Victor Ponta despre decizia Curtii Constitutionale: O infrangere catastrofala pentru Guvernul Boc, care trebuie sa plece azi

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:26 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a afirmat miercuri ca declararea drept neconstitutionala a legii privind comasarea alegerilor reprezinta o "infrangere catastrofala" pentru Guvernul Emil Boc, care trebuie sa isi dea demisia chiar azi, avand in vedere ca si-a asumat raspunderea pe aceasta lege.

"Este ultima lovitura pe care guvernul Boc trebuie sa o accepte si guvernul Boc astazi trebuie sa demisioneze, tinand cont ca si-a asumat raspunderea pe o lege nedemocratica si declarata neconstitutionala de Curtea Constitutionala", a spus Victor Ponta, care a aflat in timpul conferintei de presa organizate dupa intalnirea liderilor USL cu ambasadorii UE de decizia CCR.

"Este o infrangere catastrofala pentru guvernul Boc, care trebuie sa plece astazi", a subliniat el.

Victor Ponta a precizat ca le-a spus ambasadorilor europeni acreditati la Bucuresti ca USL "nu a cerut niciodata, in niciun fel, nimic referitor la fondurile europene" si a precizat ca in cursul zilei de miercuri comisarul european pentru politica regionala Johannes Hahn va publica o explicatie oficiala in acest sens.

In plus, presedintele PSD i-a informat pe ambasadorii UE ca USL va sprijini toate angajamentele internationale ale Romaniei, chiar daca nu este de acord cu unele dintre acestea, si urmeaza sa se intalneasca cu delegatia FMI, a Comisiei Europene si Bancii Mondiale.

Victor Ponta a tinut sa precizeze ca opozitia cere alegeri anticipate si necomasate si nu va accepta sa ajunga "in fruntea unui guvern USL pus de Traian Basescu".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9258 vizualizari

  • +65 (69 voturi)    
    victorash tata (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:36)

    un domn [anonim]

    pune tu prin virament sua plata in numerar (daca partidu mai are bani ...asta daca dupa plata protestatarilor ) la bugetu de stat a banilor zeci de miliaone care ii chletuim ca as avreu tu..
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:14)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Curtea Constitutionala este formata din oameni Usl-ului, sa le fie rusine nici un proiect de lege nu au fost in stare sa il aprobe, si au fost legi in ajutorul populatiei, sa le fie rusine mai bine si-ar da demisiile dacat sa mai blocheze puterea de a face ceva pentru oameni.
  • +82 (84 voturi)    
    Am, n-am treaba (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:37)

    Luk [utilizator]

    la 12 trecute fix strig "Jos Guvernul!", "Jos Tiranul!", "Jos Piticul!"

    N-am idei multe, dar alea care sunt, sunt FIXE!
    • +51 (51 voturi)    
      12??? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:58)

      soso [anonim] i-a raspuns lui Luk

      pai mai repede nu poate, colega isi bea cafeaua si-si pragateste micul dejun.
      • +36 (38 voturi)    
        ... si cate alte motive mai avem (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:54)

        poanta [anonim] i-a raspuns lui soso

        Ninge afara. Viscoleste si e frig. Sa plece guvernul Boc imediat.
        Sa facem cat mai refede anticipate pentru ca usl e in cadere libera, sa mai apucam macar sa intram cu tot atati parlamentari si in mandatul urmator. Sa vina ponta si antonescu, duetul perfect, un imatur si un adormit, ambii vorba lunga si glumeti nevoie mare.
        Jos Basescu…
        Seminte baieeeeti, seminte aveeeem, de floare!
  • +66 (68 voturi)    
    de ce (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:38)

    miha [anonim]

    ...chiar catastrofala?Fa-ma si pe mine sa inteleg ce era asa gresit daca aveam alegerile comasate,domnule ponta?Cine castiga si cine pierdea din treaba asta?Doar ca venea mai multa lume la vot.
    • +52 (52 voturi)    
      Aia e ! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:50)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui miha

      Daca le comasezi vin prea multi la vot ! Inclusiv cei care au treaba duminica...
  • -43 (43 voturi)    
    cu toate ca (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:40)

    a [anonim]

    eu continui sa cred ca ponta e incompetent, acum are dreptate.
    • +17 (17 voturi)    
      a uitat sa-l anunte pe comisarul Johannes Hahn (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:59)

      lrh [utilizator] i-a raspuns lui a

      Sa inventezi e usor, sa mai si faci ceva cu adevarat e f greu. ---a precizat ca in cursul zilei de miercuri comisarul european pentru politica regionala Johannes Hahn va publica o explicatie oficiala in acest sens. Iata si raspunsul :))
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11329004-purtatorul-cuvant-comisarului-johannes-hahn-comisarul-nu-nicio-declaratie-presa-miercuri-privind-fondurile-europene-prezent-joi-romania.htm
    • +20 (20 voturi)    
      nu are, si stii de ce? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:36)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui a

