Mihai Voicu (PNL), despre Guvernul Ungureanu: Un Cabinet de Boculeti!

de RFI     RFI Romania
Joi, 9 februarie 2012, 10:57 Actualitate | Politic


Mihai Voicu
Foto: HotNews.ro
Procesele verbale ale comisiilor parlamentare de predare a ministrilor din Cabinetul Ungureanu catre plen au fost scrise probabil cu creionul chimic, a declarat la RFI vicepresedintele PNL, Mihai Voicu. El nu exclude sesizarea Curtii Constitutionale, dupa votul de investitura de joi. Liberalul a descris noul Guvern ca pe unul plin de "Boculeti".

De ce vrea Opozitia parlamentara sa sesizeze Curtea Constitutionala dupa investirea Guvernului condus de Mihai Razvan Ungureanu? Mihai Voicu a afirmat ca procedura de la audierile din comisii a fost neregulamentara.

"Dupa ce ca din punct de vedere politic, lucrurile sunt departe de a fi satisfacatoare, acest Guvern a plecat si cu cativa pasi legali si constitutionali gresiti. Cele cateva zile in care domnul Mihai Razvan Ungureanu a stat nu sub un semn de incompatibilitate, cred ca se foloseste gresit, n-a fost o simpla incompatibilitate, ci o incalcare a legii, e un pic mai mult decat... o incalcare a unei prevederi exprese din legea sigurantei nationale, am trecut si printr-o hazlie de-a dreptul procedura inventata la comisiile parlamentare. Avizul pe care comisiile il dau candidatilor de ministri este intr-adevar consultativ, dar el trebuie sa existe. Faptul ca unii dintre ei au fost predati cu proces verbal catre plen, ma gandesc ca poate procesul ala verbal a fost scris cu creionul chimic, nu stiu, este de-a dreptul o incalcare a procedurilor constitutionale! Noi consideram ca nu s-au indeplinit procedurile pentru investirea Guvernului", a spus vicepresedintele PNL.

Citeste continuarea pe www.rfi.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1608 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Si eu zic despre USL (Joi, 9 februarie 2012, 11:12)

    nano2k [utilizator]

    Si eu zic: USL, o alianta de rahat.
  • +12 (12 voturi)    
    mai bine aveti grija de crinutzii vostri.... (Joi, 9 februarie 2012, 11:13)

    sache [anonim]

    .
  • +17 (17 voturi)    
    Micii bratieni (Joi, 9 februarie 2012, 11:27)

    Bratianu [anonim]

    Istoria ar putea consemna asa: a fost odata un mare partid liberal cu politicieni patrioti scoliti in occident si respectati in toata lumea. Comunistii i-au bagat in temnite pentru ca nu suportau intelectualii. Tortionarii la randul lor au avut copii. Copii lor au luat vechiul PNL dupa exterminarea proprietarilor de drept. Nu au putut insa lua: cultura, eleganta, diplomatia si limbile straine ale vechilor liberali. Ei se mandresc cu romana neaosa si eventual rusa. L-au luat in schimb averile si mosiile falsifand inca odata actele de proprietate. Dintr-un tortionar nu va putea iesi niciodata un liberal adevart ci doar unul vopsit. Si acum aveti cuvantul d-le Voicu...
    • +1 (1 vot)    
      No coment (Joi, 9 februarie 2012, 13:02)

      Anonimul [anonim] i-a raspuns lui Bratianu

      NOTA 10 si no coment.
  • +3 (3 voturi)    
    Mai bine (Joi, 9 februarie 2012, 11:32)

    IDT [utilizator]

    ...cu boculeti, dacat cu po(r)culeti!
  • +6 (6 voturi)    
    Prostul pana nu-i fudul, nu-i prost destul... (Joi, 9 februarie 2012, 11:33)

    Colette [utilizator]

    Mai bine unul de 'boculeti' decat, Doamne fereste, unul de 'crinuletzi paranoici si disperati'! Lasati 'ironiile astea fine' d-le Voicu, va credeam mai altfel... Oricum, de la acest prim ministru o sa vi se traga celor din PNL care au distrus, pt. propriile lor interese, notiunea de liberalism si PNL-ul! Veti plati pt asta, eu una nu pot sa uit ca in perioada guvernului Tariceanu, PNL-ul a incalcat grav toata increderea celor care au votat Alianta Da, prin faptul ca au spart-o si apoi, au colaborat cu PSD-ul.Asa a guvernat guvernul Tariceanu, cu 25% in parlament si sustinerea PSD-ului. Acum sunt in USL, umar la umar... No others comments! Nu merita nici macar atat tot ce fac cei din PNL in acest moment: voteaza un partid de dreapta impotriva altui partid de dreapta!!! Hilar si demential!
    • +3 (3 voturi)    
      Gogu (Joi, 9 februarie 2012, 13:06)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Colette

