Udrea: Petrescu trebuie sa-si dea demisia din Asociatia Profesionistilor de Turism si cred ca si-a si dat demisia

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2012, 11:21 Actualitate | Politic


Elena Udrea a declarat joi ca "urmasul" sau la Ministerul Turismului, Cristian Petrescu "ar trebui sa-si dea demisia din Asociatia Profesionistilor in Turism si cred ca si-a si dat demisia". Reamintim ca Petrescu este presedintele acestui ONG care are in portofoliu proiecte pe fonduri europene ce au primit deja finantare de la ministerul pe care el insusi ar urma sa-l conduca.

Miercuri, dupa audierile din Parlament, Cristian Petrescu a declarat ca nu este in conflict de interese: "Nu sunt in conflict de interes. Nu am de ce sa fiu in conflict de interese pentru ca vorbim de o asociatie profesionala cu zeci de profesionisti. Eu sunt doar presedintele acelei asociatii. Eu nu derulez vreo procedura de achizitie. Nu vad care ar fi problema".

“Contractele vor continua. Intamplator, nu o sa dau eu personal banii”, a mai declarat Cristian Petrescu.​

In declaratia de interese, Cristian Petrescu mentioneaza ca in 2011 a obtinut trei contracte finantate din fonduri europene de la Ministerul Dezvoltarii pe care urmeaza sa-l conduca. Valoarea totala a contractelor este de 2,9 milioane lei. Contractele au fost acordate prin intermediul Programului Operational Regional. In dreptul beneficiarului, deputatul Cristian Petrescu mentioneaza Asociatia Profesionistilor de Turism din Romania.



NOTA: Autoritatea de Management a Programului Operational este in subordinea Ministerului Dezvoltarii. Autoritatea de management este cea care verifica desfasurarea proiectelor finantate din bani europenei. In cazul nostru, AM POR va verifica modul in care este implementat proiectul Asociatia Profesionistilor de Turism din Romania al carui presedinte este Cristian Petrescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1312 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    De ce ? (Joi, 9 februarie 2012, 11:27)

    Titi Claxon [anonim]

    Tariceanu si-a dat demisia fiind presedintele asociatiei importatorilor de automobile ? Nu si-a dat-o .la durut in spate de orice conflict de interese .Si a mai dat si legea taxei auto care favoriza importatorii de masini noi si ingreuna importul de masini second hand. si a nenorocit romanii si ia bagat sclavi la leasing ca sa ia masini noi de la el.Nu a ciripit nimeni atunci de incompatibilitatea lui .E in partid la liberali .Ce zice onestul Antenescu de cazul asta ?Hotii striga hotii.
  • +1 (1 vot)    
    nutzi udrea (Joi, 9 februarie 2012, 12:17)

    un domn [anonim]

    a uitat ca nu mai e pe cai mari si da ordine la toata lumea..as privi o cu compasiune..a fost o evolutie meteorica..blonda in actuala guvernare
  • +1 (1 vot)    
    nope! (Joi, 9 februarie 2012, 12:34)

    Codruta N [utilizator]

    Trebuie sa-si dea demisia DIN GUVERN!!!
    "Conflictul de interese" se refera si la relatiile din trecut! Dar care-i chestia? Ungureanu, cu guvernul sau reciclat, cica "lepadat de pacatele celor vechi" NU STIE definitia "conflictului de interese"??? Pai, CE fel de "profesionist" este el??!
    Nu mai vorbesc ce fel va putea controla acest ministru potentialele "conflicte de interese" in ministerul sau, o daat ce el habar nu are (sau poate se preface) ce e aia (bine! cu Udrea ne-am lamurit ca oricum era pafarista - sau, la fel, se prefacea si ea)!!!
    Reamintesc definitia conflictului de interese. Alooo!!! postacii pedisti! se aude?
    ---
    "Conflictul de interese", asa cum e definit in Recomandarea 10/2000 a Comitetului de Ministri al Consiliului Europei:
    "Conflictul de interese apare atunci când funcționarul public are un interes personal care influențează sau pare să influențeze îndeplinirea atribuțiilor sale oficiale cu imparțialitate și obiectivitate. Interesele private ale funcționarului public pot include un beneficiu pentru sine sau pentru familia sa, pentru rudele sale apropiate, pentru prieteni, pentru persoane sau organizații cu care funcționarul public a avut relații politice sau de afaceri. Interesul personal se poate referi și la orice datorii pe care funcționarul public le are față de persoanele enumerate mai sus."

    https://wcd.coe.int/ViewDoc.jsp?id=353945&Site=CM

    http://www.oecd.org/dataoecd/17/23/33967052.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    hfdthserhj (Joi, 9 februarie 2012, 15:17)

    zeus [anonim]

    PDL demonstreaza inca odata ca are oameni de valoare in partid si ca acestia pot oricand sa conduca cu success destinele Romaniei. Eu voi vota cu adevarata dreapta romaneasca, cea care promoveaza munca si meritocratia. Jos USL!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 9 februarie 2012, 18:24)

    dani [anonim]

    Spuneti ca basescu e rau pt tara.....stati sa vedeti dak vine usl la putere ca o sa pierdem tot ce mai avem....
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 10 februarie 2012, 19:14)

    bebi [anonim]

    asa este nu are de ce sa regrete, doar nu era sa fie ministru o viata intreaga, dar este normal ca uneori sa te mai apuce nostalgia...dar oricum bravoo ei pentru ce a facut in acest turism romanesc. Felicitari.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 10 februarie 2012, 19:45)

    mario [anonim]

    nu are de ce sa ii para rau ca nu mai este ministru, doar nu era sa fie o viata intreaga ministru, doar are atata treaba in parlament. Este o femeie jos palaria. Bravoo.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Vineri, 10 februarie 2012, 19:46)

    Alex [anonim]

    Nu cred ca era chiar asa necesar o schimbare a ministrilor, si cu atat mai putin a unora. In schimb sunt multumit ca au venit la conducerea ministerelor, oameni la fel de capabili. Doamna Udrea, alaturi de toti ministri din guvernul Boc, pot pleca cu capul sus si cu constiinta impacata ca au facut tot posibilul pentru ca tara sa nu fie rapusa de criza.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Vineri, 10 februarie 2012, 19:59)

    Neu [anonim]

    Chiar daca pleaca doamna Udrea, avand in vedere ceea ce a facut in turism, poate pleca cu capul sus. Ca romani, datorita doamnei Udrea, putem zice ca in momentul de fata turismul se afla la un alt nivel in momentul de fata.
  • 0 (0 voturi)    
    fara (Vineri, 10 februarie 2012, 19:59)

    Mihai [anonim]

    Nu pot decat sa o sustin pe doamna Udrea pentru ca a fost un ministru competent, complet in tot ceea ce a facut. Noi romani ar trebui sa sustinem asemenea oameni de calitate daca vrem sa avem o tara dezvoltata.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 10 februarie 2012, 22:00)

    batman [anonim]

    Felicitari doamnei Udrea pentru tot ceea ce a facut in timpul mandatului. Au fost multe multe realizari, proiecte si promovari de care ne bucuram cu totii. Ne pare rau ca trebuie sa plecati. Plecati cu fruntea sus, pentru ca sunteti singura care a avut cele mai mari realizari de pana acum.