      Nu cred si o sa-ti explic de ce cred eu ca nu are dreptate. In ultima vreme de multe ori s-a ajuns cu diverse legi la Curtea Constitutionala.
      Si desi, la prima vedere, ai zice ca e clar care lege este sau nu constitutionala, ai zice ca doar precizeaza foarte clar in Constitutie ce se poate si ce nu, in ultima vreme am observat ca nu e deloc asa.
      Uite de exemplu decizia aia cum ca micosrarea pensiilor nu e constitutionala. Cam nimeni nu se astepta la asa ceva, sau oricum putini au putut sa fie siguri... Sau un exemplu mult mai convingator, legea eutanasierii cainilor vagabonzi. Cine Doamne s-ar fi asteptat acum cateva luni ca eutanasierea cainilor vagabonzi sa nu fie..... contitutioanala??? OK, putem discuta la nesfarsit daca e morala sau nu, daca e eficienta sau nu, dar sa fie tocmai neconstitutionala...... chiar scrie clar asta in Constitutia Romaniei? Ma indoesc! E o interpretare.
      Si daca ai observat, cand se depune o contestatie la Curtea Constitutioanala ca o lege sau alta n-ar fi constitutionala, in genere, oamenii politici nu vin cu declaratii de genul "SIGUR nu e constitutionala", nici macar cei cu pregatire juridica.... fiindca deciziile Curtii Constitutionale au - orice am zice - o anumita doza de imprevizibil!
      In conditiile astea, nu cred ca faptul ca legea guvernului privind comasarea a fost declarata neconstitutionala este o infrangere "catastrofala"! E o infrangere, dar una de genul pe care trebuie s-o accepti conform aseritunii ca nu poti castiga mereu si mereu. Asta-i viata.
      • +3 (5 voturi)    
        pai daca (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:16)

        Aramis [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        ar fi scris clar nu mai era nevoie de CC
        QED
      • 0 (0 voturi)    
        o decizie (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 17:19)

        a [anonim] i-a raspuns lui Denoro

        de reprogramare de alegeri nu poate fi facuta prin asumare de raspundere cu o majoritate parlamentara totusi fragila.

        in momentul in care este si declarata neconstitutionala corect sau nu ar trebui sa iti dai demisia.

        e mult prea grava nereusita.
  • +63 (63 voturi)    
    Oare cand o sa inteleaga.. (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:42)

    Argus [anonim]

    ...acest baietas cu breton, ca nu este o victorie a USL ci doar rezultatul faptului ca institutiile statului sunt independente. Puterea poate sa greseasca si de-asta exista Curtea Constitutionala, care decide daca o lege poate fi aplicata sau nu. Cand guvernul si-a asumat raspunderea, a trecut cumva vreo motiune de cenzura care sa duca la caderea lui? Asa ca domnisorul Ponta, nu mai tropai asa tantos, ca il stropesti pe colegul de carcoteala!
    • -16 (16 voturi)    
      nu trebuie sa fie motiune (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:33)

      a [anonim] i-a raspuns lui Argus

      primul ministru trebuie sa isi depuna demisia pentru ca si-a asumat raspunderea pe o lege neconstitutionala si care era controversata in cel mai bun caz.

      mentionez ca sint impotriva asa zisei opozitii dar cred ca asa s-ar proceda intr-un stat democratic.
    • +20 (20 voturi)    
      Aveti drepatate,si mai adaug,ceva (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:54)

      Giorgica [anonim] i-a raspuns lui Argus

      .....pentru hoatririle CC,care le-a facut acesti domni,spunand ca nu sunt constitutionale si totusi CC
      a spus ca sunt constitutionale,nu a fost o infrangere
      catastrofala pentru dumnealor? Hai ca va faceti de
      bacanie,exagerarea voastra in exprimare,care arata
      numai ura,cu un subiect:---Jos Basescu,jos Guvernul
      va atrage din ce in ce numai dispret in ochii lumii.
      Nu aveti nimic in cap,asta este realitatea,si sa nu credeti ca cei ce va aud va da crezare.
    • +4 (4 voturi)    
      Gogu (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:30)

      miki [anonim] i-a raspuns lui Argus

      Boc si ai lui v-au incercat cu comasatele,le-au dat verde in parlament si apoi au realizat ca sunt gresite calculele.Asa ca decizia CC vine pentru Boc si ai lui la fix,termen,cum trebuie(foloseste termenul care-ti place).Nu mai plingeti pe alti,plingeti-va pe voi!
  • +44 (44 voturi)    
    Sa va stea Constitutia in gat,ca e facuta de PSD ! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:46)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cititi art.114 sa vedeti cand se demite Guvernul.

