UPDATE Premierul desemnat Mihai Razvan Ungureanu a ajuns la Palatul Victoria, pentru a discuta cu liderii coaliţiei despre noul Guvern

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2012, 7:11 Actualitate | Politic


Premierul desemnat Mihai-Razvan Ungureanu incepe marti consultarile cu partidele din coalitie in vederea elaborarii programului de guvernare si pentru identificarea "formulei optime de Cabinet". El a precizat ca primul sau obiectiv este formarea 'cu celeritate' a Guvernului, declarandu-se constient de 'impactul negativ' asupra administrarii tarii al oricarei forme de provizorat.

UPDATE Ungureanu a ajuns in jurul orei 09.00 la Palatul Victoria, unde va avea consultari cu liderii coalitei pentru formarea noului Guvern. La ora 10.00 urmeaza sa aiba loc sedinta Colegiului Director al PDL.

Membrii coalitiei de guvernamant s-au pronuntat de asemenea pentru o investire rapida a noului Executiv. Fostul premier, presedintele PDL Emil Boc, a declarat luni seara la postul public de televiziune ca obiectivul coalitiei este ca noul cabinet sa fie investit pana joi.


Declaratiile lui Mihai Razvan Ungureanu:
  • Multumesc pentru increderea acordata mie de factorii de decizie constitutionali
  • E o responsabilitate mare, pe care mi-o asum constient de dificultatea acestei posturi. Mi-o asum si va asigur ca se va indeplini cu seriozitate
  • Am experienta unor institutii care sub mandatele mele s-au modernizat si au devenit performante: Ministerul de Externe si SIE
  • Independenta mea politica imi garanteaza spatiul necesar pentru a-mi indeplini acest mandat
  • Reformele vor continua
  • Am fost intotdeauna, prin functiile ocupate, loial interesului public si loial in primul rand intereselor nationale
  • Guvernul are nevoie de increderea cetatenilor Romaniei
  • Optiunile mele ideologice au fost intotdeauna de dreapta
  • Primul obiectiv e formarea cu celeritate a guvernului
  • Am in vedere discutii cu coalitiile pentru formarea programului de guvernare, intrevederi cu liderii Opozitiei, identificarea temelor de interes national, acolo unde vointa politica trebuie sa se manifeste transpartinic
  • Prioritatea mea esentiala este stabilitatea economica si politica  a Romaniei








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1608 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Noroc (Marţi, 7 februarie 2012, 9:55)

    legolas1979 [utilizator]

    Noroc ca nu e Crinut, ca se facea ora 12 si nu mai ajungea...doar nu avea sa-si strice somnul de dimineata cel mai mare chiulangiu din parlamentul roman...
    • -1 (1 vot)    
      premierul de dreapta (Marţi, 7 februarie 2012, 10:39)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      Conform agenției de presă Amosnews, în timpul evenimentelor de la Iași, din 14 decembrie 1989, MRU a monitorizat studenții care aruncau manifeste în încercarea declanșării unei revolte anticomuniste în cămine.
    • 0 (0 voturi)    
      mare noroc avem.... (Marţi, 7 februarie 2012, 17:20)

      andreeeaaaa [utilizator] i-a raspuns lui legolas1979

      da mare dreptate ai ca domnu Crin nu se poate trezi prea devreme
  • +5 (5 voturi)    
    Bafta! (Marţi, 7 februarie 2012, 10:00)

    Audit [utilizator]

    E tânăr, e deştept, e cult! Nu-l merităm.

    Nouă ne trebuie trântori şi beţivi precum Antonescu. A!!! Şi alt criteriu îndeplinit de Crin.A - nu trebuie să ştii vreo limbă străină. Ce-i drept dacă nu se pot învăţa în somn....

    Ponta, decuplează-te de parazitul PNL-ist!
    • 0 (0 voturi)    
      Fara paraziti (Marţi, 7 februarie 2012, 10:25)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Audit

      moartea te asteapta dupa colt! Parazitii au un rol esential in evolutie, ar trebui sa le acorzi o grija deosebita nu sa-i arunci la cosul de gunoi... al istoriei.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu poate (Marţi, 7 februarie 2012, 10:39)

      Mihai pacepa [anonim] i-a raspuns lui Audit

      ca a semnat angajament .
    • 0 (0 voturi)    
      !!! (Marţi, 7 februarie 2012, 14:52)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui Audit

      e alegerea perfecta ...tanar serios si capabil pentru solutionarea problemelor noastre
  • +1 (1 vot)    
    Udrea out (Marţi, 7 februarie 2012, 10:13)

    Paulp [utilizator]

    Elena Udrea are imagine negativa, mai negativa chiar decit Basescu. Ar face bine sa stea pitita pina la alegeri, pentru ca altfel va trage partidul tare in jos.
    Asta e viata de femeie frumoasa, blonda, tupeista si politician in Romania. Si ar face bine si Roberta Anastase sa o urmeze si sa lase pe altcineva la conducerea camerei deputatilor. In felul asta PDL isi va spala imaginea si va avea sanse la un scor bunisor la alegerile din toamna. In plus ii va lasa pe uslasi fara munitie.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 7 februarie 2012, 13:25)

    Daiana [anonim]

    Ar trebui ca unii dintre membrii Guvernului sa lase locul altora, mai receptivi, cu putere de munca. Si sa ramana o parte dintre cei care au dovedit calitati manageriale si vointa. Si unul dintre cei apreciati, care ar putea sa ne duca mai repede in Spatiul Schengen este Cristian Diaconescu. Si Boagiu s-a descurcat foarte bine. Cinste lor si succes!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 7 februarie 2012, 14:54)

    maria [anonim]

    Romania are doar de castigat o imagine buna atat pe plan intern cat si extern
  • 0 (0 voturi)    
    . (Marţi, 7 februarie 2012, 18:27)

    elena [anonim]

    daca Ungureanu va opta sa pastreze persoane profesioniste atunci Romania va avea de castigat.