Crin Antonescu: Respectam decizia politica a lui Ioan Ghise referitoare la indemnizatia de deputat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 20 februarie 2012, 21:11 Actualitate | Politic


Liberalii vor respecta decizia senatorului de Brasov Ioan Ghise, care a anuntat ca nu intentioneaza sa-si doneze indemnizatia de parlamentar in perioada grevei USL, pentru ca traieste din aceasta, a anuntat luni presedintele PNL, Crin Antonescu, copresedinte al USL, citat de Agerpres.

"Dl senator Ghise a spus un lucru foarte simplu, foarte cinstit - omul a spus ca nu e numai situatia domniei sale, e singurul sau venit, bineinteles ca vom respecta decizia politica pe care a luat-o. (...) O sa ne ajutam intre noi, o sa-l ajutam, o sa-l sustinem. Fondul chestiunii este o greva politica. Ca unul ca dl Mircea Toader se face ca nu pricepe sau nu pricepe, ca unul ca Nelu Oltean nu pricepe sau se face ca nu pricepe (...). Este vorba de o greva cu semnificatie politica, am precizat foarte clar care sunt coordonatele acestei greve, care sunt conditiile pentru a discuta despre revenirea noastra la lucru. S-a dovedit ca acesti oameni, cu niste avioane, cu blindate, pot sa aiba majoritate. Acest Guvern nu l-au negociat cu nimeni din afara gastii lor si s-a dovedit ca pot trece orice lege organica daca vin toti. In loc sa faca afise, sa vina toti", a spus Crin Antonescu.

Raspunzand unei intrebari, liderul PNL a precizat ca partidul nu a fost reprezentat nici la SIE, nici in vreo alta structura de Mihai-Razvan Ungureanu, autosuspendat din partid in 2007.

Senatorul PNL de Brasov Ioan Ghise a anuntat recent ca nu intentioneaza sa-si doneze indemnizatia de parlamentar, prin greva parlamentara, asa cum doreste USL. "Eu traiesc din indemnizatia de parlamentar, cum sa renunt la bani? Poate la PSD s-a luat o asemenea decizie, nu la noi la PNL. Cine are mai multe surse de venit poate sa o faca, eu am doar una. Eu platesc rate lunare la banca de 500 de euro. Pai suntem normali la cap? Traiesc cu aer?", a declarat senatorul PNL Ioan Ghise, citat de presa centrala.

El a mai spus ca are un credit bancar din 2008 pentru a-si plati cheltuielile legate de campania electorala






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4641 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    aha (Luni, 20 februarie 2012, 21:17)

    Sakura [utilizator]

    Bun argument, rupt de realitate cum îi stă bine unui politician. Aş vrea să-l văd făcând acelaşi lucru în mediul privat, să nu meargă la muncă dar să-şi ceară salariul pe motiv că este singura lui sursă de venit.

    Observ că dacă regulamentul de funcţionare ale parlamentului ar fi corecte, această discuţie nici n-ar mai avea loc. Din păcate nu e aşa.
    • 0 (0 voturi)    
      La toate se gandeste... (Marţi, 21 februarie 2012, 19:39)

      Radu56 [utilizator] i-a raspuns lui Sakura

      Numai la munca nu... Nici o secunda nu-i trece prin cap ca sa faca ceva util,cu mainile lui,pentru tara,nu numai s-o distruga prin gargara proasta si bineanteles total ineficienta pe care o face de atata amar de ani,si care a distrus aceasta tara...Ii place enorm aceasta "democratie originala" acestui Ghise...
  • +16 (18 voturi)    
    ioan ghise (Luni, 20 februarie 2012, 21:21)

    wertical [anonim]

    mergeti la lucru stimate domn...nu bani pe chiul..
    • +5 (5 voturi)    
      Nu mai merg afacerile (Marţi, 21 februarie 2012, 11:12)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui wertical

      cu centrale pt. incalzire la Brasov? Teribila criza monser!
  • +15 (17 voturi)    
    tot asa cum (Luni, 20 februarie 2012, 21:21)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    inainte de 90 traia din indemnizatia de turnator, tovarasul ghise.
  • +13 (17 voturi)    
    mare boier (Luni, 20 februarie 2012, 21:21)

    zaboo [utilizator]

    mare caracter Ghise asta
  • +18 (20 voturi)    
    da esti (Luni, 20 februarie 2012, 21:28)

    kin3zu78 [utilizator]

    normal la cap cand faci greva ? CIne a mai auzit de greva paltita ? Mama ei de tara ca prea bataie d ejoc a ajuns
  • +13 (15 voturi)    
    S-a trezit presul somnoros (Luni, 20 februarie 2012, 21:35)

    Vizitiul [utilizator]

    :))) Liniste va rugam!
  • +10 (12 voturi)    
    care e noutatea? (Luni, 20 februarie 2012, 21:41)

    dan [anonim]