    In niciun caz atunci cand vrea Ponta.
  • +49 (49 voturi)    
    Ponta iar da cu bata in balta! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:48)

    Cataleya [utilizator]

    Ia de-aici coane Ponta:
    "Senatorul PSD Toni Grebla a declarat pentru Ziare.com ca USL va fi de acord cu comasarea alegerilor daca cei de la Putere vor decide sa le organizeze in luna iunie a anului viitor."
    Deci, pt USL, comasarea ar fi fost perfect constitutionala daca ea s-ar fi facut in iunie.
    A devenin "neconstitutionala" doar cand a fost mutata in Noiembrie.
    USL iar se face de ra-hat prin iesirile lui Ponta!
    • +2 (2 voturi)    
      pentru ca iarna nu e ca vara.... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:18)

      dadan [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      iar constitutia de vara este diferita fata de constitutia de iarna....nimic nu mai e constitutional cat timp fraierii sunt in opozitie.....
  • +32 (32 voturi)    
    dar tu... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 13:55)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    tu cand pleci?
    • +21 (21 voturi)    
      la congresul PSD (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:16)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Tom_Macaragiu

      Dupa ce la alegerile din vara USL-ul va obtine sub 50% si va ramane iar 4 ani in opozitie, la proximul congres PSD Ponta zboara. Alungat de PSD-isti, nu de Basescu, Boc sau Maica Tereza (fie-i tarana usoare). Daca nu cumva mai repede, printr-o procedura brevetata tocmai de el, in cazul Geoana.
  • +25 (25 voturi)    
    Dictionarul explicativ Ponta (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:01)

    ines [anonim]

    In numele cui a vorbit Rovana Plumb la acea conferinta de presa de la sediul PSD,atunci cand a afirmat ca saptamana aceasta se va organiza o dezbatere in PE privind derapajele antidemocratice din tara(prima inexactitate ,pentru ca PE are sesiune pe 1 si 2 februarie)urmarinduse ca impotriva Romaniei sa fie declansate proceduri de suspendare ale fondurilor europene si suspendare a dreptului de vot?Traducerile din romana in romana nu ne sunt de nici un folos si daca D-l Ponta crede ca negarea evidentei ii poate disimula derapajul vadit anti romanesc se insala;va avea masura faptelor sale la urne.
  • +18 (24 voturi)    
    Data trecuta (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:03)

    bogdan [anonim]

    Curtea Constitutionala era constituita numai din lacheii lui Basescu. Acum e geniala. Mongoloidul se pare ca a abandonat orice urma de gandire rationala. Individul e un pericol real pentru Romania. Sau poate gripa care sa ne vindece de bolile societatii (desi ma tem ca este vorba de cancer).
  • +29 (29 voturi)    
    Cei 322 ar fi creat precedentul necesar (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:04)

    zexe [anonim]

    Victoras este prea tanar ca sa fie senil, ceea ce imi da impresia ca pustiul sufera de alta boala. Mai pe scurt, copilotul mizeaza pe lipsa memoriei de scurta durata a populatiei si uita ca aceeasi situatie a fost si la tentativa de lovitura de suspendare a celor 322. Daca la momentul respectiv cei 322 de aventurieri si-ar fi dat demisia din Parlamentul Romaniei poate ca s-ar fi creat precedentul necesar pentru o asemenea pretentie.
    Forta fie cu tine, Victoras! Macar forta, dar asta dupa ce mai cresti.
  • +17 (17 voturi)    
    cuvinte grele (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:04)

    iulian [anonim]

    Daca un Guvern da o lege care nu trece de Curtea Constitutionala: "o infrangere catastrofala".
    Ce cuvinte ar folosi Ponta pentru scadere economica, somaj, scaderea salariilor...
    Nu de alta... dar asta ne asteapta... ca vine sau nu el.
  • +20 (20 voturi)    
    ponta asta.. (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:07)

    Dnn [utilizator]

    e enervant ca o reclama la detergent.. pur si simpla repeta o magarie pana esti in stare sa o reciti pe de rost chiar daca te enerveaza, chiar daca sti bine ca e o prostie, chiar daca iti mananca timpul, chiar daca nu conteaza, chiar daca suna pueril, chiar daca e pentru tampi..
  • +20 (20 voturi)    
    Deci si anticipatele au devenit imposibile ? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:12)

    ioan [anonim]

    Avind in vedere ca dupa decizia asta alegerile locale vor fi in iunie, nu prea mai poti sa faci anticipate mai devreme, ca asa spune constitutia ca trebuie parcuris niste pasi. Nu poti nici in august - spetembrie ca nu vine lumea la vot ca e la mare, deci parlamentarele ramin la termen.

