Senatorul Mircea Banias a demisionat din PDL si s-a inscris in PC

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 1 februarie 2012, 15:40 Actualitate | Politic


Senatorul Mircea Banias a demisionat miercuri din PDL si si-a anuntat dupa-amiaza, in plenul Senatului, inscrierea in PC, confirmind o informatie publicata in premiera de HotNews.ro. Totodata, Banias ar fi primit de la conservatori sefia organizatiei PC, Constanta. Mircea Banias, cercetat de DNA in dosarul privind coruptia din vama Constanta - Agigea, Banias ar fi nemultumit de anchetele DNA si reproseaza conducerii PDL ca l-a pus la zid, au declarat pentru HotNews.ro surse politice.

"Practic plec de la Putere in Opozitie, lucru pe care l-am considerat necesar si care nu imi aduce niciun fel de beneficiu. (...) Motivul este simplu. Am senzatia ca actuala conducere a PDL nu este constienta de prapastia care, pe zi ce trece, se adanceste intre partid si electorat. Eu am semnalat aceasta situatie, dar vocea mea nu a fost luata in considerare'', a declarat Banias la Senat.

Potrivit surselor citate fostul senator PDL ar fi primit de la conservatori sefia organizatiei PC, Constanta.

Banias este cercetat de DNA in dosarul privind coruptia din vama Constanta - Agigea pentru aderare la un grup infractional organizat, trafic de influenta si instigare la delapidare.

Reamintim ca, potrivit DNA, Mircea Banias i-ar fi promis lui Eugen Bogatu, fost director al Directiei Domenii Portuare din cadrul Companiei Nationale Administratia Porturilor Maritime Constanta, ca va interveni, la cererea acestuia, la ministrul Transporturilor, Anca Boagiu, "intr-o problema".

Discutia dintre cei doi ar fi avut loc in noiembrie 2010. O luna mai tarziu, Banias ar fi intervenit "pe langa un ministru", pentru pastrarea in functie a fostului director al DSV Constanta.

















4798 vizualizari

  • -15 (39 voturi)    
    Fug sobolanii (Miercuri, 1 februarie 2012, 15:47)

    un mocan [anonim]

    Ca de obicei, cand vaporul se scufunda, sobolanii fug primii...Nu-i nimic, va ramane carmaciul, pana la capat...Din 1990 romanii au gandit cu dosul, s-au lasat pacaliti si fraieriti...Daca ar fi schimbat regimul cu unul monarhic ,acuma nu mai dadeam din colt in colt...Nu mai aveam nevoie de Militaru, Brucan iliescu, roman, Ciorbea, Nastase, Tariceanu, Boc, Basescu si mai ales de Udrea si Igas ! Dar cum noi suntem un popor de prosti fuduli, mai avem posibilitati de a vota aiurea inca vreo 20 de ani !
    • -4 (16 voturi)    
      sobolanuL (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:05)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui un mocan

      acesta este un bun prieten de "la famiglia" cu fratele carmaciului si cu facatorul de bani teseleanu.
      Lasa gargara.
      • +23 (33 voturi)    
        Acum se vede unde se duc coruptii (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:15)

        dan [anonim] i-a raspuns lui evoque

        PDL n ua blocat justitia asa ca sobolanul corupt se duce la cine-l apara USL!!
        • +1 (5 voturi)    
          Corupti, corupti dar ofera adapost! (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:49)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui dan

          Ceilalti din partea celalata a baricadei, cei cinstiti din politica, ne lasara fara adapost pe criza asta cu aluviuni.
        • -2 (14 voturi)    
          nu mai vorbiti prostii (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:27)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui dan

          orice numai usl este de vina.
          Alta gargara pdl: nu a blocat justitia. Mare adevar de ce nu spuneti ca sub pdl si basescu a fost reinventata securitatea.
          Pana acum banias era bun, acu este sobolan, nu va este scarba cand vorbiti?
          Daca maine pleaca udrea o sa spui la fel?
          • +6 (10 voturi)    
            Nu vor romanii iar HOTI si TRADATORI (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:04)

            roman [anonim] i-a raspuns lui evoque

            Daca era curat, mai pleca? Nu domnule sau tovarase, cum vrei.
            A plecat pentru ca i se ofera protectie in fata justitiei, iar daca vin penalii la putere crede ca scapa.
            Asa ca nu mai apara toti hotii si tradatorii de neam de la usl, ca nu fac nimic bun pentru oameni, ci doar pentru ei si cei din umbra lor.
        • 0 (12 voturi)    
          tipic (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:36)

          sentenced [utilizator] i-a raspuns lui dan

          Tot ce e bun in tara asta, e pedelist.
          Tot ce e rau, e uselist.
          Tot ce e rau in pdl, e usl.
          Tot ce merge prost in tara, e din vina usl, chiar daca de opt ani pdl e principalul partid care conduce tara.
  • -10 (26 voturi)    
    Nu se poate asa ceva (Miercuri, 1 februarie 2012, 15:47)

    gigi [anonim]

