Victor Ponta ii raspunde Elenei Udrea pe blog: Doamna Udrea este un personaj de Caragiale - curat tupeu si superficialitate

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 22 februarie 2012, 12:53 Actualitate | Politic


Liderul USL Victor Ponta semnaleaza pe blogul sau, referitor la postarea Elenei Udrea de marti in care ii numeste pe el si pe Crin Antonescu "primii chiulangii ai tarii", ca fostul ministrul al Turismului este "un personaj de Caragiale (ca si Dna Anastase, cea cu voturile ca steagurile lui Pristanda) – curat tupeu si superficialitate" si ca este pe primul loc la absentele in Parlament.

In articolul sau intitulat 'Despre vulgaritate si prostie sau cand politica e doar tupeu si superficialitate' (titlul articolului Elenei Udrea - n.r.). Adica, despre Dna Elena Udrea!, Ponta afirma ca, potrivit clasamentului absentilor din Camera Deputatilor publicat de Institutul de Politici Publice, Udrea "este pe primul loc la absente, iar eu pe locul 17".

"Recomand o linie interesanta de urmarit pentru cei de la IPP, in timpul acestui protest parlamentar: de vazut cati din parlamentarii puterii chiar vin la serviciu in aceasta perioada de protest parlamentar si cati vin, de fapt, la vot. Una din mizele protestului nostru a fost sa aratam si ca majoritatea PDL exista doar pe hartie – in practica, ei isi trec legile prin metoda Anastase. Si, in timp ce noi mergem la Parlament, dar refuzam sa participam la sedintele de plen, ei nu doar ca lipsesc, dar dau vina tot pe noi pentru incapacitatea lor," adauga Ponta.

Vicepresedintele PDL Elena Udrea a scris marti pe blogul personal, dupa publicarea clasamentului absentelor de catre IPP, ca in perioada in care a fost ministru nu a primit indemnizatia de deputat, ca din acea postura a mers la Parlament si a votat "de mult mai multe ori decat cei doi copresedinti ai USL" si ca nu a facut bani cand a ajuns in politica.

Referitor la prezenta sa la Camera Deputatilor din postura de ministru, Udrea tine sa precizeze ca a mers la Parlament si a votat "de mult mai multe ori decat cei doi copresedinti ai USL, Crin Antonescu si Victor Ponta", pe care ii numeste "primii chiulangii ai tarii".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1897 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:00)

    Vizitiul [utilizator]

    Le-o trage la USL iar cu copilariile lui. Cred ca o sa avem premiera de procentaj cu minus :)

    Stai ca iese si presul somnoros cu o vorba, e cam devreme acum!
    • +3 (3 voturi)    
      Ponta (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:45)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Ai intrat sa dai minusuri nu? Hai ca te-am prins cu ipad-ul! :)
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Joi, 23 februarie 2012, 14:24)

        ciprian [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        Se pare ca opozitia se simte incoltita si s-au gandit sa provoace scandal, la asta se pricep ei cel mai bine la SCANDAL. Doamna ministru a facut cea mai buna treaba pana acum.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 23 februarie 2012, 14:20)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Usl-isti nu se mai satura de manipulare, sunt gata sa plateasca oameni pentru a iesi in strada sa le fie rusine, nu sunt buni de nimic. Mai bine ar pleca ei din tara noastra si sa lase oameni ca doamna Udrea sa isi faca treaba.
  • +13 (21 voturi)    
    ... (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:14)

    calamaru [anonim]

    Vorbea flaimucea de Tonta... Mai baietasule, daca tot te-au lasat tatuca Ilici si mamuca Nastase sa scoti capul din cutie, atunci ia explica matale cum de sunt bani sa iti organizezi curse auto, cum de sunt bani pentru bilete de avion si cum de nu sunt bani sa va platiti chiria din Kiseleff. Pana sa ajungi tu la valoarea politica a Elenei Udrea, mai ai de mancat mamaliga, baietas! Stai jos, ai nota 2!
    • -3 (9 voturi)    
      Valoare politica Udrea? (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:38)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui calamaru

      Daca PDL-ul a ajuns atat de jos o face si pt ca plateste "politicianul" fruntas Elena Udrea.... eu o prefer la coafor cu Crin alaturi si barfind despre sarmalutze si posete
    • +1 (7 voturi)    
      ... (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:14)