    O fi o victorie decizia asta pentru USL sau o infringere ? Nu prea mai au munitie pentru treaba cu demisia si anticipatele.
  • +25 (27 voturi)    
    "Amice, esti... idiot!" (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:12)

    justy [utilizator]

    Supermiscare. Era de asteptat. Singura revendicare de factura politica a protestatarilor, "anticipate, nu comasate", nu mai are acum niciun sens. Comasate nu se poate, deci nici anticipate... Ca doar n-o sa tragi parlamentarele peste locale, ca e neconstitutional, nu? Asadar, fiecare la vremea lor. Primarii vor iesi, mai mult sau mai putin, pe merit, iar pana la toamna USL are tot timpul din lume sa-si erodeze in continuare procentele. In ce ma priveste, ii doresc un procent cat mai mic!

    PS - Iar "amicul" stie ca a luat un sut, atlfel nu repeta disperat "guvernul Boc trebuie sa-si dea demisia AZI"...
  • +18 (20 voturi)    
    Infrangere?! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:12)

    Delyka [utilizator]

    Alegerile comasate au fost o initiativa de a facilita gestul alegatorilor in exprimarea propriei lor opinii,in acelasi timp subliniind cheltuieli reduse!
  • +18 (18 voturi)    
    Au pus-o USL-istii (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:15)

    dragos234 [utilizator]

    Acum chiar nu mai au niciun motiv de alegeri anticipate. :)
  • -21 (23 voturi)    
    postaC- (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:15)

    fane grebla [anonim]

    Daca cei care au postat inaintea mea sunt fie postaci, fie interesati sau cointeresati ca acest cancer al Romaniei, PDL, sa ramana la putere; pot intelege elucubratiile lor. Daca asta cred...inseamna ca pe ei scrie metastaza!
    • +14 (14 voturi)    
      Ghici ghicitoare cine-i ????? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:09)

      titisour60 [utilizator] i-a raspuns lui fane grebla

      Mai era unul cu Metastazele .O Sluga de-a motanului FELIX Mi se pare ca-si zicea Badea!!!!????? Sa fie tot el?????? Mai sa fie......???
  • +26 (26 voturi)    
    COMASATII-I! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:15)

    john [anonim]

    Orice om sanatos la cap vede cum rusofilii se agata cu dintii de fesierii portocaliilor, punand la indoiala democratia tarii asteia. Ponta si Crinut ar trebui verificati d.p.d.v. psihologic. Diagnosticul, s-ar parea ar fi cumplit- psihopati invidiosi. Jos labele de pe bugetul asta pe care l-ati manipulat doua decenii. Si terminati naiba cu gandirea-n cincinale! Suntem in UE, asta trebuie sa intelegeti.
  • +21 (21 voturi)    
    viktoreeeeee... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:18)

    meleu [anonim]

    viktoreee ia traktoru' bah si du-te de ara pamantul....
    Prietene te cam joci cu cuvintele si cu simturile oamenilor.....ai grija tinere ca daca ajungi acolo sus si nu le indeplinesti doleantele oamenilor..te jupoaie mah...ai mare grija....
  • +25 (25 voturi)    
    Cum vad eu (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:18)

    CGiboi [utilizator]

    Dupa ultimele declaratii ale USLasilor, observ urmatoarele:
    - "a picat la CC legea cu comasarea alegerilor, deci infangere pentru guvernul Boc, care trebuie sa plece";

    Vom vedea urmatoarele declaratii in curand:
    - a nins mai mult de 10 minute in Bucuresti, deci infrangere pentru guvernul Boc, care trebuie sa plece;
    - in Romania inca se arunca gunoaie pe jos, deci infrangere pentru guvernul Boc, care trebuie sa plece.

    Etc.

