Culisele demiterii lui Teodor Baconschi: Sedinta cu scantei la PDL. Secretarul general al PDL, Ioan Oltean i-a criticat dur pe Baconschi, Urban si Berceanu

de L.P.     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2012, 15:05 Actualitate | Politic


In sedinta de luni a Biroului Politic al PDL, secretarul general Ioan Oltean si-a criticat colegii ministri si pe reprezentantii garzii vechi pentru pozitiile publice pe care le-au avut in ultima saptamana. Potrivit surselor HotNews.ro, Oltean ar fi spus in sedinta ca anumiti ministri "au ignorat protestele de sub geamurile lor" si nu au "binevoit sa coboare din birouri sau masini sa discute cu oamenii nemultumiti". Sursele citate sustin ca secretarul general i-a atacat si pe reprezentantii garzii vechi, tintindu-l pe fostul ministru al Transporturilor, Radu Berceanu. Dupa sedinta saptamanala, premierul Emil Boc a anuntat in plenul Parlamentului revocarea lui Teodor Baconschi din functia de ministru de Externe.

Oltean si-a inceput criticile in sedinta de partid tintindu-i pe Teodor Baconschi si Iulian Urban (desi nu i-a nominalizat) care, in opinia sa, prin declaratiile facute au afectat grav imaginea partidului si au "pus gaz pe foc" cand deja atmosfera era extrem de tensionata. Potrivit acelorasi surse, secretarul general al PDL l-a atacat pe Radu Berceanu care a criticat conducerea partidului intr-un interviu acordat site-ului Ziare.com. "Unde sunt cei care in mai anul trecut doreau sa conduca partidul? Dupa ce au pierdut alegerile s-au retras si nu au mai facut nimic, ba din contra critica partidul pe la televizoare si prin ziare" ar fi spus Oltean.

Lui Teodor Baconschi i s-a reprosat sintagma "mahalaua violenta si inepta incolonata", in legatura cu participantii violenti de la protestele din Piata Universitatii in timp ce Radu Berceanu a criticat actuala conducere a PDL declarand ca a gestionat prost criza prin "taceri inexplicabile" urmate de "explicatii cu totul nepotrivite.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















15229 vizualizari

  • +13 (35 voturi)    
    Schimbati garda (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:08)

    md [anonim]

    Altfel nu puteti sa concurati cu massmedia si banii pentru diversiuni ale astora din USL
    • +6 (22 voturi)    
      Corect (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:52)

      Change 0% [anonim] i-a raspuns lui md

      Asa a procedat si USL.Nu vedeti ca i-au scos pe piata pe Ponta si Antonescu .Si in spatele lor papusarii nastase sau hrebenciuc fac jocurile.Se vede strategia ,da pdlei sunt prea orgoliosi. Ei vor sa fie la vedere desi sunt uzati.
      • -4 (10 voturi)    
        Nu ati inteles nimic! Baconschi e candidatul! (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:54)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Change 0%

        la presedintie din partea PDL si trebuie spalat si dez-asociat de imaginea PDL.
    • +2 (4 voturi)    
      La nervi (Marţi, 24 ianuarie 2012, 0:21)

      surle si trambite [anonim] i-a raspuns lui md

      N-a fost o miscare tocmai inteleapta a premierului.De bine de rau, Baconschi era ceva mai orientat in spatiu si timp. Respectivul chiar performa si avea si o echipa buna...Ehhh...
  • 0 (28 voturi)    
    De cine vorbea ? (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:11)

    Relu [anonim]

    De Udrea ?pai daca atata o duce capul sa pozeze in reviste lucioase tocmai acum cand lumea este nemultumita ce mai vrei de la ea?Cine a pus-o ?Dac venea 4 ani in taior negru si fusta sub genunchi ca ministru ce era ?Crapa orgoliul de femeie din ea?macar nu aveau de ce sa o critice.de berceanu care este un tip limitat si fanfaron? de el de ce nu vorbeste olteanu ? i-a sa urmarim ce face olteanu de acum inainte si toti ceilalti.Ati vazuto pe Metrkel cum se imbraca?prost ,foarte prost dupa standardele de dambovita.da cui ii pasa?
  • +8 (20 voturi)    
    Radu Berceanu are dreptate (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:37)

    zexe [anonim]

