea cu Traian Basescu nu este imposibila

Teodor Melescanu este senator PNL de Prahova, una dintre filialele liberale cele mai critice la adresa liderului partidului, Crin Antonescu.

Intr-un interviu acordat EvZ in septembrie 2011, Teodor Melescanu acuza incalcarea protocolului USL la Prahova, in procedurile de desemnare a candidatilor la alegerile locale. El spunea atunci ca  "nu renunta la candidaturi" si il acuza pe Crin Antonescu, liderul liberal, de faptul ca ar fi cedat in fata PSD. Situatia in cadrul USL Prahova este si astazi tensionata, liderii PNL Prahova amenintand ca in cazul in care liberalii nu vor obtine candidatura pentru cel putin una dintre cele doua functii importante din judet  - presedinte al CJ si primar al Ploiestiului - PNL ar putea merge cu propriii candidati in alegerile din 2012. In acelasi interviu din septembrie 2011, Melescanu afirma "Coabitarea cu Traian Basescu nu este imposibila".

Dupa ce in noiembrie 2000 a candidat la alegerile prezidentiale din partea Aliantei pentru Romania, obtinand 1,91% din voturi, Teodor Melescanu a abandonat o vreme cariera politica si diplomatica pentru a face parte din Consiliul de Administratie al grupului Rompetrol, condus de Dinu Patriciu. El si-a dat demisia de la Rompetrol in 2004, inaintea alegerilor legislative, in favoarea candidaturii pentru un nou mandat de senator.

  • PDSR, Alianta pentru Romania, PNL

Teodor Melescanu a avut un traseu politic zbuciumat, el parasind PDSR la scurt timp dupa ce a fost ales senator pe listele partidului, in 1996. In iunie 1997 a fondat partidul Alianta pentru Romania, impreuna cu cativa fosti membri ai PDSR (printre care Mircea Cosea, Iosif Boda sau Marian Enache), fiind ales presedintele acestui partid in decembrie 1997 si reales in aceeasi functie in martie 2001. In ianuarie 2002, in urma fuziunii Aliantei pentru Romania cu Partidul National Liberal, Melescanu devine prim-vicepresedinte al PNL, fiind apoi ales vicepresedinte al partidului in mai multe randuri.

Nascut la 10 martie 1941 la Brad, in judetul Hunedoara, Teodor Melescanu este de profesie avocat, fiind membru al Baroului Bucuresti din anul 2002. Este licentiat al Facultatii de Drept - Universitatea Bucuresti (1964), dar are si studii in domeniul relatiilor economice si internationale, fiind absolvent al Facultatii de Stiinte Economice si Sociale a Universitatii din Geneva (1967 - 1968), al Institutului International de Inalte Studii Internationale, Geneva (1967 - 1970) si al unui curs postuniversitar de relatii internationale la Universitatea Bucuresti (1964 - 1966); doctor in stiinte politice, specialitatea Drept international - Universitatea din Geneva (1973).

Este membru al Institutului de Studii Politice din Bucuresti si al Institutului Roman de Studii Internationale (IRSI) si autor al volumelor "Raspunderea statelor pentru utilizarea in scopuri pasnice a energiei nucleare" si "Organizatia Internationala a Muncii - functionare si activitate". A publicat un numar insemnat de studii si articole de specialitate in tara si in strainatate, iar in anul 2002 a publicat volumul "Renasterea diplomatiei romanesti".

Melescanu a predat ca profesor la Facultatea de Stiinte Politice a Universitatii Bucuresti si la Facultatea de Istorie a Universitatii din Bucuresti.

Teodor Melescanu a fost casatorit cu jurnalista Felicia Melescanu (care a incetat din viata in anul 2004), angajata a televiziunii publice din anul 1972. Cei doi au avut impreuna o fiica, Marina Melescanu, de profesie medic stomatolog.

Acuzat ca a fost ofiter acoperit al Securitatii.

