VIDEO Emil Boc l-a demis pe Teodor Baconschi din functia de ministru de Externe pentru jignirea manifestantilor

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 23 ianuarie 2012, 14:10 Actualitate | Politic


Teodor Baconschi in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Emil Boc a anuntat luni, la Parlament, ca l-a revocat din functie pe ministrul de Externe Teodor Baconschi. Boc a facut acest anunt imediat dupa ce si-a cerut scuze in fata camerelor reunite ale Parlamentului pentru "derapajele si stingaciile de comunicare" ale unor membri ai Guvernului in legatura cu protestele din Piata Universitatii. In acest moment, potrivit agendei de pe site-ul MAE, Baconschi se afla la Bruxelles la reuniunea Consiliului Afaceri Externe (CAE).

"Regret derapajele si stangaciile verbale ale unor colegi de-ai mei si prezint scuze publice romanilor pentru aceste afirmatii", a spus Emil Boc luni in Parlament.

UPDATE 1: Victor Ponta a declarat in Parlament ca "Nu pot decat sa fiu de acord cu decizia de revocare din functie a ministrului de Externe, Teodor Baconschi, dar este prea tarziu si mult prea putin".

UPDATE 2: Surse din PDL au declarat pentru HotNews.ro ca la sedinta de luni a Biroului Politic secretarul general al partidului, Ioan Oltean, i-ar fi atacat dur pe liderii PDL care au  facut declaratii jignitoare la adresa protestatarilor, cu precadere Teodor Baconschi si Iulian Urban. Emil Boc ar fi avut apoi o consultare telefonica cu presedintele Traian Basescu pe tema demiterii lui Teodor Baconschi, au mai spus sursele citate.

Reamintim ca Teodor Baconschi a scris pe blogul sau, dupa confruntarile violente din Piata Universitatii, urmatoarele: "Optiunea e simpla: reforma, responsabilitate, siguranta sau regres, populism, domnia batei. Alegerea o va face insa Romania vrednica, Romania care munceste, Romania insetata de viitor, nu mahalaua violenta si inepta incolonata, ca minerii odinioara, in spatele mostenitorilor Securitatii".

Declaratiile lui Baconschi au fost imediat taxate de opozitie, dar si de manifestantii din Piata Universitatii si din restul tarii.

PDL anuntase lunea trecuta, dupa protestele violente de sambata si duminica, initierea unui dialog "pe trei paliere". Teodor Baconschi fusese însărcinat să dialogheze cu structurile civice, Ioan Oltean cu cele sindicale iar Emil Boc de dialogul cu partidele politice, inclusiv cu opoziţia.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15885 vizualizari

  • -33 (55 voturi)    
    Se arunca... (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:11)

    lucky luck [utilizator]

    Din lest?
    Sau parasesc sobolanii nava care se scufunda?
    • +33 (65 voturi)    
      normal (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:22)

      Arici pogonici [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      ce vezi deosebit in asta? e un exercitiu democratic D-l Baconschi a avut o inspiratie mai proasta sa-i critice neconventional pe cei din piata. La nivelul de ministru nu poti sa faci acest lucru. Cat despre parerea mea personala sunt niste asistati social, care n-au treaba cu munca pusi la cale de reteaua unei binecunoscute puteri rasaritene! Atentie la scutul de la Deveselu, etc. Mizeria limbajului de pe lozinci arata ca nu sunt niste protestatari seriosi ci de fapt agitatori care uzeaza de orice mijloc josnic de instigare la ura si violenta. Mizerii si rame!
      • +38 (66 voturi)    
        Culme este ca Baconschi (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:37)

        Relu [anonim] i-a raspuns lui Arici pogonici

        are dreptate" mahalaua violenta si inepta incolonata, ca minerii odinioara, in spatele mostenitorilor Securitatii" exista
        • -10 (42 voturi)    
          Fiecare ... (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:48)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Relu

          ... are dreptul la o opinie (chiar si Arici pogonici sau Relu) dar voi nu sunteti ministri in guvernul Romaniei. Un ministru nu are voie sa-si bata joc de cetatenii care ii platesc salariul si in slujba carora se afla.