      Misha [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      :))))))))))))))))
      "elena udrea" si "valoare" sunt doua otiuni antagonice ! ;)
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 23 februarie 2012, 14:26)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      Eu o sustin pe doamna Udrea este politicianul care a demonstrat ca se poate face ceva in Romania, din punct de vedere al turismului avem o crestere de cand se ocupa de acest minister, sunt sigur ca va gasi solutii bune si pe viitor.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 23 februarie 2012, 14:30)

      diana [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      Avem incredere in doamna Udrea si ne bazam ca va face o treaba excelenta in continuare in politica. Va sustinem in continuare in demersurile ce le veti avea in viitor.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 23 februarie 2012, 14:32)

      george [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      Sa va fie rusine va legati de cel mai activ fost ministru al nostru, mai bine sa ne gandim ce e de facut sa scapam de criza ce ne apasa. Altceva mai bun nu ati gasit decat sa dati in niste oameni care muncesc.
  • +11 (11 voturi)    
    Nene Ponta (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:15)

    catalin_mattei [utilizator]

    poti matale sa te superi dar Crin greva asta este salvarea pt crin.. macar asa explica de ce are prezenta fff mica
    • +2 (2 voturi)    
      Gogu (Miercuri, 22 februarie 2012, 16:08)

      miki [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      S-avem pardon,nu doar prezenta e fff mica la Crin mai e ceva ?Ghici...?....Nu ,ai gresit noapte-i mica!
  • +4 (10 voturi)    
    sunteti la fel (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:23)

    elena [anonim]

    niste imaturi si niste tzatze politice;va certati ca vecinele pe marginea santului si nu mai stiti ce venin sa mai scoateti pe gura.iesiti afara din parlament amandoi voi nu aveti ce cauta in conducerea unei tari.
  • +6 (8 voturi)    
    misoginism..... (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:33)

    luci30 [anonim]

    arunca cu epitete atunci cind tu si pretenulcrin impreuna cu ceilalti grevisti parlamentari o sa va solutionati prbl. de bani si de prezenta in parlament..... voi nu puteti spune ca-mi iau ,,jucariiile si plec....nu sunteti nici la gradinita nici pe maidan...mi-e greata de voi asa -zisi capabili parlamentari,alesi ai nostri sa ne asigure o buna guvernare......Uitati-va putin in curtea Greciei si a Italiei
  • +5 (9 voturi)    
    tovarase ponta (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:46)

    dorel [anonim]

    tovarase ponta, pentru ce te platesc, eu si contribuabilii ?, ca sa votati legi, nu greva parlamentara, zici ca mai esti poltician, apropos, astept de la tine, fost procuror, doctor in drept penal, un program de combaterea coruptiei
    • -5 (11 voturi)    
      tovarase dorel (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:25)

      gugman [anonim] i-a raspuns lui dorel

      si eu dar si alti contribuabili poate il platesc pe Ponta sa se opuna aberatiilor altora, atunci cand exista. Deci de aia il platesc, pentru ca atunci cand vede ceva in neregula sa puna mana si sa faca scandal si greva.

      Daca tu il platesti sa se duca ca mucea si sa semneze elucubratii ale altora n-ai inteles nimic.

      Si apropo tovarase DOREL, si eu il platesc pe Basescu, Boc, Anastase, Berceanu CA SA TRAIESC MAI BINEEEEEEEEE!!!!....., si toti romanii SA TRAIASCA MAI BINEEEEEEEEE!!!..., desi e cam invers, acu ce vrei sa fac sa le cer banii?
      • +2 (6 voturi)    
        ciudat... (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:09)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui gugman

        Eu credeam ca-l platim ca sa se duca si sa faca scandal cand e cazul, dar sa voteze impotriva aberatiilor si elucubratiilor altora , nu sa chiuleasca.

        referitor la al doilea paragraf, ca sa traiesti mai bine, ai putea incepe prin a nu cheltui mai mult decat produci, si eventual sa arunci cateva banci prin aer daca esti mai radical asa. Criza financiara si a datoriilor suverane nu a aduso PDLul. Desi nu m-as mira ca vreunul pe aici sa-l gaseasca pe Marinel vinovat si de falimentul Lehman Brothers
    • -2 (4 voturi)    
      In loc sa combati coruptia, (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:25)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui dorel

      care constitutie o forta de prim rang in Romania, mai bine o folosesti la progresul societatii. In felul asta resursele se multiplica in loc sa se anhileze reciproc.
  • 0 (4 voturi)    
    caragiale (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:45)

