Crin Antonescu, dupa ce a fost facut "carlan": Îl rog cuviincios pe Ion Iliescu să facă aceste exerciţii în ferma proprie, in PSD

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:37 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, vineri seara, ca nu a sugerat niciodata ca in spatele liderului PSD Victor Ponta s-ar afla Ion Iliescu sau Adrian Nastase, dar i-a recomandat presedintelui de onoare al social-democratilor, care l-a facut "carlan" in cursul aceleiasi zi, sa faca "exercitii in ferma proprie", relateaza Agerpres.

Antonescu a comentat, la Antena 3, afirmatiile presedintelui de onoare al PSD, Ion Iliescu, care l-a catalogat pe liderul PNL, potrivit presei, drept "un carlan obraznic".

"Trebuie spus foarte clar ca nu stiu cati oameni l-au tras de maneca pe domnul Ion Iliescu de cand s-a facut USL si i-au reprosat: cum domne' ai ajuns sa te asociezi cu Antonescu? Pe mine m-au tras de maneca mii de oameni, la propriu sau la figurat, si m-au intrebat: cum domne' cu Iliescu? Si a trebuit sa le explic si o voi face pana cand aceasta Uniune Social Liberala isi va atinge obiectivul - de ce da - chiar si cu domnul Ion Iliescu in pozitia in care se afla domnia sa. Daca in PSD exista o traditie a epitetului zoologic, cu o cultura mai veche in a se califica membri mai batrani, membri mai tineri cu nume de animale este problema domniilor lor. Il rog cuviincios pe domnul Iliescu sa faca aceste exercitii in ferma proprie, adica la PSD", a spus liderul liberalilor, care a calificat afirmatiile lui Iliescu drept insulte.

Antonescu a adaugat ca nu a sugerat niciodata ca in spatele lui Ponta s-ar afla Ion Iliescu sau Adrian Nastase, ci dimpotriva a spus cel mai raspicat ca, din punctul sau de vedere, PSD are un singur presedinte: Victor Ponta, care va fi desemnat prim-ministrul Romaniei in cazul in care USL va castiga alegerile.

"Eu am sustinut acest lucru si poate tocmai acest lucru l-a suparat pe domnul Iliescu, nicidecum invers", a spus presedintele PNL.

El a completat ca USL propune cota diferentiata de impozitare si nu unica asa cum a spus Ion Iliescu.

"Apelez respectuos la cineva mai tanar din PSD sa-i aduca la cunostinta domnului Iliescu, pe linie de partid, ca nu mai avem in programul USL cota unica, avem o cota diferentiata - 16% cea mai mare si dupa aceea pe doua trepte 12 si 8. Este semnificativ, pentru ca nu vrem sa tulburam electoratul care sa nu inteleaga unul din lucrurile foarte clare din programul nostru", a comentat Antonescu.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















10510 vizualizari

  • +67 (69 voturi)    
    RE: UN CARLAN (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:41)

    NepotuBunicutzei [anonim]

    Sa i amintim tovarasului Crin Antonescu despre Ferma Animalelor (George Orwel, 1984) unde: " all animals are equal, but some are more equal than others"!

    Cu acest GEN de animale s a aliat domnia sa, in goana dupa ciolan!
    • -3 (3 voturi)    
      http://www.jdv.ro/354.pdf (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:29)

      Liviu Mihaiu [anonim] i-a raspuns lui NepotuBunicutzei

      http://www.jurnaluldevineri.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=1657:geoan-a-invins-impreun-cu-nstase-cuprom-ul
      • +19 (23 voturi)    
        atitea boroboate faci dle Crin (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:42)

        ovigeo [anonim] i-a raspuns lui Liviu Mihaiu

        c-ai sa ajungi singur in usl de git cu Voiculescu;sticla de vin v-o aduc eu. La mai mare!
    • +18 (20 voturi)    
      Traduceți-i lui Antonică băiețică, (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:33)

      Optimista [utilizator] i-a raspuns lui NepotuBunicutzei

      că pentru el engleza e precum chineza.
      Mai am o zicală românească de reamintit pentru Crinuț: ”Prostul, parcă nu e prost destul, dacă nu e și fudul”.
      I-a transmis-o în formă identică și dnul Neagu Juvara dar nu strică să-i mai reîmprospătăm și noi memoria.
      Dar el suferă mai mult pentru epitetele cu care-l gratulează tataia Ilici Iliescu, că se lipesc ca timbrul pe scrisoare.
    • +18 (20 voturi)    
      Ai scris in engleza? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:35)

      Angela [anonim] i-a raspuns lui NepotuBunicutzei

      Ar trebui tradus in limba romana! Domnul Antonescu nu intelege limba engleza.