          Vad ca insa se evita o alta problema ... parca dl Boc insusi a zis intr-o sedinta "cum sa ne dam demisiile pentru niste ciumpalaci?" ... ar trebui sa-si dea si dansul demisia pentru aceasta afirmatie la fel de nefericita ...
          • +12 (34 voturi)    
            nu zau (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:58)

            sandor [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            De ce ,brother?Pentru ca o cere un ciumpalac ca tine?
            • -3 (13 voturi)    
              tu ai citit ce a scris ? sau doar raspunzi asa ... (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:49)

              adrian [anonim] i-a raspuns lui sandor

              daca intrebarea ta se refera la alin 1 :
              deaia , pentru ca un ministru trebuie sa se exprime altfel decat la coltul blocului , mai cu seama cand salariul lui este platit de cei pe care ii jigneste !

              daca era la alin 2 :

              pentru e pe aceeasi logica ca si demiterea lui baconshi-visez-la-udrea .
              • -2 (6 voturi)    
                Aia din piata nu platesc nimic ! (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:40)

                Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

                Stai linistit ca aia din piata nu platesc nimic, pentru ca sunt asistati sociali de stat. Cine produce bani, din care traiesc si cei din Piata, nu are timp de manifestatii !
            • -3 (7 voturi)    
              Pai ... (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:08)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sandor

              ... din punctul asta suntem pe picior de egalitate. Doi ciumpalaci, unul cere demisia unul cere mentinerea...Ne mai trebuie un al treilea ciumpalac pentru decizie... :P
          • +17 (19 voturi)    
            Dezinformezi (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:59)

            Cici [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Nu Boc a spus asta.
          • +18 (18 voturi)    
            Nu merge asa (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:01)

            Timisoara [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            iata ca de 20 de ani securisti si activistii pcr au opinii in economie de au luat toata economia pe numele lor.ca au avut opinia asta.si nu a fost nimeni sa spuna.atentie revolutia romana din 89 a fost de fapt sevolutia securistilor care si-au insusit economia .ii gasiti in top 300.daca au puterea economica si oameni infiltrati la toate nivelele le este usor .De ce punctul 8 de la Timisoara nu a fost niciodata impus?Ce fel de revolutie a fost aia.pleaca ai nostri vin ai nostri?
            • +1 (3 voturi)    
              Intrebari ... (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:07)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Timisoara

              ... se mai poate face lustratie acum? Probabil ca nu. Mai este oportuna? Probabil ca da. Ar trebui sa includa nu numai pe cei din nomenclatura pre '89 ci si pe cei care au fost la putere in ultimii 22 de ani. Probabil ca da. Cum pot eu, cetatean simplu sa remediez macar partial problema ... nemaivotand comunisti si securisti. Nu toti cei din fruntea partidelor actuale sunt fosti securisti sau comunisti. Cred ca te duce capul suficient sa iti dai seama singur/a cine nu e ...
          • +17 (17 voturi)    
            urat si neinformat (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:05)

            break a leg [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

            afirmatia cu "ciumpalacii", venita pe surse, nu asumata de cineva, ii este atribuita de catre presa "unui membru PDL". in niciun caz lui boc. daca tot vrei sa aduci asta in fata, macar fa-o in mod corect
            • -3 (5 voturi)    
              Am folosit... (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:04)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui break a leg

              ...cuvantul "parca". Ei intre ei stiu mai bine cine a zis asta.
              • 0 (0 voturi)    
                dar de ce (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:58)

                daca si cu parca [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

                de ce nu ai spus "parca antonescu sau sulfina barbu sau..etc ..a spus ciumpalaci"? cum faceti ma toti astia fara prea multe idei, indiferent ce se intampla, faceti voi o legatura cu cine va deranjeaza mai tare?
                • 0 (0 voturi)    
                  F. simplu... (Marţi, 24 ianuarie 2012, 12:30)

                  Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui daca si cu parca

                  ... "parca Antonescu" nu participa la sedintele PDL :)) In rest Sulfina? Cine e Sulfina? Ce 'oi fi vrand sa cer demisia femeii de serviciu din Modrogan? Cainele Vasile a murit deja...
          • +17 (19 voturi)    
            Limite si bun simt (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:06)