    Marina [anonim]

    defapt intreaga prezenta politica romanesca poate fi reprezentata prin portretul demagogului..sau respectiv mai potrivit ar fi sa spunem Agamita dandanache..ce sa-i faci asta-i Romania nu?
  • +1 (5 voturi)    
    Nu va grabiti (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:47)

    laur [anonim]

    Am observat ca mai multi useri de pe hotnews considera ca USL va pierde alegerile din cauza atitudinii membrilor din ultima vreme. Nu vreau sa par malitios, dar va inselati. USL se bucura de un electorat mare, periculos de mare.. Va rog sa luati in calcul si puterea de manipulare a mass-media, mai ales televiziunile, dar si propaganda plina de ura( asemanator cu ce vedem in telenovele) la care o mare parte din romani raspund pozitiv. Sunt sigur ca au pierdut o parte din electorat, dar nu inseamna ca vor pierde alegerile. Multi dintre conationalii nostrii isi amintescu cu drag de vremea cand Iliescu le-a dat terenurile inapoi de la comunisti.
    • +2 (2 voturi)    
      din nefericire.. (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:20)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui laur

      ai dreptate tizule.

      vai de capul nostru...Desi cum imi spunea o Doamna/Domnisoara Ana, poate dupa parlamentare se fasaie treaba...
    • +2 (2 voturi)    
      Dimpotriva, multi dintre conationalii nostri... (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:48)

      iosiP [anonim] i-a raspuns lui laur

      ...(inclusiv eu) isi aduc aminte cum NU si-au recapatat proprietatile confiscate de comunisti, din cauza discursurilor lui Ilici!
  • +2 (2 voturi)    
    ponta (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:31)

    alexx [anonim]

    Stie ponta ceva din opera lui caragiale? M-as mira!
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm... (Miercuri, 22 februarie 2012, 17:23)

    George [anonim]

    Exista un personaj, tot din opera inegalabilului Caragiale la care se raporteaza Pontanel, cu care copilotul se poate identifica la perfectie. Acest personaj este nimeni altul decat Rica Venturiano. Cei care afirmau, grabindu-se entuziasmati dar dand dovada de o cumplita naivitate, ca Ponta s-a maturizat, s-au inselat amarnic. Copilotul a ramas acelasi infantil obraznic, iar aceasta conditie nu si-o poate depasi niciodata. Oricate eforturi ar face.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiu ce sa zic .... (Joi, 23 februarie 2012, 0:09)

    achena [anonim]

    Daca Dna Udrea este pe primul loc in clasamentul din Camera Deputatilor , de ce se vorbeste doar de Dv. si de Dl. Crin Antonescu ?? Ca vorba aia , sunteti pe locul 17 in clasament !!!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Joi, 23 februarie 2012, 12:28)

    carina [anonim]

    Ponta s-a priceput intotdeauna sa-i acuze pe cei de la guvernare, eu cred ca e prea frustrat si tocmai d-asta, ca nu e in stare sa faca nimic. Saracul, e penibil.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine (Joi, 23 februarie 2012, 13:32)

    onea [anonim]

    Cat tupeu pe asta?sa vorbeasca de altii in timp ce el face greva pe banii nostrii!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 23 februarie 2012, 16:16)

    kiki [anonim]

    domnule ponta mai degraba tu esti un personaj de a lui caragiale, nu doamna udrea care a stiut sa mai faca ceva pentru noi, tu nu esti capabil de nimic, in loc sa acuzi pe ea, mai bine te ai uita la tine,urat sa acuzi o femeie ca doamna udrea.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 23 februarie 2012, 16:53)

    oana [anonim]

    intai de toate doamnule ponta ar trebui sa te uiti la tine si dupa sa o critici pe doamna udrea, care este o femeie exceptionala si spre deosebire de tine a facut ceva pentru noi, cum poti sa o compari cu un personaj a lui caragiale, aici se vede ce caracter ai.