Victor Ponta pleaca luni in SUA, insotit de Titus Corlatean si Corneliu Dobritoiu

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 13:00 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat luni, intr-o conferinta de presa, ca va pleca in cursul zilei in SUA, insotit de social-democratul Titus Corlatean si de liberalul Cornel Dobritoiu, responsabilii USL pe zona de Externe si de Aparare, potrivit Mediafax.

"Voi merge impreuna cu domnul Corlatean si cu domnul Dobritoiu, deoarece sunt responsabilii din partea USL pe zona de Externe si de Aparare si la intoarcere o sa va fac o informare completa", a declarat Victor Ponta raspunzand unei intrebari.

Liderul PSD a precizat ca vizita sa in SUA este una de lucru si ca a fost discutata cu ambasada SUA la Bucuresti si cu ambasada Romaniei la Washington. "Vreau insa sa precizez ca este o vizita discutata cu ambasada SUA. Nu e nici vizita de placere si nici nu e prin cine stie ce alte structuri, ci prin ambasada SUA si Ambasada Romaniei la Washington", a explicat  co-liderul USL.

"Vizita era planuita de foarte mult timp. La intoarcere o sa va dau toate informatiile necesare impreuna cu domnul Dobritoiu si cu domnul Corlatean. Plec azi, cand ma intorc va anunt ce am facut", a precizat Victor Ponta.

Presedintele PSD nu va fi insotit de liderul PNL, Crin Antonescu, asa cum se stabilise initial, la perfectarea vizitei la Washington, scria vineri Mediafax, citand surse din partid. Contactat de HotNews.ro, Ponta a declarat ca va comunica agenda sa externa la momentul oportun.

Apropiati ai liderului PSD sustin ca Ponta ar urma sa aiba intalniri cu vicepresedintele Joe Biden si cu secretarul de stat, Hillary Clinton. De asemenea, presedintele PSD urmeaza sa discute cu lideri ai Partidului Democrat si cu oficiali ai Congresului si Senatului.

Liderii USL Victor Ponta si Crin Antonescu si-au fixat ca prioritati externe pentru anul 2012 o vizita politica in SUA si una la Bruxelles, obiectivele pentru primul semestru fiind alte doua vizite, una in Danemarca si alta in Olanda.

"Probabil ca vom merge si in SUA pentru a avea o intalnire politica. (...) Pentru semestrul acesta prioritatile sunt Danemarca si Olanda, pentru tot anul prioritatile sunt Bruxelles si o vizita probabil in SUA", preciza, in 9 ianuarie, Victor Ponta.

Citeste si Victor Ponta face o vizita in SUA peste o saptamana, fara Crin Antonescu






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3500 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    ciolan cu fasole mexicana (Luni, 13 februarie 2012, 13:37)

    El Condor [anonim]

    Normal ca nu e o vizita de placere, ci ca sa fie " sprijinit " sau acceptat intr-una din primele doua functii din sta. Dar se pare ca tot ELECTORATUL o sa-i stabileasca STATUL ( daca nu cumva o sa fie cu abonament la statul la coada ).
    • +2 (2 voturi)    
      Au in program si vizita la Zoo? Poate raman acolo! (Luni, 13 februarie 2012, 16:46)

      Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      Au in program si vizita la Zoo? Poate raman acolo!

      "Patria si Dreptul Meu!"
      .
  • +12 (12 voturi)    
    Si carlanul muzeograf? (Luni, 13 februarie 2012, 13:43)

    Vizitiul [utilizator]

    E lasat sa se prafuiasca? :)
    • +9 (9 voturi)    
      Ramane acasa... (Luni, 13 februarie 2012, 14:43)

      hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ca sa pazeasca democratia romaneasca.
      • +2 (2 voturi)    
        Corect (Luni, 13 februarie 2012, 16:47)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

        O pazeste prin absenta! Pe urma striga ca e dictatura.
        • +3 (3 voturi)    
          Gresit! (Luni, 13 februarie 2012, 18:45)

          hahalera [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

          el nu absenteaza, doar se ascunde ca sa adoarma vigilenta inamicilor, dar el de fapt vegheaza in permanenta la bunul mers al democratiei :)) cam cum veghea FNI-ul lui SOV pentru romani...
  • +9 (11 voturi)    
    Gogu (Luni, 13 februarie 2012, 13:52)

    miki [anonim]

    A plecat pe fuga sa se intoarca la fel .Precis nu are nimic planificat,oricum nu ajunge nici la Biden si nici la
    dna Clinton.In schimb s-o vedeti pa gaina curenatata si toata gradina zoo de la Haznaua 3.Cum o sa ne povesteasca ei de vizita extraordinara si de intilnirile la nivel inalt avute de "micul Titulescu".O sa depuna si o coroana cu flori,in priveghi,la W.Huston.Trece si pe la Daytona sa vada o cursa adevarata.Se va intoarce cu aceiasi titulatura co-presedinte la USL,daca nu cumva se rupe alianta pina la intoarcere.
  • +3 (5 voturi)    
    hobama (Luni, 13 februarie 2012, 13:53)

    bravo [anonim]

    foarte bine victoras !!numai base sa mearga in america ????
  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 13 februarie 2012, 14:05)

    polonyca [anonim]

