Cristian Preda: Sunt unii in PDL care vor cooptarea lui Ungureanu. E bine pentru toata lumea sa fie independent

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2012, 16:40 Actualitate | Politic


Europarlamentarul PDL Cristian Preda a declarat, duminica, intr-o conferinta de presa, ca sunt discutii in PDL privind cooptarea lui Mihai Razvan Ungureanu in partid, dar a spus ca, pentru opozitie, PDL, Traian Basescu si tara, este bine ca premierul Mihai Razvan Ungureanu sa ramana independent, transmite Mediafax.

"Cred ca Mihai Razvan Ungureanu trebuie sa ramana independent si eu cred ca e mai bine sa fie independent, pentru toata lumea", a afirmat Cristian Preda.

El a spus ca un premier independent va detensiona relatia dintre majoritate si opozitie si ca tensiunea politica din tara poate fi diminuata daca la varful Guvernului se afla o persoana independenta politic.

"E bine nu doar pentru opozitie, ci si pentru PDL", a adaugat Cristian Preda, aratand ca are o presimtire ca noii ministri vor fi mai buni decat cei dinainte, iar acestia vor demonstra ca pot sa faca lucruri de calitate sub comanda cuiva care nu este sef la partid.

"Cred ca este un avantaj si pentru Traian Basescu un premier independent", a mai spus Preda, adaugand ca Traian Basescu a dovedit ca, in pofida acuzatiilor de partizanat, are incredere intr-o persoana independenta pentru a conduce Guvernul. "Dispozitiile Constitutiei pot fi citite mai usor. Cu un premier independent rolul politic al presedintelui devine mai clar", a adaugat europarlamentarul PDL.

El a mai spus ca este bine si pentru tara, deoarece un premier independent poate garanta si alegeri corecte.

Intrebat daca sunt unii membri PDL care doresc cooptarea lui Mihai Razvan Ungureanu in partid, Preda a raspuns: "Da, sunt unii, dar opinia mea este ca nu este bine nici pentru opozitie, nici pentru noi ca partid, nici pentru presedinte si nici pentru ceea ce inseamna construirea alegerilor".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1822 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    CINE NAIBA (Duminică, 19 februarie 2012, 16:48)

    evoque [utilizator]

    crede gogorita asta cu independenta lui mru, mai nea preda aveam pretentii de la matale.
    • -3 (3 voturi)    
      pai (Duminică, 19 februarie 2012, 23:26)

      Tudor Bugetar [anonim] i-a raspuns lui evoque

      ai dreptate. el este membru PNL autosuspendat.
    • +2 (2 voturi)    
      tot aia (Luni, 20 februarie 2012, 10:41)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui evoque

      care cred ca basescu e apolitic, pentru ca asa scrie in Constitutie...

      Intrebarea e cine mai sta sa asculte tampeniile lui preda? Se pare ca aceasta coada de topor nu mai e ascultata nici de cei din propriul partid...
  • 0 (10 voturi)    
    vinovat (Duminică, 19 februarie 2012, 17:18)

    zaphoss [utilizator]

    lasati-l independent sa aveti pe cine sa da-ti vina la alegeri.
  • +8 (12 voturi)    
    sansa pdl (Duminică, 19 februarie 2012, 17:37)

    iona [anonim]

    Pdl ar putea juca o carte importanta la alegeri, daca ar promova fete precum doamna Macovei, acest Preda, mai este Voinescu

    Altfel nu prea vad sa faca fata valului acestuia de ura. Foarte greu de revenit.

    Daca ii scot pe cei de mai sus in fata, cred ca PDL merita votat, fata de ipocritii astia din USL care fac greva si iau bani pe gratis de la buget in timp ce le plang de mila oamenilor cu salarii si pensii mici.
    • -3 (7 voturi)    
      degeaba (Duminică, 19 februarie 2012, 18:47)

      zaphoss [utilizator] i-a raspuns lui iona

      Si daca ii scot in fata de ce ar merita votati. Insusi modul de abordare a problemei in interiorul partidului este gresit. Vi se pare ca deciziile acestui partid vin de la o conducere colectiva? Atata timp cat membrii acestui partid sunt slugile papusarului sef nu merita sa mai fie alesi. Dictatura instaurata in interiorul PDL se rasfrange asupra intregii tari. Aceasta tara are nevoia de gandirea mai multor oameni inteligenti , nu a unui singur om, care oricat s-ar chinui nu poate emite pretentii de geniu.
      • +1 (1 vot)    
        si ce propui (Duminică, 19 februarie 2012, 23:54)

        iona [anonim] i-a raspuns lui zaphoss

        Zaphoss,
        Pe cine propui? Pe Antonescu sau pe Ponta? M-ai dezamagi foarte tare! Ei sunt cei care in acesti ani s-au opus la tot: si daca erra de bine si daca era de rau. L-au luat pur si simplu pe "domnul nu" in brate. Basescu si Boc, a trebuit sa mearga pe ordonante si pe asumari ca sa miste ceva. Sune-mi ce au facut rau? Au facut rau ca au scapat tara asta de dezechilbru ec? Au facut rau cu lege inv? cu codurile? cu ceea ce se mai misca? Ce a facut rau Basescu afara de ceea ce latra antenistii, pontenistii si comp?? Ptr prima data se intampla ceva in justtie. Chiar asa ne-am pierdut luciditatea........Credzi ca astia daca vin va curge lapte si miere? Nu vezi cum s-au strans Voiculescu, Vantu, Rosca Stanescu, Chireac....vai numai cand ii vad imi vine sa vomit....

