Cum arata Guvernul Ungureanu in varianta PDL-UDMR-UNPR

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 23:39 Actualitate | Politic


Liderii Coalitiei au stabilit luni seara in sedinta sa-si mentina portofoliile actuale. Potrivit surselor Hotnews.ro UDMR isi va pastra ministerul Sanatatii si pe cel al Mediului dar si postul de vicepremier. UNPR va merge in continuare cu Cristian Diaconescu la Extrene si Gabriel Oprea la Aparare. In schimb situatia se complica la PDL. Sursele citate sustin ca Traian Igas, Valeriu Tabara, Ion Ariton, Gheorghe Ialomiteanu si Valerian Vreme nu se vor regasi in viitorul Executiv. Anca Boagiu si Daniel Funeriu au sanse mari sa obtina un nou mandat in timp ce continuitatea la ministerul Dezvoltarii a Elenei Udrea creeaza discutii aprinse in interiorul partidului.

Conducerea PDL a discutat luni noapte in Modrogan propunerile pe care le vor prezenta marti  in Colegiul Director al PDL.

Sursele citate sustin ca o parte din lideri PDL, reprezentanti ai garzii vechi nu o doresc pe Elea Udrea in Guvernul Ungureanu. De altfel in sedinta conducerii PDL de la pranz 
mai multi democrat liberali au sugerat  ca cei care au detinut functii in Guvernul Boc sa faca un pas in spate. "Ministrii cu performante in Guvern dar cu imagine negativa nu trebuie se regaseasca in componenta viitorului Executiv"ar fi decretat o parte din pedelisti facand aluzie la Elena Udrea.

Sorin Frunzaverde, prim-vicepresedinte PDL: "PDL trebuie sa-si conserve in Executiv valorile. Sunt ministri care au avut performante. Doamna Elena Udrea, dupa parerea mea, nu intra pe aceasta lista".

Sorin Frunzaverde este identificat in partid ca apropiat de garda veche Blaga-Berceanu.

Vicepresedintele PDL Sever Voinescu a declarat, luni seara, intr-o emisiune la TVR1, ca majoritatea ministrilor PDL vor fi schimbati. "Astazi la coalitie, in principiu, s-a decis sa ramanem in aceeasi structura(...) Vom avea un Guvern foarte schimbat ca sa spun asa. Eu cred ca majoritatea ministrilor de la noi (PDL -n.red.) vor fi altii. Din totalul de mandate pe care le avem cei mai multi cred ca vor fi noi', a declarat Voinescu.

Potrivit surselor citate la UDMR exista posibilitatea ca functia de vicepremier sa fie preluata de Kelemen Hunor. Conducerea UDMR urmeaza sa se intalneasca marti cu grupurile parlamentare pentru clarifica propunerile pe care le vor face lui Mihai Razvan Ungureanu.

Catalin Predoiu la Justitiei si Leonard Orban la Afaceri Europene isi vor mentine portofoliile, sustin aceleasi surse.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22361 vizualizari

  • +68 (82 voturi)    
    Invatamant (Marţi, 7 februarie 2012, 0:00)

    MirceaC85 [utilizator]

    Sper sa ramana Funeriu la invatamant.
    • -45 (59 voturi)    
      Fara el nu se poate (Marţi, 7 februarie 2012, 1:15)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      Nu pot sa remarc ca Ministru "sclipitor" acest individ cu bacalaureat incert.Sa ramina,ca idea este cea a lui Catavencu privind schimbarea ministrilor,adica pe ici pe colo prin punctele neesentiale.....Bravos PDL !
      • +12 (16 voturi)    
        Incert la el sigur la tine (Marţi, 7 februarie 2012, 9:07)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        Agramatismul denota esecul scolar deci ura pe cei cu succese reale si recunoastere internationala. Singura reforma reala, din pacate nu si ireversibila si nici terminata, in Romania a fost inceputa de Funeriu
      • +10 (14 voturi)    
        incert ? (Marţi, 7 februarie 2012, 9:33)

        x [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        Fii serios cu incertitudinea. A anuntat Antena3 "senzationalul" cu bacalaoreatul si dupa cateva zile au retras totul. Antena 3 e controlata de cineva care a declarat public ca vrea sa se razbune pe Basescu si PDL. Fii sigur ca e cel mai impartial post din Romania :))
        • 0 (2 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 7 februarie 2012, 14:36)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui x

          A anuntat Antena3 "senzationalul" cu =bacalaoreatul=
          Ha,ha,ha!!!
          Iata care sunt oamenii care il apreciaza pe funeriu...
      • +3 (5 voturi)    
        Uite CV-ul lui Funeriu (Marţi, 7 februarie 2012, 10:21)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Cornel

        http://edu.presidency.ro/upload/Daniel_Funeriu.pdf

        Tu chiar crezi ca un olimpic international la Chimie avea probleme in a absolvi bacalaureatul?!?

        Sau tu crezi ca masteratul si doctoratul la Louis Pasteur se obtin fara diploma de bac???

        Sau l-ar fi angajat universitati din UK, USA, Franta si Japonia ca si asistent / conferentiar / cercetator fara sa-i verifice diploma de BAC ???!!!???