    Un membru al Unicului Partid cercetat penal este cu siguranta un informator, un spion, o cartita a opozitiei.
    • -4 (12 voturi)    
      membrul (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:06)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      este si de o parte si de alta. ramane de vazut.
  • -9 (19 voturi)    
    este greu sa joci rolul lui, (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:03)

    evoque [utilizator]

    o sa vedem cum se termina si cu apostu. Oricum omu' ramane in relatii bune cu familia basescu, pensionarul teseleanu este si el in "la famiglia"
    Oameni de genul lui joaca la dublu si are multi "prieteni" si de partea cealalta.
    • +9 (15 voturi)    
      Nu o mai da la intors. (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:47)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Dupa ce te-ai aruncat cu capul inainte sa-l injuri pe Banias,cand ai vazut ca trece la USL(de ce nu citesti stirile si citesti numai titlurile),incepi sa o dai la intors.Ai gresit si sefii tai te vor beli.De viu si te vor lasa sa ingheti de frig.Comentariile tale tembele sunt toate aici si contrazic afiliatia ta.
      • +1 (3 voturi)    
        exemplifica? (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:35)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        hai sa vedem, de unde atata logica pe tine?
        Vreau exemple din ce am scris care arata ca am adus injuraturi majestatii sale banias.
        Te astept.
    • +11 (19 voturi)    
      Te repeti (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:24)

      Gimmy [anonim] i-a raspuns lui evoque

      si risti sa devii plictisitor in efortul tau de postacel mic si insistent!!
      AM inteles! Familia Basescu este in relatii de prietenie cu absolut toti infracfttorii Romaniei! De aia s-or fi si suparat astia din USL pe el, ca i-a lasat descoperiti, huh!?
      • 0 (10 voturi)    
        greierasul gimny (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:38)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Gimmy

        pe la ce mese canti tu?
        Stii ceva din ce se intampla prin portul constanta?
        Vorbeste dupa ce stii ceva postacel idiot.
  • +7 (11 voturi)    
    despre cinste (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:08)

    ăsta [anonim]

    De ce să nu credem că toţi din PDl sunt cinstiţi şi curaţi iar Baniaş îşi dă demisia că nu are cu cine se-nţelege... Păi, cum altfel?
    • 0 (0 voturi)    
      hahahahah (Joi, 2 februarie 2012, 11:48)

      justin [utilizator] i-a raspuns lui ăsta

      Super! Nota 10! :)
  • +9 (15 voturi)    
    Si inca nu e totul! (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:18)

    Gheorghe Stoica [anonim]

    Stirea este incompeta; Mircea Banias a anuntat ulterior ca se afiliaza la grupul PSD, unde ii este locul si unde se simte cel mai bine.
  • +23 (29 voturi)    
    USL cuibul coruptilor (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:25)

    infocorect [anonim]

    Pai cum dracu mai vine asta adica era in PDL si era cercetat de DNA. Ce dictatura mei e si asta. Corupti din toata tara uniti-va un USL! Mai repede te scapa USL de justitir decat Basescu! Vor vedea Romanii ce bine le va fi cu USL! Atunci sa vezi democratie si pumni in gura presei, va fi liniste....multa liniste!
  • -4 (10 voturi)    
    La centrifuga cu varcolacul (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:29)

    Laly [anonim]

    Tot de la PD-L?
    • -1 (5 voturi)    
      prin rotatie (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:51)

      baltaretu [anonim] i-a raspuns lui Laly

      care-i problema? Prin rotatie unul de la PDL doi de USL ca sunt 2 partide pe acelasi magar
  • -9 (13 voturi)    
    Doamne ajuta! (Miercuri, 1 februarie 2012, 16:53)

    gabbi [anonim]

    Este bine si asa.Probabil ca in urmatoarele zile,altii vor demisiona din PDL pentru a trece la Opozitie.Sfarsitul actualei puteri se apropie ciu pasi repezi,iar demitirea lui Basescu este inevitabila.Cine mai are un pic de minte isi da seama ca trebuie sa plece rapid de la putere si sa sprijine Opozitia.Iar Basescu,Boc et comp. nu au ce comenta,din moment ce ei insisi sunt sprijiniti de tradatori din PSD si PNL,comasati in UNPR.Ce sa-i faci,roata se intoarce,din fericire.
    • +11 (15 voturi)    
      Poate sa va ajute Nichipercea ! (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:27)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      Adica coruptii si iresponsabilii vor sa-l dea jos pe Basescu, ca sa scape de justitie si sa puna mana pe putere, iar matale zici "Doamne ajuta" ?! Vezi ca te rogi la ala negru cu coada !
  • +7 (9 voturi)    
    Politica si Fotbal (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:17)

