Ion Iliescu: Nu impartasesc criticile si reprosurile, Ponta a avut un discurs echilibrat 

de L.P.     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 14:19 Actualitate | Politic


Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu a declarat, vineri pentru Hotnews.ro, ca discursul lui Victor Ponta la investirea Cabinetului Ungureanu a fost unul echilibrat care s-a delimitat clar de fosta guvernare. Iliescu a precizat ca nu imparteste "criticile si reprosurile facute de unii sau altii", declaratia lui Ponta fiind una foarte clara.

"A fost un discurs echilibrat. Nu inteleg de ce s-au creat atatea nemultumiri, nu impartasesc criticile si reprosurile facute de unii sau de altii. A fost un discurs extrem de precis, echilibrat si in acelasi timp s-a delimitat de guvernul Boc si Traian Basescu.

Eu nu vad nici un discurs reprobabil s-a delimitat foarte clar de la inceput de guvernare si a salutat demisia Guvernului Boc care a fost ceruta in repetete randuri atat de opozitie cat si de protestatari si de catre societatea civila. A pus conditii promovate si cerute de catre USL si ma refer aici  la marirea salariilor si pensiilor, taxarea averilor mari, tratatul ACTA, functionarea institutiilor statului, sanatate. Nu vad nimic in neregula, declaratia este precisa si clara
", a explicat Iliescu.

Victor Ponta a sustinut, joi, in fata Parlamentului, cu ocazia votului de investitura pentru guvernul Ungureanu, un discurs echilibrat si neutru in care a evitat orice atac dur asupra premierului desemnat si ministrilor sai. De asemenea Ponta a anuntat o posibila sustinere a USL daca noul guvern va sprijini 15 masuri punctuale.

Discursul presedintelui PSD i-a deranjat pe liberali care au convocat o sedinta de urgenta la partid. Presedintele PNL Crin Antonescu a declarat joi, intr-o conferinta de presa ca liberalii nu se potrivesc noii directii de discurs avute de Victor Ponta in Parlament si ca social democratii nu trebuie sa uite nicio secunda ca lupta lor este impotriva regimului Traian Basescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5041 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    ha ha (Vineri, 10 februarie 2012, 14:25)

    ciankanel [anonim]

    Sa fim seriosi! Nu e lupta liberalilor! E lupta lui Voiculescu cu Basescu! Crin e unealta ,pacaliciul carea va pica prost ! Pacat de liberalii adevarati!
    • +7 (9 voturi)    
      - (Vineri, 10 februarie 2012, 14:56)

      vaultboy [anonim] i-a raspuns lui ciankanel

      din pacate liberalii adevarati sunt la 2m sub pamant
  • -3 (13 voturi)    
    Aprobat de I.I. (Vineri, 10 februarie 2012, 14:28)

    hot news [utilizator]

    Super. Nici acum nu imi pot da seama cum a putut sa sara atat de multa lume sa il laude pe Ponta.
    • +12 (12 voturi)    
      uite de ce... (Vineri, 10 februarie 2012, 14:38)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      a ajuns pana si Iliescu sa fie mai normal decat Antonescu. E normal sa existe opozitie, dar in limitele bunului simt si al respectului pentru logica. Crin a ajuns ca un caine turbat care musca gardul indiferent cine trece pe strada.
      • +4 (4 voturi)    
        Crin deja nu mai trebuie bagat in seama (Vineri, 10 februarie 2012, 15:20)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        In schimb Ponta sau Iliescu cand zic ceva, o gandesc bine inainte. Dupa tot ce au spus si au facut in ultimii 20 de ani eu unu nu le pot acorda nici macar 1 gram de incredere niciunuia dintre ei.
        Cat despre PNL, pentru mine Crin=Vadim.
      • 0 (0 voturi)    
        Crin... (Vineri, 10 februarie 2012, 18:41)

        Crina Tribuna [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        ... concurentul lui Vadim...
        Crin si PNL-ul vor avea soarta politica a lui Vadim si a PRM-ului! Cine crede ca romanii sunt prosti se insala ... si va plati scump la alegeri aceasta iluzie...
  • +4 (6 voturi)    
    Iliescu chiar are curaj. (Vineri, 10 februarie 2012, 14:32)

    mircea [anonim]

    Daca Ponta,cu toate ca la avut alaturi pe socru si pe Dusa,a facut pasi inapoi dupa discurs si asfel si-a mai scuturat laurii victoriei,uite ca mosul Iliescu este in stare sa fie vertical si sa recunoasca.Pacat ca despre altele tace.Poate ca multi nu ar mai fi atat de vocali ,daca Iliescu ar spune adevarul.
    • -2 (2 voturi)    
      Intai termina patru clase... (Vineri, 10 februarie 2012, 15:55)

      proful [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Mirciulica nu te mai baga in rahat; "la avut" se scie "l-a avut".
    • 0 (0 voturi)    
      tu nu ai bunici? (Vineri, 10 februarie 2012, 16:30)

      tania [anonim] i-a raspuns lui mircea

      mirciulica,mama,dar tu nu ai un bunic? Sau te-a nacut o omida?Asa vorbesti despre o persoana de 80 ani?Anii trec....mirciulica si vei ajunge la 80 de ani! Sa te ajute Dumnezeu!
  • 0 (0 voturi)    
    altul e Carlanu' (Vineri, 10 februarie 2012, 14:38)

    narcis [anonim]

    http://www.gandul.info/politica/iliescu-il-incondeiaza-pe-crin-ponta-s-a-maturizat-vad-ca-acum-ala-mai-in-varsta-e-mai-carlan-exclusiv-9223849
  • +3 (3 voturi)    
    discurs pontac (Vineri, 10 februarie 2012, 14:39)

    dan [anonim]

    diferenta intre ce zicea inainte si acest discurs este cel intre baga-te-as si semnul facut cu degetul.ca in bancul cu evreul, rabinul si capra.
  • +2 (4 voturi)    
    Interesant (Vineri, 10 februarie 2012, 14:44)