    Acum serios, astia au si ceva util in capul ala al lor. Nu ca PeDeLeii or fi mai "intelighenche", insa macar au boase mai mari si au facut ceva in ultimii 2-3 ani.
  • +15 (15 voturi)    
    Hahaha (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:19)

    Lalaila [utilizator]

    Crizele astea sunt din ce in ce mai haioase!
  • +20 (22 voturi)    
    Victoras a luat-o din nou! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:19)

    Tase Rotta [utilizator]

    Infrangere castrofala este pentru USL. Nu mai au cum sa ceara anticipate, deci le-a disparut "obiectul muncii".
  • +17 (19 voturi)    
    Catre Ponta Victor (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:26)

    Acidab [anonim]

    Daca gumva surprinzator ai ajunge primulministrul al Romaniei si guvernul tau si-ar asma raspunderea pe olege care apoi va fi declarata neconstitutionala de Curtea Constitutionala iti vei da imediat demisia?
    Astept raspunsul.
  • -13 (15 voturi)    
    Boc trebuie sa plece (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:30)

    UnuMicSiUnuChior [anonim]

    Si-au asumat raspunderea pe aceasta lege.
    Nu e constitutionala, atunci Boc sa plece.
    Basescu va face aceasta declaratie in fata romanilor.
  • -13 (15 voturi)    
    CCR RUSUNE!!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:42)

    mihai [anonim]

    Postaci PDL-isti, degeaba va chinuiti, sunteti sub 10% in sondaje si descresteti in contiuare. Vertiginos. PDL-ul va avea soarta PNTCD-ului. Poporul nu mai poate fi mintit, stim ce hram purtati.
    Basescu a scos castanele din foc cu mana Curtii Constitutionale, care, in urma deciziilor anterioare are deja soarta pecetluita. Chiar daca in al 12-lea ceas incearca sa-si mai spele din pacate, Curtea Constitutionala este de RUSINE.
    V-ati batut joc de meseria voastra.
    • +6 (6 voturi)    
      ce sa intelegem? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:03)

      math [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Ca PNT a furat si a mintit si a fost sanctionat de poporul care si-a dat seama ca salvarea neamului vine (tot) de la Iliescu-Nastase si ceata lor de oameni de bine, saraci si cinstiti ?

      Am spus de multe ori, mesajele voastre ca si ale liderilor nu au nici macar logica. Daca ai spune numai ca "a noastra e mai lunga" ar fi OK, dar voi incercati sa aduceti argumente care sunt 99% aberante.
    • +2 (2 voturi)    
      pai de ce rusine ccr ? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:46)

      terka [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ca doar a facut ce-au vrut idolii vostrii usl!

      unde e problema?
  • +16 (18 voturi)    
    Oh, da, numai infrangeri catastrofale... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:43)

    deno [anonim]

    A fost aglomeratie si Boc a prins toate stopurile azi dimineta...infrangere catastrofala.( Crin nu vine dimineata la lucru sa nu sufere asemena infrangeri)

    Boc a avut doua scame pe costum. Un asemenea ministru nu poate conduce tara.

    Babe scuipa coji de seminte pe strada. Jos cu Boc ca nu mizeria e prea mare in Romania.

    In max doua saptamani se satura pana si protestatarii hardcore sa-i mai auda pe astia doi.
  • +11 (11 voturi)    
    am idee mai buna. (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:54)

    bgf [anonim]

    Hai sa plecam,noi cei care muncim, din tara si sa-i lasam pe ei sa fac ce vor. Sa vedem de unde mai fura!!
  • +10 (12 voturi)    
    Bine (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 14:55)

    micu l [anonim]

    domnu Ponta ,ne dam demisia chiar azi ! Cam pe la ce ora v-ar comveni mai bine ?
  • +8 (10 voturi)    
    D-le Ponta daca taceai filozof ramaneai! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:09)

    Corina [anonim]

    Cat mai trebuie sa va faceti de rusine in mod public dl. Ponta?
    Dvs ce sanctiune meritati ca, ati solicitat la toate forurile europene sanctionarea Romaniei la pachet cu Ungaria si suspendarea fondurilor europene?
  • +14 (14 voturi)    
    Ponta si ai lui sunt o gasca de haihui (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:11)

    vera [anonim]

    EMIL BOC a fost, este si va ramane singur premier datorita caruia Romania a fost laudata de oficialii europenii si internationali. Eu sustin BOC!
    Ponta si ai lui sunt o gasca de haihui!!
  • +9 (11 voturi)    
    Ce-l doare pe el buzunarul? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:21)

    Tov. [anonim]

    Ce izbanda mareata ! Ce glorie rasunatoare!
    Alegeri la termen dar cu cheltuieli duble in vremuri de criza. Ce incantat va fi copilul meu ca va avea noi dobanzi de platit in viitor, pentru cheltuielile duble de la alegeri.
    Si-i va multumi "din inima" partidului usl-a pentru "inconstienta politica triumfatoare' de realizari marete in sprijinul oamenilor asupriti ai acestei tari.
    Aceasta capusa comunista "se agata cu dintii" de sanctionarea Romaniei pe la UE!
    Tot intru binele nostru.
  • +9 (13 voturi)    
    TOVARASE (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:28)

    newyorkezul [utilizator]