    Cine credea ca chiulangii vor sa renunte si la bani, este ori naiv ori foarte naiv. Cum sa renunte la bani? Mai bine renunta la lucrul pe care si l-au asumat cand au cersit votul. Greata totala fata de asemenea imbecili. Ce dracu ar mai fi de zis?
    • +1 (1 vot)    
      completare (Marţi, 21 februarie 2012, 17:13)

      mica [anonim] i-a raspuns lui dan

      da, ar mai fi, sa-i sanctionam la vot!
  • +11 (13 voturi)    
    Dar de ce mai primesc indemnizatia? (Luni, 20 februarie 2012, 21:43)

    Adrian C. [utilizator]

    Putin ma intereseaza ce fac cu banii, important e ca statul ii plateste sa faca ceva iar ei stau in greva si iau bani. Ca ii doneaza sau isi platesc ratele cu ei ... nu conteaza, statul tot cheltuie banii respectivi.
  • +14 (16 voturi)    
    Paradox (Luni, 20 februarie 2012, 21:45)

    catalin [anonim]

    Nu inteleg,se plinge ca are o singura sursa de venit dar nu merge la munca ...
    • +8 (10 voturi)    
      nu e el de vina (Marţi, 21 februarie 2012, 2:14)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      ca i se permite sa ia bani fara sa presteze, el profita la greu
  • +10 (12 voturi)    
    e greu sa fii parlamentar in ziua de azi (Luni, 20 februarie 2012, 21:49)

    lungu bogdan [anonim]

    pai daca traieste din indemnizatia de la parlament sa faca bine sa vina la serviciu si sa participe la lucrari ca sa merite salariul. sindicalistii cand fac greva primesc salariu?
  • +9 (11 voturi)    
    DAR MUNCA???? (Luni, 20 februarie 2012, 22:00)

    GIGEL [anonim]

    Correct, ce el traieste cu aer???? Ce conteaza daca nu merge la munca, EL a fost ales.
  • -7 (9 voturi)    
    Greva e greva (Luni, 20 februarie 2012, 22:02)

    johann [anonim]

    Ei bine, nu inteleg de ce asta trebuie sa fie o stire! Omul cu Camera Deputatilor se ocupa, e normal sa aiba sursa asta de venit. Iar greva e greva!
  • +5 (7 voturi)    
    un parlamentar (Luni, 20 februarie 2012, 22:13)

    math [utilizator]

    Este de bun simt ca daca ai rate, trebuie sa iti primesti salariul in orice conditii. Te duci la servici sau nu, e mai putin important, trebuie sa primesti banii pe care ii meriti.

    Este regula de baza a capitalismului. Cine-i harnic si munceste are tot ce vrea! Sunt alaturi de Dl. Ghise. Unde candideaza la locale ?
  • +10 (12 voturi)    
    Ghise = mediocru (Luni, 20 februarie 2012, 22:21)

    cipax [utilizator]

    Simplu, un om mediocru care nu a iesit cu nimic bun in evidenta atat cat a fost primar al Brasovului cat si ca parlamentar. Daca-l scuturi de vorbele goale nu ramane nimic din el.
  • +8 (8 voturi)    
    "De maine TOTI parlamentari USL... (Luni, 20 februarie 2012, 22:22)

    Costin1968 [utilizator]

    ...isi dau DEEEMIISIIIAAA ! "
  • +8 (10 voturi)    
    Păi să muncească dacă... (Luni, 20 februarie 2012, 22:30)

    Adrian [anonim]

    ... trăiește din indemnizația de parlamentar. Să nu mai facă grevă, să se ducă să stea în sală și să facă opoziție așa cum trebuie nu pe la tv cu pletele în vânt ca co-președintele (cacofonie intenționată). Greva asta îi vine mănușă lu' Crin Antonescu, să nu muncești "legal". Vă aduceți aminte de Kramer din Seinfeld care a stat în grevă vreo 12 ani? Cred că asta vrea și Crin... :-).
  • -1 (5 voturi)    
    oare? (Luni, 20 februarie 2012, 22:51)

    Aramis [utilizator]

    sa fie Ghise cel mai fraier din tot parlamentul???? macar asta ar putea sa insemne ca e cinstit
  • +9 (9 voturi)    
    ... (Luni, 20 februarie 2012, 22:55)

    Andrei [anonim]

