VIDEO Victor Ponta, discurs fara atacuri la noul Guvern: Atacurile din media la adresa noilor ministri, folosindu-se cuvinte precum clone, consilieri, second-hand, au mers uneori prea departe

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2012, 13:25 Actualitate | Politic


Victor Ponta a sustinut in fata Parlamentului, cu ocazia votului de investitura pentru guvernul Ungureanu, un discurs echilibrat si neutru in care a evitat orice atac dur asupra premierului desemnat si ministrilor sai. Mai mult, el a anuntat o posibila sustinere a USL daca noul guvern va sprijini 15 masuri punctuale. Ponta a salutat absenta din noul Guvern a unor fost ministri "cu totul si cu totul indezirabili" precum "doamna ministru Udrea, domnul ministru Igas". In plus, Ponta a respins catalogarea noului cabinet ca un "guvern al clonelor", adica exact expresia folosita de Dan Voiculescu si Antena 1 si Antena 3 in ultimele zile.

Co-presedintele USL Victor Ponta a declarat, joi, in fata camerelor reunite ale Parlamentului, ca Uniunea nu voteaza investirea Cabinetului Mihai Razvan Ungureanu. Ponta a apreciat ca atacurile din media la adresa noilor ministri "au mers uneori prea departe, folosindu-se cuvinte precum clone, consilieri, second-hand".
Victor Ponta face referire la o afirmatie de joi a lui Dan Voiculescu, presedinte fondator al PC, care a scris pe blogul personal ca "Traian Basescu impune astazi romanilor un nou experiment: guvernul clonelor".

"Ma bucur ca nu ii aveti in Guvern nici pe doamna Udrea, nici pe domnul ministru Igas. Faptul ca au fost inlocuiti dovedeste ca toate criticile aduse de opozitie erau intemeiate. Este o schimbare benefica. Regret, domnule prim-ministru desemnat, ca nu ati putut cere sa fie schimbati si ministrii UNPR si UDMR, lucru care arata ca exista o limita, exista restrictii in ceea ce puteti cere", a afirmat liderul social-democrat.

Mihai Voicu, vicepresedinte PNL, a declarat joi la RTV, dupa discursul lui Ponta, ca "am fost si noi mirati de acest discurs al lui Victor Ponta. Nu l-am stabilit impreuna in USL", facind referire la discursul extrem de echilibrat si neutru sustinut de presedintele PSD in Parlament cu ocazia votului de investitura pentru cabinetul Ungureanu. Declaratia lui Mihai Voicu este inca un indiciu despre diferentele de opinii din interiorul USL.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10450 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Bravo... (Joi, 9 februarie 2012, 13:29)

    Sandu [anonim]

    Victoras se apropie cu pasi repezi de functia de presedinte al Romaniei....si-l lasa pe crinutz in balta...balta .
  • +18 (24 voturi)    
    USL - adio arme (Joi, 9 februarie 2012, 13:31)

    valabill [utilizator]

    Ma asteptam sa se destrame USL dar prin toamna. Nu stiu ce e cu Ponta,parca ar fi vazut capul Meduzei. Cat despre Crin,sa-i lasam pe cei cu halate albe sa-l ajute,noi nu putem.
  • +7 (11 voturi)    
    ce-o fi patit? (Joi, 9 februarie 2012, 13:32)

    iulian-bz [utilizator]

    o fi de la sedinta de ieri seara cu nea Nelu,sau o fi alunecat pe ghiata,curios ,nu?
  • +13 (17 voturi)    
    Nu sunt Nostradamus (Joi, 9 februarie 2012, 13:32)

    Un stelist [anonim]

    Nu stiu de ce imi zboara gandul la o alianta PDL-PSD care sa dea la o parte si PNLul si UDMRul din noul guvern ... Astfel va scapa si tovarasul Nastase de probleme si PDLul va fi din nou la guvernare.
    Nu as vrea sa se intample asta, dar om trai si'om vedea.
    • +7 (7 voturi)    
      nici eu petrache lupu (Joi, 9 februarie 2012, 14:14)

      alt stelist [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      mai mult decat atat, e o alianta a securistilor si a agentilor acoperiti. Ponta nu mai poate musca, are botnita pusa si dosarul in tavita de iesiri.
      • -1 (5 voturi)    
        nici chiar asa.. (Joi, 9 februarie 2012, 15:11)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui alt stelist

        dar o alianta PSD PDL e normala. Refacerea FSN'ului a mai fost incercata de Basescu in 2008.
        Cred ca Basescu abia asteapta sa ii arate lui Iliescu cum e el sef peste FSN si nu el.
        Si mai e ceva. Doua partide care se bazeaza pe serviciile de informatii si conving prin puterea dosarelor.. Ponta.. nu cred ca are vreun dosar mai greu decat al lui Boc... dar au ceilalti din PSD..
        Sa vezi acuma cum toti cei care l'au injurat pe Ponta si chiar pe Iliescu o sa ii spele de nu o sa se vada decat stralucire.
        O sa fie PDL-PSD marele continuator al dreptei romanesti si o sa auzi ca in 90 PNL a chemat minerii impotriva lor. Ca doar sunt cele mai bune partide la propaganda.
        • -1 (3 voturi)    
          feseneaua ar fi mers foarte bine (Joi, 9 februarie 2012, 15:43)