Mircea Raceanu si Ion Mihai Pacepa l-au acuzat pe Teodor Melescanu ca a fost ofiter acoperit al fostei Securitati

Prima referire publica despre o posibila apartenenta a lui Teodor Melescanu la fosta Securitate ca ofiter acoperit a fost facuta de Mircea Raceanu, fost diplomat in perioada regimului Ceausescu si ultimul condamnat la moarte in Romania. In cartea "Infern ¬89" aparuta in anul 2000, Raceanu il indica pe Melescanu ca ofiter conspirat al fostei Securitati. Raceanu isi bazeaza afirmatiile pe modul in care a decurs anchetarea sa de catre Securitate in 1989.

Si fostul general de Securitate Ion Mihai Pacepa sustine ca Melescanu ar fi fost ofiter acoperit: "Dupa decembrie 1989, ofiteri conspirati ai Securitatii au reusit sa preia atat conducerea noilor servicii secrete ale tarii, cat si pe cea a MAE. Virgil Magureanu a devenit sef al SRI. Generalul Mihai Caraman a preluat SIE. Teodor Melescanu a devenit ministru de externe si a pastrat 80% din ambasadorii lui Ceausescu - majoritatea celor care imi fusesera subalterni in DIE".

Surse: Wikipedia.org, Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4941 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ! (Luni, 27 februarie 2012, 18:44)

    ghiula [utilizator]

    D-ul Melescanu se chema ca e un tip uns cu absolut toate alifiile...
  • -4 (4 voturi)    
    portret (Luni, 27 februarie 2012, 19:02)

    melescau [anonim]

    Frumos acest portret dar incomplet:ati uitat sa spuneti ca este un fost comunist,fost ginere al 'disidentului' SILVIU BRUCAN,care dupa caderea lui Ceausecu a aparut la TV sa se planga de exilul sau la Damaroaia intr-o casa cu 11 camere.
    De fapt el nu paraseste PNL-ul,acolo era un intrus,el se intoarce la fosta securitate,la fostii colegi.
  • +2 (4 voturi)    
    Cred ca este o alegere buna ! (Luni, 27 februarie 2012, 19:12)

    john bilco [anonim]

    Daca imi aduc bine aminte Dl Melescanu era prin anii 1970, un fel de "sofer" insotitor al delegatiilor romane (oficiale si neoficiale) care vizitau Geneva....
    Era evident un produs al serv de securitate, ca si majoritatea "politicienilor" romani..DAR se vede ca a rezistat in timp, ba chiar a avut o atitudine moderata in "democratia specifica" a Romaniei dupa 1989 !
    Acum se pare ca vocatia lui este complect indeplinita ! In fapt nu te poti astepta ca functii ca sef SRI sa fie preluate de niste nepriceputi !
    Trebuie evident oameni pregatiti si Dl Melescanu ( ardelean si extrem de moderat !) indeplineste total cerintele acestei functii..mai cred ca este un caracter adecvat functiei, si va face BINEEE !! Romaniei...
    Trecutul politic sa profesional conteaza mai putin in acest moment ! Bravo Dle Basescu !!
    Prin comparatie, vreau sa amintesc ca John Negroponte, fost in adm Reagan ( in fapt exterminatorul miscarilor comuniste din Guatemala, Nicaragua, etc in anii 1980 !?) a devenit pe motive identice cu Dl Melescanu, seful CIA sub nefericitul ns Presedinte GW Bush...
    Sa fie intr-un ceas bun pentru Romania si pentru salvarea a ce se mai poate din PDL... j bilco
    • 0 (2 voturi)    
      Discursul tau este ironic? (Luni, 27 februarie 2012, 20:02)

      mamitica [anonim] i-a raspuns lui john bilco

      Pe tine chiar te intereseaza soarta unui partid politic, cand tara este la pamant? Nu ti-ai dat seama ca reformarea pleaca din Parlament, prin tragerea pe dreapta a 'lustrabililor'? Iar Mele nu face exceptie!
  • -1 (3 voturi)    
    Cum e turcu', si pistolu' (Luni, 27 februarie 2012, 19:14)

