Cristian Preda: Singura contributie pozitiva a lui Becali la politica ar fi tacerea, indruga verzi si uscate

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2012, 18:00 Actualitate | Politic


Singura contributie "pozitiva a lui Gigi Becali la politica romaneasca ar tacerea", a declarat, sambata, europarlamentarul Cristian Preda, in replica la criticile aduse de presedintele PNG.

"Nu exista niciun acord (nr- intre PDL si PNG pentru alegerile din Bucuresti). Becali indruga verzi si uscate.Singura contributie pozitiva a lui Becali la politica romaneasca ar fi tacerea. Dupa ce a distrus Steaua este regretabil ca vrea sa isi puna amprenta asupra politicii. Parlamentul European l-a plasat in grupul nefrecventabililor, alaturi de Vadim si Severin. Ar fi bine sa avem si in Romania aceasta categorie. Am putea numi categoria ᅡmai bine taci!ᅡ", a declarat europarlamentarul pentru Mediafax.

Intrebat, sambata, in legatura cu zvonurile care au circulat potrivit carora o optiune pentru Primaria Generala ar fi Cristian Preda, Becali si-a criticat dur colegul din Parlamentul European.

"Doamne fereste! M-am inteles intr-adevar ca facem o intelegere si plecam impreuna, dar daca e Preda, imediat plec acasa. Dar ce, eu ma duc cu unu sa pierd? La pierzanie nu ma duc niciodata! Ce sa castige Preda? Pai Preda face 2% , il bate Oprescu, face 98% si el 2%. Daca o face si 2%...", a comentat Becali.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1895 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    si reciproca e adevarata d-le Preda! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:04)

    Eneas [anonim]

    chiar ma intrebam cum poate un om atat de antipatic ca d-ta sa debiteze verzi si uscate ,fara a avea cat de cat un fir epic in povestile insirate !si dumneata si Lazaroiu sunteti doi valeti ,cu care nu se poate castiga nimic! septarii conteaza in politica.....
    • 0 (0 voturi)    
      Becali da clasa multor politruci din PDL (Duminică, 26 februarie 2012, 3:40)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Dl. Preda sufera de o mare inconsistenta (si recent chiar si de o anumita incontinenta verbala).

      Pai dle Preda daca nu faceti alianta cu cretinul de Becali pentru ca indruga verzi si uscate nu ar fi mai bine sa faceti si putina curatenie in ograda de nulitati pe care o aveti? Ca aveti destui imbecili in partid carora Becali le da clasa asa incult si grobian cum e.
  • -9 (15 voturi)    
    Asa o fi dle Preda (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:07)

    Cataleya [utilizator]

    ...insa
    N-ar trebui sa uiti ca matale esti europarlamentar de pe urma unei liste a PDL, nicidecum in urma unei candidaturi independente.
    In alta ordine de idei, daca matale ai candida, acum, la o functie oarecare, alaturi de Becali, nu sunt sigura ca vei castiga.
    Ba chiar inclin sa cred ca Becali te-ar "bate mar".
    Si nu in ultimul rand, sunt de acord ca Becali nu merita ales sef al Senatului sau ministru al educatiei.
    Dar de data asta e vb de voturile electoratului PNG, atatea cate or fi ele.
    De ce te-ar deranja cateva mii de voturi in plus care sa sprijine PDL?
    Sau ai prefera ca acele voturi, sa mearga la USL?
    Care este logica dvs in acest caz?
    Pt ca voturile se numara, nicidecum nu se face "analiza pe caz" ca sa se stabileasca cine si cum a votat, cate clase are respectivul, ce avere sau cati copii.
    La ora actuala cred ca PDL ar trebui sa se bucure de absolut fiecare vot pe care-l poate atrage.
    dar daca matale preferi altfel...sa fii sanatos.
    Poti merge linistit la USL, ca deja de vreo 2 ani, prin declaratiile matale lasi impresia ca esti de partea USL nicidecum a PDL.
    • +2 (6 voturi)    
      da (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 22:19)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Intr-o tara de ciobani e normal sa ne reprezinte un cioban. O sa scapam si de ciobani curand. Mai ramane de vazut cum, de sus in jos sau de jos in sus.
    • -3 (5 voturi)    
      Ca politica ... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 23:04)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ...d-ul Preda , ca si D-ul Ungureanu, sunt doi polticieni de extractie COMUNISTA, D-ul Preda fiind o catastrofa politica de STANGA drapata in spiel-hosen de dreapta , iar Gigi Becali este o catastrofa politica de dreapta...drapata in pomanagist de stanga...D-ul Becali are insa talentul si meritul Religiei...in schimb D-ul Preda nu are nici un talent...decat acela al oportunismul politic, invatat la UTC....la fel ca MRU...
  • -5 (7 voturi)    
    Un simplu scenariu pt C. Preda (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:19)