    PDL si-a schimbat echipa castigatoare si a inlocuit-o cu o echipa de looseri.
    Ce antrenor schimba echipa castigatoare imediat dupa obtinerea trofeului?
    • +9 (9 voturi)    
      olteanu (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:10)

      am [anonim] i-a raspuns lui zexe

      olteanu asta,compromite pdl-ul cu suficienta lui,plus ca este si foarte antipatic si gafeur......
    • -1 (5 voturi)    
      the corect spelling (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:35)

      ginel din rahova [anonim] i-a raspuns lui zexe

      la noi in rahova, este, loser.
      dar, cum zici...zexe !

      radu l'a chemat, asa'i !

      asta da, mare looooser !

      baconschi fusese anuntat de fluturas de la moldova !
      vezi participarea superba (!) in cea mai curata limba de lemn de plop, la b1, aseara.

      succesuri, pdl !

      las' ca vine el ..zeus si popeste pe cine trebuie !
      • +1 (1 vot)    
        un flutur, aseara, la b1 ! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:50)

        apropo tv [anonim] i-a raspuns lui ginel din rahova

        nu discut de domnul baconschi dar daca nu performezi !!! gaism alta solutie !!!!
        pedeleul este un partid liber, libertin :-)
        ..................
        si solutia s'a gasit !

        cum se scrie istoria, pe file tv.:-)
    • +1 (1 vot)    
      teste de stress. (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:27)

      noname [anonim] i-a raspuns lui zexe

      berceanu e singurul care nu are ce pierde si spune lucrurilor pe nume. si are si curaj. garda veche a fost sapata de noua garda. atacurile in presa veneau din interiorul partidului, nu din exterior. numai ca garda veche stia sa incaseze lovituri sub centura si stia sa riposteze. acum se vad consecintele.. basescu a castigat alegerile cu vechea garda, chiar atunci cand totul parea pierdut si geoana sarea in sus. consider actuala situatie un test pentru partid, noua garda.. sa vedem cum il va trece, sau cum il va pierde..
  • +12 (14 voturi)    
    O parere (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:55)

    Mih. [utilizator]

    PDL ar putea sa-l mute pe Oltean macar in ultimul rand!
    Cu asa "figura", PDL are de pierdut.
    • +5 (5 voturi)    
      Comment sters de user (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:42)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui Mih.

  • -1 (21 voturi)    
    ... "au afectat grav imaginea partidului" (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:58)

    peterpan [anonim]

    CARE IMAGINEEEEEEEEEE!!!!!!! Aia de HOTI? ... Olteanu ar trebui sa fie bucuros ... nu sa critice!!! :)
    • -1 (17 voturi)    
      "imaginea" aia nereperata a PDListilor !!! (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:14)

      vio [anonim] i-a raspuns lui peterpan

      Las' ca le-o "repereaza" romanii !!!
      Ca-n Caragiale !!!!
      DEMISIA!!!!!!!!!!!!
  • +1 (19 voturi)    
    da! (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:06)

    vasca [anonim]

    Acuma dacane gindim , in PDL lipsesc guralivii si golaneala din PNL si PSD. Parerea mea este ca la comunicare PDL are nevoie de mult mai mult: niste tipi golani, ne place sau nu , prinde la public. Astia de la PDL sunt prea rationali, seriosi, pe cind tradatorii uslasi care recomanda taierea fondurilor tarii de la UE, au din belsug colindatori .
    Nu-mi aduc aminte dupa minte, dar sunt si in pdl destule voci mai caustice. L-am auzit pe Oltean, spinea lucruri cu noima, dar nu-l ajuta nici glasul nici talentul oratoric.
    Blaga mi s-a parut destul de puternic si cu o personalitate mai puternica.Baconski a fost bun dar moale. Calinescu e tare.Oricum este dificil de comunicat cu toata presa aservita opozitiei.
    • -1 (7 voturi)    
      golanii (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:12)

      am [anonim] i-a raspuns lui vasca

      Lasa ca se compenseaza golania ...acolo sus......
    • 0 (4 voturi)    
      @vasca (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:02)

      adib [anonim] i-a raspuns lui vasca

      Deci, bacu' luat pe spaga ??
      "dacane gindim ", "niste tipi golani, ne place sau nu , prinde la public", "spinea lucruri ". Poate fi greaseala de tastare. ok. "Presa aservita opozitiei" ?? Pai si aia aservita puterii unde este (B1, OTV, TVR)?. Hotnews v-a sustinut mereu, de ce va plingeti. Daca s-ar trece linga cel ce comenteaza si adresa de IP s-ar vedea si cine are conturi duble, triple, etc. , cum a mai facut in trecut onoratul site :)!
  • +3 (21 voturi)    
    Problema politica de azi (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:08)

