VIDEO Mircea Dusa: Adrian Nastase nu va mai candida pentru functia de vicepresedinte al Camerei Deputatilor

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:29 Actualitate | Politic


Liderul grupului deputatilor PSD, Mircea Dusa, a declarat marti, pentru Agerpres, ca Adrian Nastase nu va mai candida la functia de vicepresedinte al Camerei Deputatilor in sesiunea care incepe la 1 februarie.

"In urma cu cateva momente Adrian Nastase m-a anuntat ca nu doreste sa mai candideze la functia de vicepresedinte al Camerei Deputatilor in contextul situatiei in care se afla si din respect pentru grup si colegi", a spus Dusa.

El a explicat ca hotararea lui Adrian Nastase are legatura cu decizia ICCJ.

"Este surprinzatoare aceasta decizie si este o pierdere, pentru ca este unul dintre parlamentarii cu cea mai mare experienta si cu foarte multe actiuni parlamentare de succes", a afirmat liderul deputatilor PSD.

Inalta Curte de Casatie si Justitie l-a condamnat luni la doi ani de inchisoare pe fostul premier Adrian Nastase in dosarul 'Trofeul calitatii'. Decizia poate fi atacata cu recurs.

Miercuri, in prima zi de lucru din noua sesiune parlamentara, deputatii isi vor alege in plen noii membri ai Biroului permanent, structuri de conducere formate din presedinte, vicepresedinti, secretari si chestori.



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4034 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    Uraa (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:31)

    gigi [anonim]

    Uraaa, acum in sfarsit putem trai bine. Am invins comunismul, pe moguli si pe mineri !!
  • +11 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:32)

    polonyca [anonim]

    • +6 (6 voturi)    
      blestemul Adrienilor :)) (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:16)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      bine ca n-a invatat, de la nu mai putin celebrul Adrian Severin - coleg de coruptie, sa refuze, penibil, demisia! Pacat, insa, ca nu vor fi, timp de macar 2 ani, si colegi de celula! Il pot lua si pe Videanu, cu ei - motive s-ar gasi :))

      Sau... cine stie?! Asa cum tocmai am vazut, speranta moare ultima :)
      • +1 (1 vot)    
        bine,bine,nu mai candideaza la parlament (Miercuri, 1 februarie 2012, 0:00)

        toma [anonim] i-a raspuns lui Jane Doe

        da acolo , la bulau , are voie sa candideze , nu ?
        sa dea Domnul !
        si cat de curand ILIESCU !
  • +12 (14 voturi)    
    primul lucru bun! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:35)

    mary [anonim]

    In fine a caxut cu picioarele pe pamant!

    Mai bine acum decat niciodata!
  • +11 (13 voturi)    
    felicitari (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:42)

    un domn [anonim]

    acesta este un gest politic frumos si corect, primul i n20 de ani de politica FSN..pardon PSD
    • +8 (10 voturi)    
      Sper ca gestul sa fie dus (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:47)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      pana la capat!
      Adica, pana la puscarie!
      Iulia Timosenko, ce zici aditza, iti place numele de scena?
    • -4 (4 voturi)    
      ironie fina sau altceva (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:19)

      voevod [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Nu sunt sigur daca comentariul tau se doreste a fii ironic.
      In caz contrar, considera si alternativa ca politicienii au si obligatii iar a crede ca demisia e un "gest frumos" e cel putin naiv.
  • -3 (3 voturi)    
    onoare (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:45)

    itanhanga [anonim]

    de mult bun simt si multa onoare
  • +9 (9 voturi)    
    Sa ne rugam! (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:50)

    taranistu [utilizator]

    sa ne rugam Domnului sa nu scape, mai bine zis sa nu-l faca scapat, la recurs!
  • +5 (5 voturi)    
    Sa fie asta... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:51)

    hahalera [anonim]

    pretul pe care trebuie sa-l plateasca Bombonel in schimbul unei sentinte "favorabile" la recurs? Pana una-alta, degeaba ne agitam pana nu vedem sentinta definitiva...
    • +1 (1 vot)    
      Asta voiam sa zic (Miercuri, 1 februarie 2012, 0:07)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui hahalera

      Ce se bucura lumea ca prostu-n papusoi. Adica ne bucuram ca se merge in directia buna, fara dar si poate, dar unii se bucura ca si cum e peceteluita treaba.
  • +8 (8 voturi)    
    Ce mare lucru a facut (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:57)

    Ciobi [anonim]

    Trebuia sa-si dea demisia din Parlament ,sa ramana fara imunitate,si atunci e un act de curaj
  • +7 (7 voturi)    
    Asteptam mai mult de la el... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:00)

    piciu' [anonim]

    Asteptam sa-si dea demisia din parlament. Ce s-o mai lungim, e o pata mare pe CV-ul lui de mare meserias. Poate o sa faca si putina parnaie, n-ar strica. Ce e cam revoltator este ca-i suspenda unele dreturi pentru doi ani, eu i-as suspenda pentru 20 de ani. Nu trebuie sa faca puscarie 20 de ani (nu de alta dar de-al de Iliescu ar merica pe viatza in cazul asta), dar sa nu fi ales urmatorii 20 de ani si sa nu poti sa alegi mi se pare de bun simt dupa cate a facut.
  • +6 (6 voturi)    
    Functia ramane a PSD. (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:10)

    mircea [anonim]