      Va trebui sa apeleze la cineva mai tanar sa-i traduca ce scrie aici si apoi sa vedem daca mai gaseste pe cineva sa-i si explice. Va fi destul de greu.
    • +10 (10 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 12 februarie 2012, 7:28)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui NepotuBunicutzei

    • +4 (4 voturi)    
      George Orwell (Duminică, 12 februarie 2012, 13:38)

      funny [anonim] i-a raspuns lui NepotuBunicutzei

      De acord cu citatul si contextul, dar daca tot e sa fim corecti, trebuie precizat ca George Orwell a publicat "Ferma animalelor" in 1945, cu 5 ani inainte sa moara. "1984" este alta opera a lui, care a fost publicata in 1949.

      http://en.wikipedia.org/wiki/George_Orwell
  • +47 (49 voturi)    
    Ai grija tovarasu Crin (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:43)

    Luk [utilizator]

    sa nu tulburi electoratul pesedeului, ok?

    Tu continua sa-l tulburi pe al penelului, asa cum o faci de 7 ani =))
    • +12 (16 voturi)    
      deja... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:40)

      andreeeaaaa [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      incepe sa se manance intre ei ..... asa se intampla cand se apropie alegerile .... si poate asa mai dati si voi un chick:))))))
      • +7 (9 voturi)    
        incepe incepe (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:07)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui andreeeaaaa

        ... ca e putini.
      • +6 (6 voturi)    
        Se apropie impreunarea oilor ..d`aia (Duminică, 12 februarie 2012, 10:37)

        ogi [anonim] i-a raspuns lui andreeeaaaa

        Oare cine-i berbecu .... ?
  • +38 (48 voturi)    
    Cota asta redusa (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:44)

    gamma [utilizator]

    ...vine la pachet cu o inflatie de 20 % pe an , nu-i asa ?
    E un mic detaliu semnificativ, pentru ca nu vrem sa tulburam electoratul cu jumatati de informatie , nu-i asa ?
    • -20 (24 voturi)    
      cum (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:21)

      am [anonim] i-a raspuns lui gamma

      ai calculat de ai obtinut aceasta cifra ?....pai habar nu au aia din BNR ce e cu inflatia asta si voi ati si scos cifra asta.....mai lasati propaganda.
      • +12 (12 voturi)    
        simplu (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 23:36)

        gigel de luxembourg [anonim] i-a raspuns lui am

        s-a uitat la inflatia din alti ani in care a fost psd la guvernare si a corectat cu o nota de optimism.
  • +42 (46 voturi)    
    cred ca... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:49)

    iulian-bz [utilizator]

    cel tulburat esti tu,in mintea ta,nu vezi altceva decat atingerea obiectivului 'jos dictatoru',in rest mult,mult gol!!!
  • -12 (20 voturi)    
    Carlanul! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:50)

    sealife [utilizator]

    S-a suparat :).''Pune-ti mana pe Crinuletz sa ne mearga bine tot anu''-cred ca asta e vorba in PSD acum.
    Au vrut sa puna mana pe Berbec(Basescu ) dar nu au putut,oile celelalte din PDL sunt deja mancate asa ca hai toti pe ''carlan''.
  • +25 (27 voturi)    
    "cum domne' ai ajuns sa te asociezi cu Antonescu?" (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:56)

    Ivan Ilici [anonim]

    - Buna intrebare! Prin asocierea cu Antonescu PSD-ul nu are nimic de castigat... ci doar de pierdut...
    • +11 (11 voturi)    
      Astept nerabdator (Duminică, 12 februarie 2012, 5:17)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Ivan Ilici

      rezultatele,sper ca pierderea sa aiba un % destul de mare !
  • +26 (30 voturi)    
    pai ce tie nu-ti place... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:57)

    zaboo [utilizator]

    tu de ce nu te rezumi, Crinisor, la buruienile voastre, la ferma de doi bani a peneleului si tot imparti calificative stim noi in care directie?
  • +21 (23 voturi)    
    Nu baga in seama pe scufita rosie (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 18:59)

    Laly [anonim]

    Gandeste-te ce au patit taranistii.
    • -5 (7 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:42)

      andreeeaaaa [utilizator] i-a raspuns lui Laly

      mai bn va ganditi la ce o sa patiti voi.... pentru ca lumea care vede bn ... adik nu este influentata de voi va sti ce se intampla cu adevarat la usl sii care e scopul vostru....
  • +25 (27 voturi)    
    Animelele... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:04)

    Cataleya [utilizator]

    ...intre ele.