    Adrian [anonim]

    Politicieni la fel ca jucatori se duc la care da mai mult. Nu conteaza Istoria Traditia Idealuri samd promovate de un partid sau altul o echipa sau alta.
  • +9 (11 voturi)    
    Migratia politicienilor la alte partide (Miercuri, 1 februarie 2012, 17:30)

    Cote [anonim]

    Nu inteleg cum este admisibila dpdv legislativ renuntarea partidul sub poalele caruia a intrat in parlament cu OPTAREA de catre handicapat pentru alt partid. Daca s-a saturat de partidul mama sa plece acasa si (teoretic si tehnic) sa lase partidului locul liber sa-si puna aia pe altcineva.

    Cu migratia asta, stam ca prostii si ne trezim (prin reducere la absurd) ca optiunile electoratului asa cum au fost ele manifestate la ultimele alegeri, ca proportii intre citeva partide, sunt total bulversate si intoarse pe dos. Si ne trezim de la un 40% - 60% la un raport 5% - 95%. Cu totul altceva decat au zis alegatorii.

    Pot 470 de indivizi sa faca ce vor ei, intre ei, in numele nostru, al alegatorilor?
    • +4 (8 voturi)    
      corect... (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:52)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Cote

      numai ca NICI un partid, nici de la putere nici din opozitie NU vine cu o propunere de a INTERZICE astfel de practici care nu au nimic comun cu democratia in sensul ca una alegem si cu altceva ne pomenim in Parlament !!
      Vezi cazul cel mai relevant, cel al actualului UNPR, care NU a participat la alegeri dar care e bine mersi la guvernare si in Parlament si in Primarii !!!
      Nici un partid nu vine cu propunerea de a INTERZICE asa ceva !!!!!!!
      FAUNA si IPOCRIZIE la toate partidele !!!
      La toate !!!
  • +4 (6 voturi)    
    inscris in pc (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:03)

    emile bobbu [anonim]

    deci, acolo va merge si bombonel >?
  • +5 (9 voturi)    
    Welcome in USL's restroom!! (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:34)

    Nicu [anonim]

    USL-ul l-a primit cu bratele deschise ceea ce dovedeste faptul ca prin "deficitul de democratie" si dictatura, USL-ul intelege de fapt protejarea coruptilor. Eu chiar nu inteleg de ce PC=Partidul Coruptilor? Ar fi atat logic cat si explicit. Va face pereche cu altii precum: "generalul" Voicu, Nastase, Felix, Dragnea, Oprisan, Mazare si altii. Recunosc ca ei sunt indreptatiti sa-l acuze pe Base de dictatura atata timp cat lasa justitia sa-si faca de cap. Corupti din toata lumea! Doriti sa scapati de orice urmarire? Veniti in USL sa-l dam jos pe dictator!!!
  • +8 (10 voturi)    
    asa arata politica romaneasca.... (Miercuri, 1 februarie 2012, 18:47)

    costica [anonim]

    Banias, mare membru de PDL aflat la guvernare, care-a furat cat a putut, are o avere sa-i traiasca... acum, ca nu-l mai apara puterea de DNA, trece fara probleme si e primit in opozitia care pana ieri alaltaieri ii boscorodea pe PDListi cu coruptul de Banias....
    IPOCRIZIE politica rar intalnita in ultimii ani... nu mai au mama, nu mai au tata politicenii astia, nu-i intereseaza decat la putere unde stiu cat pot fura si cat se pot imbogati....
    Ma intreb acum, cum vor aparea cei din PC dupa ce l-au primit pe penalul asta de Banias, pana mai ieri alaltaieri Antena 3(a PCului practic!!) il ataca toata ziua buna ziua pe coruptul Banias, la fel o s-o faca si acum cu el la PC ?!!
    Dumnezeule, scapa-ne de asemenea politicieni !! Cu ce Doamne a gresit poporul asta sa aiba semenea javre politice?!
    La fel mai zilele trecute cele 2 amazoane ale opozitiei Liliana Minca si Lavinia Sandru care pana ieri alaltaieri il balacareau toata ziua buna ziua pe Traian Basescu la Antena 3 au trecut bine mersi la UNPR-ul traseistului Gabriei Oprea(seful Mafiei pesonale a lui Nastase, cum il numea actualul lui sef Traian Basescu) si al lui Miki Spaga, si de-acum maretele politicene apara msurile de austeritate ale lui Traian Basescu, care vezi Doamne au salvat tara!!
    Se luminara madamele de cand ajunsera la UNPR, inainte spuneau ca masurile au infometat romanii muritori de foame de atata austeritate !!
    Acum, ma astept sa le vad negociind maine poimaine reformarea Romaniei mandre alaturi de Basescu, la Cotroceni !!
    Iarta-i Doamne si trimite-i unde le este locul cat mai repede !!!
    FAUNA !!!!!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    greva (Miercuri, 1 februarie 2012, 19:05)