    Cataleya [utilizator]

    Sa presupunem ca intr-un sector oarecare din Bucuresti primaria este castigata de un PSD-ist cu 20.000 de voturi.
    Iar contracandidatul PDL-ist, a pierdut cu 19.000 de voturi.
    Apoi, vine Becali si spune ca PNG-ul lui, a dat toate cele 1000 de voturi pe care le-a avut, candidatului PSD pt ca Preda n-a putut sa-si tina gura si a declarat public ca PDL nu are nevoie de Becali!
    Ei, ce mai zici in asemenea caz, domnule Preda?
    O sa spui:
    "Am infrant! "
    Nu-i asa?
    Iar matale ramai, desigur, cu codita pe sus!
    • 0 (2 voturi)    
      Poate... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:30)

      moi [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      ... e momentul sa ne uitam totusi cu cine ne aliem. Poate e totusi momentul sa nu mai facem politica doar de dragul voturilor castigate, care ne ofera acces aparent nelimitat la smantanica. Poate e momentul sa se diferentieze PDL-ul de restul partidelor, care s-au aliat si cu dracul (vezi PC) ca sa-si atinga scopul, locul caldut si aducator de bani multi. Poate mai conteaza si ideile celor cu care ne aliem, daca si ce au in cap, ce beneficii pentru amaratii de romani pot aduce ei, nu doar voturile pe care le baga in traista aliatilor. Poate a tine codita pe sus, a refuza aliante absolut rusinoase, cum ar fi asta cu Becali, ar mai purifica putin aerul de canal din politica. Poate lipsa sprijinului din partea unui partid mai mare ar impiedica accesul inspre zone vizibile al personajelor ca Becali, Vadim, contele Zambra si alte astfel de cazuri absolut patologice. Ar ajunge unde le e locul conferit de cele 30g de materie cenusie, chair daca-s smecheri. De douzeci de ani vedem ce face smecheria din tara asta, poate ne debarasam putin de ea... Si poate chiar a venit vremea analizelor pe caz, nu doar a numararii voturilor, indiferent din partea cui vin! Otevizarea Romaniei poate sa se opreasca aici!
  • +2 (4 voturi)    
    grupul nefrecventabililor (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:44)

    meeecali [anonim]

    N-am mai auzit de "grupul nefrecventabililor" din PE pana astazi. Mi se pare o notiune interesanta, poate sa dea cineva detalii?
  • +4 (6 voturi)    
    ce-o sa mai rad.. (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:07)

    costica [anonim]

    Cand PDL aflat in disperare de voturi la viitoarele alegeri o sa-l vedem in mareata Alianta alaturi de:
    1. UNPRul traseistilor lui Gabriel Oprea(devenit mare partener de guvernare dupa ce in 2004 Basescu il numea Seful Mafiei personale a lui Adrian Nastase!!) si Miki Spaga(penalul fost PSDist corupt ca toti PSDistii!!) plus cotofenele Liliana Minca si Lavinia Sandru(care pana mai ieri alaltaieri il balacareau toata ziua buna ziua pe Basescu cu PDLul lui pe la Antena 3 ca a infometat poporul cu masurile de austeritate iar azi explica la RTV cum aceleasi politicile nemaipomenite ale lui Basescu care au salvat tara!!!) !!
    2. PPal lui DD, care le va aduce voturi cu nemiluita, la ce saracie e azi in Romania si tot atata prostime care va vota PPDD!!
    3. PNG al lui Becali, mai mare rusinea daca PDL se va alia cu astia chiar si la nivel de Bucuresti impotriva lui Oprescu!!
    Daca putinii sustinatori de PDL vor inghiti asta, atunci va meritati Alianta si il meritati pe Becali in viitorul Parlament!!
    Dumnezeule, ce fauna va fi in viitorul Parlament din cauza disperarii PDL de a nu pierde alegerile si de a face Aliante nu conteaza cu cine pentru a putea ramane la guvernare!!
    Ca Basescu asta urmareste, este clar, dar cum sa o vad pe Monica Macovei sau pe Traian Ungureanu sau pe Cristian Preda alaturi de Gigi Becali ?!
    Sau pe sclifosita de Raluca Turcan?!
    Pe Dna Udrea sincer o vad, nu e nici o diferenta intre Becali si madam Udrea, tot p-acolo..
    Dar pe Monica Macovei eu nu o vad, de fapt nu prea o mai vad deloc in PDL, care seamana cu o adunatura de politruci care nu mai seamana deloc cu PD(L)ul ala din 2004 in care Basescu ne spunea sa avem incredere ca este "altfel"..
    E pe naiba, e tot un drac..
    Dar, alaturi de partidul lui Becali, chiar asa decadere ....rau au ajuns sa se alieze cu Becali, ma intreb ce-i uneste, ce doctrina, ce programe..
    Ce-o sa ne mai "reformeze" Romania Dl Becali !!!!
    SUCCESURI !!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ha! (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:59)