    Iliescu cu meteahna lui "mai animalule", ponta cu servilismul, Porumbacu cu "contrele".
    Se spune ca daca te bagi in ztoaca, te mananca porcii.
    USL este cu totul in troaca si...
    Se mananca ei intre ei.....
    • +24 (26 voturi)    
      Adevarat (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:24)

      IDT [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Atata-i Doamne! Da' in direct, la antene si irealitati, sa ma mai distrez si eu putin, ca prea spala creiere vuvuzelele astea. BUNA MISCARE cu noul guvern. Si pentru ca sunt proaspeti si tineri, bine ar fi sa arate DIRECT cu degetul, asa cum a facut-o primul ministru astazi. Va admir si va sustin!
  • +26 (28 voturi)    
    Crin A ar fi as la Demolition Derby (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:06)

    T [anonim]

    Se pare ca e expert la distrus. A facut PNL-ul praf, mi-e mila de oameni ca Neagu Djuvara care au suferit pt partidul asta si au ajus sa-l vada transformat intr-o gloata de talibani. Acum se pregateste sa distruga si USL-ul...
    Spor la traba domnule Crin!
  • +20 (22 voturi)    
    Pardon (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:08)

    Vizitiul [utilizator]

    Trebuie domnul cârlan! Iliescu e bun la ceva totusi, la porecle!

    Cârlanul muzeograf :) Hai ca merge!
    • +11 (13 voturi)    
      Hai sa fim seriosi ! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 23:15)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Ilici i-a facut chiar un compliment ! In ciuda frizurilor tineresti, C. Antonescu nu mai e demult un carlan ci mai degraba o gloaba batrana !
  • +14 (16 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:11)

    george [anonim]

    Jur ca din toate epitetele si apelativele folosite de Iliescu in acei ani (golan, animal etc.) acesta este singurul potrivit. A fost super-inspirat si sugestiv batranu'. CARLAN - ha, ha - super tovarasu presedinte!
  • +10 (10 voturi)    
    calificari USL (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:13)

    anami [anonim]

    Cred ca pentru dl. Antonescu, cea mai corecta este "calificarea" data de R.Banciu in comentariul sau din 10.02.2012.
  • +18 (18 voturi)    
    raport (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:25)

    bandeira rosa [anonim]

    Imi plac mult metaforele domnului Iliescu.Pe viitor il rog sa fir mai explicit in exprimari daca se poate cu multipli si submultipli.Il rog deci sa ma lamureasxa un prostanac = doi carlani sau invers?Un carlan =doi prostanaci?La fel carlanul obraznic =2 carlani ca Crin sau invers?Astept acelas raspuns si de la domnul Crin sau domnu Carlan Eventual!!!
  • +15 (15 voturi)    
    Antonescu,tu chiar nu pricepi. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:27)

    mircea [anonim]

    Cred ca Iliescu a vrut sa spuna ca daca nu te potolesti si nu joci pe muzica lui,te mananca fript la protap,ca pe un carlan.Ce nu stii care-i soarta carlanilor?
  • +6 (6 voturi)    
    parca (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:33)

    bd [anonim]

    dl. Iliescu nu mai facea politica, crinutz........
    Nu erai tu ferm ca convins ca s-a retras.
    Bune a zis Djuvara!
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 19:50)

    Bibi [anonim]

    Mai sa fie, sunt "intors pe dos". Este ptr. prima data cind fraternitez cu Iliescu .
  • +8 (8 voturi)    
    Ex pletosul Carlanel! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:02)

    NostraD [anonim]

