Iliescu catre Ponta, despre cedarea candidaturii la CJ Buzau: Daca nu te intelegi cu Crin Antonescu, vin eu sa discut cu el - surse

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2012, 20:44 Actualitate | Politic


Enervat de faptul ca Victor Ponta nu reuseste sa negocieze cum trebuie cu Crin Antonescu, presedintele de onoare al partidului, Ion Iliescu, ar fi avut luni, la intalnirea social-democratilor, o reactie dura, relateaza agentia Mediafax, care citeaza surse din PSD.

Ion Iliescu i-a transmis presedintelui PSD, Victor Ponta, ca nu este de acord ca partidul sa cedeze candidatura pentru CJ Buzau si ca, daca nu reuseste sa negocieze cu liberalii, va veni personal sa discute cu Crin Antonescu.

Social-democratii buzoieni au ridicat problema candidaturii pentru Consiliul Judetean, spunand ca nu sunt de acord cu acordul incheiat de Victor Ponta cu Crin Antonescu potrivit caruia liberalii vor desemna candidatul pentru aceasta functie. Actualul presedinte al CJ Buzau, Victor Mocanu, a venit in sedinta Comitetului Executiv al PSD pentru a transmite ca nu este de acord cu decizia luata la centru.

In apararea celor din Buzau a sarit presedintele de onoare al PSD. Surse din partid au declarat, pentru gandul, ca Ion Iliescu i-a cerut lui Victor Ponta sa renegocieze acordul cu liberalii. "Daca nu te intelegi cu Crin Antonescu, vin eu sa discut cu el", i-a spus presedintele de onoare al PSD lui Ponta.

"Este o pretentie aberanta a celor de la PNL. Nu vom ceda Consiliul Judetean, vor exista negocieri. Daca va fi nevoie, ma voi implica personal in aceste discutii", ar fi declarat Ion Iliescu.

Crin Antonescu a afirmat in repetate randuri ca nu va accepta schimbarea candidatilor pentru alegerile locale. Potrivit intelegerii intre social-democrati si liberali, in judetul Buzau, PNL va desemna candidatul pentru Consiliul Judetean, iar PSD pe cel pentru Primarie. Social-democratii nu sunt de acord cu aceasta impartire, cerand sa desemneze ambii candidati, deoarece functiile apartin deja PSD.

"Ion Iliescu nu intelege ca prin aceste declaratii irita foarte mult partenerii de alianta", sustin cei din conducerea PSD






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8964 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    A6 sau A8? (Miercuri, 8 februarie 2012, 20:51)

    x [anonim]

    Nene iliescu!
    Mocanu a venit cu A6?
    Sau si-a luat A8?
    • +16 (16 voturi)    
      Daca nu o fi ajuns Q sau X :) (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:47)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui x

      Preambul...I** Il****u....numele astuia ar trebui cenzurat, sa nu il invete copii nostri

      Acu....la astia....moldova e cruciala in voturi.....nici nu vreau sa imi imaginez cand o sa fie discutii de Vrancea....daca vor fi, ca acolo e un fel de Kaliningrad la felul la care conduce Oprisan
      • +12 (12 voturi)    
        La Vrancea Oprisan i-a linistit pe liberali... (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:39)

        Gutza [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

        ...in sensul ca nu le-a lasat nimic, asa ca, ei liberalii, pot sa stea linistiti!
        Dar, domnul Oprisan s-a pus nu foarte bine, cu cine credeti? Cu domnul actual prim ministru Predoiu, cerandu-i sa decreteze satare de urgenta in Vrancea pe motiv ca temperatura e de -187 de grade, iar d-l Predoiu spunand ca nu e cazul. Avand in vedere dosarele de coruptie pe care le are Oprisan nu stiu daca a gasit omul potrivit cu care sa se contreze.
        Poate.....cine stie!
    • +4 (4 voturi)    
      nu-i asa ! (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:14)

      gica [anonim] i-a raspuns lui x

      A6 a fost comandat de catre cel dinaintea lui, de Constantinescu.
    • +4 (4 voturi)    
      are o problema si mai mare in : (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:46)

      Dorel file din poveste [anonim] i-a raspuns lui x

      http://www.adevarul.ro/locale/zalau/Disponibilizatii_pagubasi_de_la_Cuprom_0_310169161.html


      Tatucul, o sa piarda voturi la greu, daca nu se misca repede
  • +30 (32 voturi)    
    Pare ca liberalii sunt mai supusi tatucului (Miercuri, 8 februarie 2012, 20:52)

    John [anonim]

    COMUNIST!!
    • +4 (4 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:32)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui John

      "Ion Iliescu nu intelege ca prin aceste declaratii irita foarte mult partenerii de alianta".