            Relu [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            daca betivii se aduna in piata si sunt destui se legifereaza consumlui de alcool oriunde si orcum si cat mai mult?daca vin hotii si spun sa se lase liber la hoti ? daca este criza si nu sunt bani daca vin unii si zic sa se dea bani la toata lumea sa se dea. pai sa se dea drumul la tiparnita de bani si sa se tipareasca bani sa se dea la toata lumea .cat mai multi oriunde si oricum sa aiba lumea bani.da a doua zi sunt saraci din nou si ce faci?
            • -3 (7 voturi)    
              Ceea ce tu nu ... (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:03)

              Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Relu

              ... vrei sa intelegi aparent este ca si betivii sunt cetateni. Este dreptul lor sa protesteze liber si pasnic. Si sa ceara orice. Insa nici un guvernant nu are voie sa-si bata joc de cetatenii tarii. Trebuie doar sa-i slujeasca.

              Piata cere demisia actualei puteri nu marire de pensii, salarii si alte aberatii pe care le expui. Actuala putere nu este de neinlocuit. Nu am vazut absolut nici o pancarta care sa zica "mariti-mi pensia cu X%". Oamenii inteleg foarte bine ca pensiile lor sunt micsorate pentru ca se fura prea mult ("va rugam sa ne scuzati, nu producem cat furati") si ca in general o conducere incompetenta si corupta (cat e absorbtia fondurilor europene?) nu poate genera bunastarea generala in tara (care s-ar traduce automat si in profituri, salarii si pensii mai mari). Cu incompetenti ca Ialomitianu (care se duce la BNR sa ia notite despre ce trebuie sa faca un Ministru de Finante), cu Baconschi (diplomat care injura cetatenii!!!), cu Udrea (parasutata la minister fara nici un fel de realizari profesionale anterioare) sau cu Igas care nici nu stie macar "sa vorbeste" corect (ca si EBa) nu se poate iesi din recesiune si nu mai avem nici o speranta. Singura speranta este reinstaurarea meritocratiei.
              • 0 (4 voturi)    
                Cine sunt competentii? (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:05)

                Relu [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

                Mitrea,Nastase,Ponta,Antonescu,Fenechiu,Hrebenciuc,Iliescu,Voiculescu,DI Popescu,Atanasiu,Tariceanu,Vosganian,Andronescu,Sarbu,Seres,Nicolaescu,David? Ei sunt?Tocmai ei ne-au adus aici.Ei si ai lor din top 300.
              • +1 (1 vot)    
                eu am vazut (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:02)

                mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

                pancarte cu "Vand frigider", "vrem legalizarea drogurilor usoare", altele cu vulgaritati de neredat, etc...Cred ca esti un vanator de minusuri si de multe ori nici nu citesc ce scrii. Iti dau doar un. minus pentru satisfactia ta de masochist.
          • +2 (2 voturi)    
            criterii diferite ! (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:06)

            gelu [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

            Cum se face ca sunteti atat de intransigenti cu pozitia ministrului si atat de ingaduitori cu cei "jigniti" ?!
            Cei "jigniti" au drepul sa spuna: chiorul, javra ordinara, sa vina cu cosciuge, sa faca pe cine doresc ei, cum le mai trece prin minte (considerand ca au...) !
            Curat impartialitate ! Parca vorbeati de "Revolutia bunului simt ", sau n-ati inteles despre ce e vorba in propozitie ?!
            Ministrul Baconschi a gresit, sunteti asa cum va comportati ! Vreti respect, atunci invatati sa respectati !
            Respectati pe cei care-si vad de lucru si nu vin 'sa li se dea".
            Respectati pe cei care au votat un presedinte si un guvern, care nu ies acum in strada sa va rupa oasele. Ei va lasa sa va manifestati "democratic".
            Aveti dreptul sa va spuneti opinia la VOT nu cu bata !
            Invatati sa respectati si veti fi respectati !
            Democratia se adreseaza unor oameni civilizati. Daca nu, ne intoarcem la grota si la bata. Inca mai puteti alege....
        • +14 (20 voturi)    
          Nu se ajungea aici (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:56)