      George [anonim] i-a raspuns lui costica

      Dar "traseistii" aia care s-au dus la USL? Aia sunt traseisti ok, nu? Sau nu sunt traseisti? Vrei sa-ti dau peste 15 exemple de traseisti de la USL? Si de la peneleaua chiulangiului dar si de la pesedeaua copilotului rasturnat.
      La SERVICIURI (vorba chiulangiului Antenescu) tovarase si lasa gargara plina de ipocrizie si lozincile goale!

      P.S. Daca Cristian Diaconescu si Marian Sarbu ar fi plecat la PNL ar fi fost cei mai buni baieti, nu-i asa tovarase? Ei bine, ei nu s-au dus la alt partid ci au infiintat un altul. Nici asa nu e bine, nu? Era bine doar daca mergeau la peneleaua lui Antenescu, nu?
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:14)

    Radu [anonim]

    stie oare domnul Preda acea vorba romaneasca: "" Spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti"??? As prefera ca domnul europarlamentar sa nu fie gargaragiu.i Altfel este greu sa intelegi cum poate unul ätat de suparat pe Becali sa faca prin partidul care ii da o paine foarte alba de papat pact cu PNG-ul... crede domnul Preda ca mai pacaleste pe cineva daca face pe elitistul?.. esti parte din PDL-ul care se uita cu jind sa se faca partener cu Becali si Dan Diaconescu... de ce?.. atat poate
    • 0 (0 voturi)    
      mdaa..... (Luni, 27 februarie 2012, 10:58)

      achena [anonim] i-a raspuns lui Radu

      O sa vedeti voi la alegeri cat poate ..... daca se mai aliaza si cu PNG si PPDD , o sa ramaneti uimiti !!
  • +2 (4 voturi)    
    Asa e (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:17)

    dragos234 [utilizator]

    Becali sa faca bine sa ne lase in pace.
    Stai jos si taci, Becali! Multumesc.
  • +2 (2 voturi)    
    o eroare intr-o societate bolnava (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:35)

    mav [anonim]

    simplul fapt ca vorbim de un agramat si analfabet, in politica , arata ce societate bolnava suntem...
  • 0 (0 voturi)    
    Cristian Preda (Duminică, 26 februarie 2012, 13:02)

    costel [anonim]

    Cind dl.Preda va avea suficienta minte si suficient curaj sa incerce o afacere, atunci poate ca ar avea motive sa faca conversatie.De asemenea cind dl.Preda va avea curajul sa participe la alegeri nominale nu pe lista,adica un curaj egal cu al d-rei Basescu ,atunci o sa dea sfaturi privind deschiderea gurii.Pina atunci nu!
  • 0 (0 voturi)    
    ....... (Duminică, 26 februarie 2012, 13:08)

    achena [anonim]

    Vor face sau nu alianta , asta nu prea ma intereseaza .... tot ce-mi doresc este sa nu ajungem pe mna opozitiei !!!
    • 0 (0 voturi)    
      evident.... (Duminică, 26 februarie 2012, 15:42)

      costica [anonim] i-a raspuns lui achena

      sunt de preferat Becali si DD care impreuna cu PDL vor continua "reforma" !!
      Ce-o sa ne mai "reformeze" Becali si DD alaturi de PDL !!!!!!!!
      Si evident traseistii din UNPRul fostului plutonier major analfabetul Gabi Oprea...
      Si nelipsitul UDMR fara de care Romania nu poate fi guvernata!!
      Ce ne asteapta e maret pe langa ce-am trait pana acum de pe urma PDLului !!
      SUCCESURI !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Becaliiii (Duminică, 26 februarie 2012, 15:19)

    dan [anonim]

    Acest domn Becalii,tipologia romanului modest cu duhu si spiritul,ne face de ras peste tot in Europa prin primitivismul ideilor,lipsa de penibil un om din paturile cele mai modeste ale societatii.
  • +1 (1 vot)    
    USLamul a atacat (Duminică, 26 februarie 2012, 16:33)

    Cataleya [utilizator]

    ..pagina HotNews.
    Ordinul lui Felix pe unitate este cat se poate de clar!
    Umpleti cu bale tot.
    SArdeti tot
    Distrugeti tot!
    Nu-i asa, tovarasi USLamisti? ))))