      Chiar asa? Ori poate nu-i mai pasa? =))


      Traiasca Partidele Prietene Papasei!
      • +1 (1 vot)    
        n-ati inteles nimic ! nimeni nu se irita ! (Joi, 9 februarie 2012, 10:30)

        toma [anonim] i-a raspuns lui Luk

        iliesku merge la negocieri cu garzile lui de la nkvd,cu kalasnikoave cu tot !
        davai ceas,davai "coledz" si mucles !
  • +41 (43 voturi)    
    De fapt cine conduce ... (Miercuri, 8 februarie 2012, 20:58)

    Florin40 [anonim]

    ...Ponta este cel bagat in fata, dar sforile sunt tot la TATUKUL CONDUCATOR BOLSEVIC!!! HA, HA, HA ...nimic nou la comunistii astia!!!
    • +13 (13 voturi)    
      a innebunit nea nelu... (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:42)

      mitroi [anonim] i-a raspuns lui Florin40

      Opozantii si-au dat seama ca o buna parte a populatiei traieste in conditii limitrofe cu mizeria. Nu e de mirare ca pana acum n-au observat acest lucru; prin ferestrele de termopan ale vilelor sau prin geamurile electrice ale automobilelor de lux este greu sa observi mizeria altora. „Tara e saraca“, au constatat dinsii. Cine oare a saracit-o? Dupa ce au plins de mila noastra, ma asteptam sa propuna niste masuri efective. Da' de unde! Ma intreb de unde au aparut acesti minunati conducatori iubiti. Din sinul poporului…ma mir poanta si antenistu par avortati de parinti suparati pe Ceausescu… Apropo de opozitie, imi vine in minte o intimplare cu Nero. Aflat in tribuna unui urias amfiteatru gol, inconjurat de numai 12 favoriti, privea cum in arena gladiatorii se ucideau intre ei. La un moment dat, unul dintre favoriti spuse: „Ce ne facem, Cezar, daca gladiatorii, in loc sa se omoare intre ei vin in tribuna peste noi?“. La care Nero raspunde: „Fii linistit! Aceasta idee nu le va veni in minte tuturor in acelasi timp“. USL-eii si-au dat seama ca o adevarata lupta impotriva coruptiei ar fi o lupta cu ei insisi, o lupta fratricida, o curata sinucidere …adevarul supara pe om. Opozitia macinata de orgolii marunte si meschine, cu lideri anosti, incolori si mediocri, nu poate mai mult…asteapta pietele…la vremuri noi vor si ei! La noi nu vremea e rea, ci vremurile sunt rele.
      Stiu ca USL nu a furat un leu...nu...cica miliarde...asa o fi? parca pe unu' il chema Bivolaru...altu...nu mai zic...tot cu termopane si matusa...ai?
    • +7 (7 voturi)    
      ies la iveala (Joi, 9 februarie 2012, 1:14)

      andreeeaaaa [utilizator] i-a raspuns lui Florin40

      deja au inceput sa nu semai inteleaga membrii usl .... deci care este cocluzia k ei sunt niste sarlatani care cor sa ajunga la putere pentru a ne fura din toate partile si a vinde ce a mai ramas din aceasta tara.....
  • +36 (38 voturi)    
    hai ca e tare... (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:01)

    popcorn monta [utilizator]

    il ia ilici de urechi pe crin:))
    • +25 (31 voturi)    
      hmmm... (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:14)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      ma bucur ca hotnews nu mai publica parerile unui puscarias ca nastase, dar nu inteleg de ce mai publica comentariile si parerile unui criminal comunist? poate cineva sa ma lamureasca?
      • +14 (14 voturi)    
        Pentru ca ... (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:46)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        ...Nenea Ilici conduce...MARELE USL !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
      • +10 (10 voturi)    
        da.... (Joi, 9 februarie 2012, 1:17)

        andreeeaaaa [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        publica aceste informatii pentru a arata cine este de fapt in spatele acestei aliante usl .... tot iliescu care ne-a vandut tara pana acum si care poate ca a mai ramas ceva care se mai poate vinde si s-a gandit ca prin intermediul lui pontica ar putea sa isi rotunjeasca conturile...........
  • +33 (35 voturi)    
    o parere (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:04)

    un om [anonim]

    se incing spiritele in USL !?
    • +13 (13 voturi)    
      da dar unuia i se incinge spiritul pe stanga (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:25)

