Cristian Preda: Presedintele a lasat sa se inteleaga ca vor urma decizii importante, odata cu reluarea activitatii Parlamentului

de L.P.     HotNews.ro
Joi, 26 ianuarie 2012, 15:01 Actualitate | Politic


Europarlamentarul PDL, Cristian Preda scrie, joi pe blog, ca presedintele Traian Basescu, prin discursul sau,  a avut "o atitudine prezidentiala" si a lasat sa se inteleaga ca vor urma "decizii institutionale importante odata cu reluarea activitatii Parlamentului". In opinia lui Preda, aceste decizii  nu se pot materializa decat dupa incheierea misiunii FMI in Romania.

"Traian Basescu a avut o atitudine prezidentiala. Chiar daca gesturile teatrale pe care le astepta Opozitia nu au venit, Traian Basescu a preluat initiativa in disputa politica. El a lasat sa se inteleaga ca vor urma decizii institutionale importante, odata cu reluarea activitatii Parlamentului", scrie europarlamentarul PDL pe blogul personal.

Preda sustine ca deciziile importante nu se pot materializa "inainte de incheierea misiunii pe care FMI si Comisia o fac la Bucuresti."

"Spre deosebire de adversarii sai radicali, Presedintele stie ca vorbeste pentru un public ceva mai larg decat audienta conectata la un studio de televiziune", isi incheie Preda comentariul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1896 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Vrem soluții nu demisii (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:09)

    Petrișor [anonim]

    corect, poi ce ne-am face dacă toți am lua de bună Demisia, fără nici o soluție clară, fără vreo alternativă,... și apropo, cine să ne conducă??? cine??? cei care defapt ne-au adus aici???
  • -6 (12 voturi)    
    Ca sa vezi (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:17)

    Vv [anonim]

    Odata cu venirea primaverii se va topi zapada. Si vor apare ghioceii, unul cate unul. Pamantul se va acoperi de verdeata si copacii se vor inverzi. Iar eu, un VIERME anemic ma voi transforma in pupa si apoi...in fluture. Si voi zbura din floare in floare.
  • +7 (9 voturi)    
    Sunt necesare cateva decizii. (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:24)

    mircea [anonim]

    In primul rand trebuie un control riguros privind acordarea ajutoarelor sociale si a pensiilor medicale.Sa se impute celor care au acordat aceste ajutoare necuvenit si pe actle de acordare sa nu se mai scrie "drepturi",ci "ajutoare".Unii inteleg ca este dreptul lor sa trandaveasca si sa fie platiti din munca altora.In plus,ajutoarele ar trebui acordate in bunuri si servicii,nu in bani.Indivizii care primesc astfel de ajutoare(marea majoritate) cheltuie banii pe tigari,bautura sijocuri de noroc si tot la furat si cersit sunt.Iar familiile lor sufera.Asa cum se da cornu si laptele la scolari,de ce sa nu se faca asta si la saraci?
    • 0 (0 voturi)    
      ceva valoros (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:18)

      costa [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Ai mare dreptate, trebuie stopata urgent acordarea oricarui ajutor in bani. Bunuri si servicii, ai dreptate, sau ma rog altii mai destepti( dar nu de la USL ,pentru ca ar schingiui legea)pot sa o rafineze
  • -10 (12 voturi)    
    Presedintele stie ca vorbeste degeaba... (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:30)

    vio [anonim]

    Stie deja ca 2 bani nu mai da majoritatea romanilor atat din tara cat si din diaspora(siliti sa plece din tara de BINELE lui Traian Basescu!!!) pe vorbele lui Traian Basescu !!!!
    Vorbe goale, dle Preda, vedeti ce spun oamenii din strada din toata Romania si daca chiar nu vedeti, sunt convins ca veti vedea la alegeri in 2012!
    Zilele trecute intr-o discutie pe on-line pe HotNews cu Dl Lazaroiu, am intrebat cum vede viitorul PDL.
    A raspuns urmatoarele:
    " Viitorul PDL acum nu l mai vad asa de bine. PDL are resurse in interior sa devina altceva. De fapt, toate partidele au. Depinde cum trateaza acest context. Daca il trateaza pe ceva obisnuit dupa patru ani de guvernare sigur ca vor folosi aceleasi resurse. Daca il trateaza ca pe un context extrem de dinamic care reprezinta un moment de cotitura in evolutia capitalismului si democratiei atunci ar trebui sa se reinventeze."
    Mai vorbim in 2012, Dle Preda dar in opinia mea Traian Basescu si-a terminat cariera politica cu aceste proteste si o data cu el si PDLul vostru.
    Mai cititi si ce-a declarat ieri la RFI Dna Macovei.
    • +5 (5 voturi)    
      Mai relaxat un pic (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:02)

