Radu Cristescu, fost director al Agentiei Domeniilor Statului acuzat ca ar fi prejudiciat ADS cu zeci de milioane de euro, demis din functia de consilier in Ministerul Economiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2012, 9:41 Actualitate | Politic


Ministrul Economiei, Lucian Bode, l-a demis luni pe Radu Cristescu din functia de consilier, a anuntat institutia, fara a preciza motivele demiterii, potrivit Mediafax. Radu Cristescu a fost, pana in septembrie anul trecut, director al Agentiei Domeniilor Statului, de unde a fost de asemenea demis in urma unor nereguli descoperite de catre Corpul de Control al Ministerului Agriculturii.

Radu Cristescu si alti membri din conducerea Agentiei Domeniilor Statului au fost acuzati ca ar fi adus institutiei un prejudiciu de zeci de milioane de euro. ADS ar fi scazut nejustificat, aproape la jumatate, redeventa pentru terenurile concesionate catre firma Grivco in judetul Giurgiu, detinuta de Dan Voiculescu si ar fi protejat interesele omului de afaceri Stefan Poenaru, in detrimentul holdingului A&S International 2000, intr-un conflict pentru unele terenuri concesionate in Insula Ialomitei.

Ziarul Curentul a scris in premiera ca Radu Cristescu a fost numit consilier al noului ministru al Economiei, Lucian Bode, care l-a recuperat astfel pe unul dintre apropiatii sai din PDL Salaj.

"Ministrul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri, domnul Lucian Nicolae Bode, l-a demis astazi, 20 februarie 2012, pe domnul Radu Cristescu, din functia de consilier al ministrului", se arata intr-un comunicat al Ministerului Economiei.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2394 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    este de lucru (Marţi, 21 februarie 2012, 9:58)

    costin [anonim]

    Sa o tineti tot asa caci aveti de demis o multime de mameluci care au impanzit ministerele si companiile de stat. Afara cu toti talharii astia.
  • 0 (6 voturi)    
    "fără a preciza motivele demiterii" (Marţi, 21 februarie 2012, 10:03)

    costica [anonim]

    Probabil, ca la cererea Premieruuli MRU care s-a apucat de curatenie!!
    Incet-incet, BRAVO MRU!!
    Incet-incet, afara cu incompetentii portocalii cocotati in functii inalte si cu prejudicii de milioane de Euro aduse statului roman!
    La puscarie cu ei!!!
    • +2 (6 voturi)    
      O mica precizare. (Marţi, 21 februarie 2012, 11:08)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui costica

      Se spune ca a favorizat excrocheriile lui Voiculescu,care este in schema USL.Nu stiu ce culoare au USL,ca sa poti sa-i caracterizezi colorat.
      • +2 (2 voturi)    
        asa este, dar e PDList propus consilier de Bode!! (Marţi, 21 februarie 2012, 13:22)

        costica [anonim] i-a raspuns lui mircea

        http://www.curentul.ro/2012/index.php/2012022068897/Actualitate/Radu-Cristescu-protectorul-GRIVCO-pe-lista-consilierilor-ministrului-Economiei.html

        Citeste articolul, Radu Cristescu e mare membru PDL, propus de Ministrul PDList Lucian Bode ca si consilier al sau !!!!
        • 0 (2 voturi)    
          Sunt toti frati la spaga si la furt ! (Marţi, 21 februarie 2012, 13:48)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui costica

          Sunt toti frati la spaga si la furt !

          indiferent daca sunt pedelici, pesedici, uslasi sau picisti.

          Dulaul cel nou l-a dat afara ca sa-si aduca un om de casa, sa-i umple si lui pivnitza si magazia, ca doar este .. in functie!