      John [anonim] i-a raspuns lui un om

      si celuilalt pe dreapta iar Iliescu le aduce aminte, sperand sa-i racoreasca , ca oricum amandoi sunt comunisti !
    • +6 (10 voturi)    
      Ce mai bagati zanzanie! (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:27)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui un om

      In loc sa fiti mandri ca ati reusit, de la putere, sa creati o opozitie puternica prin unitate voi cautati s-o destramati.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt si rai si urati, Costica (Vineri, 10 februarie 2012, 13:30)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        .. da nu pune la inima! Cat despre meritul unirii opozitiei, daca unire se cheama vanzoleala aia cu discursuri pe contre si picioare pe sub masa meritul este al.... Dl.ui Voooooiculescu... si al Antenutelor sale!
  • +30 (32 voturi)    
    Fantastic (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:04)

    willow [anonim]

    Bunicuta KGBista e grijulie cu nepoteii, ce frumos. Mai mai ca ti-ar fi drag sa-l vezi ducandu-i ghiozdanul lui Ponta, daca nu ar fi un criminal.
  • +24 (26 voturi)    
    asta arata (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:05)

    gopo111 [utilizator]

    cine e sefu' si cine e doar asa.... un fel de sef, mai mult o marioneta :)
    • +8 (8 voturi)    
      oare cine ....? (Joi, 9 februarie 2012, 1:19)

      andreeeaaaa [utilizator] i-a raspuns lui gopo111

      gasca este ponta iar sageata crin ..... si cel care conduce este scarba de iliescu.... deci ramane sa trageti voi concluzia ce vor cei de la usl sa faca cu aceasta tara ......
      • 0 (0 voturi)    
        uite ce am gasit aici (Joi, 9 februarie 2012, 8:04)

        gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui andreeeaaaa

        ceva de citit http://www.2012en.ro/2011/05/teoria-conspiratiei-romania-%E2%80%93-lovitura-de-stat-din-1989/#comment-26143
  • +23 (25 voturi)    
    Deja incepe scandalul ! (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:10)

    banateanul. [utilizator]

    Piticuleeee,,,,,,,tu nu intelegi ca hotararile nu le iei tu ? tu doar executi ! CU nerabdare astept episoadele urmatoare .
  • +17 (19 voturi)    
    oau.. (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:14)

    focat [anonim]

    deeee
    antonescu are tupeu la greu...
  • +20 (22 voturi)    
    Tot Iliescu (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:17)

    Radu [anonim]

    Acelasi, vesnicul, inegalabilul Iliescu , la onorabila varsta pe care o are nu concepe sa se retraga din viata publica, sa-si traiasca linistit pensia , ci ca un adevarat luptator bolsevic se ocupa de tot ce misca in partid ... clasa politica se va schimba cand Iliescu va disparea!
  • +34 (36 voturi)    
    nea Ilici! (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:17)

    iulian-bz [utilizator]

    pentru zilele 'memorabile' din iunie 90,niciodata nu o sa votez culoarea rosie,este patata cu mult sange,nu pot sa nu-mi aduc aminte de 'imbratiserile'calduroase,de masajele facute de acei oameni imbracati in salopete,de panselutele plantate in Pta Universitatii,un golan nu poate uita acele clipe,nu te agita foarte tare,acest oras este unul rosu,cu oameni de bine de 20 de ani in fruntea jud.,mafia locala functioneaza excelent,vezi mai bine de cum poti sa mai amani procesele prietenului tau cel mai bun Nastase!!!
    • +10 (10 voturi)    
      Subscriu (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:07)