          Io [anonim] i-a raspuns lui cosminrs

          S-au certat doar pe organizarea alegerilor - altfel era totul happy-happy joy-joy.
          Acu' ar putea feseneaua sa tina 2 ani in loc de unul... fiindca la prezidentialele viitoare sigur s-ar certa iar din acelasi motiv.
  • +7 (9 voturi)    
    usl se rupe (Joi, 9 februarie 2012, 13:38)

    pase scurte blog [anonim]

    incet dar sigur usl se rupe. maxim 2 saptamani mai rezista
  • 0 (18 voturi)    
    felicitari d-le ponta! (Joi, 9 februarie 2012, 13:41)

    daci [anonim]

    mi-a placut discursul
    am apreciat

    si trag nadejde ca te vei delimita de politica facuta de antonescu..
    gandeste ca unii dintrenoi dorim altceva: fara basisme, fara crinisme
    ei sunt batrani

    dar,, tu ai viitorul in fata
    si sper ca si noi alaturi de tine
    • +3 (13 voturi)    
      fereasca d-zeu (Joi, 9 februarie 2012, 14:04)

      nicolae fara paie [anonim] i-a raspuns lui daci

      alaturi de acest bolshevic..Nu-ti ajung 50 ani basaca cei 22 ani dupa revolutie de coabitat cu rosii astia? Sau esti si tu un postac rosu?
      • 0 (2 voturi)    
        EXCEPTIONAL DISCURS ! (Joi, 9 februarie 2012, 19:14)

        vivi [anonim] i-a raspuns lui nicolae fara paie

        Exceptional discursul ! A fost foarte fin, cu substrat, nicidecum marlanesc ! Nu v-ati saturat de marlanii ???Cine l-a votat pe Basescu, nu are dreptul sa faca niciun comentariu ! Poate doar sa se dea cu capul de pereti ! Se duceau sa-l voteze de cate 3 ori !! Sa nu rateze !! Dragi romani, aveti ce v-ati ales !!!!
        • 0 (0 voturi)    
          Sper sa nu fie multi care gandesc ca tine (Vineri, 10 februarie 2012, 4:33)

          Rares [anonim] i-a raspuns lui vivi

          Banuiesc ca in '90 de ani ori nu erai nascuta ori te pupai cu minerii. Altfel ai fi recunoscut de la o posta un dicurs scris de bolsevicul Ilici si citit de un retarda.t duplicitar. Doamne, ce popor, dupa 22 de ani se intorc de unde au plecat !
  • -3 (5 voturi)    
    exceptional! (Joi, 9 februarie 2012, 13:47)

    Antonescu [anonim]

    Victorie Victore!
  • +13 (15 voturi)    
    Discurs ok pentru un lider al opozitiei (Joi, 9 februarie 2012, 14:09)

    zone [utilizator]

    Nu sunt la catarama, dar macar o minima decenta trebuie sa existe!
    Sper sa se termine odata cu pocelile si invectivele de tot soiul, eu unul m-am saturat sa ma uit la politicieni ca la circ.
    Un prim pas pozitiv?
    Sa vedem ce spune si domnul Crin.... Oare va tine minunea?
    • +3 (3 voturi)    
      antenescu (Joi, 9 februarie 2012, 14:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui zone

      nu poate sa zica ceva pt. ca :
      - fie e inca mahmur de somn (deh, ora de sculat e mai in colo, spre 16:00) si nu a priceput nimic din discursul pontac;
      - fie a priceput si face clabuci la gura.
  • +6 (6 voturi)    
    sa fie? (Joi, 9 februarie 2012, 14:34)

    catalin_mattei [utilizator]

    ceea ce il poate atrage pe V Ponta la actualul Guvern este tineretea noilor membri din echipa si o legatura de amicitie cu actualul premier. In baza unei astfel de amicitii nici nu cred ca vor fi atacuri dure intre cei doi. Oricum, tineretea care emana din noua guvernare cred ca este un motiv de destindere din partea liderului PSD. In plus trebuie sa vedem ca in acest moment C Antonescu se rupe de orice urma de liberalism devenind un politician care imprumuta din discursul lui Felix. Cred ca daca politicienii tineri asculta de vocea acelei parti a pietei care cerea curatenie in partide, un mod corect, onest de a face politica.. atunci putem vorbi de normalizarea vietii politice
  • +4 (4 voturi)    
    asta asteptam (Joi, 9 februarie 2012, 14:43)

    zeze [anonim]

    in sfarsit un discurs de politician. cei pe care ii reprezinta victoras pot conta ca vocea lor este parte a politicii. discursuri gen sindromul TOURETTE al lui antonescu nu servesc liberalilori votanti, ei raman pe tusa fara sa aiba o voce directa in politica, si asta este pacat. eu sunt liberal in convigeri dar nu cred in liberalismul fara voce.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu-mi place Crin Antonescu (Joi, 9 februarie 2012, 14:44)

    viciatul [anonim]

