Valeriu Turcan, purtatorul de cuvant al presedintelui Traian Basescu, demisioneaza din functie: Am decis ca e vremea unei schimbari in cariera. Voi activa, in viitor, in sectorul privat

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2012, 16:22 Actualitate | Politic


Valeriu Turcan
Foto: Presidency.ro
Valeriu Turcan, purtator de cuvant al presedintelui Traian Basescu si consilier prezidential, demisioneaza de la Cotroceni, au declarat pentru HotNews.ro surse apropiate administratiei prezidentiale. Potrivit surselor citate, nu sunt clare motivele demisiei. Turcan (35 de ani) este purtator de cuvant din aprilie 2007, preluand acest post in plina actiune de suspendare a presedintelui Traian Basescu. Este sotul deputatului PDL Raluca Turcan, iar timp de un an, intre ianuarie 2005 si martie 2006, a activat in Guvernul Tariceanu ca presedinte al Agentiei pentru Strategii Guvernamentale. Valeriu Turcan este ultima demisie dintr-un lung sir de plecari de la Cotroceni, numai in 2011 inregistrandu-se, din diverse motive, sase demisii.
  • UPDATE Contactat de HotNews.ro, Valeriu Turcan a confirmat informatia fara sa comenteze motivele demisiei: "Dupa sansa de a lucra ani de zile in serviciul public am decis ca e vremea unei schimbari in cariera. Voi activa, in viitor, in sectorul privat. Multumesc presedintelui Traian Basescu pentru oportunitatea de a fi lucrat cu domnia sa."
Valeriu Turcan a inlocuit-o, la Cotroceni, pe Adriana Saftoiu in functia de purtator de cuvant. Saftoiu a demisionat din functie in martie 2007, la zece zile dupa ce Claudiu Saftoiu, pe atunci sotul sau, a fost nevoit sa plece din fruntea Serviciului de Informatii Externe in urma unor declaratii referitoare la activitatea de interceptare, considerate o gafa. Ca si Saftoiu, Turcan este fost jurnalist. A lucrat la Londra ca producator BBC World Service serviciul in limba romana intre 1999 si 2002.

Potrivit site-ului postului Romania TV, Traian Basescu este presedintele sub mandatele caruia au venit si au plecat cei mai multi consilieri de la Cotroceni - cateva zeci la numar. Doar in ultimul an de zile au plecat, rand pe rand si din diverse motive, sase consilieri cu tot cu Anca Ilioniu: Alexandra Gatej, Catalin Avramescu, Sebastian Lazaroiu, Leonard Orban si Peter Eckstein Kovacs.

Gatej a demisionat dupa ce s-a dovedit ca semnase un angajament de colaborare cu Securitatea, Avramescu a fost numit ambasador in Finlanda, Lazaroiu a plecat dupa ce a facut unele declaratii neinspirate la adresa UDMR, Orban a fost numit ministru, iar Eckstein Kovacs a demisionat, preferand sa nu explice motivele care au stat la baza deciziei sale, insa mass-media au speculat un diferend cu presedintele pe tema proiectului minier Rosia Montana.

In 2011, Traian Basescu si-a adus doi noi consilieri prezidentiali. Este vorba despre Iulian Chifu, care conduce Departamentul Afaceri Strategice, Securitate si Politica Externa, si despre recenta numire a fostului sef al DAE Bogdan Manoiu in functia de consilier prezidential, pentru care nu a fost anuntat inca domeniul pe care il va coordona.

Vezi pe site-ul Romania TV o radiografie a plecarilor de la Cotroceni de la inceputul mandatului lui Traian Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6246 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    probabil ca a aflat (Joi, 16 februarie 2012, 16:24)

    epaminonda [utilizator]

    si nu i-a convenit deloc. adica sef, sef, dar totusi exista o limita!
  • -5 (7 voturi)    
    hm (Joi, 16 februarie 2012, 16:28)

    alex [anonim]

    Eu cred ca s-a basicat pe chestia aia cu "prins Pol"...
  • -8 (12 voturi)    
    Motivul demisiei? (Joi, 16 februarie 2012, 16:32)

    mircea [anonim]