    Felix [anonim]

    Nu se vorbeste decat de demisii din Parlament, greva USL si aberatii de acest gen. La urma urmei senatorii si deputatii USL ar fi mai bine sa nu mai vina la aceste sedinte deoarece sunt depasiti psihic oricum. Nimeni nu vine sa zica lasati guvernul si presedintele sa-si duca treaba la capat, vedem rezultatele si luam masuri. Eu unu merg inca pe mana PDL-ului.
  • +4 (4 voturi)    
    ad (Miercuri, 1 februarie 2012, 20:52)

    dan [anonim]

    au mintit uslasii ca isi dau demisia, se putea altfel? Las ca ajunge nastase la inchisoare, urmeaza altii: ilici, vantu, voiculescu etc. Ciume rosii si albastre!
  • +2 (2 voturi)    
    bibi (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:21)

    bibi [anonim]

    În timp ce la noi sunt adunări de partid pe străzile capitalei, cu oameni căraţi cu autocarele din oraşele lor, că doar e comandă de la partid, Europa chiar are probleme serioase care ne vor atinge vrem, nu vrem
  • +2 (2 voturi)    
    vivi (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:22)

    vivi [anonim]

    astia de la usl chiar isi bat joc de noi…si ceea ce este mai grav este ca marea majoritate a populatiei chiar se lasa manipulata de acesti mascarici
  • +1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:43)

    maria [anonim]

    usl behaie cu demisiile, dar acum au dat-o pe greva...ce mai urmeaza? Somn de voie? Afara cu ei din tara.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Miercuri, 1 februarie 2012, 21:47)

    dani [anonim]

    Se vad akm hotii....USL-ul plin de coruptie...manipulatori cu bani pentru cei de la proteste.....
  • 0 (0 voturi)    
    Jos cu tradatorii!!!! (Miercuri, 1 februarie 2012, 23:09)

    Popeye [anonim]

    Asta e consecinta faptului ca partidele politice nu isi aleg bine candidatii la diferite functii si deminitati in stat. Urata chestie: sa parasesti corabia acum, cand da semne ca se scufunda. Dar fripturistii nu tin cont de culoare politica, nu tin cont de doctrina, de voturile celor care i-au pus in functie. Fiecare isi cauta un loc caldut. Avem nevoie de lideri precum Traian Basescu si Emil Boc, nu de lasi si fripturisti. Pacat de voturile irosite!
  • 0 (0 voturi)    
    Solutia de a scapa de injuraturile A3 (Joi, 2 februarie 2012, 12:04)

    Anteniada [anonim]

    Realitatea si experienta anterioara ne dovesc ca daca vrei sa scapi de injuraturile A3, de dosare penale si alte "necazuri" exista o scapare - sa treci la un partid din USL daca se poate la PC. Va imaginati un Base trecut la PC? Ar deveni peste noapte un erou national, i s-ar dedica imnuri si emisiuni intregi. S-a intamplat cu sotii Saftoiu, cu deputati care au schimbat barca si acum iata cu penalul de Banias. Banias este foarte util PC care are nevoie in vama si mai ales in port de unul ca el care cunoaste tot si care poate evita taxe la stat. Este sigur ca mafia din portul Constanta se va restructura primi acum intariri politice din partea lui Felix aducand statul roman in ruina. De fapt nu Felix este de vina, sunt de vina romanii care stau conectati la A3 precum cablurile de curent. De la A3 le vine atat ura si in viitor nenorocirea cand USL-ul va avea puterea. Spalarea lui Banias este doar un exercitiu premergator inainte de a trece de la JOS la SUS cand romanilor li se va exlica ca: pretul la gaze trebuie sa creasca, ca electricitatea este prea ieftina, ca niste patrioti trebuie sa reziste sau sa dispara.
  • 0 (0 voturi)    
    umbrela (Joi, 2 februarie 2012, 18:03)

    ervin [anonim]

    Trebuie pregatita umbrela protectoare pentru viitor(USL)!!!!!