          Dl. Vucea [anonim] i-a raspuns lui Relu

          daca PDl isti informau corect populatia.Ei cred ca populatia intelege de la sine tot ce fac ei.iata ca nu intelege.Populatia in marea majoritate il acuza pe Boc pentru chestiuni care sunt de competenta primariilor sau coniilor locale sau judetente.Oamenii nu inteleg nici cum functioneaza statul.Nu inteleg cum functioneaza comunele .Nu inteleg rolul consiililor locale si judete nu intele bugetele .In lipsa intelegerii totul de deconteaza in capul lui Boc.Ar trebuii ca TVR sa faca un program de informare cetateneasca care sa informeze cum functioneaza toate astea.In amanunt explicit si ca la scoala.Emisiuni de 5-10 minute care sa fie redifuzate pana vad toti.Punctele importante ale administratiei.
          • -4 (8 voturi)    
            Apropo de TVR. (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:55)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui Dl. Vucea

            Cine sa faca informare la TVR.Dupa plecarea lui Sasu au pastrat aceiasi "ciumpalaci"(ce o fi insemnand asta?),iar madam Rodica Culcer,chiar nu stie sa organizeze o redactie de stiri.Nu mai spun de modul de prezentare a stirilor,cu transmisii in direct de la coltul strazii(la fel cu ceilalti mincinosi ca antene si rtv).Intr-un cuvant stirile TVR nu spun nimic si sunt anoste.Vad ca toata lumea ca Antene so rtv sunt enervanti si mincinosi si ei,in loc sa dea o nota de credibilitate si seriozitate,au cazut in boala OTV.Senzational si prost.O insulta pentru cetatean.Inclusiv modul de prezentare a protestelor,TVR nu a diferit de antene si rtv.Parca le parea rau ca nu se bat aia,sau ca sunt putini si niste neicanimeni care nu stiau ce cauta pe acolo..
            • +2 (2 voturi)    
              DOMNULUI Mircea. (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:38)

              cornel. [anonim] i-a raspuns lui mircea

              Este foarte exact, in ce exprimati. Partea tragica este ca de mai multa vreme, aproape totul este otv-izat in ro. Incepand cu basescu si toate caricaturile ( + excroci) politice. Am senzatia ca ne gasim in vremea lui Caragiale
            • +2 (4 voturi)    
              Ora de stiri (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:12)

              Vasile [anonim] i-a raspuns lui mircea

              Daca Ora de stiri de la TVR2 vi se pare anosta si OTV-izata atunci chiar meritati sa traiti ca in Africa. TVR fata de televiziunile gen Antena 3 sau Realitatea este din alta lume ca, calitate si mod de prezentare. As zice ca tinde ca format de stiri cu posturi foarte titrate gen BBC. Dar ma rog, nu e prima data cand oamenii care privesc nu inteleg mai nimic. Poate pus putin mana pe carti si citit prin timpul liber n-ar strica.
        • -13 (19 voturi)    
          I-a luat Dumnezeu si bruma de minte ce-o mai avea (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:58)

          Mitica (Palarierul) [anonim] i-a raspuns lui Relu

          Premierului Bokktu i-a luat Dumnezeu si bruma de minte ce-o mai avea. In loc sa cauet o solutie reala la probleme create de stapanul sau - dl. Bokkutu il copiaza pe acesta in prostiile pe care le face si il demite mandru pe dl. Baconschi, in lipsa !

          Din cealalta parte a pietei se vede clar miscarea premierului Bokkutu este menita doar sa dea satisfactie unor loaze fidele din pedeleu - d-lui Ion Oltean si ca este inca o miscare proasta din partea d-lui Basescu.

          Acum ii recomandam d-lui Aurescu un alt proverb, din aceeasi serie cu "Gura bate fundu'" - si care este "Cine se amesteca in taratze, il mananca porcii !" (sic!)

          Forma aparent agramata este specifica exprimarii colocviale din mahalale oraselor si targurilor din sudul tarii.

          Schimonosit de prostie si de ura - premierul Bokkutu este acum in direct la televizor, si se freaca in scaun - ascultand discursul d-lui Crin-Kong - care nu inteleg defel de ce mai vorbeste, fiind in greva parlamentara.

          Well ... dupa cum ziceam - d-lui Bokkutu i-a luat Dumnezeu si bruma de minte ce-o mai avea...