        Chiar atit de indoctrinat poti fi incit sa crezi ce zice Antena3, in ciuda tutror acestor evidente??? Sau esti doar platit de baietii buni sa postezi aberatii pe net?
        • 0 (2 voturi)    
          Poate (Marţi, 7 februarie 2012, 11:57)

          Unul [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Acest om poate fi Leonardo DaVinci in persoana! Nu ii contest nici-un merit, profesional sau personal. Poate fi Doctor Honoris Causa la absolut toate univesitatile de pe planeta! (In afara de cele romanesti).
          Indoctrinat sau nu consider ca orice lipsa de exigenta din partea mea ca alegator legat de orice aspect al vre-unei persoane, (cu atat mai mult un Ministru) ma vor duce spre acceptarea si a altor ilegalitati sau neclaritati si..... trageti singur concluzia.
          Daca postul de Ministru sau orice post necesita o diploma de taiat frunza la caini, manipulator de hartie reciclabila sau orice altceva trebuie sa o aiba! Chiar daca este un expert recunoscut international in materie!
          • 0 (2 voturi)    
            Ce zici ? (Marţi, 7 februarie 2012, 12:31)

            bibiq [anonim] i-a raspuns lui Unul

            Iti dau o lista de " certi" : felix e cert ? e cert turnator ! dar la anul prin desfintarea CNSAS-ului va deveni "incert" sau poate curat ! porumbacu e cert ? cert ! ninio urma de indoiala ! mai tovarasu ? ca lista e mai lunga ... cert popo-nastase e curat si matusa tamara la 90 de ani era cea mai tare in afaceri imobiliare ! acu' cu trofeul calitatii a devenit " usor incert ". Da ce zici de viitorul prim-ministru victoras : taticu lui cert a fost securist , dar el e incert ! etc. etc. TRAIASCA ISTERIA TV ! si " incertitudinea "
        • 0 (0 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 7 februarie 2012, 14:39)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

          funeriu=
          http://ro.wikipedia.org/wiki/Daniel_Funeriu

          Andrei Marga=
          http://ro.wikipedia.org/wiki/Andrei_Marga

          Vezi diferenta si apoi poate vei intelege cam cum ar trebui sa fie un ministru al Educatiei...
      • +3 (3 voturi)    
        halal cultura! (Marţi, 7 februarie 2012, 10:30)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

        cred ca bacalaureatul tau este inexistent sau luat prin metode clasic psd-iste
    • -35 (49 voturi)    
      Hmmm (Marţi, 7 februarie 2012, 1:31)

      MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui MirceaC85

      funeriu nu a facut NIMIC pentru invatamant...asa ca mai lasa-ma cu placa asta.
      PS.Citeste pe Wikipedia ce lucruri "marete" a realizat in viata lui funeriu...cel priceput la soptit si masurat viteza mainii.
      • +20 (30 voturi)    
        Recomand folosirea celulelor cenușii proprii (Marţi, 7 februarie 2012, 2:47)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Înainte de a colporta vituperațiile altora...

        Nu doare!
        • +42 (52 voturi)    
          Ciudat cum unii il critica pe Funeriu (Marţi, 7 februarie 2012, 6:21)

          dan [anonim] i-a raspuns lui meioza

          E primul Ministru al Invatamantului care a dat afara spaga si copiatul in nesimtire la examene. A pus camere video pentru ca profesorii complici sa nu mai poata sa-si protejeze relatiile care incalcau legile.

          Si brusc, Usl-istii sunt deranjati de el, in timp ce fostii ministri ai educatiei erau OK. Sa va fie rusine Usl, Romania nu are nevoie de hoti ci de romani capabili si scoliti, nu smecheri care-si cumpara examenele!
          • -14 (26 voturi)    
            avenit@yahoo.com (Marţi, 7 februarie 2012, 8:41)

            popa [anonim] i-a raspuns lui dan

            Este cel mai sinistru ministru din istoria invatamantului romanesc. Este cel care nu a putut face nimic, chiar a facut de fapt: DEZASTRU.
            A pus camere (ce fel de camere?). Numai cei ce au fost la bac stiu. Este cel care a facut o amputare la un muribund. DEZASTRU
            Ce alternative a avut pentru cei fara carte? NIMIC
            A introdus fel de fel de criterii in inv superior. Pentru cine? Ca idiotii tot raman, ei nu au nevoie de abilitare (marii prof conducatori de doctorate nu au nevoie de asa ceva, ei oricum sunt prinsi in sistem, ei cel mult abiliteaza pe altii).
            Un conf univ, scarbit de dezastrul din invatamant
            • +12 (16 voturi)    
              Conferentiar agramat ? (Marţi, 7 februarie 2012, 9:16)

              Bogdan [anonim] i-a raspuns lui popa

              Chiar ca e dezastru in invatamant. Motiv pentru care reforma Funeriu ar trebui continuata. Poate se mai raresc conferentiarii agramati
            • +7 (13 voturi)    
              Funeriu (Marţi, 7 februarie 2012, 9:49)

              Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui popa

              Toate "clicile" din invatamant sunt unite impotriva lui Funeriu.

              - A repus in valoare examenele (pentru clasa IX) + 'vestitul" bacalaureat
              - A lovit in interesele universitatilor particulare care cu greu s-ar putea spune ca se confunda cu interesele nationale.
              - I-a obligat pe profesori sa devina putin mai corecti in ceea ce priveste notele (v. testele initiale, examenele mai corecte)

              Pe scurt: incearca sa schimbe scoala romaneasca, din scoala pentru pilosi, lenesi...pentru oameni care cauta un loc caldut chiar daca prost platit intr-un loc destinat elevilor si competitiei intre ei.