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
        • 0 (0 voturi)    
          Bode este un Cristescu 2 (Marţi, 21 februarie 2012, 20:07)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui costica

          Bode il cunoaste bine pe Cristescu. Sunt parteneri de afaceri. Impreuna conduc filiala PDL Salaj. Tot Bode l-a sprijinit sa devina sef la ADS. Doar articolele aparute in presa au dus la demitere. Nu imi fac iluzii, or sa-i gasesca alt post, mai ferit de ochii lumii. Oricum, Cristescu este proprietarul firmei de sondaje Expoll Srl si mai nou conducatorul ziarului Cronica Romana (preluat recent de Expoll). Urmeaza campania electorala, deci o sa fie util partidului. Sigur vin si recompensele.
  • +3 (5 voturi)    
    destituire (Marţi, 21 februarie 2012, 10:27)

    florian [anonim]

    pai daca asta a furat de la domeniile statului cateva zeci de milioane de euro, cine la mai angajat consilier a ministrului? Domnilor guvernanti in ce tara traim?
  • +3 (5 voturi)    
    totusi (Marţi, 21 februarie 2012, 10:30)

    toma [anonim]

    sa urmarim sa nu ajunga alti mameluci acolo ... in rest, dati-i inainte baieti! dati cu ei de pamint!
  • +5 (7 voturi)    
    CORECT ,dar ... (Marţi, 21 februarie 2012, 10:44)

    toma [anonim]

    CE CAUTA EL ACOLO ?
    "Radu Cristescu a fost, pana in septembrie anul trecut, director al Agentiei Domeniilor Statului, de unde a fost de asemenea demis"
    pai cum : DEMIS LA ADS , promovat la ME ?
  • +3 (5 voturi)    
    SE AUDE? (Marţi, 21 februarie 2012, 10:48)

    db [anonim]

    DNA?
  • +1 (5 voturi)    
    nu-l scapati (Marţi, 21 februarie 2012, 10:58)

    nastase [anonim]

    zeci de milioane de Euro ... e mizilic. Reprezinta zeci de Km de strada de dezapezit. Dati-i 3 luni cu suspendare. Daca fura o gaina din curtea unei batranici, abia atunci merita 20 ani cu executare.
  • -3 (5 voturi)    
    Exista o limita... (Marţi, 21 februarie 2012, 10:59)

    Dudu [anonim]

    ...si a demiterilor. Chiar daca sunt foarte multi vinovati, daca demiti prea multi "de-ai tai", iti fragilizezi propria pozitie. pSD-ul a facut mereu scut in jurul coruptilor proprii si iata ca a ramas unul dintre cele mai puternice partide ale momentului. Adrian Nastase a luat 400.000 de euro de la "o matusa saraca, Tamara" PSD-ul l-a aparat si cu dintii si iata ca acum poporul roman (cel care gestioneaza voturile in ziua alegerilor) este gata sa realeaga PSD cu 55%. Daca PDL isi decimeaza acum "combatantii, soldatii electorali pentru lupta din teren", va contoriza maximum 10-12%. Vor fi morali, curati, dar infranti drastic. Chiar de poporul roman, care are o binecunoscuta intelegere si toleranta fata de coruptie si corupti. "S-a descurcat, bravo lui!"- am auzit deseori despre situatia lui "Nastase-6 case". Atunci cand demiterile acestea vor afecta si parlamentarii, minunatul Guvern Alba ca Zapada va pica frumos, in tacere, fara prea multe comentarii. Iar victoria lui Nastase va fi zdrobitoare!!
    • 0 (2 voturi)    
      Au facut fiecare partid scut (Marţi, 21 februarie 2012, 11:47)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Dudu

      in jurul propriilor inculpati. Eu mai degraba sa vota o mana de oameni care mai au cat de cat caracter decat o armata de putregaiuri si puscariabili care devalizeaza statul cu fiecare suflare. Trebuia demis direct in arest si recuperat prejudiciul, sa primeasa inchisoare cu executare cel putin 10 ani. Pentru fiecare 500.000 euro cate un an inchisoare si vezi ce repede se potolesc dar cu conditia ca justitia sa fie libera, necontrolata de politic.
  • +2 (6 voturi)    
    "Nu sau precizat motivele demiterii" (Marţi, 21 februarie 2012, 11:10)

    mircea [anonim]

    Presa urla de cateva zile pe seama individului ,ca ar fi facut numai excrocherii si ziarista nu a aflat motivele.
  • +1 (3 voturi)    
    Fiecare ministru (Marţi, 21 februarie 2012, 12:23)

    Gabi M [utilizator]

    inainte de a angaja pe cineva, indiferent pe ce post,trebuie sa se intereseze foarte bine!