    Tare indulgent a fost Iliescu! Asta-i ditamai purcelushul de cand s-a cocotzat in varful istoricului PNL!
    Iaca nu numai cu Baselul nu se impaca,inca un presedinte-l ironizeaza! Si ,culmea,el n-o sa ajunga niciodata presedinte(nici macar o noapte ca stim noi cine!) ca sa poata sa ironizeze pe un altu'!
    • +1 (1 vot)    
      Chiar crezi, (Luni, 13 februarie 2012, 1:25)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui NostraD

      cea -ce nu stii, Crinuti are vise foarte frumoase de multe ori .De foarte multe ori sa visat PRESEDINTE, deacea intarzie sau nici nu merge la parlament ! Mai nasol este cand are visul ca nu ajunge presedinte. Dupa ......nu mai pote sta de vorba nimeni cu el . Dupa visul acel urat este in stare sa distruga totul cei pica in fata......
  • +4 (4 voturi)    
    prea blinda comparatie (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:05)

    baltaretu [anonim]

    cum se numeste unul care rontaie(nu citeste) cartile de la o biblioteca?
    Prea blinda metafora.Mai sunt multe metafore din regnul animal care traiesc in turma.Le merita din plin
  • +10 (10 voturi)    
    ultimul specimen (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:24)

    zoologul [anonim]

    eu as completa: carlanul bulbucat, specie pe cale de disparitie, neadaptata la schimbari. ultimul exemplar traieste la bucuresti.
  • +13 (13 voturi)    
    Cred ca (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:31)

    redklown [utilizator]

    Crinulet si-a luat o mare teapa crezand ca daca se aliaza cu PSD-ul castiga ceva....Eu zic sa stea acasa,sa doarma in continuare pana pe la ora 14,iar apoi sa puna mana pe un manual de limba engleza.
  • +10 (10 voturi)    
    antonescu (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:51)

    paunescu [anonim]

    si cand ma gandesc ca vor unii ca astia de la putere sa demisioneze. Sa vina la putere ponta si cu antonescu... BRRRRR!
    I-a facut animale? Pai ce a gresit?
  • +7 (7 voturi)    
    sa va spun o poezie... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:54)

    c. porumbacu [anonim]

    ca acum invat engleza..

    Old MacYlitch had a farm, EE-I-EE-I-O.
    On that farm he had a mule, EE-I-EE-I-O.
    With a y-ha here and a y-ha there
    Here a y-ha, there a y-ha, everywhere a y-ha, y-ha Old MacYlitch had a farm, EE-I-EE-I-O.

    vedeti, ma pregatesca ca poa' ma ia si pe mine..

    yy-haa !
  • -5 (5 voturi)    
    e clar (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:14)

    srpc [utilizator]

    FSN se reface sub obladuirea tatucilor! al mai batran (ilici) si al mai tanar (base)! la munca, tovarasi!
  • +8 (8 voturi)    
    Ciumpalacul (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:34)

    Vizitiul [utilizator]

    Ciumpalac pitpalac, Antonescu la palat :) Piesa de muzeu e Antonescu asta, nu alta!
  • -6 (6 voturi)    
    Mult zgomot pentru nimic!! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 22:08)

    Ion Trandafir [anonim]

    Domnule Antonescu,. nu il mai luati in seama cu toata seriozitatea pe Ion Iliescu, este batran si senil si nu mai stie ce vorbeste.De altfel nu il mai ia nimeni in seama. Nici macar in PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    carlanul behaie de foame sau de frica (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 23:06)

    stoicul [anonim]

    Dl. Antonescu trebuie sa stie ca tov.Ilici nu prea arunca cuvinte fara sa gandeasca. Vremea sacrificarii carlanilor se apropie. Pana-n Sfintele Pasti e gata. Sper ca realil liberali sa realizeze pericolul in care se afla PNL-ul, tarat de visele ludice de prea-marire ale acestei nulitati - Crin Antonescu aka "Carlanul"
  • +5 (5 voturi)    
    No air (Duminică, 12 februarie 2012, 1:59)

    Mike [anonim]

    Se vede ca au inceput sa il stranga cravata, pantalonii, cre ca si pantofii, da-s acoperiti de pantaloni. Acest Carlan (Crin ofilit) se vede ca vrea o tzatza mare, dar se pare ca tzatza e goala. De cand cu M R Ungureanu i s-a stricat linistea, n-are aer, e realmente analfabet pe langa el, cre ca a simtit-o si Carlanul.
    Iti doresc sa mergi in vizita la Cotroceni , in urmatorii ani, cel putin o data pe an.
    S-a dus ciolanul cu USL, trebuia sa alegi altceva, de data asta nu ai fost pe faza.
  • -3 (5 voturi)    
    ptr postacii portocalii (Duminică, 12 februarie 2012, 9:03)

    laurentiucat [utilizator]

    eu nu as fi asa fericit daca s-ar desparti psd si pnl . ar fi si mai jale ptr voi la alegeri. separate, ambele partide ar insuma 70% in loc de 60% cat au acum impreuna. asa ca aveti grija ce va doriti, ptr ca s-ar putea sa se intample....mama,ce asmai rade la comentariile voastre atunci...
  • +5 (5 voturi)    
    duminica (Duminică, 12 februarie 2012, 10:11)