              Este asa de rau?
              • 0 (2 voturi)    
                Hmmm (Marţi, 7 februarie 2012, 14:45)

                MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui Pink Panther

                Repeti propaganda...se vede ca nu ai copil in scoala.
            • +7 (11 voturi)    
              domule conferentiar, (Marţi, 7 februarie 2012, 9:56)

              me [anonim] i-a raspuns lui popa

              Defapt nu iti meriti postul. Daca vrei sa ajungi profesor de universitate, ar trebui sa fii o persoana mai academica, preocupata de cercetare, de progres, de eficienta. Funeriu a schimbat regulile in bine, ti-a filtrat studentii ca tu sa nu mai ai remuscari ca lucrezi cu idioti care nu merita sa fie prezenti intr-o universitate. Calitatea profesorilor pe care i-a gasit Funeriu deja instalati la catedre a creat dezastrul de care vorbesti, si nu Funeriu. Si nu e vorba neaparat de salarii, stiu persoane in provincie care lucreaza cu 7-8 milioane pe luna(chiar si Nokia platea asa), in timp ce profesorii prin provincie au 15-20 de milioane pe luna(nu vorbim de suplinitori sau de cei care au 2 ore pe saptamana).
            • +5 (7 voturi)    
              ce pacat... (Marţi, 7 februarie 2012, 10:01)

              mim [anonim] i-a raspuns lui popa

              ...ca nu esti tu ministru' educatiei. cred ca in 2 saptamani ai finaliza reforma sistemului de invatamant si pe urma te-ai duce linistit la pescuit...
          • 0 (2 voturi)    
            Hmmm (Marţi, 7 februarie 2012, 14:43)

            MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui dan

            =A pus camere video=
            Adica a facut treaba de politist nu de ministru...
            Poate nu stii indatoririle ministrului.
        • +11 (21 voturi)    
          sper sa nu ramana Udrea (Marţi, 7 februarie 2012, 7:32)

          Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui meioza

          Si eu sper sa ramana Funeriu, Cristian Diaconescu, Orban si Anca Boagiu. Si mai sper din tot sufletul sa NU O MAI VAD PE UDREA. Sa prezinte moda altundeva.
      • +11 (21 voturi)    
        Nu intelegi ! ! (Marţi, 7 februarie 2012, 4:30)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        Nu voi USL-ul face guvernul , asteapta pana va vine randul !Speranta moare ultima . Deci
        ASTEAPTA !
        • -2 (10 voturi)    
          Bravo... (Marţi, 7 februarie 2012, 9:33)

          black [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

          esti bine punctat , desi nu legi bine fraza ! De ce ti-e frica nu scapi, USL-ul va guverna in curind. Nu sint usl-as , dar ma distreaza portocalii ce tin cu dintii de ai lor, trecind peste orice evidenta .
      • +11 (13 voturi)    
        tu pe ce wikipedia ai citit? (Marţi, 7 februarie 2012, 9:09)

        bogdanicus [anonim] i-a raspuns lui MRSmrs

        Eu am citit pe wikipedia.org:

        "În 1988 a fugit din România comunistă,de unul singur, în Franța, la vârsta de 17 ani. În liceu a fost olimpic internațional la chimie. În anul 1999 a obținut titlul de doctor în chimie la Universitatea Louis Pasteur din Strasbourg, sub coordonarea laureatului Nobel în chimie, profesorul Jean Marie Lehn. În anul 2006 a obținut un grant de cercetare oferit de Uniunea Europeană (UE), de 2 milioane de euro (Marie Curie Excellence Grant, cel mai competitiv proiect UE, cea mai mare finanțare acordată de UE pentru un proiect individual). Tot în 2006, și-a fondat o echipă de cercetare la Universitatea Tehnică din München.
        După revenirea în țară, nu și-a echivalat diplomele obținute în străinătate."

        http://ro.wikipedia.org/wiki/Funeriu_Daniel
        • 0 (2 voturi)    
          ghici ghicitoarea mea (Marţi, 7 februarie 2012, 11:39)

          ghici ghicitoarea mea [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

          de ce nu si-a echivalat studiile, probabil ii era frica de camere
        • 0 (2 voturi)    
          Hmmm (Marţi, 7 februarie 2012, 14:48)

          MRSmrs [utilizator] i-a raspuns lui bogdanicus

          Ia spune cate lucrari a publicat?
          Dar cate premii si distinctii internationale are?
          Ia vezi aici si compara:
          http://ro.wikipedia.org/wiki/Andrei_Marga
      • +8 (16 voturi)    
        Esti sindicalist din FSLI? (Marţi, 7 februarie 2012, 9:31)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

        O parte din profesori nu il vor pe Funeriu pentru ca e prea bun fata de valoarea lor de doi bani. In loc sa scoata Miorita si Baltagul, care ii invata subliminal pe elevi sa fure, sa omoare si sa-si faca singuri dreptate, ei vor sa lucreze tot 3-4 ore pe zi, sa aiba vacanta de peste 4 luni, sa dea meditatii si sa primeasca spaga si cadouri cat cuprinde. Sindicatele din invatamant, toate pline de comunisti din vechea garda nu isi doresc decat tampiti in Romania, usor de manipulat prin Antenele si Realitatile mogulilor!
        Mi-e scarba!
        • +6 (10 voturi)    
          Corect! (Marţi, 7 februarie 2012, 9:51)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Nu inteleg de ce este asa de greu de vazut ce se ascunde in spatele propagandei de la Antene & USL.