      De care 25% vorbiti,aveau 14% stimata doamna.Pina la urma acest domn Voicu,cu cravata si nod mai mare decit capul,l-am mai vazut si prin emisiuni"contrafacute"la Haznalele tv unde isi da cu parerea despre fel de fel de lucruri,ca si cum calitatea de parlamentar ti-ar aduce o diploma de atotstiutor,gen madam Tatoiu.Eu eram ferm convins ca doar dumneaei este detinatoarea adevarului suprem si cunoaste toate stiintele exacte si umane.Pe semne ca m-am inselat.
  • +5 (5 voturi)    
    PNL (Joi, 9 februarie 2012, 11:44)

    reluttu [anonim]

    Lasă-i pe liberalii interbelici. Pina si Tăriceanu și Câmpeanu sunt,sau au fost mari oameni de stat dacă te raportezi la paparudele și scelerații din PNL'ul zilelor noastre
  • +3 (3 voturi)    
    tu chiar crezi ca te baga cineva in seama? (Joi, 9 februarie 2012, 11:50)

    felix [anonim]

    doar atat
  • +6 (6 voturi)    
    mai sanatos (Joi, 9 februarie 2012, 11:55)

    mercedes [utilizator]

    Un Cabinet de Boculeti dacat un Cabinet de Voiculeti si Patricuti.
  • +6 (6 voturi)    
    Liberalii... (Joi, 9 februarie 2012, 12:35)

    Ionel [anonim]

    Ce buni sunt strugurii...Pacat ca sunt prea sus.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Joi, 9 februarie 2012, 13:19)

    George [anonim]

    Pai voi mai tovarase Voicu, astia de la PNL, sunteti doar o ciurda de crinuleti penibili. Strugurii sunt acri, nu-i asa tovarase labaral?
  • 0 (0 voturi)    
    voicu asta (Joi, 9 februarie 2012, 13:23)

    ginel straneptul lui bratianu [anonim]

    se ia la intrecere cu antenski.
    nu's care'i mai demagog si fanfaron.
    astia doi sunt rusinea partidului lui strabunicu.
  • +2 (2 voturi)    
    Omul trebuie compatimit si ajutat (Joi, 9 februarie 2012, 14:18)

    Bogdan [anonim]

    Complexele lui de inferioritate sunt evidente in toate luarile de pozitie (sau mai bine zis de repetare tip papagal a ineptiilor lui Antonov). Omul nu a facut nimic nu va ajunge nimic nu are nici un orizont. Vine si debiteaza platitudini la televiziuni cu un aer tamp de crezi ca acum a fost trezit. Cred e de compatimit si ar fi cazul sa solicite un sprijin de specialitate competent. Greseala noastra e doar ca pierdem timpul cu astfel de ipochimene.
  • +1 (1 vot)    
    ce vrea Voicu (Joi, 9 februarie 2012, 15:04)

    alin [anonim]

    Probabil ca voicu ar vrea sa voteze din piscina.Cine la oprit sa vina la vot pe acest copchil si alui gradinita.
  • +2 (2 voturi)    
    DSGF (Joi, 9 februarie 2012, 15:18)

    zeus [anonim]

    PDL demonstreaza inca odata ca are oameni de valoare in partid si ca acestia pot oricand sa conduca cu success destinele Romaniei. Eu voi vota cu adevarata dreapta romaneasca, cea care promoveaza munca si meritocratia. Jos USL!
  • +1 (1 vot)    
    dar repetenti? (Joi, 9 februarie 2012, 15:18)

    MirceaA [utilizator]

    de repetenti ar fi bun? Dar de chiulangii? Vedeti-va de seful vostru si mergeti la el cu schimbul sa-l treziti si sa-l spalati pe dinti. Periuta v-o dau eu.
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 9 februarie 2012, 15:37)

    gogu [anonim]

    Minoritatile vor trebui sa accepte noul Guvern, pentru stabilitatea tarii si pentru o noua Romanie. Tinerii sunt noua generatie de conducatori a tarii si vor demonstra asta prin munca. USL ati face bine sa nu va mai bateti joc de popor si sa va mai jucati cu grevele din parlament.
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu la Felix? (Joi, 9 februarie 2012, 15:41)

    Lady GaGa [anonim]

    Macar ironiile ar trebui sa-l sensibilizeze pe "tanarul nou" liberal. Asa ca, figura lui ar sta foarte bine intr-o vitrina de "comici vestiti" ai politicii altauri de Felix, Fenechiu si altii. O mascota cu figura sa ar face deliciul copiilor mai ales cand o dau cainelui sa se joace cu ea.
  • 0 (0 voturi)    
    eu m-am "lepadat" de pnl (nu de credinta liberala (Joi, 9 februarie 2012, 17:11)

    toma [anonim]

    si inca multi,asemeni mie !
    ati ramas voi , niste crinuleti , care vorbiti numai tampenii !
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 9 februarie 2012, 18:25)

    dani [anonim]

    Spuneti ca basescu e rau pt tara.....stati sa vedeti dak vine usl la putere ca o sa pierdem tot ce mai avem....
  • 0 (0 voturi)    
    // (Joi, 9 februarie 2012, 18:41)

    raluca [anonim]

    Felicitari pentru noul Guvern propus si care de altfel a si fost incredintat. Sa speram ca o sa reziste mai mult, este un Guvern tanar, cu noi viziuni si cu forta de munca.