    Ibrahim [utilizator]

    Ceea ce se intampla la Universitate nu este o manifestatie politica. A fost aranjata de USL, poate mai mult de catre PNL-ul lui Antonescu, dar apoi a evoluat de la sine intr-o manifestare de strada, unde s-au adunat personaje stranii, fara o intelegere politica de vreun fel. Ii furnica mai ales dorinta de a se vedea pe televiziuni. In plus majoritatea reporterilor au dramatizat artificial situatia cautand rating-ul si nu transmiterea adevarului, a realitatii...
    Jandarmii au procedat corect si merita aprecierea civica.
    S-a vazut, macar pe un film, ca participantii au fost platiti...
    Guvernul a fost intimidat. In lipsa unei atitudini potrivite, conforma cu o apreciere reala, a dat indarat. E o greseala si o va plati. Este regretabil, caci masurile guvernului au fost intemeiate si cu rezultate apreciabile, ceea ce gloata de la Universitate nu poate intelege... Priviti la ei...
    Baconsky nu a gresit ca exprimare, acolo in fata Teatrului National e asa cum a zis. Si trebuie sa avem cu toti curajul de a recunoaste asta.
    Din pacate atitudinea lipsita de curaj a guvernului si ceea ce se petrece acum pe strada, chestie care va fi exploatata de USL, toate ne vor costa scump.
    • +3 (7 voturi)    
      ai grija (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:50)

      sun [anonim] i-a raspuns lui Ibrahim

      Ibrahime, parca ai fi udrea cind dadea telefon la radio sa spuna ce mult se admira pe sine. Ai grija sa nu ii iei si apucaturile.
    • +1 (1 vot)    
      Ai dreptate d-le Ibrahim (Marţi, 24 ianuarie 2012, 0:26)

      Bauauau [anonim] i-a raspuns lui Ibrahim

      Guvernul nu are nici un pic de curaj si coerenta.
      Ce ar face daca ar avea de infruntat un pericol real ,. o amenintare de razboi sau terorism ?
      Cred ca s-ar ascunde in toaleta si s-ar demite reciproc.
  • +3 (11 voturi)    
    In sfirsit (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:09)

    Gicu [anonim]

    Doamne, in sfirsit am aflat de ce au iesit Romanii in strada. Politica externa a Romaniei ii ingrijora foarte puternic si vinovatul a fost descoperit si pedepsit de primul ministru. In sfirsit guvernul si partidul cel maret si-a facut datoria si oamenii se vor intoarce la casele lor , fericiti ca inca o data democratia a invins.
  • 0 (18 voturi)    
    cine urmeaza (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:12)

    costica [anonim]

    Boc si pe urma Basescu!????
    DEMISIA!!!!
    In Piata Universitatii, protestatarii au iesit si mai multi dupa ce-au auzit de demiterea lui Baconschi si spun clar ca NU este suficient, vor DEMISIA lui Boc si a lui Traian Basescu!!!!
    DEMISIA!!!!!!!
    Scapam de PDL mult nu mai e, la groapa istoriei cu voi, sa le vedem pe Anastase, Udrea, Raluca Turcan ajunse somere si vizitand AJOMFul !!!!!!!!!!!!
    • +1 (11 voturi)    
      zece mii ajung? (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:18)

      curios [anonim] i-a raspuns lui costica

      daca se aduna 10 000 in Piata Universitatii si cer "spanzurarea" lui Ilici e deajuns? dar desfiintarea USL cu 5000 deoameni la Cluj? Si daca eu vreau s-o vad pe Rovana Plumb si pe Abramburica la somaj te superi? sau pe amazoanele lui Mazare?
    • 0 (10 voturi)    
      O sa vina ilici! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:43)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui costica