          Aceeasi natie ca in '90. Va amintiti:
          - Iliescu apare Soarele rasare
          - Moarte intelectualilor
          - Noi muncim noi nu gandim....etc....
        • +1 (3 voturi)    
          asta cu (Marţi, 7 februarie 2012, 9:55)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          miorita si baltagul e tare.
          de unde-ai scos-o? din subliminal?
          in rest, de acord ca funeriu sa-si continue treaba.
    • +9 (11 voturi)    
      si Boagiu la Transporturi (Marţi, 7 februarie 2012, 8:53)

      mmm [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      circul prin tara si am vazut cum se lucreaza in cateva santiere de cand e dansa la minister
    • +10 (10 voturi)    
      schengen (Marţi, 7 februarie 2012, 9:06)

      marian [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      si ar putea sa o puna pe macovei ministru de interne, poate asa intram si noi in sfirsit in schengen.

      altfel, daca o pastreaza pe udrea, degeaba l-au mai sacrificat pe boc.
    • -10 (14 voturi)    
      nimeni nu-l vrea pe incompetentul ala! (Marţi, 7 februarie 2012, 9:18)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      NIciun profesor si niciun parinte nu-l vrea! Doar postacii ca tine il vor!
      • +4 (8 voturi)    
        Nu vrem sa fim niste papagali. (Marţi, 7 februarie 2012, 10:11)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Asa este.Sunt multi cei care nu-l vor pe Funeriu.Mai ales cei care se cred destepti pentru-ca repeta intr-una un numar limitata de cuvinte,ca niste papagali.Dar ce spun ei nu are nici logica si nici nu este bazat pe intuitie.Din toata vorbaria lor goala nu ramana nimic.Daca incerci sa scuturi cuvintele de complezenta,nu ramane nici-o ideie.Dar te-a ametit cu vorbaria si ramai cu impresia ca stie.Si asa sunt marea majoritate a profesorilor din liceele noastre,dar si din facultate.Stiu sa repete ca niste papagali cursuri repetate si rasrepetate in ani de zile,dar nu inteleg sensul celor spuse chiar de ei.Cei buni intradevar sunt putini si nu se vad in multimea de papagali vorbitori si galagiosi.Si daca asa stiu profesorii,asa vor fi si elevii-viitorii profesori.Niste galagiosi care nu vor putea pune nimic in plus in dezvoltarea societatii.Dar vor ceva in plus la leafa.Nu spun ca scoala trebuie sa scoata numai academicieni,dar trebuie sa scoata oameni care sa stie sa cantareasca valoarea muncii,valoarea banului,valoarea unui om.Din pacate valoarea muncii unui om nu a fost pretuita nici-odata si de aceia suntem incantati de smecherii,pipitele si excrocii prezentati cu mare larghete la tembeliviziuni.Si daca scoala nu,media nu,familia cat poate si stie si am ajuns unde suntem.Sa nu intelegem ce se intampla in lume,in jurul nostru.Sa urlam ,sa cerem la altii sa faca ceia ce ar trebui sa facem.
    • -8 (8 voturi)    
      si ce a facut funeriu?! (Marţi, 7 februarie 2012, 9:43)

      cineva [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      a pus politia pe elevi ca sa nu mai copieze si aTAT...
      da este un pas inainte...
      dar ca sa rezolvam lucrurile trebuie sa si IMBUNATATEASCA invatamantul. numai sa arati ca se fure NU este suficient atata timp cat nu incerci nu numai sa impiedici acest lucru da sa dai si alternative.

      invatamantul este la fel de praf si cu 50% promovabilitate si cu 100%
    • -8 (8 voturi)    
      iresponsabil (Marţi, 7 februarie 2012, 10:06)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      Habar nu aveti ce vorbiti: in scoala romaneasca este o degringolada fantastica, cum nu a fost nici pe timpul lui ambramburica macar. Omul asta, cu consilieri de talia lui vergu, nu stie ce face, este iresponsabil
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 7 februarie 2012, 12:11)

      adi [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      Imi placea de el si a facut treaba foarte buna cu bac-ul, dar chestia cu clasa 0 facuta in scoli e o prostie. Imaginati-va copii de 5 ani intre copiii de clasa a 7-a, a 8-a sau chiar mai mari in cazul scolilor cu licee. Copiii mai mari care injura, care bat, care fumeaza prin bai si asa mai departe, o realitate complet diferita fata de ce se intampla la gradinita.

      Nu avea ce cauta clasa pregatitoare in scolile noastre, trebuia facuta la gradinita. O sa-mi dati minusuri, dar va zic eu, cand o sa aveti copil de 5 ani care o sa vina batut si injurat de la scoala nu o sa va convina.
    • 0 (0 voturi)    
      Invatamant (Marţi, 7 februarie 2012, 14:07)

      psihologul de serviciu [utilizator] i-a raspuns lui MirceaC85

      Eu sper ca nu
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 7 februarie 2012, 17:56)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      Doamna ministru ca de obicei isi face treaba, acum trebuie sa o sustinem, doar cu ajutorul sustinerii noastre toate proiectele dansei se vor concretiza. Sincere felicitari pentru tot ce a-ti facut pentru noi pana acum.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 7 februarie 2012, 18:09)

      diana [anonim] i-a raspuns lui MirceaC85

      Nu pot decat sa o sustin pe doamna Udrea pentru ca este un ministru competent, complet in tot ceea ce face, noi romani ar trebui sa sustinem asemenea oameni de calitate daca vrem sa avem o tara dezvoltata.
  • -23 (47 voturi)    
    guvern tehnocrat (Marţi, 7 februarie 2012, 0:13)

