Sedinta de Guvern comuna romano-moldoveneasca va avea loc pe 3 martie, la Iasi

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2012, 15:01 Actualitate | Politic


Sedinta comuna a guvernelor Romaniei si Republicii Moldova va avea loc la Iasi, pe 3 martie, de la ora 11.00, potrivit Agerpres.

Potrivit Biroului de presa al Guvernului, sedinta comuna va fi prima actiune de politica externa a actualului Cabinet de la Bucuresti, in cadrul acesteia urmand a fi semnat Planul de actiune pentru implementarea Declaratiei comune privind instituirea unui Parteneriat Strategic pentru integrarea europeana a Republicii Moldova.

De asemenea, vor fi convenite o serie de proiecte comune transfrontaliere, cum sunt cele din domeniul transporturilor si energiei, si va fi discutat sprijinul pe care Romania il acorda pentru apropierea Republicii Moldova de Uniunea Europeana.

Premierul Mihai-Razvan Ungureanu a avut, duminica, o noua convorbire telefonica cu omologul sau din Republica Moldova, Vlad Filat.

Cu aceasta ocazie cei doi inalti demnitari au convenit organizarea sedintei comune de guvern la data de 3 martie, la Iasi.

Cei doi premieri s-au referit la relatiile bilaterale dintre cele doua tari, mentionand faptul ca acestea au avansat considerabil in ultima perioada, dar si faptul ca exista inca suficient potential pentru dezvoltarea acestora in continuare, se arata intr-un comunicat al Directiei comunicare si relatii cu presa a Guvernului de la Chisinau.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1990 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Republica Moldova (Duminică, 19 februarie 2012, 16:03)

    Mihai [anonim]

    pamant romanesc, furat de catre criminalii rusi cu acordul criminalilor din occident.
  • 0 (0 voturi)    
    In fine (Duminică, 19 februarie 2012, 16:20)

    saabo [anonim]

    cu ungurii a mers de mult treaba sta! iata in sfarsit si aceasta chestiune!
  • -6 (6 voturi)    
    DE FAPT (Duminică, 19 februarie 2012, 16:42)

    evoque [utilizator]

    cati moldoveni vor vota cu pdl la alegeri?!!
    Data trecuta masina de vot a fost la paris, acum se muta la chisinau?!!
    • +6 (6 voturi)    
      Nu este cazul sa fii ironic. (Duminică, 19 februarie 2012, 18:25)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

      O replica mai proasta ,nu putea-i sa dai.Pe la Chisinau si PSD au o filiala.Trezeste-te baietas si nu fa misto la orice.Asta-i chestia care-i va duce la pierderea alegerilor a celor din opozitie.Iau totul la misto si oameni care nu sunt implicati politic ,ii dau dracului cu misto-ul lor.
  • +6 (6 voturi)    
    era necesar.... (Duminică, 19 februarie 2012, 17:05)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    sa incepem din nou,strangerea relatiilor pe toate planurile, economic, cultural ,sportiv,poate aici ar cel mai simplu,sa avem un campionat de fotbal comun.
    • -1 (1 vot)    
      la balti (Duminică, 19 februarie 2012, 20:48)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

      sunt vreo 75% rusi, cam pe unde vezi strangerea relatiilor?!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Eminescu (Duminică, 19 februarie 2012, 18:19)

    berger [anonim]

    Haideti moldovenilor ca se poate. Priviti la Romania, nu mai priviti inapoi.
    • 0 (0 voturi)    
      CE, SA VADA (Duminică, 19 februarie 2012, 20:50)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui berger

      in romania, in afara de buletine ca sa circule liberi prin europa sau niste ajutoare neramburasabile.
      Nu mai visati ca atati moldoveni cati au ramas nici macar nu ii intereseaza de romania, depind economic si financiar de rusia.
      Prin urmare restul este vrajeala.
  • +1 (1 vot)    
    opinie (Duminică, 19 februarie 2012, 20:03)

    opinant [anonim]

    ....este intr-un tarziu, vremea, ca la 200 de ani de la ruperea Basarabiei de Moldova, de catre rusi, sa se realizeze corectia/reparatia,...
    ...adica, m0ldovenii basarabeni sa isi doreasca sa fie uniti cu fratiii lor moldoveni din Romania, cu muntenii si cu ardelenii, si in acest fel, toti romanii: muntenii, moldovenii si ardelenii, sa traiasca intr-o tara reintregita, cedand Transnistria, cu cele 5 raioane ale sale, ptr cele 5 raioane majoritar romanesti din Ucraina, aflate chiar langa granita actuala cu Romania,...

    Fie ca acest 2012 sa fie anul jubiliar!