    Alexandru Jecu [anonim]

    Deci, ofiter acoperit. Ca nu era sa aleaga SIE un sef din afara. Din pacate pentru Romania , o adunatura de prosti.
  • -1 (1 vot)    
    Ce grad are? (Luni, 27 februarie 2012, 19:22)

    totsile [anonim]

    Sunt curios ce grad are. E deja general?
    • -3 (3 voturi)    
      Sigur este 'general', poate chiar 'generalissim' (Luni, 27 februarie 2012, 20:05)

      pipita [anonim] i-a raspuns lui totsile

      Insa Mele nu este general dintr-ala, facut la apelul bocancilor, este un 'general' facut la apelul lui Basescu. Apel facut la Revelion2012!
  • -3 (3 voturi)    
    afacere de familie (Luni, 27 februarie 2012, 20:01)

    ochiu' si timpanu' [anonim]

    eh draghe tovarese gradu' uite ashe se intoarce istoria de la DIE-CIE pina la SIE, numai intre conspirati ca ala de la ANVER de ajunse prea nedemn presedinte al Romanicii !!!!
  • +2 (4 voturi)    
    respect (Luni, 27 februarie 2012, 20:37)

    filip [anonim]

    Dl Melescanu e cel mai potrivit om pentru acest post. Iar daca acel individ jalnic numit Crin (Prostescu) il da afara din PNL atunci sa stioe dl TM ca nu e nici o paguba, PNL condus de Crin oricum se indrepta spre dezastru total si anihilare. Corabia condusa de nebuni e parasita de oamenii rationali si logici. Ca a fdost sau nu cu Secu asta e alta discutie, eu vorbesc de omul TM de dupa Revolutie, nu ma intereseaza ca a facut inainte . Acum sa fdaca ce e bine pentru tara.
  • 0 (4 voturi)    
    Patriotii (Luni, 27 februarie 2012, 21:36)

    A.BM [anonim]

    Melescanu ca si petrina si Pop Iftene, toti fosti diplomati comunisti si colaboratori ai fostului CIE stie cum sa navigheze in ape tulburi precum mentorul lor , tot fost colaborator al CIE, Traian Basescu.Dintre cei mai tari tradatori ai fostului CIE, de-a lungul timpului s-au remarcat numai persoane din Ardeal si Dobrogea. Mai avem inca patru si ce mai conteaza pentru Romania de dupa 89. Pacat de actualii profesionisti din SIE construiti cu mari eforturi de catre patriotii din acest serviciu. Au un sef matusalemic de 71 de ani. Niciodata in istoria cestei institutii nu a existat UN MOS la conducere. Este meritul lui Baescu pentru care Romania nu insemna NIMIC. Important pentru el este cum sa-si distruga dusmanul . adica USL si in special pe vocalul Crin Antonescu, Un timpit fara credibilitate pe scena politica romanesca. Melescanu nu a fost si nu este decat un delator creeat de societatea comunista si educat in actuala societate asa zis capitalista.Mare nenorocire pentru aceasta TARA.
  • +2 (2 voturi)    
    A nu fi trecut cu vederea! (Luni, 27 februarie 2012, 21:53)

    spectator [anonim]