    Sanatescu [anonim]

    Aceeasi ministri + prim ministru fara autoritate politica = mai rau ca inainte.
    Mergeti tot asa si ajungeti la cosul de gunoi al istoriei recente!
    • +16 (20 voturi)    
      Tov sanatescu, (Marţi, 7 februarie 2012, 8:15)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Sanatescu

      aia cu "groapa istoriei" ii apartine lui lenin!
      Comunistul din tine nu se dezminte!
    • +5 (5 voturi)    
      important este (Marţi, 7 februarie 2012, 9:07)

      golgoaja [anonim] i-a raspuns lui Sanatescu

      sa mentina dezvoltarea regionala ca anexa la turism !
      e o imbinare perfecta a nevoilor tzarii !
      dezvoltarea la sate si partiile pe tampa !
      sau, invers.
  • +35 (57 voturi)    
    Fara UDREA (Marţi, 7 februarie 2012, 0:15)

    ion [anonim]

    Fara UDREA ,PDL ar castiga dintr-un foc 5%...........
    Si asta nu pentru ca este un ministru slab ci pentru
    ca multi de la Antena 3 si Irealitatea isi vor pierde "obiectul muncii"
    • +3 (15 voturi)    
      adevar graiesti... (Marţi, 7 februarie 2012, 0:32)

      p [anonim] i-a raspuns lui ion

      ... dar nu inteleg un lucru... ministru slab?!?

      Mie mi se pare ca nici nu stie ce e aia sa fii ministru... stie doar sa pozeze... asa incit daca PDL vrea sa mai existe, de ea ar trebui sa scape cel mai repede.

      Nu pricep cum a putut sa incapa in acelasi guvern cu Funeriu sau cu Orban...
    • +23 (25 voturi)    
      fara udrea (Marţi, 7 februarie 2012, 1:09)

      speranta [anonim] i-a raspuns lui ion

      Este in sprijinul pdl ca de aceasta data d-na udrea sa se abtina de la vreu minister,sa nu mai fie numita pt binele pdl...d-na udrea ganditi-va...faptul ca nu veti mai aparea pe lista guvernului"actual" va aduce o mare creditare...sunt pro pdl dar uneori unii trebuie sacrificati (ex d-l boc..asa ca si d-vstra puteti lua exemplu caci altfel faceti desericiu pdl-ului)...sunte-ti o femei puternica dar acum ar fi bine un pic sa va retrageti pt moment
      • 0 (0 voturi)    
        Acum e momentul sa se retraga si (Marţi, 7 februarie 2012, 23:21)

        nana [anonim] i-a raspuns lui speranta

        sa faca copii, asa cum a declarat nu de mult! Doamna Udrea! Nu mai este vorba de gelozia unora, la cat de frumoasa si desteapta sunteti! Aveti o latura mai neagra decat negativa, care nu va face agreabila si admisa de populatie. Este vorba de Romania si de destinul romanilor. Nu fac parte din nici o tabara politica, Daca ramaneti in continuare prezenta in viata politica a tarii, ii veti trage in jos, exact pe cei care v-au ridicat la inaltimea la care va aflati si veti cadea mai rau decat acestia. Sunteti o femeie puternica, doar pentru ca nu sunteti singura. Altfel... Imaginati-va doar... cat de puternica ati mai fi, fara doar, doua persoane. Daca le-ati pierde? Nimic, nu este imposibil! Un copil, ar fi binevenit pentru dvs, ati vedea lumea, cu alti ochi si din alte colturi.
  • +17 (21 voturi)    
    Fara UDREA (Marţi, 7 februarie 2012, 0:35)

    Lucian F. [anonim]

    Guvernul nu trebuie sa o includa pe Elena Udrea. Aduce deservicii majore imaginii PDL. Cu Udrea in gurvern de va pierde o buna parte din beneficiile de imagine ale unui nou guvern.

    Sper ca TR Ungureanu sa nu fie un premier de sacrificiu si sa-si erodeze imaginea buna pe care o are. L-as vedea din nou ministru de externe intr-un guvern stabil, pe termen lung. Si poate chiar candidat la presedintie peste vreo 10 ani.
  • -11 (15 voturi)    
    Daca Udrea nu e, nimic nu e! (Marţi, 7 februarie 2012, 0:59)

    cristian [anonim]

    Guvern fara blonde nu exista. Udrea va fi iarasi cureaua de transmisie cu Palatul. S-o lasam sa iasa si ziua de acolo!
  • -3 (11 voturi)    
    udrea..... (Marţi, 7 februarie 2012, 1:30)

    Nico [anonim]

    Părerea mea este că Udrea este foarte slabă. I s-au dat atâţia bani pe mână numai ştie ea pentru ce. Ştim şi noi! Citiţi raportul Curţii de Conturi pe 2010 şi o să vedeţi. Când de peste tot se tăia, ei i se dădea... Când a fost cosiliera preşedintelui pe probleme externe ne-a demonstrat la Turcescu cât este de gogomană.... I-aţi văzut notele din liceu? Uneori mai lua şi 7 pe la materiile de doi lei.....că în rest sub....
  • +17 (19 voturi)    
    udrea (Marţi, 7 februarie 2012, 2:06)

    sorry [anonim]