    Serje [utilizator]

    Astazi e duminica. Oamenii merg la biserica sa-si mai ogoiasca sufletul.
    Ar trebui ca si USLasii si chiar si presa sa mearga ca doar or fi si ei oameni nu numai carlani neosteniti.
    Nu inteleg ce diavol ii tot mana la tulburarea ordinei publice, la manifeste, proteste, scandal. Daca ar munci in tot timpul asta de balicareala ne-ar creste si PIB-ul, ne-am spori veniturile, salariile, bunul trai. Concentrati-va pe gasirea mijloacelor de imbunatatire a vietii natiei in spiritul dreptatii si a legalitatii si nu mai daramati tot ce se chinuiesc unii sa faca.
    Acceptati sa se faca justitie pentru penali si nu mai agitati norodul sa va apere talhariile.
    E buna filozofia crestina care indeamna la liniste sufleteasca, intr-ajutorare umana, cultul binelui, respect si bunacuviinta. De ce n-ar fi presa mai inteleapta ca sa trateze in acest spirit impaciuitor tensiunile sociale, sa promoveze munca, iubirea aproapelui, iertarea !!??
  • +8 (8 voturi)    
    stanga ti-a trebuit, stanga ai (Duminică, 12 februarie 2012, 10:16)

    dreptaciul [anonim]

    Sa-ti fie invatatura de minte, asa au patit toti cei care s-au aliat cu bolsevicii, AU DISPARUT!!! La propriu sau la figurat. Tu, Crinulet tata, chiar credeai ca esti o forta? Poate de manevra... Voi, PNL sunteti sinucigasi. Iliescu a vazut asta si vi l-a trimis pe Patriciu. Dupa ce Tariceanu a exclus toate valorile din partid, tu si cu Orban l-ati exclus pe el. Dupa ce ati ramas doar voi doi, tu l-ai exclus pe Orban. Asa eficienta nu a avut nici Stalin.
  • +6 (6 voturi)    
    crin a luat-o pe miriste de mult timp (Duminică, 12 februarie 2012, 10:26)

    iulian [anonim]

    vorba aia:mieii zburda pe campii...
  • +5 (5 voturi)    
    Antonescu recunoaște: Nu mai sunt Liberal ! (Duminică, 12 februarie 2012, 11:34)

    Fisherman [utilizator]

    Pentru cine dorește și dovada care-l descalifică pe Antonescu Crin pentru carnetul de membru al unui Partid Liberal aceasta constă în respingerea cotei unice.
    Un studiu comparativ între cele două sisteme de impozitare:
    http://cristianpaun.finantare.ro/archives/2548http://cristianpaun.finantare.ro/archives/2548
  • +5 (5 voturi)    
    copilas (Duminică, 12 februarie 2012, 11:35)

    dan [anonim]

    ai sarit de cur in sus cand basescu te o facut "frezat"!acum stai cumintel si asculti de batranul comunist....oare de ce nu ma mir??cum te mai suporta cei cativa liberali adevarati?daca mai sunt!
  • +6 (6 voturi)    
    Se apropie funia de bat! (Duminică, 12 februarie 2012, 14:29)

    Mircea [anonim]

    Minciuna si impostura incep sa iasa la suprafata. PNL a prins 18% in 2008 multumita spagilor electorale ale lui Tariceanu. Cu toate spumele de la gura lui Antonescu, nu au mai mult de 10%. Si ei stiu asta, si PSDii incep sa-si dea seama cu cine s-au luat. Sper sa ajungeti la groapa de gunoi a istoriei, unde va este locul (urare pt tot USL-ul).
  • 0 (0 voturi)    
    dormitescu (Luni, 13 februarie 2012, 23:22)

    ciprian [anonim]

    Adica fiecare cu treaba lui si fiecare sa vorbeasca in dreptul lui. Frumoasa alianta si va uram la mai mare.