      unu' de departe [anonim] i-a raspuns lui iulian-bz

      Primele alegeri din '90 m-au surprins (castigator a fost "cu voia dvs, ultimul pe lista..."). Dupa care a fost 13 iunie 90 ... (care nu m-au mai surprins). Dupa care am luat dificila decizie de a pleca.... Nici astazi nu-mi pare rau de aceasta decizie.
      Cu stima,
      M.D.
      • +5 (5 voturi)    
        bine ai facut (Joi, 9 februarie 2012, 7:07)

        iulian-bz [utilizator] i-a raspuns lui unu' de departe

        eu am ramas aici,incercand sa supravietuiesc,asteptand sa schimbam ceva ,sa scapam de neocomunisti,asa cum scandam 'long time ago',din pacate ,nu reusim sa ne revenim,mafia formata in anii 90 este greu de inlaturat,sunt prea multi angrenati,singur Traian Basescu incearca sa schimbe ceva,dar dupa cum vedem,romanii sunt manipulati in continuare cu tv.,chiar de acei tortionari de la inceputul anilor 90.
        p.s. si eu mi-am pierdut familia,copilul meu este student la o mare universitate din USA,cu un ochi plang,cu altul rad!
  • +14 (14 voturi)    
    Imparatul rosu.. (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:23)

    Mousaios [utilizator]

    Daca batranul Ilici, care a promis ca moare sarac (anu' asta, Doamne ajuta), se implica in a-l ajuta pe baronul Mocanu,cel care a taiat o felie imensa din economia judetului Buzau, inseamna ca e foame mare la "rosii" dom'le!
  • +13 (13 voturi)    
    USL se va rupe (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:25)

    raduu77 [anonim]

    Asta e doar inceputul fratilor...sa vedeti ce-o fi cand vor trebui sa isi imarta functiile in guvern.Mai bine nu va mai votam daca deja ati inceput.Azi Crin avea pe fundal la declaratii sigla PNL si nu o mai avea pe cea USL!
  • -8 (8 voturi)    
    manipulare!! (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:30)

    saaboom [anonim]

    incercati s afaceti galceava!!..
    vai ce plitica inalta!
  • +10 (10 voturi)    
    Cata diferenta... (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:40)

    Lucky [anonim]

    intre comunistul ion iliescu si istoricul Neagu Djuvara...
  • +9 (9 voturi)    
    Iata innoirea Clasei Politice...ceruta... (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:49)

    Costin1968 [utilizator]

    ...De STRADA...mai mult o ulita...Ha,ha,ha,ha...
  • +12 (12 voturi)    
    Iliescu are dreptate! (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:01)

    Dan Costea [anonim]

    Nu trebuie cedat nimic! Totul pentru comunism!!
  • +5 (5 voturi)    
    il si vad pe iliescu: (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:13)

    alex_1 [utilizator]

    ilici catre crin:

    - mai animalule... sau vegetalule.. ce-oi fi :D:D:D

    (oricum, cel putin HN musca din amandoua taberele: si 'putere' dar si 'opozitie' - cu toate ca recent am vazut o scadere a calitatii dpdv analiza/libaj/logica argumentelor)
  • +7 (9 voturi)    
    Vai de noi (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:19)

    Adi [anonim]

    Cred ca ce a furat mocanu din dezepeziri a dus la Iliescu. jos cu mocanu
  • +13 (13 voturi)    
    Cu Ponta premier tot Ilici negociaza cu rusii (Miercuri, 8 februarie 2012, 22:55)

    Alt DAN [anonim]

    Daca (Doamne fereste!) Ponta ar ajunge premier este evident cine va negocia cu rusii: eternul Ion Iliescu.
    • 0 (0 voturi)    
      mai tine cineva minte? (Joi, 9 februarie 2012, 10:28)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Alt DAN

      dupa rafala de aer racit cu cartuse de la zidul plangerii targovistene, ilici la tvr : "am sunat la moscova ca sa spunem cine suntem si ce vrem"
      obiceiurile vechi mor greu. ca si ilici.
  • +14 (14 voturi)    
    tattucul (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:06)

    dorel [anonim]

    tatucul iliescu conduce, dar la umflat pene este ponta, oamenii sunt naivi daca voteaza acest partid, pana nu se reformeaza si scapa de javrele batrane, gen, iliescu, nastase, hrebenciuc, etc, romania va avea o problema serioasa, mai ales daca ajung la putere
  • +12 (12 voturi)    
    Nea Ilici poate vrei sa revezi... (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:06)

    gogu [anonim]

    ce ai zis in 1990 prin iunie...

