Mircea Geoana: "Nimeni nu s-a intrebat, in Romania, pana unde ne putem permite abandon de suveranitate pe politicile economice nationale"

de MVA     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2012, 14:15 Actualitate | Politic


Mircea Geoana
Foto: AGERPRES
"In Romania nu exista o discutie educata despre proiectul european, clasa politica fiind in cea mai mare masura afona" a declarat Mircea Geoana, intr-un interviu pentru postul german Deutsche Welle. Fostul ministru de externe al Romaniei sustine rigoarea fiscala impusa de tratatul european dar considera ca intrarea Romaniei in zona euro si Statele Unite ale Europei sunt subiecte care necesita o discutie ampla.  

Deutsche Welle: Sustine clasa politica romaneasca tratatul european de guvernanta fiscala?

Mircea Geoana: In Romania nu exista o discutie educata despre proiectul european. Noi nu avem o conversatie europeana in Romania. Avem cativa oameni priceputi care comenteaza, dar clasa politica este in cea mai mare masura afona. In clasa noastra politica exista o unitate necritica care pleaca din doua considerente. Sindromul domniei straine: administratia romaneasca fiind slaba, lumea considera ca cei de afara sunt mai bine pregatiti sa ne conduca decat noi insine. E un sindrom vechi care inca persista in Romania. Apoi exista o extraordinar de slaba capacitate de a intelege consecintele evolutiilor europene. Poate cineva spune ca se va opri Pactul de Stabilitate Fiscala la niste reguli mai stricte? Pentru ca nu aduce ceva foarte nou. Se merge catre o uniune fiscala si nimeni nu a pus intrebarea in Romania pana unde ne putem permite abandon de suveranitate pe politici economice si fiscale nationale. Nu dintr-un sentiment anti-european, ci dintr-un sentiment de recuperare a decalajelor. Ne putem permite sa intram intr-o regula atat de stricta?  

Deutsche Welle: Isi permite Romania sa intre in acest cadru al Pactului de Stabilitate?

Mircea Geoana: Astazi ni se spune ca nu ne putem permite sa nu fim acolo. As vrea sa avem o conversatie in care ni se spune de ce vrem sa fim acolo. Aceasta conversatie nu exista astazi in Romania de o maniera educata. Opinia mea este ca, in mod evident, Romania nu-si putea permite in acest moment sa nu fie de partea celor care cer mai multa rigoare din punct de vedere al executiei bugetare. Dar de aici pana la a spune ca Romania trebuie sa intre in zona Euro in 2015 este o distanta kilometrica. De aici pana la a spune ca suntem pentru Statele Unite ale Europei e o distanta astronomica. O astfel de conversatie nu exista astazi in Romania, cum exista de exemplu in Polonia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2148 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    unii l-au intrebat pe Geoana (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:25)

    pehash [utilizator]

    Pana unde si-ar fi permis sa mearga cu vizitele lui nocturne la Moscova. Nu vom sti niciodata...
    Acum le da lectii despre suveranitate altora?
    • +2 (2 voturi)    
      nu prea intelege (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:57)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      domnu prostanac nu prea pricepe ca ne-am cam saturat de dezbateri indelungate si fara rezultat, ca la asta poate se pricepe sa mearga la dineuri imbracat frumos si sa dezbata la tv
      si suveranitatea....ce e aia? iti da de mancare? iti mareste salaru?iti da pensie? e comestibila?cu ce se mananca? acuma dupa 20 de ani dupa ce au facut praf societatea romaneasca de au plecat 25% din romani din tara lui ii arde de dezbateri si discutii educate
    • +1 (1 vot)    
      DNA nu te-a intrebat nimic ? (Miercuri, 15 februarie 2012, 20:04)