    Daca ramane Udrea, degeaba au facut remanierea, iar Ungureanu va fi luat din start de papagal
  • -15 (23 voturi)    
    ne (inca) fraieresc!!!! (Marţi, 7 februarie 2012, 2:21)

    nutiudrea [anonim]

    de unde l-a scot base pe acest utc-ist securisto-comunist......ii merge gura ca la un propagandist utc....parca asa a fost sau ceva la studentii comunisti...o zi buna!
  • -4 (18 voturi)    
    udrea, dupa nastase (Marţi, 7 februarie 2012, 3:29)

    dice [anonim]

    locul lu Nutzi nu e la minister, e langa Nastase: sa fie judecata, sa i se aplice legea! si dac-o fi sa imparta o vreme aceeasi "camera" nu-i nimic, nu risca mare lucru: cat despre prjudiciul adus acestei natii, sacrificiul a milioane de oameni ca Nutzi sa se poata impauna cu miliardele si Vuittoanele ei, asta n-o sa poata plati nici in 1000 de ani de puscarie.
  • +11 (15 voturi)    
    Cred... (Marţi, 7 februarie 2012, 4:56)

    john bilco [anonim]

    Ca profesiniti ca Dl Orban ( ce model !! pentru Romania!), Dl Diaconescu , si citiva care au performat in vechea guvernare, trebuie pastrati...
    Dna Udrea, pe care o consider extrem de productiva si pozitiva, a stirnit controverse prea multe...poate ar fi cazul sa se retraga singura..Munca la PDL iar servii mai mult...are idei si poate ajuta...Oricum vor fi alesi pe criterii de performanta, Dl MU STIE....cum si dece..? Partidul PDL, va trebuii sa se reorganizeze, sa treaca pe alte sine...si sa se pregateasca pentru alegeri...In toamna se va vedea cine a contribuit cu adevarat la salvarea Romaniei !! j bilco
    • -2 (4 voturi)    
      Productiva ?? (Marţi, 7 februarie 2012, 9:09)

      marius [anonim] i-a raspuns lui john bilco

      Daca a cheltuit 7 miliarde de euro asta se numeste productivitate ?? Pe lucrari inutile in timp de criza ! Este cel mai slab ministru cu cel mai mare buget .Banii ar fi trebuit investiti acolo un se reintorc rapid in buget sub form de taxe creeaza locuri de munca permanente nu in imobilizari ca bulevarde ,drumuri peste munti inchise 7 luni pe an parcuri in sate si nu numai .Tendinta acestei doamne a fost sa faca numai lucrari pe valori mari - un fel de shopping pe bani publici dupa care vedem daca ce am cumparat ne foloseste sau aruncam .Tristul adevar .
  • -9 (13 voturi)    
    ce au discutat Traian Basescu si Ilie Sarbu (Marţi, 7 februarie 2012, 6:36)

    Lucian Ilea [anonim]

    sambata noaptea la Vila Lac 2 cred :)

    pai au vorbit despre debarcarea lui Emil de azi,despre alegeri anticipate(in 5 luni ,nu in 3 cum eronat crede presedintele pt ca alegerile anticipate se tin la 30 de zile numa alea la termen la 90 de zile,da in fine astea is subtilitati prea mari :))

    si despre disparitia unui partid politic de pe scena

    da ,ati ghicit Capra cu 3 iezi e mancata de Alba ca zapada

    greu cu basmele astea :))) pt copii :)

    si aparitia altuia:PP-DD

    adica Dan Diaconescu in Direct

    ca to e cu escu la sfarsit ca si Ceasu,Ilie,Constantin si Base

    si o venit Traian cu manevra de azi

    f interesant o zis

    -Il desemnez in functia de Prim Ministru Desemnat pe MRU

    in loc de

    -Il desemnez in functia de Prim Ministru

    la fel de bine putea sa zica

    -Il numesc in fucntia de Fraier Sef Incasator pe MRU

    evident ca n-o sa treaca guv de parl

    si si al doilea fraier la fel

    adica oi fi io pe jumate imatur

    stiu ca am impulsuri copilaresti

    pe de alta parte daca as avea o nevasta :)

    dar nu ma cheama Elena Udrea si nici Roberta Anastase

    si nici nu-s femeie

    deci mi-am dat seama de manevra

    sigur ca dupa asta capitanul sef de trib o sa vina nevinovat si o sa zica

    -Eu am vrut sa nfie bine da uite ca raii astia din Parlament vor anticipate asa ca ii dizolv...

    bineinteles ca sa nu se zica ca 2 oameni sambata noaptea la vila lac au decis soarta Romaniei pe 20 de ani

    si vanzarea a to ce exista in tara asta

    ar fi un pic nedemocratic:)
    • +7 (7 voturi)    
      nene ,bati campii .. (Marţi, 7 februarie 2012, 8:36)

      romaya [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      O corectare : pana la votul de investitura din parlament ,MRU este prim ministru DESEMNAT .
  • +5 (7 voturi)    
    Alt ministru la dezvoltare (Marţi, 7 februarie 2012, 8:02)

    unu care stie [anonim]

    E nevoie acolo de un suflu nou tanar si mai ales curat lacrima fara povesti de coruptie.Un singur om corespunde tanar ,supercinstit ,destept actualul secretar de stat de acolo Eugen Curteanu
  • -8 (12 voturi)    
    Fara "specialista de Plescoi" ! (Marţi, 7 februarie 2012, 8:39)

    elena [anonim]