    http://www.youtube.com/watch?v=McTzxlmnTAY
  • +10 (10 voturi)    
    ce mishto!!! (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:19)

    seba [anonim]

    Punem pariu ca se va face cum vrea Bunicutza? Antonesculeeee, te umfli in pene degeaba, fraiere. Daca se supara astia ca esti cam obraznic, ai cam sfeclit-o!
  • +7 (7 voturi)    
    Al naibii democratie (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:26)

    Parol [anonim]

    "nu cedam consiliul judetean" .
  • +8 (8 voturi)    
    USL (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:45)

    alin [anonim]

    USL = Uniunea Stalinist - Leninista
  • +8 (8 voturi)    
    politica (Joi, 9 februarie 2012, 0:23)

    radu [anonim]

    a aparut pe surse primul si singurul punct din programul usl: SCULATI VOI,SA NE ASEZAM NOI!
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul despre Mocanu (Joi, 9 februarie 2012, 11:00)

    jon doe [anonim]

    Poate m-as uita altfel la PSD daca nu ar avea in frunte exponate precum baronul mocanu, care e precum zicala, "cainii latra, ursul trece"; cititi si va minunati:

    http://www.adevarul.ro/locale/buzau/Probleme_de_la_-Drumul_Vinului-_Presedintele_CJ_Buzau-Victor_Mocanu-va_fi_cercetat_de_procurori_pentru_conflict_de_interese_0_614338619.html
  • +1 (1 vot)    
    Interesant... (Joi, 9 februarie 2012, 11:19)

    Ronin [utilizator]

    Io`s curios ce ar avea sa-i spuna Ilici lu` Crin.....sau poate sa-i arate.....
  • +1 (1 vot)    
    Afirmatii Iliescu (Joi, 9 februarie 2012, 11:21)

    costel [anonim]

    Ca tot se lauda Ponta ca el conduce PSD!
  • +1 (1 vot)    
    Se duc usor usor (Joi, 9 februarie 2012, 12:40)

    Alex. [anonim]

    Nu ma mai mira nimica! Ca orice "super mare putere" (ce se crede USL) asa repede cum s-au unit assa repede se vor si destrama! In tara oricum aceasta unire nu este vazuta cu ochi buni de catre membrii partidelor ce fac parte din USL! E vorba de interese si de bani! Nu au nici o sansa sa ramana impreuna! Se va vedea la momentul oportun adevarata lor fata.
  • 0 (0 voturi)    
    USL (Joi, 9 februarie 2012, 15:15)

    roxana [anonim]

    Daca nu au iesit lucrurile cum si-au dorit ei, acum au inceput sa se certe. Era de asteptat.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 9 februarie 2012, 17:03)

    roby [anonim]

    Daca opozitia va veni la putere le va fi foarte usor sa conduca tara,pentru ca orice esec va avea un motiv…Traian Basescu,iar in felul acesta o sa fie foarte usor sa ascunzi neputinta cand ai deja acoperirea…parca ii si aud:’’Nu avem cum sa aducem rezultate mai bune decat cele actuale din cauza fostului presedinte’’…sper sa nu aiba puterea de a decide viitorul tarii o adunatura de oameni care nu stiu sa faca deosebirea intre decizii bune/rele !
  • 0 (0 voturi)    
    dtet (Joi, 9 februarie 2012, 19:59)

    zeus [anonim]

    PDL demonstreaza inca odata ca are oameni de valoare in partid si ca acestia pot oricand sa conduca cu success destinele Romaniei. Eu voi vota cu adevarata dreapta romaneasca, cea care promoveaza munca si meritocratia. Jos USL!
  • 0 (0 voturi)    
    marioentele lui iliescu (Vineri, 10 februarie 2012, 0:26)

    andreeeaaaa [utilizator]

    Domnu Iliescu suparat ca una dintre cele 2 marionete nu il mai asculta ii cere uneia dintre ele adica lu Ponta sa vb cu crin si sa faca ce vrea el daca nu vine el si o sa discute cu el.