      ion [anonim] i-a raspuns lui vio

      "Si-a terminat cariera politica PDL-ul." In ce fel? Or sa fie haituiti si jupuiti de vii cei de la PDL? Or sa fie linsati in piata publica? O sa li se retraga cetatenia?

      Eu as zice sa intelegeti ca:
      1. In PDL chiar mai sunt cativa oameni politici de calitate. Puteti sa acceptati asta?
      2. Chiar va doriti un parlament in care USL sa castige 80% dintre voturi si UDMR-ul sa fie opozitia parlamentara? Mai ganditi-va, ura va cam intunteca mintile.
      • -6 (6 voturi)    
        Nu imi... (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:53)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui ion

        ... aduc aminte sa fi fost vreun PNTCD-ist haituit si jupuit dupa 2000 ... pur si simplu nu au mai trecut de pragul electoral.

        S-ar putea ca PDL-ul sa intre in Parlament cu 10-15% maxim. USL-ul va fi probabil pe la 60% nu la 80%, UDMR-ul cu 5-7% si se face de un 80-85%. 15-20% din procente vor fi divizate intre PRM, UNPR, PP, PNG si alte partide aparute din neant sau care vor aparea intre timp Probabil ca nici unul dintre ele nu va trece pragul electoral. Ma asteptam sa ia PP-ul un 10% (conform sondajelor) dar de cand a incercat mogulasul Diaconescu sa se alipeasca si el manifestatiilor de la Universitate fara succes (ca si Orban etc) nu sunt asa sigur ca va trece pragul electoral ... romanii nu sunt chiar atat de cretini pe cat ii crede toata lumea ... cel putin nu cei din piata.
  • -5 (5 voturi)    
    sa se gandeasca si la amarati (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:42)

    parisa [anonim]

    ar face bine , d-nul presedinte, sa se gandeasca si la cei saraci

    ei pot fi masa de manevra

    de asemenea , ar trebui sa se gandeasca sa promoveze oameni buni, ca dr. Arafat
    ca nu i-ar durea capul ( vezi ex: inchidere spitale )

    il lasam pe d-nul Solomon/Craiova, care atata poate: sa-l faca pe dr. Arafat -brancardier
    asta poate spune Dinescu, Calinescu
    dar nu omul politic , mai ales cei care fac parte din pdl

    nu da bine, d-le presedinte
    nu da bine
    • -4 (4 voturi)    
      corect (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:39)

      emil bombu [anonim] i-a raspuns lui parisa

      ar trebui sa se treaca de la taierile salariale si de pensii graduale, in functie de venit.
      de la cei cu lefuri si pensii mai mici, un procent mai mic, dela cei cu salarii mai mari, un procent mai mare.
      asa ar fi corect.
      presedintele, la aparitia cand a anuntat taierile, a dat vina pe urgenta, pe lipsa de timp.
      de atunci a trecut ceva timp, s'ar fi putut trece la taieri diferentiate, parca asa s'a promis..

      arde'l pe sarac !

      sa traiti bine, mai draga !
      • +1 (1 vot)    
        ai dreptate, am dreptate (Joi, 26 ianuarie 2012, 22:24)

        costa [anonim] i-a raspuns lui emil bombu

        Eu nu sunt de acord cu ce spui, dar este dreptatea ta, optiunea ta, de aceea te rog sa votezi psd iliescu, (acum ii zice usl).La rindul meu, si eu am dreptate cind nu vad rezolvarea dind de pomana. De aceea eu nu voi vota psd usl, ci voi vota pdl, sau pe Mihai Neamtu, car esunt de dreapta. Vezi ce simplu se pot termina razboaile astea dintre forumisti?
        Cu stima, in fond suntem amindoi romani
  • -5 (5 voturi)    
    besescu (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:44)

    Cornel [anonim]

