Crin Antonescu: Consultarile de la Cotroceni, incercare scenografica a lui Basescu de a se abstrage crizei politice

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 7:22 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, co-presedinte al Uniunii Social Liberale, a declarat, duminica seara, la Antena 3, ca intalnirea sefului statului cu partidele care va avea loc la Palatul Cotroceni "face parte dintr-o incercare scenografica a lui Traian Basescu de a se abstrage crizei politice, de a se face ca nu intelege cine este tinta principala a contestarii publice, a contestarii din strada", scrie Agerpres.

Intrebat daca USL va merge la consultarile de la Palatul Cotroceni, Crin Antonescu a precizat ca o decizie in acest sens va fi luata de conducerea Uniunii luni dimineata, sustinand ca "exista si un motiv serios de a merge" si anume acela de a-i spune sefului statului "ceea ce oamenii din strada nu-i pot spune decat asa cum o fac".

"Pe de o parte, e limpede ca intalnirea de maine face parte dintr-o incercare scenografica a lui Traian Basescu de a se abstrage acestei crize, de a se face ca nu intelege cine este tinta principala a contestarii publice, a contestarii din strada si de a redescoperi brusc vocatia de mediator, de om care gaseste solutii si nu care genereaza crize. Pe de alta parte, exista si un motiv foarte serios de a merge, care nu e de natura conventionala. Noi reprezentam in arena politica in prezent acesti oameni care protesteaza. Nu in sensul ca ei, in mod automat, ne-au votat sau ne vor vota pe noi, ci in sensul ca revendicarile lor de natura politica sunt lucrurile pentru care noi ne batem si pe care si noi le dorim. In aceasta perspectiva, e bine ca cineva, care are aceasta sansa, sa mearga si sa ii spuna lui Traian Basescu ceea ce oamenii din strada nu-i pot spune decat asa cum o fac. Si, probabil, intre aceste doua variante vom discuta si, daca vom merge maine la aceasta intalnire, vom merge cu acest mesaj", a declarat Crin Antonescu.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1659 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    gramatica (Luni, 6 februarie 2012, 9:13)

    gramar [anonim]

    D-le Antonescu, lasand de o parte mesajul dvs subtirel, ca de fiecare data, aflati, printre altele, ca verbul a abstrage nu este reflexiv. Prin urmare, va dau un sfat, care, avand in vedere asocierea prin care ati dus pnl langa comunistul Iliescu, vi se potriveste: invatati, invatati, invatati
    • -2 (4 voturi)    
      corect! (Luni, 6 februarie 2012, 10:17)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui gramar

      nu e o rusine sa inveti. puteti sa transmiteti acelasi mesaj si celor din guvern. putem sa o luam de jos in sus cu enumerarea. adica: branconierul,funeriu si pana la boc care nu neaparat e in varf dar e cel mai 'citit"( mai ales in domeniul constitutional si economic)...
      dar se pare ca timpul nu mai are rabdare cu ei.
      s-auzim de bine!
    • +3 (3 voturi)    
      Antonescu e speriat (Luni, 6 februarie 2012, 10:23)

      O parte din PNL vrea la guvernare ! [anonim] i-a raspuns lui gramar

      O parte dintre liberali, din grupul Tariceanu, vor ca PNL sa intre acum intr-un guvern profund remaniat, pentru a pregati alegerile mai bine. Tariceanu a si declarat in partid ca nu e nici o problema daca vor fi alegeri la termen si nu anticipate.

      Antonescu e din ce in ce mai confuz si extremist in atitudini si declaratii, uitand ca face parte el insusi dintr-o clasa politica dispretuita de alegatori si ca in sondaje e preferat de doar 22%-25%, trei sferturi dintre romani nu-l vor presedinte si nu le pasa de el.
      • -3 (5 voturi)    
        pe bune? (Luni, 6 februarie 2012, 10:36)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui O parte din PNL vrea la guvernare !

        daca sunt alegeri maine...antonescu ia 70% in turul doi...
        • +1 (1 vot)    
          Asta-i la voi in vise :)) (Luni, 6 februarie 2012, 11:49)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          Dormiti prea mult =))
          • -1 (1 vot)    
            pai... (Luni, 6 februarie 2012, 11:56)

            laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Luk

            usl tre sa ia ptr alegerile parlamentare 45% . restul vine din redistribuiri..iar dupa ce in guvern o sa se dea la tv cateva smenuri de la madam udrea sa fii sigur ca ia 80% antonescu...parerea mea.
            • +1 (1 vot)    
              Ca de obicei (Luni, 6 februarie 2012, 14:33)

              Luk [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

              Antonescu se bazeaza pe femei, asa-i? Mi-e mila de sotia lui...