      M/as bucura sa/i cereti demisia lui si bombonelului si pontacului...
      Stii ce m/ar bucura enorm!?
      Sa va raspunda ca in 90!
      Abia dupa aceea veti afla ce este aia dictatura!
      Sa va stea trandafirii si sagetile in gat pana nu veti mai putea respira!
      Si cand o sa va fie mai bine, sa/i mangaiati ouale lui bombo, sa stati cu limba pe schimbatorul lui tontu, si sa va minunati in plai cu boi la poze cu abramburica!
      Si dupa ce scapati de astia, sa va ia chin la sageti si felix la ochi. Abia va astept, pe voi oamnii astia de bine iubitori de democratie (cu bata) originala!
      Asa sa va dea Dumnezeu!
      • +2 (4 voturi)    
        Dumnezeu, da, dar nu baga'n traista ! (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:16)

        brother pancratie [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        de acord, sa'si dea demisia cu totii.
        dar de un' sa'si dea demisia bonbo si tonta ?
        din palavrament ?
        asta ar face'o ! dar..cu acordul lui base :-)
  • -7 (15 voturi)    
    mesaj pentru D-nul Boc (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:14)

    uluit [utilizator]

    Cu parere de rau, dar, perceptia mea este ca, decizia de a-l sacrifica pe d-nul Baconschi este una total neinspirata.
    Atunci cand ai mai multi cai la caruta si trag toti in aceeasi directie, sa scoti calul care-ti trage cel mai bine, doar pentru c-a tras o "basina", mi se pare o decizie care o sa coste mai mult decat va imaginati.
    O astfel de decizie, va da apa si mai mult la moara celor din USL, care nu se vor multumi doar cu atat.
    Sper ca, schimbarea ministrului, sa fie una, care sa aduca mai multe beneficii pentru noi toti si nu doar pentru partid.

    O sugestie: Incercati sa promovati (cat mai puteti) proiectul de lege a votului prin corespondenta, pentru romanii din strainatate. Este singura masura demna de un stat care se doreste a fi democratic, pentru a inlesni libera exprimare a tuturor romanilor care, desi isi traiesc viata departe de tara, sunt alaturi cu sufletul de cei ramasi acasa.
    • 0 (2 voturi)    
      astazi este ultima zi in care mai comentez pe HN (Luni, 23 ianuarie 2012, 22:12)

      uluit [utilizator] i-a raspuns lui uluit

      Este timpul sa-ma retrag si sa nu mai sper intr-o societate mai buna.

      Imi dau seama ca, nu se mai poate schimba nimic in mentalitatea colectiva a acestui popor. Prea multa mizerie in politica romaneasca.

      Se pare ca, diversionistii USL-isti au invins. Au invins societatea oamenilor de buna credinta, iar de peste 20 de ani (pentru a nu stiu cata oara), democratia damboviteana a revenit la standardele Estului comunist, prin manipulare, minciuni, coruptie si un sistem mafiot.

      Le doresc romanilor "de bine", sa traiasca asa dupa cum merita. De acum, NU ma mai intereseaza "zeama" in care va scaldati.
  • +2 (6 voturi)    
    Nenorocitii !! (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:14)

    Marinela [anonim]

    cere omului ce n-are : minte !!! M-am saturat de acesti oameni care sunt in stare sa calce pe cadavre pt a ajuns undeva ... imi pare rau de cei care ii mai si cred !! da , poate noi nu avem un avantaj la comunicare , dar asta nu inseamna ca opozitia e mai presus decat noi ....spunem lucrurilor pe nume , daca oamenii sunt inchisi la minte si nu vad realitatea , care intodeauna e dura ...problema lor !! poate le e mai bine sa creada povestile verosimile ale astora !!! Oameni buni ...trezirea ...nu mai plecati capul la vorbele frumoase ale astora ...!!
  • -2 (10 voturi)    
    mare greseala (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:21)

    John M. [utilizator]

    Boc arata prin asta ca a intrat in panica si ca ii e frica.
    Dimpotriva, in timpuri ca astea, trebuia evidentiata unitatea partidului si guvernului.
    Un singur sfat, dle Boc: Cumpara-ti niste consilieri scumpi ! Si inca repede. Ca daca mai faci asemenea gafe de amator, te lasam si noi din brate, cei care inca te sprijinim.
  • -2 (10 voturi)    
    PDL -ul e in corzi (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:25)

    un cititor [anonim]