    Cineva e foarte prost. Si nu e chiorul. Adica Curtea asta are dreptate cand e de partea ta si e basista cand nu e.
    Nu cred ca Romania are nevoie de un asa prim ministru
  • +9 (9 voturi)    
    Romania saraca (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 15:56)

    ady [anonim]

    cu ce s-a ales..un mucos a ajuns sa se joace cu destinul unei tari
  • +6 (6 voturi)    
    mare naiv mai este mai ponta (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:03)

    alex [anonim]

    Ai vrea tu sa plece sa ie i tu puterea sa iti atingi scopul de a lua tot cat se mai poate
  • +8 (8 voturi)    
    O intrebare pentru Ponta (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:06)

    Claude [anonim]

    Dumneata mai si muncesti ceva sau te tii numai de mitinguri si declaratii? Aia din Guvern mai si muncesc, bun, prost, exista iata institutii abilitate sa ne spuna asta.
    Dar dumneata Victor Ponta, CE MUNCESTI PE BANII MEI???
  • -1 (3 voturi)    
    usl, pdl, acelasi rahat (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:12)

    mosnicolae [utilizator]

    vai de noi . combinatia poerfecta : 75% prosti de dau in gropi, 25% hoti fara scrupule
  • +3 (3 voturi)    
    Catastrofa catastrofala (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:15)

    Vali [anonim]

    Ce o vedea Ponta atat de catastrofal in asta? Mai catastrofal mi s-ar parea pentru clasa politica romaneasca sa se duca la votul pentru parlamentare doar 20% din alegatori.
  • +1 (1 vot)    
    unde e CATASTROFA? (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:19)

    florin_f [utilizator]

    nu e nici o catastrofa daca Partidele de la Guvernare incearca sa reformeze legile Ceausiste.
    Da pentru Ponta e ar fi bine sa nu se intample nimica ca sa poata acuza puterea de pasivitate.
    Noi, marea parte din alegator suntem de acord cu reforma, mai ales cand e vorba de a economii bani care ar putea merge la sanatate/pensi/bugetari.
    Fi fara grija, chiar daca vor fi alegeri necomasate sau chiar anticipate, tot PDL va castiga, cine ar da tara pe mana securistilor si coruptilor de la USL?
    Eu NU!
  • +4 (4 voturi)    
    Cu asemenea leaderi nu se rezolva probl.Ro.i! (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:20)

    Victor [anonim]

    Este bolnav de gogomanie!Ptr.el orice lucru ce se intampla,se intampla la limita extrema adica:catastrofal!Oare stie Ponta ce inseamna aia catastrofal?
    Eu cred ca el gindeste mereu catastrofal ptr.ca sufera de paranoida catstrofala!
    Sunt apartid,imi place sa discut despre politica,dar daca acum spun ceva nu este ca o spun partinic.
    Ce se intampla in Ro.si ici colo in Europa(sustinuti tot de opozitie,ca din 2 mil.de romani din Italia au iesit numai ca.150 de "nemultumiti"cu sloganuri deja croite in lab.USL)
    este un circ extrem prost regizat!Nu dati de pamant numai cu "jos cutare"ci cu" Jos toti".Asa pueti fi credibili si luati in seama.Apoi la alegeri sa separati graul de neghina!
    Voi sunteti cei care puteti sa-i schimbati!
    Incurajati tineri sau chiar si batrani,pe care-i cunoasteti,ca oameni inteligenti,modesti,care sa va reprezinte pe voi si nu afacerea cuiva,
    Nu pot sa cred ca-n Ro.aia mare exista numai mazarici si berceni si drogati si isterici si bolnavi mintali
    Uitati ONG-urile si sindicatele!Toti se reprezinta pe sine,dar nimeni pe voi!
    Incercati,ca de pierdut nu mai aveti ce pierde!
  • +7 (7 voturi)    
    mare tampit baiatul asta ponta (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:24)

    suzana [anonim]

    m-am convins a mia oara ca baiatul asta mai are f.mult de invatzat..cum sa vorbeasca, cum sa se poarte..cum sa gandeasca....este infantil !!!! i-ar mai trebui cam 10 ani... sa se coaca..la cap...asta este valabil si pentru clovnul de mircea badea !!!!
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:25)

    alexx [anonim]

    De ce sa plece guvernul boc ? La orice stire sare domnul Ponta : " sa plece guvernul boc !" daca maine apare o stire ca a baut Basescu un pahar de cola o sa iasa un alt titlu , Victor Ponta: " Sa plece Basesu " Sa plece PSD daca tot are asa mare chef de plimbare . Nu plange nimeni dupa ei
  • +3 (3 voturi)    
    Domnu' Ponta,... (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:26)