    Il pune sef la SIE.Si cred ca merita.
    • +7 (9 voturi)    
      unu (Joi, 16 februarie 2012, 17:00)

      unu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      a spus ca vrea sa lucreze la privat (genul masculin).
    • +7 (9 voturi)    
      SIE are sef (Joi, 16 februarie 2012, 17:04)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Incognito :)
    • -1 (15 voturi)    
      Sigur ca merita... (Joi, 16 februarie 2012, 17:07)

      Prostu' satului [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ...doar a fost atata vreme colaboratorul d-lui Presedinte. Altceva nu stim, da' asta e suficienta.
      Trece in sectorul privat, adica la SIE.
      Io cred mai degraba ca se auto-exileaza la Rosia Montana...
    • +8 (10 voturi)    
      Mircea (Joi, 16 februarie 2012, 17:17)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      SIE nu este mediu privat.. ma rog.. sunt chestii private/ secrete.. dar e altceva
  • +3 (3 voturi)    
    turcanu (Joi, 16 februarie 2012, 17:11)

    ion [anonim]

    cati ani avea in 2005?
  • +6 (8 voturi)    
    Raluca? (Joi, 16 februarie 2012, 17:19)

    catalin_mattei [utilizator]

    Cred ca anumite comentarii ale Ralucai Turcan nu au convenit... oricum trecerea la munca in mediul privat este un plus pt oricine.
  • +4 (10 voturi)    
    Daca ati specifica.... (Joi, 16 februarie 2012, 17:28)

    Cataleya [utilizator]

    ...adica daca ati expune mai concret motivele demisiei/demiterii fiecaruia in parte, ar fi mai corect.

    Ca, una este sa pleci prin propria demisie, din motive strict personale, asa cum a procedat Turcan.
    Si cu totul alta e sa pleci prin demitere, cu un sut in fund, asa cum a plecat Lazaroiu.

    Probabil ca Turcan s-a saturat, s-a plafonat.
    Cred ca in privat are sanse sa-si gaseasca un post cu un salariu de 10 ori mai mare decat salariul de Consilier la Cotroceni.
    Daca omul a zis ca e vb de o reorientare in cariera, decizie care-i apartine, nu vad de ce-ar mai incepe unii-altii sa caute motive ascunse sau "absconse"
    • +2 (16 voturi)    
      consilieri (Joi, 16 februarie 2012, 18:02)

      ginel cotroceanu [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      cotrociti si ciuruiti.

      turcana asta a fost atat de discret, ca pan'la poza asta, nu'i stiam figura, stiam doar ca e sotul doamnei si mai era pomenit pe la cotrocesti..

      lazaroiu, ins schimb este o figura cunoscuta.
      chiar figura, un fel de ispirescu de dumbovita.

      mai are base un consilier, pe externe, fota,.
      ala e de vis.
      are probleme si in engleza si in romana.

      acum si'aduce garnitura noua, din universitati de-afara..
      probabil ca a doua generatie pedelista a reusit sa gradueze. o sa mai auzim de nume ca blaga, videanu, berceanu, olteanu, toader..

      sa le uram succesuri.
  • +3 (13 voturi)    
    Despre consilierul prezidential! (Joi, 16 februarie 2012, 17:37)

    Cataleya [utilizator]

    Am impresia ca , in ultima vreme, s-a impamantenit ideea ca toti consilierii prezidentiali sunt un fel de "eminente cenusii" care conduc Romania din umbra, soptindu-i presedintelui, la ceas de seara, ce trebuie sa faca sau ce trebuie sa spuna!
    Cred ca nu este deloc asa.
    Mai ales cu unul ca Basescu.
    Consilierii prezidentiali sunt doar oamenii de legatura dintre Presedinte si anumite domenii ale vietii politice, economice si culturale din Statul roman.
    Ei il informeaza pe presedinte despre sectoarele respective si, mai mult ca sigur, au si ei parerile lor personale asupra unui subiect sau a unei situatii, insa deciziile finale le ia Presedintele nicidecum consilierii.
    Ca unul ca Plesu s-a trezit dupa 5 ani sa declare ca Basescu nu l-a prea bagat in seama, cat a fost consilier....
    Ca doamna Saftoiu a fost revoltata la randul ei ca ea spunea una si Basescu facea alta....
    Astea sunt doar un fel de manifestari ale orgoliilor ranite, nimic altceva.
    Cel care decide ramane totusi Presedintele Romaniei, iar consilierii carora nu le convine acest "statut", sunt liberi sa plece, invocand un motiv sau altul sau pur si simplu din plictiseala.
  • +8 (14 voturi)    
    Cateva amanunte... (Joi, 16 februarie 2012, 17:47)