    Theodor Baconsky nu trebuia schimbat. E unul dintre cei mai articulati ministri...si cat despre ,,mahalaua inepta", sa recunoastem ca, macar pe jumatate, a avut dreptate. PDL-ul cedeaza teren. Acesta e sfarsitul.
  • +2 (8 voturi)    
    CURAJUL POLITIC (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:46)

    evoque [utilizator]

    Se vede clar teama unora pentru alegeri. Schimbarea lui nea' jumara de la externe este egala cu zero.
    A organizat omu' treba cu tiparnita voturilor si acum poate fi "schimbat"
    Jalnici acesti pdl-sti.
    Daca ar avea o leaca de sange pe undeva ar merge in alegeri, insa banu' si puterea ii tin pe loc. Oricare ar pretextele ei stiu clar ca sunt pe faras.
    Anul caragiale continua.
    Ioc curaj.
  • +3 (3 voturi)    
    afara (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:00)

    neoltean [anonim]

    aceasta figura penibila numita Oltean, nu este altceva decat un primitiv care face mult rau pedeleului, mai ales acum, cand e in pieredere de vitesse. A avut ceva succesuri cand l-a promovat pe luminatia sa cap patrat Botis ca ministru. Iar cand era ministru la mediu, in vremea cedereului, toata lumea, inclusiv militienii de la poarta, ii ziceau :frizerul". Un fel de Nae Girimea lipsir de farmec. Acasa baiete, inapoi la comparativa Higiena care te-a consacrat.
  • +3 (9 voturi)    
    Mare greşeală! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:07)

    Dudu [anonim]

    Demiterea unui ministru necorupt (Th. Baconschi), ministru cu reacţie la evenimente şi păstrarea unui Olten (corupt până în măduva oaselor), unui Tabără (demagog până la greaţă), unei Udrea (o proastă ţanţoşă-n papuci), unui Igaş (personaj cu diplomă de tembel sadea) miniştri care au tăcut total, extrem de jenant, în momentele cheie ale evenimentelor arată clar că Boc şi Băsescu şi-au pierdut luciditatea. Oamenii din România nu se simt reprezentaţi de acei demonstranţi maidanezi grupaţi în Piaţă. Ăia au cererile lor, strict personale, exact ca la audienţele Primarului: nu am aia, nu am ailaltă, matale, şefule, ai şi trebuie să-mi dai, etc. N-au decât să-i ceară lui Dan Diaconescu, cel al Poporului, butelii, apartamente, locuri de muncă (paznici sau femeie de serviciu). Majoritatea electoratului este cu adevărat scârbită de corupţi (Udrea, Năstase, Tabără, Videanu, Blaga, Olteanu) şi de incompetenţi (Udrea, Olteanu, Roberta Anastase, Igaş, Blejnar). Liderii care inversează valorile, care nu mai ştiu ce este alb şi ce este negru, vor avea soarta lui Geoană, acest fost bufon inconsistent al scenei politice româneşti.
    • +3 (7 voturi)    
      URA!!!!! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:23)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Dudu

      si vom face guvern cu Catalin Voicu, Paul Pacuraru, DI Popescu, Seres, Banicioiu, Sova, Plumb, Sorica Nicolai, Troaca-David, s.a.m.d. ! Si cu Nastase, Nica, Sorin Rosca Stanescu ! Cine a fost ultimul ministru de externe de la PSD? Cumva Diaconescu? dar la PNL? cumva Cioroianu?
    • +1 (3 voturi)    
      pot recupera (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:13)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Dudu

      pot recupera cu aurescu, daca sunt suficienti de destepti sa-l puna ministru! dar trebuie si udrea si ariton dati jos, si borbely de la udmr la fel
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:32)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui Dudu

      Cu cracterizarea ministrilor PDL. E drept ca'l plangi pe Goebels. Un secu reformat lipsit de scrupule .. Sa mai traiti bine.. (urmatoarele 5 min)!
    • +2 (2 voturi)    
      Demiterea Baconschi (Luni, 23 ianuarie 2012, 23:12)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Dudu