      Simea I [anonim] i-a raspuns lui pehash

      http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1657:geoan-a-invins-impreun-cu-nstase-cuprom-ul


      http://www.adevarul.ro/locale/zalau/Disponibilizatii_pagubasi_de_la_Cuprom_0_310169161.html

      http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1188%3Adespre-cum-au-fost-inelai-minoritarii&Itemid=87
  • +1 (5 voturi)    
    IDEAL CUM AR FI? (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:25)

    catavencu [anonim]

    sa ne imprumutam asa de mult incat sa ne stearga si noua vreo 100 miliarde de euro datorie, nu?
  • +4 (8 voturi)    
    Mai bine... (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:26)

    Serban [anonim]

    Mai bine subjugat modelului European decat subjugat sa stiu ca zilnic oameni ca tine Geoana (stai intr-o casa RAPPS fara sa meriti sa mai stai acolo ??? ) sau ca si ilustri tai colegi furati. Modelul european... aceste tratate economice spun ca poti sa furi... dar nu-ti mai lasa decat o marja mica. Aceasta criza a dovedit la nivel global ca poti sa iei populatiei mult.... ca poti sa nu faci de multe ori nimic ca stat.... si tot supravietuiesc oamenii. Iar pe tine Geoana... ti-am zis... cand ai sa stai in casa ta, pe proprietatea ta.... atunci sa ne mai dai sfaturi. Si nu din casa puscariasiuli Sorin Ovidiu Vantu la care ai fost in vizita....
  • +4 (6 voturi)    
    afoni (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:27)

    DRG [utilizator]

    De acord cu dl. Geoana, cu mentiunea ca din acel grup de afoni nu lipseste nici el.
  • +1 (1 vot)    
    linkul (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:43)

    methylique [utilizator]

    http://www.dw.de/dw/article/0,,15743641,00.html
  • +4 (8 voturi)    
    Sa ii explice cineva ... (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:43)

    Costica [anonim]

    ...ca cresterea economica bazata pe imprumuturi are la baza o crestere demografica sanatoasa , continua si sigura ca sa aiba cine plati imprumuturile si cie exploata facilitatile! Sa-i spun cineva ca din acesta cauza se prabuseste Europa, ca a continuat sa imprumute cand trendul numarului celor ce plateau scadea !
    Ce dracu , toti afonii economici isi dau cu parerea ?
    El tine un discurs de viitor candidat , desi l-au dat afara. Deh cine stie...
  • +3 (7 voturi)    
    cum pana unde? (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:55)

    Dan Costea [anonim]

    Ne putem permite un abandon de suveranitate pe politicile economice nationale pana la usa lui Vantu. Exact pana acolo.
  • +4 (6 voturi)    
    Cica discutie educata (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:11)

    Vizitiul [utilizator]

    In timp ce PSD se tine numai de bagat bete in roate, refuzul de a participa la consultari, chiul pe capede din Parlament etc...

    Ipocriti ca intotdeauna!
  • +1 (1 vot)    
    traducere (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:23)

    yellowdog [utilizator]

    Cum de isi poate permite Romania sa fie eficienta?

    Cum de isi permite sa nu se indatoreze de pe urma demagogiei noastre a politicienilor de mucava si 3 parale?

    Cum de nu mai putem saraci natiunea romana ca apoi sa cumparam voturi cu o franzela?

    Cum?
  • +3 (3 voturi)    
    Suveranitate (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:28)

    cir [anonim]

    Cei care au suportat tranzitia si toate magariile celor de la putere, da, era FSN remodelat in PDSR apoi PSD, au facut-o pentru ca tara sa fie intr-un sistem de aliante favorabil existantei si reintregirii Romaniei (NATO) si pentru ca Romania sa intre in zona civilizatiei occidentale, adica in UE. Aici dorim sa ramanem, chiar daca Geoana si prietenii sai moscoviti vor altfel !
  • +3 (3 voturi)    
    De multe poate fi acuzat (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:48)

    gogu [anonim]

    Iliescu, dar un lucru e clar : se pricepe la oameni. Odata ce te-a categorisit, aia este, de necontestat: prostanac, cirlan...e mare ce mai
  • -3 (3 voturi)    
    Interviu inteligent (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:51)

    Ilie [anonim]

    Remarci inteligente. Sper sa fie puse in aplicare dincolo de orice resentimente.
  • +3 (5 voturi)    
    De acord d-le Mircea Geoana (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:00)

    Ovidiu M [utilizator]

    Aveti mare dreptate cand spuneti ca nu exista un dialog pe problematica europeana, cand spuneti ca avem o clasa politica afona cand vine vorba (si) de acest subiect. Mai mult, inclusiv cetatenii Romaniei sunt afoni iar diagnosticul cu privire la refexul de a ne lasa condusi din afara este DUREROS de adevarat.