        Choar asa oare toti sunte niste tampiti in tara asta? Psd vad ca are casieria goala. Mai nou vad ca si-au propun sa ia impreuna 60 la suta. De ce? Sa fure in voie iar Antonescu sa comenteze linistit filmele XXX la scapatos
        • -1 (1 vot)    
          draga Ioana (Luni, 20 februarie 2012, 10:52)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui iona

          Eu sper sincer sa ai carnet de membru pdl, altfel incep sa imi pun serios intrebari despre modul in care un om normal poate ajunge intr-o astfel de situatie, oarecum similara lobotomizarii.

          Poate ai mintea scurta, poate iti refulezi amintirile, poate ai primit destul de la partid. Macar din bun simt fata de cei care totusi, ca au gresit sau nu, au fost afectati de masurile idioate ale acestei guvernari, te-as ruga sa iti limitezi logoreea fara sens. Poti eventual sa ii scrii o oda maretului conducator.

          Pentru tine, cateva mentiuni:
          - criza a inceput in 2008, masuri anti-criza in 2010
          - criza a inceput in 2008, credit FMI de 20 miliarde luat in 2009, masuri in 2010
          - niciun functionar nu a fost dat afara.
          - reducerea cu 25% a salariilor la toata lumea, in loc de implementarea unor criterii de performanta
          - impozitarea pensiilor
          - impozitul forfetar
          - taierea indemnizatiilor pentru mame, revenirea la o lege care incurajeaza rromii sa se reproduca si mai mult
          - miliarde cheltuite in proiecte de informatizare a statului care nu functioneaza
          - gradul de absorbitie a fondurilor UE
          - blocarea fondurilor UE

          Ar mai fi multe altele, dar din pacate, punctul cel mai dureros de pe aceasta lista nesfarsita este exact lipsa vreunei masuri care sa ne scoata tara din probleme.
      • 0 (0 voturi)    
        oare ... (Luni, 20 februarie 2012, 15:48)

        pepy [utilizator] i-a raspuns lui zaphoss

        Tu te referi ca Dl. Ponta si Dl. Antonescu ..... nu prea am auzit ceva interesanta de la acesti 2 oameni ....sau poate isi ascund adevarata fata ...ex. Dl. Ponta , S-a cam scapat de cateva ori ca fiind negativist !!
    • +1 (9 voturi)    
      PDL-ul nu are nevoie de nicio sansa! (Duminică, 19 februarie 2012, 19:00)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui iona

      PDL-ul si-a facut treaba si si-a facut-o bine. Faptul ca aceasta ura este indreptata impotriva lor este indreptatit pe undeva; nu schimbarea lui Udrea cu Macovei este solutia. Daca romanii au priceput ce se intampla in lumea asta si ce au facut cei de la PDL (in special Basescu), ii vor vota, daca nu au priceput vor vota cu altii, iar PDL-ul va fi in opozitie, care-i problema? Problemele vor aparea mai tarziu sau.......poate prea tarziu!
      • +1 (1 vot)    
        pacat de acest brav partid PDL (Luni, 20 februarie 2012, 10:11)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

        care nu este prea este inteles de popor, desi ii vrea binele ! Asa cum a spus si Domnul Presedinte Traian Basescu, e greu sa inteleaga poporul cat bine a facut pentru el guvernul Boc. Oamenii de rand nu unteleg cum am scapat noi de fondurile structurale de la UE, nu ne trebuie pomana, cum avem noi gradul de absorbtie a fondurilor europene de 6%, cum la noi Km de autostrada e de 6 ori mai scump si Km de drum dezapezit de 3 ori, cum investim mai mult decat Cehia sau Ungaria in infrastructura dar la ei se vede la noi nu. E o completare, de fapt, Boc ne considera lenesi si chiulangii, Basescu prosti.
  • -3 (9 voturi)    
    junelui ratacit ii e frica de concurenta (Duminică, 19 februarie 2012, 17:54)

    Eneas [anonim]

    dupa ce ca gura nu ii mai tace,iarba nu ii mai place,da si cu conferinte de presa dupa populatie,acum nu il vrea pe Ungureanu in PDL ca ajunge lider pentru vreo 30 de ani si moare preda fara cascaval !Ungureanu are vreo 50 puncte in plus la IQ peste cele 80 ale lui Preda !!!
  • -1 (5 voturi)    
    DEGEABA! (Duminică, 19 februarie 2012, 18:05)

    Elena [anonim]

    Sunt unii sau chiar toti care au dezamagit un intreg popor iar acum ce vor sa dovedeasca?Mai bine stati in bancuta voastra si fiecare sa isi faca treaba asa cum trebuie!
  • 0 (0 voturi)    
    GOGASA!! (Duminică, 19 februarie 2012, 19:59)

    saabo [anonim]

    nimeni nu mai cumpara semenea gogosi! auzi..independent!! fat de cine?
    fata de popor cred!
  • 0 (2 voturi)    
    ...daca si de Razvan ne batem joc...! (Duminică, 19 februarie 2012, 20:03)

    bm [anonim]

    ...meritam eticheta de " stupid people " !
  • 0 (2 voturi)    
    Nedumerire (Duminică, 19 februarie 2012, 20:44)

    Aldan [anonim]

    De unde a aparut ideea ca M.R. Ungureanu ar fi independent?! Faptul ca nu este FORMAL membru al PDL nu inseamna ca nu este dirijat de acesta. Chesti cu indpendenta - ca si in cazul presei - este praf in ochi pentru neavizati (si nu numai).