    Rescatorul/Judex [anonim]

    fii si mata mai milos. Nu vezi ce vreme e afara? Hai, lasa-l mai bine sa plece maine, nu azi?! Sau, la alegeri, pentru ca asa se procedeaza intr-o tara normala si democratica.
  • +5 (5 voturi)    
    INFANTIL (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:32)

    Ion B [utilizator]

    INFANTÍL, -Ă, infantili, -e, adj. De copii, pentru copii, referitor la copii, al copiilor. ♢ Fig. Copilăresc, pueril, neserios. – Din fr. infantile, lat. infantilis.
    Sursa: DEX '98

    INFANTÍL ~ă (~i, ~e) 1) Care este caracteristic pentru copii (în ceea ce privește nivelul intelectual și afectiv); propriu copiilor; copilăresc; pueril. 2) Care ține de prima copilărie. Boală ~ă. 3) fig. (despre oameni maturi) Care manifestă lipsă de maturitate; copilăros; pueril; naiv. /<fr. infantile, lat. infantilis
    Sursa: NODEX
  • +5 (5 voturi)    
    astia il ajuta pe basescu (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 16:50)

    vladp [anonim]

    Ca sa iasa din criza in care se afla, Basescu si guvernul nu trebuie sa faca aproape nimic. Sunt ajutati enorm de micimanii astia din conducerea opozitiei. Daca ar fi tinut profilul jos in toate aceste zile, daca s-ar fi abtinut de la comentariile infantile si chiar de la manifestarile la fel de puerile, Basescu ar fi fost cu adevarat in galeata. Din fericire pentru el si din pacate pt Romania, (ca nu are alternative), Basescu si guvernul vor supravietui iar uslasii si panaramele lor din frunte se vor adanaci si mai mult in umbra. Inca nu-mi vine sa cred ca niste imbecili ca astia doi, (ponta si antenescu) viseaza si ptretind ca pot sa conduca o tara. Ei au facut vraiste in propriile organisme, PNL si PSD-ul n-au aratat niciodata atata lipsa de competenta si de tact politic cum arata acum de cand sunt frizerii astia doi, liderii lor! Sper ca Romania sa fie atat de norocoasa incat sa nu ajunga pe mana astora ca va fi vai si-amar de ea!
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 18:37)

      Amalia [anonim] i-a raspuns lui vladp

      Ai perfecta dreptate. Nu imi plce Basescu, dar nu vreau la putere cei care se erijeaza in salvatori ai natiunii doar sa mai prinda un ciolan.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo Boc (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 17:20)

    You [anonim]

    Guvernul a avut curajul sa adopte la timp masurile dure dar atat de necesare cresterii economice pe care alte tari europene abea acum le pun in practica.Bravo Boc !!! Bravo Romania !!!
  • 0 (0 voturi)    
    e doar o poantă (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 20:33)

    corvus_coraX [utilizator]

    ponta este încă o poantă tragică a politicii românești alături de prostănac
  • +1 (1 vot)    
    uau (Miercuri, 25 ianuarie 2012, 23:24)

    eu [anonim]

    victor ponta, o figura marcanta a politicii romanesti alaturi de Irinel, Moculeasca si cealalta matracuca...Buruiana ; ficare cu ce-l doare..unii trag la functia de prim-ministru, altii la primaria capitalei. Dupa mine cu sanse egale toti 4.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 26 ianuarie 2012, 12:48)

    wow [anonim]

    Oamenii rationali din aceasta tara sunt alaturi de domnul Basescu de oamenii politici care lupta pentru reformarea clasei politice . Domnule presedinte nu esti singur , ne aveti in preajma pe noi cei care nu am inghitit manipularea trusturilor de presa .
  • 0 (0 voturi)    
    ALATURI DE T. BASESCU (Joi, 26 ianuarie 2012, 14:45)

    GIGEL [anonim]

    Presedintele detine recordul celui mai prompt raspuns la o cerere formulata de cetateni, pe cand Iliescu nu a raspuns nici pana in ziua de azi pentru mineriade
  • 0 (0 voturi)    
    Ponta (Joi, 26 ianuarie 2012, 15:57)

    mircione [anonim]

    PSD-ul l-a adus pe Victor Ponta în postura de copilot al opoziţiei. Dar daca maine ar fi ales presedinte sau premier nu ar stii probabil nici macar unde are biroul cat despre solutii privind iesirea din criza numai vorbesc...
  • 0 (0 voturi)    
    relu@yahoo.com (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:22)

    relu [anonim]

    Cum pot liberalii să acuze doar PDL că a sărăcit România când s-a ajuns la taierea salariilor şi ajutoarele sociale datorită cheltuielilor uriaşe şi inutile pe care le-au făcut când erau ei la putere?!
  • 0 (0 voturi)    
    FARA DEMISIE! (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:39)