    Fiind in greva profunda(sau cum s-o mai numi ca nu am mai auzit asemenea tampenie),functia va ramane vacanta.Sau se razgandesc USL din nou si anunta victoriosi un nou plan de cearta.Asta in loc de program de viitoare guvernare.
  • +6 (6 voturi)    
    EU CREDEAM... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:19)

    schroedinger [utilizator]

    Ca-si mobileaza celula!
  • +7 (7 voturi)    
    patania lui nastase (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:30)

    sandel [anonim]

    daca nastase a activat cu succes in camera deputatilor cum zice dusa ,cred ca va putea activa deasemenea cu succes si la penitenciar pentru ca , la valoarea si pregatirera lui , ar putea ajuta pe multi care au gresit fata de lege in diferite feluri , sa inteleaga ce greseli au facut si cum se pot indrepta .
    ar fi si o contributie la propria indreptare.
    este doar un fapt de viata ceea ce i s-a intamplat lui nastase . sa nu-l mai compatimim pentru ca doar raspunde fata de lege pentru faptele lui si atat .
    pentru ce naiba am facut legile daca nu facem si pe oameni sa raspunda dupa lege ?
    pentru societate , nu era mai rau daca nu era condamnat cu executare ? ce ziceti ?
  • +7 (7 voturi)    
    nu mai poate candida.... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 19:21)

    luci39 [anonim]

    iete fleosc.....avem pe astilalti doi mapeti care ne tireste in tot felul de magarii pe la PE.sa speram ca nu-i foloseste nimeni ca material didactic in materie de politica dusa impotriva propiului popor.....
  • +6 (6 voturi)    
    Tandem (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:11)

    relu [anonim]

    Condamnarea lui Adrian Nastase,trebuie urmata de judecarea lui Ion Iliescu.Atunci semnalul dat de justitia romana ar fi elocvent.
  • +3 (3 voturi)    
    Adrian - brigadier (Marţi, 31 ianuarie 2012, 20:50)

    Nandu [anonim]

    Cand eram in armata, o perioada am facut paza la un penitenciar. Exista in puscarie o functie oficiala, numita brigadier, care este ocupata de un detinut. Adrian Nastase ar fi un candidat bun pentru functia de brigadier.
    • +2 (2 voturi)    
      foarte inspirat, comentariul tau... :)) (Miercuri, 1 februarie 2012, 0:13)

      Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui Nandu

      parca-l si vad, sef pe etaj - Sectia Coruptie si Furt din avutul public :)))
  • -2 (2 voturi)    
    gest de normalitate (Marţi, 31 ianuarie 2012, 22:36)

    arabu [anonim]

    Detest acest politician, care mi se pare unul talentat dar corupt cum putini sunt chiar si in tara asta... Totusi, nu pot decat sa salut gestul sau, care mi se pare unul nobil, mai bine zis normal, dar nu traim intr-o tara normala...
  • +2 (2 voturi)    
    Pestele de la cap.... (Miercuri, 1 februarie 2012, 9:21)

    Daniela Vasilescu [anonim]

    Adrian Nastase este terminat definitiv ca om politic.Nu insa si ca posesor al unor conturi grase, in special in banci din strainatate, ca doar nu era naiv sa isi depuna banii la BRD-Societe Generale sau la BCR!!
    Si-a facut singur acest harakiri politic oferind din abundenta materialul pentru cele 4 dosare voluminoase si consistente juridic, in care este acuzat pentru diferite infractiuni. Aceste dosare nu puteau fi umplute si documentate doar cu lozinci politice, asa cum afirma Adrian Nastase, Problema pentru el este ca dupa ani buni in care prin avocatii sai, platiti regeste s-a reusit blocarea dosarelor in instante , pe diferite tertipuri procedurale, toate acestea au fost demontate in final si s-a ajuns acum la decizii ale instantelor si deci, la momentul adevarului pentru Adrian Nastase. Poate vina cea mai mare a lui Adrian Nastase este aceea ca, in calitate de prim ministru, prin lacomia sa funciara, a lansat si proliferat coruptia la nivelul conducerii statului, care s-a generalizat apoi de sus in jos si care a incitat si facilitat puterea care s-a instalat ulterior sa continue si sa amplifice fara limite aceasta coruptie. Iar cineva trebuie sa raspunda pentru aceasta. Adrian Nastase este doar INCEPUTUL. Ceilalti VOR URMA si ei cu siguranta!
  • +2 (2 voturi)    
    De ce VREA Nastase 2 ani cu executare? (Miercuri, 1 februarie 2012, 11:00)

    Ceausescu [anonim]

    Lumea cade in plasa intinsa de camarila din justitie a lui Nastase. Nastase chiar doreste o condamnare cu executare de 2 ani, pentru ca exact 2 ani mai sunt pana la alegerile prezidentiale. Oricum stie bine ca cei 2 ani ii va pterece precum armata, mai mult cu permisii si participari la seminarii si lansari de carti. Nastase stie ca singurul mod de a-si recastiga pozitia de forta (cu inclinatii evidente spre dictatura) este un simulacru de puscarie pe 2 ani, motriv de a iesi victorios si de a candida ca independent. Asa ca: ori iubita noastra justitie ori il condamna la fel ca pe intreg lotul (7-9 ani) ori il lasa liber. Riscul este sa ne trezim cu un Nastase II, capabil sa arunce tara in cea mai neagra perioada din istorie doar pentru a se razbuna personal. Nu uitati proverbul romanesc - hotul striga hotii si Dictatorul striga avem dictatura!!