  • +6 (8 voturi)    
    cand termina la americani (Luni, 13 februarie 2012, 14:07)

    visio [anonim]

    ii astept sa imi dea. si mie, zapada din curte..pe casa...sa o reciclez; l-am sunat pe antonescu, dar dormea atat de frumos incat ii cazuse freaza intr-o parte, si mi-a fost tarsa sa ii stric bunatate de vis; zambea fericit, inocentul, in starea lui de reverie pe gama delta; se visa cum ca era presedinte....la c.a.p.....
  • +4 (6 voturi)    
    POATE REUSITI... (Luni, 13 februarie 2012, 14:13)

    ciombe [anonim]

    O vizita pe Titanic!
  • +5 (5 voturi)    
    Corlatean va da in unguri? (Luni, 13 februarie 2012, 14:23)

    Liviu Iordache [anonim]

    Sper sa nu se apuce Corlatean sa-i injure pe unguri pe acolosa! Vad ca au strecurat ca se duc amindoi crai de la rasarit, dupa aia doar Ponta, ca stie sa ceara cheia la hotel in engleza, dupa care s-a spus ca va fi primit de Joe Biden si madam Clinton, dupa care intilnirile vor fi la nivelul sefilor de cabinet ai celor doi, adica niste ceva mult sub madam saftoiu acum vreo 4 ani, ca e doar vice! Hai sa punem lucrurile in lumina lor adevarata! Este un fel de bonus din partea ambasadei SUA, pentru ca Ponta a raspuns la apelul ambasadei, care, cu o ora cel putin inainte de votul pe cabinetul Ungureanu a transmis ca saluta continuitatea! Iar nivelul este sub cel la care a ajuns Geoana...
  • +6 (6 voturi)    
    si eu (Luni, 13 februarie 2012, 14:41)

    break a leg [utilizator]

    care chiar il credeam cand zicea ca nu merge la consultarile cu presedintele din cauza de prea multa grija pentru sinistratii zapezilor...
  • +8 (8 voturi)    
    Poate ne fac o bucurie... (Luni, 13 februarie 2012, 14:48)

    hahalera [utilizator]

    si raman cu totii p-acolo. La ce fata are Corlatean, sigur il angajeaza cineva sa faca curat pe la o ferma prin Oklahoma.
  • +3 (3 voturi)    
    pleaca... (Luni, 13 februarie 2012, 15:55)

    adib [anonim]

    "Victor Ponta pleaca luni in SUA, insotit de Titus Corlatean si Corneliu Dobritoiu". Definitiv?
  • +4 (4 voturi)    
    Victoras, puisor... (Luni, 13 februarie 2012, 16:14)

    John M. [utilizator]

    Te duci degeaba....
    Daca in ultimii 200 de ani ai arborat orice fel de simbol comunist (and you did ) cineva de la State Department de rangul 127 iti va face un tur de D.C. si te va expedia cu cel mai frumos zambet pe care l-ai vazut in viata ta.
    Hey, punk, no monkey business in D.C...
  • +2 (2 voturi)    
    "Carlanul batran" face somnoterapie? (Luni, 13 februarie 2012, 17:49)

    HIHIHI [anonim]

    Pai bine "carlan tanar "am mai discutat pe tema asta voi gemenii toxici,cei uniti in cuget si simtire ,chiar vreti sa adanciti fisurile din temelia USL?
    Asta-i aroganta crunta sa-l lasi in parasire pe Carlanul al'batran dar obraznic,mai draga,ca pe ultima valiza jerpelita!
    O fi el la program de somnoterapie dar sa-l lasi sa umple singur spatiul Tv de la MOGULIAN SHOW?!
  • 0 (0 voturi)    
    f (Marţi, 14 februarie 2012, 19:24)

    d [anonim]

    nu am treaba nici cu pdl nici cu psd pentru ca eu locuiesc in....u.s.a. dar cind vad comentariile voastre ma bucur ca am ales sa plec din tara. ma bucur ca aici nu am dat inca de romani ca voi si nici nu am sa dau pentru ca am vazut ca nu o sa intrati in schengen prea curind. ideea este ,chiar daca ponta nu se va intilni cu nici un oficial american ,va avea ocazia, cum ziceti voi ,sa viziteze niste locuri, la care voi va uitati in poze si nici nu veti avea ocazia sa vedeti nimic din america vreodata ,pentru ca nu puteti sa fiti cinstiti,sa respectati legea si oamenii din jurul vostru chiar daca sint prosti sau destepti,cu alte cuvinte sa fiti oameni. nivelul vostru de ''0'' va tine departe de schengen si de america. duminica ,la biserica o sa ma rog la DUMNEZEU sa nu ajungeti prea curind pe aici ,pentru ca mie si familiei mele ne place aici si vrem sa ne traim viata in liniste asa cum se traieste aici, nu vrem sa plecam in alta parte pentru ca s-a umplut de romani!!!! have a good one, from WASHINGTON...state!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Adevaratul curaj (Miercuri, 2 mai 2012, 11:13)

      AURELIA [anonim] i-a raspuns lui d

      Este usor sa traiesti in SUA,dar trebuie mult curaj sa nu dai bir cu fugitii,sa stai pe locul tau si sa lupti.Sunt plecat de 30 de ani, dar sunt mandru sa spun ca sunt SI roman,si ma rog la D-zeu sa ajute acesti oameni sa-si gaseasca calea dreapta.
      IUBESC ROMANIA,NECONDITIONAT.