    In afara faptului ca acest Crin Antonescu are un trecut destul de umbrit ,mie nu-mi place ca fizic , pare mereu obosit , are ticuri nervoase, ii citesti pe fata ce gandeste si se cam repeta in discurs.Afara de asta ,imi amintesc , ca desi a spus ca se aliaza cu Geoana ,totusi a fost un tradator, in confruntarea cu Basescu ,dandu-i acestuia pase favorabile.Asa ca ii dau dreptate lui Ponta ,sa-l tradeze si el pe CRin.Si afara de asta , de ce sa tot facem targuielin nesfarsite.Desi Ungureanu ca biografie intima ,este dubios, la suprafata este un tip destept . Sper sa nu fie mult prea vandut celor ce au cumparat secretul avionului de lupta de la Craiova.
  • +2 (2 voturi)    
    Totusi, a fost critic, pe un ton moderat (Joi, 9 februarie 2012, 15:03)

    Oponta [anonim]

    As corecta impresia asupra discursului echilibrat, mentionand ca vorbitorul s-a referit critic la unii dintre ministrii propusi, vizand direct un ministru care are la "activ" o plangere ANI si un ministru care "a accesat fonduri de la ministerul pe care urmeaza sa il conduca".
  • +1 (1 vot)    
    ..... (Joi, 9 februarie 2012, 15:25)

    andreeeaaaa [utilizator]

    USL nu o sa mai dureze mult peste cateva saptmani aceasta alianta o sa se rupa deoarece crin vrea altceva .
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo Ponta ! (Joi, 9 februarie 2012, 15:40)

    dan tulceanu [utilizator]

    In sfarsit PDS-ul da dovada de realism politic si al bunului simt. Ponta a facut miscarea cea mai potrivita pentru PSD si pentru Romania. Lumea ar fi catalogat drept nepotrivit un refuz al opozitiei de a dialoga cu noul guvern. Ponta a dat dovada ca este un om politic. Crin a ramas de caruta, dar se pare ca acolo este locul lui, pacat ca este tulcean, mare pacat !!!! Si apropo, e de vazut cat a castigat Base in Tulcea, la prezidentiale, comparativ cu Crin, care este tulcean.
  • 0 (0 voturi)    
    Discursul D-lui Ponta (Duminică, 12 februarie 2012, 0:58)

    maria [anonim]

    Va felicit D-le Ponta
    Cu citev zile in urma cand s-a discutat despre greva parlamentara ,atitudine pe cre o dezaprob total ,chiar o condamn,,mi-am exprimat amaraciunea pentru ca avem o clasa politica iresponsabila ,aroganta ,asi care nu tine cont de mandatul primit de la alegatori de ai reprezenta si a le apara intereselein parlament Totodata clasa noastra politica nu acorda nici un fel de respect vointei noastre exprimata prin vot ,pentru micsorarea la 300 a numarului de parlamentari ,ceea ce dovedeste clar ca odata ajunsi in parlament alesii lupta din rasputeri pentru interesele lor
    La toate acestea, pentru care deocamdata nu am fost contrazisa ,mai adaugam constatare ca da dovada si de lipsa de civilzatie si educatie,abordand un discurs suburban , agresiv plin de invective si afirmatii fara acoperire .
    Personal nu cred ca politica este imorala ,ci cred ca imorali sunt cei ce fac un asemenea tip de politica.
    Prin PREZENTA siDISCURSUL D-voastra la investirea Guvernului D-lui Ungureanu ,mi-ati dovedit ca se poate si altfel Se poate sa fim si normali . Apare insa problema daca veti putea rezista presiunii pe care o fac unii si altii ,din alianta D-voastra ,precum si acesti comentatori si analisti politici care se tem ca astfel isi pierd "soldele "Nu sunt interesati de ce ar trbui sa fie Domniile lor pntru telespectatorii romani cu mai multa sau mai putina cultura politic.Nu tin cont de cat rau fac prin deformarea realitatii atat privind puterea cat si opozitia ,asa incat suntem de multe ori in postura de "cetatean turmentat "
    Va doresc mult succes .