    Teo [anonim]

    Sa intelegem ca si Bunicuta sprijina acest guvern. Se indreapta cumva scena politica romaneasca spre o noua era ?!?
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta (Vineri, 10 februarie 2012, 14:44)

    spectator [anonim]

    Ponta nu a facut nicio greseala! Ponta a facut ce stie. Tradeaza asa cum zice: Buna ziua! Si va mai trada cand trebuie. Dar poate fi acuzat un lup ca mananca oi? PNL- va fi prima lui victima! Si cea mai importanta victima va fi Romania! Nu va puneti speranta in el. Amintiti-va cum s-a comportat candva in guvernul lui Basescu! Ar trebui sa invatam sa nu mai uitam de la gura pana la mana. Si vice versa...
  • +3 (3 voturi)    
    mascariciul Chuckie! (Vineri, 10 februarie 2012, 14:56)

    aciduzzu [anonim]

    Ponta incearca sa se delimiteze de mahalagiul prezident Chuckie
  • +3 (5 voturi)    
    afara cu ponta din USL (Vineri, 10 februarie 2012, 15:06)

    Barosanul [anonim]

    1. Poate ca nu se realizeaza ca putulica de ponta a INSTALAT guvernul MRU?
    Pai cum era daca el ameninta in Parlament Minoritatile si de genu ‘Votati acest guvern si v-ati pupat pe bot de vre-o intrare la guvernare’. Sau pe UDMR cu ‘Votati acest guvern si noi sprijinim AC sa intre in parlament inlocul UDMR’? Plus o politica acerba de loby nu se mai gaseau 6 voturi?

    2. Iti dai seama ca daca PNL iese din USL si ataca cu slogane gen ‘PDListi-PSDisti-UNPRisti= Aceasi SECURISTI’ si ‘PDL-PSD= Aceasi Mizerie’ ca poate creste pe la 35-40%? Altfel daca nu il dau afara de la conducere pe ponta USL v-a fi catalogata ea cu ‘PDListi-USListi= Aceasi SECURISTI’ si PDL-USL= Aceasi Mizerie care e deja consacrata devine o Confirmare.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit ! (Vineri, 10 februarie 2012, 15:27)

      dan tulceanu [utilizator] i-a raspuns lui Barosanul

      Dupa mintea ta, cel mai bine era daca venea cu o grenada si o arunca in banca guvernului, nu ?
      Daca omul a venit cu un gand bun, cu o idee constructiva, este considerat tradator. TRADATORI sunteti voi cei care doriti o Romanie neguvernabila, o Romanie in haos. Sa va fie RUSINEEEEEE !!!
    • 0 (0 voturi)    
      PNL numai pupa procentele din 2008 (Vineri, 10 februarie 2012, 16:03)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Barosanul

      De ce ?
      Patriciu nu are atatia bani cat a avut Tariceanu la dispozitie .
      Dupa 22 de ani numai niste naivi pot crede ca mai pune cineva botul la lozinci cu securisti si comunisti,
      Deja stim ca PDL-PSD-PNL-PC-UDMR-UNPR = Aceiasi Securisti.
      Din acest motiv prezenta la vot e asa cum e.
      Crin ar trebui sa mai schimbe placa . O fi melodia "Jos Basescu" pe locul 1 in top dar daca este ascultata prea des la un moment dat se satura lumea si de ea.
      In opinia mea cei care sunt in expectativa au apreciat discursul lui Ponta ca un discurs echilibrat.
      A fost un discurs adresat oamenilor echilibrati si inteles probabil doar de acestia.
      Cred ca Victor Ponta a dorit doar sa arate ca poate avea si un astfel de discurs si ca la un moment dat poate fi o alternativa.
      Este adevarat ca USL si Crin nu prea au de ce sa se bucure mai ales ca nu au inteles nimic din reactia ulterioara a alegatorilor care au ascultat acest discurs.
  • 0 (0 voturi)    
    ce se (Vineri, 10 februarie 2012, 15:23)

    sabo [utilizator]

    baga omul aceta in seama! de fapt presa isi baga coada aici!!
  • 0 (0 voturi)    
    ii spune cineva (Vineri, 10 februarie 2012, 18:03)

    visio [anonim]

    lui iliescu ca s-a facut dimineata demult?
    in al doilea rand, primul a fost scris mai sus, societatea civila nu poate fi reprezentata de galeriile de fotbal sau de 10000 de oameni; in schimb, cei mai nemultumiti sunt patronii jupuiti atat de regomul boc cat si de regimul nastase (care a invatat bugetarul la stat degeab si salariul mare);
    in al treile rand, sunt curios ce va face psd-ul dupa moartea lui ilici; nastase este compromis (asa s-a nascut), ponta este un infantil in politica, mitrea este un sindicalist platit sa convinga omul de rand sa voteze regimul psd al vremurilor de dupa revolutie, si tot asa....sincer, cred ca din tot usl se va alege praful; si cand se va intampla chestia asta, pdl daca va mai existat pana atunci, va cel mai mare castigator;
    sa fim clar intelesi, nici cel mai stupid individ nu l-ar vota pe antonescu (asta este motivul pentru care iliescu cere revenirea la listele electorale)...
    altcineva nu prea se vede in politica....