    Ma si miram sa nu apara repede un pupacios in dos care sa nu ne spuna el ce ar trebui sa intelegem noi,idiotii/retardatii de romani,dintr-un discurs searbad si mincinos,constituit 99% din NIMIC.
    Bai preda,vrei sa stii ce se va intimpla pina la Paste ? Ia aminte : PDL dispare,dispar fizic persoane care il sustin (tu adio euro-parlamentar),dispar 30% din securistii vostrii si continua pina dupa alegerile din toamna cu securistii pian la 0 ! Idiotule,au vazut-o altii acum 15 ani si iata ca se intimpla ! Chiar crezi ca ne mai intereseaza basescu ? Cine e basescu ?
  • +4 (4 voturi)    
    Felicitari presedintelui (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:05)

    dan [anonim]

    Felicitari presedintelui pt discurs!
  • -5 (5 voturi)    
    SANCHI (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:42)

    STAN PATITU [anonim]

    S-a hotarat? si-a achizitionat funia si sapunul?
  • +1 (1 vot)    
    reactionarii lojei moscovite ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:50)

    codi [anonim]

    Stiti cine sunt nu ? Au fost si invitati palatul Victoria acum cativa ani.
    Aia fac mizerii in tara acum.Ghici ciperca.
  • 0 (0 voturi)    
    De la Preda la Dan Diaconescu (Vineri, 27 ianuarie 2012, 8:33)

    Moesia [anonim]

    Profesorul Preda este in cardasie cu Dan Diaconescu. Buna asociere!

    Dan Diaconescu se stie ca este omul Basescului si orice cuvant spus impotriva Basescului este pentru a ne imbrobodi pe toti si, mai ales, vezi Doamne cum a fost el la arest si acum nu poate parasi tara., stiut fiind ca tocmai spunand la nesfarsit despre aceste aranjamente murdare, poate prosti poporul cu "televizorul".

    Dar si-a cerut el scuze poporului roman (despre care cu nesimtire tot vorbeste ca l-ar reprezenta fara sa fim intrebati daca ii permitem sa ne reprezinte) pentru ca a pus televiziunea seri in sir la dispozitia Basescului pentru ca acesta sa ajunga presedinte?

    Pe langa furtul voturilor din strainate si plimbarea autocarelor cu aceiasi votanti in diverse localitatati, Dan Diaconescu ramane printre principalii vinovati pentru accederea basesciana la al doilea mandat. Nu va lasati pacaliti si manipularea prin minciunile diaconescului! Primarul de la Brad a facut-o deja!

    Ce dovada mai clara ca omul Basescului care are Ziarul se ocupa de site-ul Diaconescului.

    Si preda - platit la greu din banii si impozitele noasre pentru caldurica europarlamentara, nu spune nimic. Deci sta la umbra Diaconescului pentru a lua tainul si in viitor.

    Ati auzit vreun basist sa spuna ca trebuie bagati lapuscarie toti cei care au luatzeci de milioane de euro pentru dezapezire si care stau fara utilaje si acum , iata, se sscot tancurile armatei pentru dezapezire ?
    Sutele de plangeri penale pentru ministrii ce trebuiau sa se ocuoe - vezi raspundera ministeriala - care sa fie pusi sa plateasca din banii lor proprii, furati din buzunarele noastre, vorfi asezate pe masa procurorului general care va vaeni, pentru ca de la aceasta individa nu avem a ne astepta la nimic.

    Desigur moderatorul nu va lasa ca acaest comentariu sa a apara. Alde Tapalaga asa sstie elsa fie democrat. Cu bni grei la buzunar luati de unde...Ghici...ghicitoarea mea ! Pai nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai au nicio tangenta cu cetateanul (Vineri, 27 ianuarie 2012, 11:02)

    cetateanulsurmenat [utilizator]

    http://www.romanialiberala.ro/RL/2012/01/26/schimbarea-la-fata-a-romaniei-politice/

    Asta ne dorim noi. Oare "deciziile importante" vor tine cont de dorintele poporului?
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari. (Sâmbătă, 28 ianuarie 2012, 18:46)

    nicoleta m [anonim]

    Felicitari Domnului Presedinte pentru discursul pe care l-a tinut. PDL-ul merita sa fie in continuare la guvernare.
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi bine... (Duminică, 29 ianuarie 2012, 13:26)

    el-danutz [utilizator]

    o decizie importanta ar fi ca USL-ul sa se linisteasca in Parlament si nu numai .Sa lase Guvernul sa-si faca treaba