      Demiterea unui ministru de talia lui Baconschi tine de pozitia sa de reformare a pdl -ului nicidecum pt defaimarea ''strazii ''pe blog .N-a spus nimic rau a explicat legalitatea reformei.Nimic defaimator ! (sau nu avem mahala ,inepti ..chiar in politica ?.. o negam ? ce nu e real? A,nu e voie sa o spui !? " ''Securitate ","Urmasii Securistilor" , "Mineriada " sint cuvinte "glont pt politicieni de azi " .N-a iesit Secu.. din politic .Ei au furat .Ce tot intrebati de ce l-a demis ?... I-au citit competenta, integritatea si forta elitista care depasea de departe personajele PDL.Papa l-a iubit ca pe copilul lui .Punte intre noi si Europa .Pacat ca s-a inregimentat politic ... nu putea sa faca ceva decit din interior .Olteanu I. -care l-a criticat in sedinta -un dictator in B-N ,a numit tot personalul institutiilor judetului pe criteriu politic . E -fara exagerare - " Ceausescu local .''O mizerie corupta'' .El trebuia sa place !Cautati oameni ca Baconschi si veti ridica Romania .IL cunosc foarte bine.Din toata puterea de azi e singurul care rezista timpului prin cultura si universalitatea convingerilor.
  • 0 (4 voturi)    
    bine broscoiule! (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:10)

    Radu [anonim]

    Da-i pe toti afara. Mama lor de hoti!...
  • +2 (2 voturi)    
    Baconschi (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:37)

    Romanul! [anonim]

    Imi place cum "combateti" monser!
    Dar mai cititi si printre randuri ... stiati ca "personaje" din aparatul consular al Romaniei au fost printre "animatorii" manifestantilor de la Madrid & Bruxelles? A fost scris pe aici pe unul dintre forumuri acum cateva ziel ! deci nu va mai "ambalati! Cititi, cititi, cititi! cum a zis Ilici (nu al nostru)!
  • 0 (2 voturi)    
    Boca a luat decizia corecta (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:45)

    Hiticas A [anonim]

    Apreciez gestul premierului Boc pentru masaura care a luat-o in privinta lui Baconschi. Demiterea ministrului de externe nu s-a facut pentru a recupera imagine, s-a facut cu rationament, ferm si hotarat. Nimeni nu este indreptatit sa aduca injurii la adresa protestatarilor. Daca facea referire la aceia care au vandalizat era cu totul si cu totul altceva.
  • +3 (5 voturi)    
    PP-DD (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:17)

    Liana [anonim]

    Sus USL ! Jos PDL&Co
    Sus PDL&Co ! Jos USL!
    Eu ma consider un om normal care nu poate fi influentat nici de unii si nici de ceilalti,nici de televiziuni si nici de diverse comentarii,procesez in mintea mea tot ce mi se prezinta si,singura in cabina de vot ,aleg.Dar ma gandesc ca pot fi alegatori care nu stau pe net sau in fata televizorului sa cumpere tot ce vand acestia si din lipsa de informatie,de cultura,din infantilism,altii la misto aleg pe cel care in aceste momente , pe fondul multor nemultumiri isi face capital politic Dan Diaconescu.Am simtit nevoia sa scriu si sa atrag atentia deoarece am gasit un sondaj de opinie care-l credita pentru functia de presedinte cu 48% si brusc mi-am amintit cum in 2000 ne-am incolonat majoritatea si l-am votat pe dl.Iliescu.
  • +3 (5 voturi)    
    Politicieni (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:19)

    Paesano [utilizator]

    Baconschi a fost demis pentru o declaratie ofensatoare, ma intreb ce trebuie sa pateasca restul ordinarilor din guvern pentru hotiile facute.
    • +1 (1 vot)    
      boc (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:26)

      am [anonim] i-a raspuns lui Paesano

      ce atent si sensibil dl.boc cu protestatarii........
      aici sunt numai socoteli si strategii politice.Ii doare-n cot de voi si de noi si de tot poporul asta......
  • -1 (1 vot)    
    comenteriu (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:30)

    un cetatean [anonim]