    Multe dintre cartitele infiltrate atunci sunt si azi la putere". Cateva dintre nume sonore romanesti ce erau spioni sovietici si se aflau, in '89, in atentia lui Tecsa si Trosca: Adrian Nastase, deputat PSD: fond informativ la nivelul UM 0625, UM 0195, UM 0544; Teodor Melescanu, senator si prim-vicepresedinte al PNL: fond informativ la nivelul UM0544, UM 0195, UM 0625; Mircea Cosea, deputat PNL: fond informativ la nivelul UM 0544, UM 0625, UM 0195; Mircea Pascu, deputat PSD: fond informativ la nivelul UM 0544, UM 0195, UM 0110; Radu Vasile, fost premier: fond informativ la nivelul UM 0610 si al Securitatii Municipiului Bucuresti; Eugen Dijmarescu: fond informativ la nivelul UM 0544, UM 0195, UM 0625; Alin Teodorescu, deputat PSD: fond informativ la nivelul Directiei a II-a, Securitatea Municipiului Bucuresti; Viorel Hrebenciuc, deputat PSD: fond informativ la nivelul UM 0110, UM 0195; Serban Mihailescu, senator PSD: fond informativ UM 0544, UM 0195; Ilie Sarbu, senator PSD: fond informativ la UM 0610; "Până la reînceperea din plin a activităţii UM 0110, cu ţinta pe Rusia, nu se va face curăţenie în ţara asta. Lucru care se poate face. Il voi face!". Ajuns, dupa revolutie, intr-o functie importanta in Ministerul de Interne, colonel Ioan TECSA inca mai spera sa isi poate reconstrui unitatea de elita a contraspionajului romanesc. A murit, in conditiile descrise mai sus.
  • -2 (4 voturi)    
    Mda, noapte buna Romania (Luni, 27 februarie 2012, 21:57)

    dromihetes [anonim]

    Omul de rand nu stie prea multe despre Melescanu, doar ca a fost un diplomat bun...cat se inseala.
    Inca nu v-ati prins cum e cu tot teatrul asta ieftin putere/opozitie? Chiar nu realizati ce se intampla in jurul vostru? Si au trecut 22 de ani......
    • -3 (3 voturi)    
      That's the point! (Luni, 27 februarie 2012, 22:09)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui dromihetes

      Ma intreb de ce crezi tu ca i-ai cunoaste mai bine decat restul prostimii care-si da cu parerea pe forumuri? Esti visator sa crezi ca lumea balacareste pe forumuri pe lucruri concrete si macar 90% adevarate. Numai ce-i din casta politica superioara il cunosc cu adevarate pe Melescanu, si dupa cum vezi, orin din opozitie ori din putere, politicienii, dupa ce se fac albie de porci, ies la un chef de Revelion, sau alte ocazii. Este ceva de genul 'hai ca i-am facut pe fraieri si de data asta!'
  • -1 (1 vot)    
    Noapte buna Romania. (Marţi, 28 februarie 2012, 2:57)

    sheandonovan [anonim]

    Si ce noapte lunga. Trist. Trist. Trist ...
  • -2 (2 voturi)    
    daca e tradare ...macar sa stim si noi (Marţi, 28 februarie 2012, 8:44)

    suntcalm [anonim]

    cine alege sa fie cu basescu ,dupa cum se vede in trecut are cariera ca si distrusa!curios cum totusi accepta,dar macar asa se vede cum basescu a avut infiltrati oameni in psd si pnl ,mai bine sa cada pleava acum decat sa nu aflam niciodata de ei.romania este mai distrusa de ciuma asta portocalie ,iar ei stau de jocuri politice ! cei care isi tradeaza partidul indiferent de ce partid e vorba ....de fapt urineaza pe alegatori !
    • +1 (1 vot)    
      Din pacate mai sunt multi fripturisti in opozitie! (Marţi, 28 februarie 2012, 11:02)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui suntcalm

      In USL mai exista inca foarte multi fomisti si fripturisti care de-abia asteapta semnul de la stapinul lor adevarat sa se duca sa manince din troaca unde le arunca basexu niste bani murdari - bani publici care in loc sa mearga in medicamente,spitale,invatamint sau investitii se duc in buzunarele unor nenorociti care stau si simuleaza ca sunt in opoziite pina le fluiera stapinul cind le arunca ciolanul la rontait. Suntem o tara de penibili - era o vorba: in Romania pina si skin-heads asculta manele!