    E maestra in a pune mana pe tot si i s-au dat puteri ff mari, i s-au oferit pe tava institutii care lu aveau legatura cu ministerul ei (deja comasat, cat trei normale), a pus laba pe Oficiul de cadastru ( nu avea legatura), Insp de stat in constructii (furturi pe fata), Curtea const i-a respins OUG pt a i se oferi ca toate afisele publicitare de pe domeniul public al oraselor si comunelor, cat si de pe strazi si DN-uri sa fie aprobate de ea prin Insp de Ctii, iar vehementa cu care "capul" urla despre acel proiect hot al Legii sanatatii era din implicarea cocos-ului udris in ambulante, muulte ambulante...
    Aroganta, moda in floare, spune ca pe bani din privat, dar afaceri private facute cu statul, paguboase pt stat ca sa isi traga bani de genti, sfidarea populatiei pe fata prin opulism din furturi...
  • +2 (4 voturi)    
    O , da (Marţi, 7 februarie 2012, 8:50)

    voltaren [utilizator]

    Fara Elena Udrea !!!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Marţi, 7 februarie 2012, 8:51)

    alex [anonim]

    Eu l-as pastra pe Tabara la Min Agriculturii.

    PS: nici o vorba "de bine" despre Min de Finante? Inseamna ca taierile n-au durut asa de tare...
  • +1 (3 voturi)    
    ministrii PDL (Marţi, 7 februarie 2012, 8:51)

    olaru catalin [anonim]

    Este important CA si Elena Udrea sa inteleaga CA imagine a ei, in buna parte datorita A3 si Realitatea este extrem de jos in electorat. Paul in spate este necesar. Cred, ins a CA Mai curand ea este interesata de ce Mai poate "prinde" inainte de alegeri, pentru CA dupa, nu se stie. Pe Langa logica de partid exista si una personala. Logica interesului national e la coada si este scoasa in fata doar cand celelalte doua o cer. Vezi ce face opozitia de la inceputul anului
  • -2 (4 voturi)    
    unu (Marţi, 7 februarie 2012, 9:01)

    unu [anonim]

    vinovati sunt cei din piata univesitatii. trebuiuau sa vina cu niste papuci de firma daca doreau sa scape de udrea.
    vai de tara asta!. n-a inteles nimic base. e terminat politic.
  • +1 (3 voturi)    
    Pierdere de Vreme (Marţi, 7 februarie 2012, 9:03)

    VULPCRIS [anonim]

    Pierdere de Vreme
    Atata timp cat NU raspund pentru incompetenta si rea credinta cu propriile averi si libertatea NU vom avea cu adevarat conducatori.
    Atata timp cat NU functioneaza Justitia in adevaratul sens al cuvantului NU vom avea cu adevarat o tara civilizata.
    Atata timp cat pentru greselile din Justitie, Ministere, Parlament, Presedentie ; platim NOI toti - poporul Roman NU vom avea Viitor
  • -1 (3 voturi)    
    De la zero spre zero (Marţi, 7 februarie 2012, 9:07)

    Ion Tambrian [anonim]

    Doamna Udrea si domnul Funeriu au o imagine negativa importanta care se va transmite noului guvern daca vor apare pe noua lista. Domnul Igas, doamna Udrea, domnii Vreme si Ariton precum si domnul Ialomiteanu si cumva doamna Sulfina sunt cam fara stiinta de carte. Domnul Diaconescu si domnul Sarbu cara cu ei,alatauri de mai marele lor general , povara de tradatori politici. Asa ca mai bine totul nou. Cu toata spoiala de a numi un sef de servicii secrete drept candidat de PM, domnul Presedinte tebuie sa stie ca el este la rand.
  • 0 (4 voturi)    
    Nuti e timpul sa pleci! (Marţi, 7 februarie 2012, 9:09)

    Adio Nuti [anonim]

    ...Nutisor, tu mai mult ai incurcat, decat ai ajutat. Cu parada modei cu cizmulitele si gentutele Prada, in fata protestatantilor care n-aveau bani nici pentru mancare, cu fotografiile tale erotice in revistele Cancan, ai demonstrat lumii intregi ca n-ai ce cauta in guvern. Chiar si activitatea ta a fost mediocra, te-a avantajat ca esti bine vazuta de seful, dar pe termen lung nici asta nu ajuta. Ia exemplul lui Emil si PLEACA!!!
  • 0 (2 voturi)    
    criterii (Marţi, 7 februarie 2012, 9:10)

    alex [anonim]

    as vrea sa vad transparenta in criteriile pe care le are dl. Ungureanu in alegerea membrilor guvernului... desi este in opinia mea o alegere buna, ca sa stiu ca nu este marioneta lui basescu vreau sa vad ca alegerea ministrilor (si a programului) se face pe criterii de performanta, de valoare adaugata si propuneri decente din partea celor care sunt nominalizati.
    • -2 (6 voturi)    
      E un om de paie (Marţi, 7 februarie 2012, 10:00)

      TK9 [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Inca o marioneta a lui Basescu. Va primi listele cu ministri de la partidele coalitiei. Nu il baga nimeni in seama.
  • +1 (3 voturi)    
    da (Marţi, 7 februarie 2012, 9:12)

    Gabriel [anonim]

    Populatia Romaniei trebuie urgent "modernizata", suntem prea multi fata de nevoile capitalistilor, vrem sa mancam si sa traim pe banii lor de oameni harnici si "de substanta"...cam la 10 milioane ar trebui sa ne "reformam"!
  • +6 (6 voturi)    
    pacat de Funeriu (Marţi, 7 februarie 2012, 9:21)

    Cornel [anonim]

    Ce bine ar fi fost daca ar fi ramas Funeriu la Ministerul Invatamantului. Asta chiar a facut ceva.. sa ne aducem aminte de examenul de la bac si de problema cotizatilor obligatorii catre "sindicatul" din invatamant..