    Schimbarea comunistului baconschi nu ca nu e buna dar tebuiau demisi mult mai multi ioan oltean cel care behae ca o capra nebuna in calduri cel cu moaca care cere pumni cu mintea cit un ac de gamalie cu mutra lui de boritura.udrea acea tata care ar fi buna numai de dus pe centura .boc aceasta pocitanie de om cit la stat atit la minte.toti slugi lui base cel care nu are nici mersul ca un om normal.toi acei pedelei care nici acum nusi dau seama ca basescu ia adus la pierzanie ca nu vor cistiga voturi si nu vor mai prinde parlamentul.
  • +6 (8 voturi)    
    tehnocrat (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:33)

    traiang [utilizator]

    Pentru mine este un exemplu clasic de ce pateste un tehnocrat ca tot se vorbeste de guvern de tehnocrati cand se intersecteaza cu politicul.Daca citesti ce a spus pe blogul lui constat ca pe langa ca este o parere personala nu vad nici un motiv de jignire pentru cineva Nimeni nu poate contesta pregatirea lui Bakonschi Sa iei un doctorat la Sorbona nu este de ici de colo dar sa vina Oltean si sa mature cu marlania cunoscuta fara sa stie sau sa citeasca ce a scris chiar cu manie ''revolutionara'' deabia asta mi se pare cu adevarat grav Oamenii din strada tocmai de politruci din astia s-au saturat Personal mi se pare pripita decizia si de fiecare data si la unii si la altii sunt sacrificati tocmai cei mai valorosi care nu se preteaza asa usor la aranjamente Sa numai vorbim de maniera de demitere chiar jignitoare prin SMS
  • -1 (1 vot)    
    demiisii (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:48)

    publicitate, gratis [anonim]

    la cerere sau express, dela firma boc, base & pdl sa.

    cine vrea o demisie, nu ezitati !
    la cerere, sau la comnada !

    succes, garantat !
  • +1 (3 voturi)    
    sustin guvernul (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:00)

    gogu [anonim]

    "Oamenii ăştia sunt oameni care au nevoi, aşa cum au milioane de europeni. Dar cererile lor nu sunt bine definite. Nu poţi să ceri lucruri generale, să-ţi fie mai bine, să nu se mai fure... Ăsta nu e un program, astea sunt oftături, răbufniri. Trebuie să existe şi astea, dar nu duc la nimic. Ca să ai succes trebuie să ai nişte cereri bine definite, să ai program, să ai un lider", continuă filosoful. El crede că Piaţa Universităţii de astăzi nu are nimic în comun cu cea din 1990. "Atunci nu existau televiziuni care veneau în piaţa. Exista însă un program, existau lideri, existau intelectuali care le vorbeau oamenilor". Filosof Andrei Cornea
  • -2 (2 voturi)    
    demisii sa n-adormim! (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:04)

    anaerobik [anonim]

    Aiurea, praf in ochi! Culisele demiterii lui Jacuzzonschi sunt de alta natura: pedeleu' trebuie sa spaguiasca acum gros unepereu' si udemereu' ca sa reziste la guvernare Boc, iar Basescu la Cotroceni. Intra Diaconescu la minister, ca demult pandea lupul la ferestile caprei... Dac-ar putea-o Boc demite si pe Sulfina, asta l-ar satisface tare mult pe rabdatorul Marian nu-stiu-cum, fost ministru al muncii (rabdator, ca atunci cand a fost pus Lazaroiu, a luat-o peste bot si n-a zis nimic).
  • +1 (1 vot)    
    SANCHI (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:11)

    STAN PATITU [anonim]

    PDL chiar nu are oameni de loc? De ce trebuie sa dea posturi importante oamenilor fosti PSD? Pentru asta au votat PDL-istii? E cam aiurea. Oamenii astia de la UNPR sunt fosti PSD si fosti PNL. Pentru ce s-au luptat la alegeri PDL-istii? Ca sa dea acum si externele unui PSD-ist? Cumva ei se straduiesc numai cu furtul?
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:31)

      am [anonim] i-a raspuns lui STAN PATITU

      pai tot ei sunt..pdl , .fost fsn , fost pcr , sigur ca nu au oameni pentruca se schimba intre ei....este aristocratia rosie intre timp democratizata si americanizata. Daca acum 22 de ani se aplica legea lustratiei.....acum aveam altceva aici....asa ne luptam intre noi ca sa castige ei ...oportunistii si copii si nepotii lor.
      • 0 (0 voturi)    
        securitatea (Marţi, 24 ianuarie 2012, 18:45)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui am