    Pacat insa ca acesta este discursul dvs de dupa ce ati fost trimis la propriu pe centura politicii romanesti, cand nu mai aveti nici un pic de putere sau de influenta si cand degeaba puneti un diagnostic corect pt ca nimeni nu va mai asculta. Daca ati fi avut comportamentul asta incepand cu 2005, cand ati devenit presedintele PSD si ati fi fost intransigent cu lichelele din propriul partid, si ati fi comentat atat de frumos atunci si nu v-ati fi tinut de cioace cu Vanghelie, Hrebenciuc si Vantu, probabil ca ati fi contat si astazi in politica romaneasca. Dar dvs ati ales sa le dati cu tifla lui Ioan Rus, Vasile Dancu si Vasile Puscas, cei care v-au facut presedintele PSD ca sa reformati partidul. Eu zic ca meritati sa fiti unde sunteti acum, pt ca nu am incredere ca veti fi un om de onoare, indiferent de cat de frumos si de corect vorbiti acum.
    • +2 (4 voturi)    
      Dureroasa este prostia (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:45)

      releu [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu M

      ta, dar si mai dureroasa este pt Geoana, pt ca e persoana publica si nu vrea sa fie tratat drept Becali sau Ponta. pardon, am gresit, el este de fapt p[rostanacul..
      Abandonul de suveranitate ni-l permitem pana acolo unde cele 27 de state (si care vor mai intra in UE) vor cadea de acord sa si-l permita...
      • -2 (2 voturi)    
        Graba strica treaba (Miercuri, 15 februarie 2012, 17:08)

        Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui releu

        Nu cred ca ati inteles prea bine nici ce-am spus eu, nici ce-a spus Mircea Geoana. Problema nu este cat de mult ne permitem sa pierdem din suveranitate la modul general, ci cat ne permitem acum, in perioada in care avem aceste decalaje. Pt ca o crestere rapida se poate baza pe niste deficite crescute, cu conditia ca aceste deficite sa vina din investitii si nu din consum. Din punctul acesta de vedere ar fi mai util sa avem ceva libertate de actiune atat pe deficite, cat si pe moneda. Despre asta este vorba, stimate releu :-).

        Pe de alta parte Geoana invita la un dialog pe aceste subiecte, dialog inexistent in viata publica romaneasca. Deciziile ar trebui luate in urma acestui dialog si nu urmate reflex de catre noi toti doar din spirit de turma.

        PS: nu va mai grabiti cu aprecierile, ca e posibil sa va inselati.
  • +2 (2 voturi)    
    Banuiesc ca Geoana merge la Parlament. (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:38)

    mircea [anonim]

    Nu mai face parte din USL,deci d-l Geoana trebuie sa fie la Parlament ,unde isi poate expune ideile si sa le dezbata.Nu ne spune ce crede despre absenta parlamentarilor USL?Pun pariu ca le da dreptate.
  • +1 (1 vot)    
    Cine este Mircea Geoana ? (Miercuri, 15 februarie 2012, 23:38)

    gheorghe [anonim]

    E cumva individul ala de a a avut a doua functie in stat si care era la un pas de a fi Presedinte dar care a gestionat situatia in asa fel incat le-a pierdut pe amandoua? Acest individ ne vorbeste noua despre ce trebuie sa facem cu suveranitatea si independenta tarii? In ce calitate? Este un neica nimeni ca si mine sau ca atatea alte milioane de oameni din aceasta tara.Taci ma!Taci odata ca ai facut destul rau in tara asta!