    Cataleya [utilizator]

    "Gătej a demisionat după ce s-a dovedit că semnase un angajament de colaborare cu Securitatea, Avramescu a fost numit ambasador în Finlanda, Lăzăroiu a plecat după ce a făcut unele declaraţii neinspirate la adresa UDMR, Orban a fost numit ministru, iar Eckstein Kovacs a demisionat, preferând să nu explice motivele care au stat la baza deciziei sale, însă mass-media AU SPECULAT un diferend cu preşedintele pe tema proiectului minier Roşia Montană."

    Deci, unii au plecat de musai, (adica si-au facut-o cu mana lor) altii au plecat pe posturi mai importante si mai banoase iar altii pt ca asa au doriti ei insisi. (motivele fiind doar speculate)
    Nu putem baga la gramada toate plecarile si apoi sa le punem pe toate in carca lui Basescu.
  • +3 (3 voturi)    
    Dezinformati/Neinformati?!? (Joi, 16 februarie 2012, 18:21)

    sami [utilizator]

    Dezamagiti prin lipsa de informare...ce va costa sa verificati pe site-ul presedintiei domeniul pe care il acopera in activitatea sa consilierul prezidential Bogdan Manoiu?! Este foarte clar delimitata activitatea sa - politica Externa (nu Chifu) si afaceri europene. Parol!
    • +1 (3 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 februarie 2012, 20:58)

      [anonim] i-a raspuns lui sami

  • +2 (6 voturi)    
    Referitor la Boc... (Joi, 16 februarie 2012, 18:43)

    .Marius. [utilizator]

    Desi nu are legatura cu subiectul de aici, vroiam sa iti transmit Dan un amanunt care poate ti-a scapat la articolul de ieri. Boc este ocupat in acest moment sa preia din nou primara Clujului, de aceea Apostu si-a dat demisia doar acum. Acest fapt explica de asemenea de ce fostul premier nu a facut nici o referire publica la incidentul de pe Antene: nu doreste sa fie in lumina reflectoarelor in aceasta circumstanta.
  • -3 (11 voturi)    
    o aduce pe.... (Joi, 16 februarie 2012, 19:05)

    lf_iron [utilizator]

    Udrea
  • 0 (8 voturi)    
    inca unul... (Joi, 16 februarie 2012, 19:49)

    costica [anonim]

    Cand si-o scrie Memoriile o sa aflam adevaratul motiv...
    Bazaconii ce spune acum...
    Altfel, nici o pierdere pentru Romania.... pleaca inca un supus devotat al Cotrocenilor care nu a facut nimic pentru Romania...
    Drum bun.... sanatate, cum zice romanu'....
  • 0 (4 voturi)    
    Se retrage in sectoril privat? (Joi, 16 februarie 2012, 22:52)

    Parol [anonim]

    Isi face firma de purtatori de cuvant?
  • +1 (1 vot)    
    tam-tam (Vineri, 17 februarie 2012, 13:03)

    radu [anonim]

    Valeriu Turcan daca a decis acest lucru foarte bine, are cine sa vina sa-i ia locul si nu trebuie facut atat tam-tam pe acest subiect. Parca s-a intamplat nu stiu ce.
  • 0 (0 voturi)    
    nu-i nici o problema (Vineri, 17 februarie 2012, 13:33)

    carla [anonim]

    purtatorul de cuvant al lui Basescu daca si-a dat demisia nu e nimic, vine altcineva in loc si totul merge inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    !!! (Vineri, 17 februarie 2012, 14:02)

    raducu [anonim]

    In mod sigur in locul lui Turcan va veni un alt purtator de cuvant care sa il inlocuiasca cu succes.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 17 februarie 2012, 15:05)

    andreea [anonim]

    nu e mare paguba ca plecat ..sunt destui capabili sa il inlociuasca asa ca sa nu mai facem din tantar armasar ca nu e cazul
  • 0 (0 voturi)    
    OK! (Duminică, 19 februarie 2012, 18:09)

    Anca [anonim]

    Pleaca unul, vine altul la fel de pregatit sau poate mai bine. Unde e pierderea?