    Sper sa existe un Dumnezeu. Si toti acei parlamentari care pretind ca in numele si spre binele poporului, faca ceea ce fac, sa fie pedepsiti in viata aceasta, sau intr-o viata ulterioara, pentru tot raul pe care l-au facut. Iar acesti "saraci" parlamentari, care isi permit luxul de a avea rate la banci de cateva sute de euro ( rate mai mari decat salariul mediu pe economie) , in conditiile in care ei, pur si simplu, nu contribuie cu absolut nimic la ridicarea nivelului de trai al cetatenilor acestei tari, ba mai mult, au grija ca nici altii sa nu poata face ceva in legatura cu asta, acesti "saraci' parlamentari sa ajunga sa traiasca si ei dintr-un salariu de mizerie, din care sa plateasca o rata "amarata" de 100 de euro pe luna si utilitatile, taxele si impozitele, si sa le ramana doar cativa lei pentru mancare. Asta le doresc ...
  • +9 (11 voturi)    
    Greva ? (Luni, 20 februarie 2012, 22:59)

    adrian88000 [utilizator]

    Cum adica ? sa iei bani pe perioada grevei si apoi sa-i donezi ? Cine va crede ? Ce donatii ? Corect este sa nu luati NICI UN LEU pe perioada grevei ?
    Si ar trebui sa descalceasca Justitia aceasta greva . Este legala sau nu ? Eu stiu ca o greva este ultima faza a unui protest. DUPA ce ai trecut prin toate celelalte si nu ai obtinut nimic.
    Si se poate organiza greva , fara sindicat ?
    Si poti semna condica de prezenta si sa incasezi banii pe perioada grevei ?
    Cred ca se impun cateva raspunsuri din parte Justitiei !
  • +8 (10 voturi)    
    Bani nemunciti (Luni, 20 februarie 2012, 23:15)

    ROBERT MYRONE (Canada) [anonim]

    Senatorul liberal Ioan Ghise,pe care l-am vazut si auzit batand campii pe la diverse posturi de televiziune,a luat,finalmente,o importanta decizie ! Decizie catalogata de seful sau,muzeograful din Tulcea ce se vrea neaparat presedintele Romaniei,ca fiind una politica. Daca a primi o groaza de bani nemunciti in timp ce esti grevist ca la uzinele "Semanatoarea" in batlocura inaltei functii de senator care a devenit deja o profesie este o decizie politica,oare cum se numeste decizia unui pensionar de a primi un pumn de maruntis ?? Iata cine va aduce prosperitate in Romania ! Pentru ei,bineinteles ! Cum va permiteti domnilor din USL sa mascariti actuala guvernare cand nu sunteti cu nimic mai buni? Nu cumva va este doar...FOAME de ciolan si...SETE de putere ?????
  • +9 (11 voturi)    
    Ghise lasaneeeeeeeeeeeee! (Luni, 20 februarie 2012, 23:16)

    aciduzzu [anonim]

    "In opinia mea, DNA in mod gresit si chiar grav ne-a dat sa vedem continutul dosarelor, 12 la numar, ceea ce ar fi trebuit sa cunoasca doar procurorul. (...) DNA trebuie sa justifice de ce trebuie arestat Voicu. Nu este nicio proba care sa justificie acest lucru", a sustinut Ghise in plenul Senatului.
  • +8 (10 voturi)    
    Ce-mi pasa mie? (Luni, 20 februarie 2012, 23:52)

    gertyu [anonim]

    "Eu traiesc din indemnizatia de parlamentar, cum sa renunt la bani? Eu platesc rate lunare la banca de 500 de euro. Pai suntem normali la cap? Traiesc cu aer?"

    Atunci vino naibii la munca, si fa ceva ca sa meriti banii aia, nesimtitule!
  • +7 (9 voturi)    
    Intrebari la care nu are cine raspunde ..... (Luni, 20 februarie 2012, 23:58)

    maria [anonim]

    Aproape nu poti sa crezi ce auzi!
    L-as intreba pe D-l senator cum se descurca daca nu era ales?
    Si la fel de logica este intrebarea ,dece a fost asa de revoltat ,cand intr-o emisiune la un post tv , s-a sugerat ,ca parlamentarii sa abordeze o atitudine mai decenta de economisire a banului dat de noi ,cei umili si neluati in seama,renuntand la cazari luxoase si alte cheltuieli ,de tot felul ,care nu sunt strict necesare ,deoarece inteleg ca stie cum este cand nu ai bani?
    Conteaza doar cand e banul lor ,nu cand este banul nostru .-raspund eu ,nu ei .
    Cred ca electoratul ii va ajuta pe acesti parlamentari sa economiseasca ,stand acasa legal ,dupa urmatoarele alegeri .
  • +7 (9 voturi)    
    nesimtirea "alesului" (Marţi, 21 februarie 2012, 0:03)

    mary [anonim]

    Ce ar fi sa declar si eu ca sunt in greva si nu ma mai duc nici eu la scoala sa predau . Imi da cineva salariul care si asa este cum este?
    Si totusi eu imi fac datoria pentru ca ma gandesc la copii dar astia isi fac legile dupa cum vor ei.
    Cata nesimtire !
    • 0 (0 voturi)    
      Dom` profesor (Joi, 1 martie 2012, 0:09)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui mary