              =))
        • 0 (0 voturi)    
          Daca ajunge in turul 2... (Luni, 6 februarie 2012, 17:12)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

          ca data trecuta de...
  • +11 (13 voturi)    
    niciodata nu te voi vota (Luni, 6 februarie 2012, 9:37)

    omoni [anonim]

    Atata rautate si lipsa de bun simt ca la astia doi, nu am vazut!
    Orice ar face guvernul sau Presedintele, ei rastalmacesc si folosesc cuvinte afectogene care, pe oamenii de buna credinta, ii oripileaza iar pe ceilalti ii incanta, cad in extaz cand astia doi arunca cu mizerii; asta e vibratia si inteligenta lor, vibreaza la mizerii.
    Intr-o lume nebuna in care nemernicii sunt modele, e din ce in ce mai greu sa fii normal, sa fii empatic si cu principii. Terfeleala e la ordinea zilei si a inlocuit dialogul bazat pe idei si dovezi; si-au facut loc curvele politice si ne, afaceristi onerosi care-si cumpara/ schimba precum chilotii parlamentari si guvernanti pentru ca ei sa bage mana cat mai adanc in banul public.
    Revolta oamenilor este justificata dar , cand ea este confiscata tot ce cei care ne-au furat, eu refuz sa ma las manipulata si sa le fac jocul. O sa ies in strada atunci cand vom fi cu totii de acord ca trebuie sa schimbam sistemul de gandire si cand la baza noului sistem vor fi principii si nu oameni.
    • 0 (0 voturi)    
      ai grija ce-ti doresti, sa nu ti se indeplineasca (Luni, 6 februarie 2012, 16:06)

      livius [anonim] i-a raspuns lui omoni

      antonescu mare om de stat degeaba !

      Ati avut proasta inspiratie sa nu ascultati la greii partidelor si v-ati ales un drum infundat dragilor (victoras si crinutz). aia si-au mai luat-o de la base si inteleg cum sta treaba in politica. voi, trebuie sa pierdeti macar de 2-3 ori ca geoana pt a intelege ceva. javra ordinara a inceput sa va bage in seama, exact ce v-ati dorit. iar azi, geoana este peste voi amandoi. numarati-va zilele de vacanta, ca vin alegerile si atunci chiar va trebui sa va cautati ceva de lucru.
  • +10 (12 voturi)    
    Mai bine nu te du,ca-i prea devreme ! (Luni, 6 februarie 2012, 9:48)

    martin [anonim]

    Nu-mi pare rau ca nu te-am vazut, mai ales ca erai la minunatul post al bunului pastor ,domnul gadea. Cere intalnirea pe la 19, sa-ti faci si somnul de frumusete si de dregere dupa betia cotidiana si sa prinzi telejurnalele de la antene !
    • -2 (4 voturi)    
      cum spui tu... (Luni, 6 februarie 2012, 10:20)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui martin

      mai bine sa doarma cum zici tu decat sa fie harnic ca boc. doamne fereste de harnicia prostului...!
  • +8 (10 voturi)    
    mda... (Luni, 6 februarie 2012, 9:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    te-ai trezit crinuletz? ai avut o noapte grea de pahar si carti ...
    • -3 (5 voturi)    
      fii om serios! (Luni, 6 februarie 2012, 10:19)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      cred ca l-ai confundat cu basescu...
      • +3 (5 voturi)    
        Mai Laurentiule (Luni, 6 februarie 2012, 10:31)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui laurentiucat

        Chiar nu esti in stare de un comentariu pertinent si inteligent??
        Inteleg ca esti schimbul (1)unu la contra comentarii dar, mai lasa-ne tata ca suntem satui de specimene ca tine.
        Nu-ti convine ce a comentat unul si altul, ori vii cu un comentariu mai bun ori taci si tragi apa peste tine.
        • -1 (3 voturi)    
          hai tu... (Luni, 6 februarie 2012, 10:38)

          laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          vezi ca vorbeste boc....a invins!
  • +3 (3 voturi)    
    dorinta de putere (Luni, 6 februarie 2012, 10:17)

    geo [anonim]

    O sti Antonescu ceva de spune ca ii reprezinta pe cei ce protesteaza....la asigurat Felix ca o sa ii plateasca sa stea in piata....nu vad pe romanii in stare sa iasa de buna voie in piata sa strige ...alegeri anticipate....Antonescu este mort dupa putere
    • 0 (0 voturi)    
      l-a asigurat... (Luni, 6 februarie 2012, 10:40)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui geo

      plus un "i" pus aiurea la "romanii". tu nu ai auzit ca e criza...? de ce faci risipa?
  • +3 (3 voturi)    
    de cand reprezentati strada? (Luni, 6 februarie 2012, 10:48)

    Dan [anonim]

    De cand ati ajuns sa reprezentati strada? Daca imi amintesc bine v-au cam huiduit cand ati incercat sa acaparati protestul. Daca va place ca in sedinte sa va jucati de-a presedintele si primul ministru, sa stiti ca realitatea este alta. Mai e nevoie sa fiti si confirmati de electorat, nu va puteti "abstrage" de la asta.
    In rest, somn usor si vine placute. Daca boborul prost nu o sa va vrea, mai exista presedentia intergalactica, si acolo sigur Romulani or sa va aleaga.
    • -1 (1 vot)    
      dezinformezi? (Luni, 6 februarie 2012, 11:02)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      pai antonescu nu a fost in piata. a strans doar "cativa" oameni la manifestatia organizata preponderent de pnl.
      eu inca astept sa vina traian basescu la intalnirea trimestriala programata in piata universitatii. sau l-am scapat? daca l-ai vazut tu pe acolo, spune-mi si mie te rog, cum a fost?
  • 0 (0 voturi)    
    Antonescu uita de pe o zi pe alta (Luni, 6 februarie 2012, 18:20)

    radu [anonim]

    Sa ii aminteasca lui Antonescu prietenii si aliatii , ca oamenii strigau in cadrul protestelor ca nici pe el nu il vor la putere.