    Oricum ar fi, il felicit sincer pe Funeriu.
    • +2 (2 voturi)    
      mai devreme (Marţi, 7 februarie 2012, 10:37)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Cornel

      (poate alt Cornel) erai de alta parere.In orice caz daca ramane ministru ii sugerez sa se implice,pe cat posibil,in acordarea titlurilor de profesor.O sumedenie de terchea-berchea apar cu acest titlu pe diverse posturi tv.
  • +3 (3 voturi)    
    Udrea? pardon... (Marţi, 7 februarie 2012, 9:30)

    Silviu [anonim]

    Ministri percum: Daniel Funieru, Catalin Predoiu, Leonard Oran, Anca Boagiu, Cristian Diaconescu au dat dovada de profesionalism.
    La agricultura trebuie un specialist cu autoritate pentru ca va fi un an dificil si daca agriculotrii nu vor fi sprijiniti la timp rezultatele vor fi negative.
    O mare lovitura de imagine ar fi scoaterea Elenei Udrea din guvern, Romania si PDL-ul ar avea mult de castigat. Daca vrea sa ne demonstreze ca are valoare sa o arate in alegerile locale.
    • -1 (5 voturi)    
      Agricultura noastră (Marţi, 7 februarie 2012, 10:04)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Silviu

      "Specialist cu autoritate" sună a "tovarăş cu funcţie de răspundere în Republica Socialistă România" (ceea ce din partea utecistului Mihai Răzvan Ungureanu era natural şi de aşteptat).

      "Nespecialistul lipsit de autoritate şi în schimb înzestrat cu dispreţul publicului" numit Tabără Valeriu şi cotat drept prostul nr. 2 (fiindcă e nevoie de eforturi prea mari ca să fii mai prost decât Igaş) a realizat în 2011 ceea ce nici administraţia Regatului şi nici Ceaşcă nu au reuşit, să influenţeze piaţa mondială a cerealelor, prin livrările de grâu către Egipt.

      Spunea Creangă ceva despre proşti şi locul în care zace Dracul...

      ~Nautilus
  • +1 (3 voturi)    
    Sacrificarea lui Boc (Marţi, 7 februarie 2012, 9:35)

    catalin_mattei [utilizator]

    Sacrificarea lui Boc ar fi anulata de sustinerea Elenei Udrea in executivul ce se formeaza. Scandalul ce deja se isca intre membrii pdl nu face decat sa ingroape partidul.
  • +1 (1 vot)    
    realitatea (Marţi, 7 februarie 2012, 14:13)

    loli [anonim]

    Schimbarea Guvernului a fost ceruta de catre popor....iar deciziile luate de catre Boc sunt greu de acceptat...dar datorita Guvernului condus de el azi avem o crestere economica de 2,5%!!!
  • 0 (0 voturi)    
    atat (Marţi, 7 februarie 2012, 14:26)

    oprea [anonim]

    Cum a spus Udrea: „Boc a făcut ceea ce trebuie pentru ţară, se retrage şi lasă locul unui guvern mai bun”!Decizii corecte!
  • -1 (1 vot)    
    Cine merita ramane! (Marţi, 7 februarie 2012, 14:37)

    ABELIA [anonim]

    Udrea a ramas in Guvern deoarece merita acest lucru!A condus foarte bine Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului...si a avut rezultate!Deci merita sa ramana in Guvern!
  • 0 (0 voturi)    
    reorganizare (Marţi, 7 februarie 2012, 15:00)

    sebastian [anonim]

    Ungureanu se va organiza si va avea o echipa competenta in Guvern!Ministrii care merita sa ramana...raman, iar cei care nu au avut rezultate PLEACA!
  • 0 (0 voturi)    
    DECIZII CORECTE! (Marţi, 7 februarie 2012, 15:17)

    IAGO [anonim]

    Decizia luata de Presedintele Traian Basescu de a pune pe Ungureanu ca premier este una foarte corecta!sa speram ca isi va forma o echipa competenta pentru a multumi poporul!Iar ministrii precum Udrea trebuie sa ramana in noua echipa!
  • 0 (0 voturi)    
    sdad (Marţi, 7 februarie 2012, 19:12)

    ingeas [anonim]

    Aceste proteste nu sunt despre libertate, dictatură şi alegeri anticipate cum susţine ipocrit opoziţia, sunt despre lipsa de dialog din societatea românească, despre blocajul enorm de comunicare la nivel politic, despre un stat la construcţia căruia PNL şi PSD au contribuit din plin în cei 18 ani din 21 post-comunişti.
  • 0 (0 voturi)    
    asxAXQW (Marţi, 7 februarie 2012, 19:54)

    piranda [anonim]

    Domnii Ponta şi Antonescu s-au trezit un pic cam târziu, problema dictaturii a fost rezolvată în 1989, acum se protestează liber, se vorbeşte liber, chiar se şi înjură liber, la orice post de televiziune, în stradă sau la serviciu. A vorbi despre dictatură, astăzi, în România înseamnă a jigni profund toate victimele