    ALECA [anonim]

    COALITIA DE LA GUVERNARE ISI ASUMA DECIZIA CCR si alegerile se vor organiza in mod normal, in felul asta se impaca si varza si capra. Sper totusi ca politicienii sa dea dovada de responsabilitate si sa isi schimbe modul de a face campanie cu galeata, cu sacosa si alte pomeni electorale. Nu vrem asa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    Pro Romania (Joi, 26 ianuarie 2012, 16:59)

    miss [anonim]

    In ciuda tuturor speculatiilor, presedintele a avut un discurs pe care orice presedinte l-ar fi avut in asemenea situatii.Stim ca toti romanii sunt dezamagiti de intreaga clasa politica,iar cei care guverneaza trebuie sa recastige increderea poporului prin solutii care sa-i ajute pe romani.Daca nu ramanem uniti,criza nu o sa treaca peste noapte si nu o putem depasi decat daca vom fi uniti.Romania nu are nevoie de instabilitate politica si dezechilibru social in momentul actual.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:09)

    dodo [anonim]

    discursul a fost super reusit,si basescu chiar o sa recapete increderea oamenilor,care a pierdut-o odata cu aceste proteste,din cauza hotilor din USL.felicitari domnule presedinte.Nu ii mia ascultati pe cei din USL ca sunt niste hoti.
  • 0 (0 voturi)    
    Traian Basescu (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:12)

    Adelina [anonim]

    În ciuda tuturor protestelor, Traian Băsescu trebuie să îşi menţină poziţia în stat. Este de la sine înţeles că oamenii vor o schimbare, şi de aceea clasa politică trebuie să dea dovadă de competenţă, însă anumite intervenţii ale opoziţiei duc uşor, dar sigur, la distrugere socială, economică şi politică.Din criza iesim doar impreuna!
  • 0 (0 voturi)    
    Traian Basescu (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:12)

    Georgiana [anonim]

    În ciuda tuturor protestelor, Traian Băsescu trebuie să îşi menţină poziţia în stat. Este de la sine înţeles că oamenii vor o schimbare, şi de aceea clasa politică trebuie să dea dovadă de competenţă, însă anumite intervenţii ale opoziţiei duc uşor, dar sigur, la distrugere socială, economică şi politică.Din criza iesim doar impreuna!
  • 0 (0 voturi)    
    Traian Basescu (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:12)

    Luca [anonim]

    În ciuda tuturor protestelor, Traian Băsescu trebuie să îşi menţină poziţia în stat. Este de la sine înţeles că oamenii vor o schimbare, şi de aceea clasa politică trebuie să dea dovadă de competenţă, însă anumite intervenţii ale opoziţiei duc uşor, dar sigur, la distrugere socială, economică şi politică.Din criza iesim doar impreuna!
  • 0 (0 voturi)    
    Traian Basescu (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:13)

    Ilie [anonim]

    În ciuda tuturor protestelor, Traian Băsescu trebuie să îşi menţină poziţia în stat. Este de la sine înţeles că oamenii vor o schimbare, şi de aceea clasa politică trebuie să dea dovadă de competenţă, însă anumite intervenţii ale opoziţiei duc uşor, dar sigur, la distrugere socială, economică şi politică.Din criza iesim doar impreuna!
  • 0 (0 voturi)    
    Il sustin pe domnul Presedinte ! (Joi, 26 ianuarie 2012, 18:39)

    georgiana [anonim]

    Opozitia incepe sa fie penibila ! M-am saturat sa-i vad la tv dand declaratii si vorbind in numele poporului, de ce nu s-au dus in piata Universitatii??
  • 0 (0 voturi)    
    Hotii (Joi, 26 ianuarie 2012, 19:09)

    mao [anonim]

    In loc sa cheluiti banii statului pe protestatari,mai bine ati ajuta poporul,uslistii isi doresc asa mult sa fure incat nu se mai gandesc si la solutii cum sa faca bine...sunt niste hoti nenorociti !
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:01)

    adrian [anonim]

    Daca guvernul Boc demisioneaza ramanem fara un guvern competent sa gestioneze situatia din Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 26 ianuarie 2012, 20:31)

    dede [anonim]

    discurs excelent din partea presedintelui!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Joi, 26 ianuarie 2012, 21:27)

    adela [anonim]

    Il sustin pe Presedintele Romaniei, Traian Basescu !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    sss (Joi, 26 ianuarie 2012, 23:27)

    mm [anonim]

    nu dorim plecarea guvernului...noi nu vrem asat
  • 0 (0 voturi)