        Fosti securisti -activati- sint toata problema in furtul averilor si banilor publici ,ei au facut crime din 1950 pina azi ,''Securitatea si PCR-ul '' institutii criminale'' asa sint declarate in Parlamentul Romaniei in Raportul lui T.Basescu .Bun: securitatatea si pcr-ul sint criminale si ilegale , dovedite dar membrii acestora sint cetateni liberi ,nearestati , indreptatiti sa ne conduca ,nu? ( vezi Aiud,Sighet,Pitesti,Canal ,vezi dupa 89 ,vezi securistii activi in justitie ,administratie ,peste tot ...)
  • +2 (2 voturi)    
    Demiterea (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:16)

    marcela [anonim]

    Chiar nu pot spune ca ce a scris Dl Baconschi nu este adevarat dar, un ministru nu trebuia sa o scrie. Asta este politica
  • +2 (2 voturi)    
    les miserables (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:05)

    parisien [anonim]

    oltean asta este un cameleon periculos. nu degeaba are porecla "nelou mecsicanou"... dupa vorba, dupa port il vedeam mai degraba samsar al tiganilor care canta prin metroul parizian sau in cel mai fericit caz sef de echipa la rebu. dar iata este secretar general al unui partid de guvernamant, afacerist milionar si aranjator "en chef" in culisele tenebroase ale politicii de pe dambovitza . si sa nu uit chirias de lux. cred ca micutului domn boc ii este pur si simplu frica de acest nelu mexicanu'
  • 0 (0 voturi)    
    secretar general (Luni, 23 ianuarie 2012, 21:10)

    dh [anonim]

    Ca secretar general ce a-ti vrut sa ii mangaie pe crestet pe cei trei si Blaga ar fi facut la fel.
  • +2 (2 voturi)    
    dl. Baconschi are perfecta dreptate (Luni, 23 ianuarie 2012, 22:11)

    waszyle [anonim]

    Sintagma folosita e chiar foarte inspirata, date fiind marlaniile petrecute in Piata Universitatii. Noua romanilor ne place grozav mahalaua si cu greu ne vom dezvata de ea. Poti manifesta fara sa folosesti pancarte cu sloganuri si mistouri ieftine. Cu ce au gresit proprietarii locatiilor vandalizate? Acela a fost un comportament de oameni normali? Dupa mine, manifestatii pentru SMURD si Arafat au fost doar cele din Cj si Tg. Mures, orase de care dl. Arafat e legat ombilical. In rest au fost niste bagatori in seama. O seara buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate Berceanu (Marţi, 24 ianuarie 2012, 8:13)

    Vali [anonim]

    Bine a zis Berceanu: cand e vorba de castigat alegeri, si de a duce practic o lupta politica, "intelectualii" din PDL lipseau cu desavarsire ( exceptia fiind Sever Voinescu). Si, in 2009, Basescu nu castiga fara experianta tripletei de cacao: Berceanu, Videanu si Blaga.

    Imi place totusi de Paleologu, si daca o sa candideze la vreo functie, eu il votez.
  • 0 (0 voturi)    
    Inventatorul (Marţi, 24 ianuarie 2012, 8:39)

    Ampoitza [anonim]

    Acest Oltean,a inventat :milibocul,centibocul ,si au asi adauga " DobiBoKul=adept bishnitzar de TroCoceni" .
  • 0 (0 voturi)    
    Dar el...el...Nelutzu!?! (Marţi, 24 ianuarie 2012, 8:49)

    NostraD [anonim]

    El,Nelutzu Oltean nu-si aduce aminte cam ce reactie a avut la initiativa lui Base de a-l ...trimite la plimbare pe dr. Arafat? Nu,e greu sa-ti recunosti si propriile greseli....d'asta o ducem atat de bine ,sintem atat de duplicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare extrem de serioasa pentru PDL? (Marţi, 24 ianuarie 2012, 10:18)

    lia275 [anonim]

    Si daca l-ati demis pe Baconschi cine va mai aduce un milion de voturi din strainatate asa cum a promis el cu ceva timp in urma?