      Si Domnul Ghise este Porfesor, univerisar si chiar unul foarte bun.Nu el a luat decizia de a intra in Greva si sefii partidului dansul urmeaza decizia partidului, atata tot!
  • +6 (8 voturi)    
    daca ai credite de platit (Marţi, 21 februarie 2012, 0:03)

    theli [utilizator]

    atunci du-te la munca nu fa greva. Daca noi am face greva ne-ati arde la salarii...
  • -6 (8 voturi)    
    un sfat de laun batrin. (Marţi, 21 februarie 2012, 0:10)

    mihai [anonim]

    Ma adresez Domnului CRIN,sunt convis ca va fii vitorul presedinte al Romanei dar ;sa renute la greva parlamentala,nu aduce nici un benificiu atit Romaniei,partidului cit si personale(Ghise om simplu cinstit si recunoaste ca existenta lui de pinde de indemniza tia de parlamental trageti concluzii) al doilea sfat ,este om invatat trebuie sa dovedeasca,sa-si schimbe din radacini prezenarea verbala,poporul roman pare tolerabil dar va inselati nu trebuie sa fiti convins ca abordarea acestui gen de discutie va va duce succes,urmaritil pe Ponta sa schimbat,eu in continuare va voi sustine,a-m ofamilie numeroasacu multi tinerii in familie care va apreciaza,la ultimele ageri eu v-am adus 300 de voturi,dumnezeu sa va cuvinteze mult succes.
  • +8 (10 voturi)    
    Ghise..!..iihm...! (Marţi, 21 februarie 2012, 1:03)

    Dorian [anonim]

    Ghise, Banicioiu, Zgonea, teparul ala pesedist care a dat tun de 1-2 mil Eur prin anii 2000 cand era director pe la ANS imi provoaca greata, pe undeva, mai mare decat imi provoaca Badea!! Badea ala macar e un pic spiritual, macar caternica legata de cancanurile de dorobanti este un pic hazlie, dar astia 4 sunt sub orice critica!! Deci niciodata, dar absolut niciodata, nu am auzit nimic constructiv din partea lor, ba dimpotriva! Chiar nu rezist sa-i ascult pe niciunul nici macar 1 minut, in special pe Ghise, un gretos liberal care nu pot sa-mi dau seama cum a ajuns el cocotat acolo. Ba si Basescu a si facut referendum pentru votul uninominal in varianta propusa de el si nu in cea propusa de PNL+PSD - adica exact asta... dar nu l-am ascultat! Alta dovada ca Basescu a vrut binele; au trecut niste ani buni si realizam abia acum ca era mult mai bine cum a zis el.

    Daca ar fi dupa mine, as introduce in Constitutie posibilitatea demiterii de catre votantii din colegiu, adica aceiasi care l-au pus acolo, a oricarui parlamentar. E strigator la cer ce fac scursurile astea uslase pe banii mei, iar Antonescu e in capul listei!
    • +7 (9 voturi)    
      Cum a ajuns Ghise in Parlament... (Marţi, 21 februarie 2012, 2:03)

      mihai_42 [utilizator] i-a raspuns lui Dorian

      Ghise a ajuns acolo de pe locul 2, nu a castigat in circumscriptia unde a candidat :(
    • +3 (3 voturi)    
      "Recall" (Marţi, 21 februarie 2012, 4:20)

      ionica fara frica [utilizator] i-a raspuns lui Dorian

      In Statele Unite exista asa numitul "recall" pentru alesii din senatele statale: daca se string semnaturi suficiente din colegiu (semnaturi impotriva candidatului, se intelege), se reorganizeaza alegerile.
  • +4 (6 voturi)    
    traieste din ce mananca....mananca din ce vorbeste (Marţi, 21 februarie 2012, 5:12)

    gigi n [anonim]

    Parerea mea este ca ghise traieste in primul rand din ceea ce mananca prin diverse televiziuni-ca si seful lui de fapt.
  • +6 (8 voturi)    
    incredibil !!! (Marţi, 21 februarie 2012, 6:37)

    Navy.007 [utilizator]

    unde s-a mai pomenit sa nu mergi la munca si sa primesti bani !!!
    mai milogule, ai rata la banca ??, du-te la munca nu sta la mana intinsa, esti un trantor , iar seful tau destept te aproba, halal parlamentari, mai bine fara voi.
    asa sef, asa partid, asa cap, asa caciula !
    rusine sa va fie nesimtitilor, au ce invata odraslele voastre de la niste lipitori ale societatii.
  • +1 (1 vot)    
    evident (Marţi, 21 februarie 2012, 15:34)

    ciprian [anonim]

    Normal ca atunci cand e vorba de ei sa fie solidari si ca sa se sustina. La hotie si nelegiuiri sunt primii.