          "Patria si Dreptul Meu!"
          .
        • +1 (1 vot)    
          Pai are dreptate (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:12)

          revelare [anonim] i-a raspuns lui Relu

          dar nu trebuie sa o spui, ca oferi inutil munitie opozitiei...
      • -8 (16 voturi)    
        Tocmai pe el ? (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:39)

        Grasu [anonim] i-a raspuns lui Arici pogonici

        Tocmai pe Baconschi? Pai era unul din putinii ai mai competentii... of domane ce tara... .. tap ispasitor... nu ca nu merita ce a patit dar inaintea lui vedeam vreo alti 5 zburati....
      • -3 (21 voturi)    
        Asistati sau cu servici? (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:39)

        Observatul [anonim] i-a raspuns lui Arici pogonici

        Faptul ca lumea se aduna mai mult seara dupa orele de lucru, mi se pare evident ca oamenii aia au servici sau scoala. Altfel ar sta afara ziua, cand e cald si bine.
      • +12 (18 voturi)    
        'stupid people' (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:48)

        cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Arici pogonici

        Baconschi are datoria sa asculte si sa comunice cu toti romanii, adica sa ii ia in serios pe toti, oricat de penibili, vulgari, puturosi si inculti sunt.
        Un demnitar nu are voie sa ii descalifice din start pe pe acei ipocriti jalnici, asa cum o face un om de rand ca mine, ci sa le asculte cererile cat se poate de serios. Cu atat mai mult cu cat majoritatea romanilor sunt asa cum descria Brucan candva poporul roman.
      • 0 (0 voturi)    
        Democratic ?zici tu ca este gestul lui Boc???? (Marţi, 24 ianuarie 2012, 14:18)

        Bambina [utilizator] i-a raspuns lui Arici pogonici

        Cum sa fie democratic daca revocarea a fost facuta la telefonul mobil, dar mai ales in momentul in care Baconschi reprezenta statul roman la o reuniune internationala a ministrilor de externe ??? Cum este posibil sa pui un ministru roman in asemenea situatie?? Sa-i fie rusine lui Boc ! Chiar nu putea astepta pana Baconschi se intorcea in Romania??? Ce rusine pentru Romania!!!
    • -8 (8 voturi)    
      CORECT !!!!!!!!! (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:14)

      costica [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

      De pe nava in deriva evidenta, Capitanul Basescu arunca incet-incet peste bord putin cate putin dintre cei sau ceea ce se poate dispensa...
      Au cerut protestantii JOS Taxa Auto?!! Le-a rezolvat-o Basescu !
      Au cerut protestantii JOS GUVERNUL ? Basescu se poate lipsi de Baconschi, o sa-l numeasca Consilier la Cotroceni ! A-propos, baconschi e la Brussels, si a aflat din presa ca a fost DEMIS!!! DIALOG, cum ii zice Dl Boc!!!
      Cer protestatantii JOS GUVERNUL ?!!
      Maine poimaine s-ar putea ca Basescu sa-l demita pe Boc, desi Guvernul Boc este ultima reduta de aparare a lui Basescu si va incerca sa-l tina pe Boc pana va putea!!
      L-am vazut adineauri pe Boc la tribuna Parlamentuluii unde sta Guvernul , era singur = o imagine jalnica, demna de mila, Dl Marko Bela Vice-Premier lipsea bine mersi , ca acolo prezenta Dumnealui oricum nu face nici bine nici rau!!!
      Grav este ca Guvernul Romaniei este mereu la cheremul unui partid etnic caruia nu-i pasa de interesul national, ii pasa numai de a obtine putin cate putin incat maine poimaaine sa obtina autonomia in Secuime, asa cum au recunoscut mereu si nu au negat niciodata!!
      Pacat ca azi in Parlament nu a venit Dl presedinte Basescu!!
      Cine stie cand va mai avea ocazia, nu este exclus sa nu mai aiba ocazia!!!!
      Acum, vorbeste Kelemen Hunor care bineinteles spune ca NU vrea anticipate, UDMRului ii este bine la guvernare mereu si cu PDL si cu PNL si cu PSD !!!!
      Si nu m-ar mira ca din 2012 daca USL vine la guvernare sa-i vedem pe UDMRisti alaturi de USL!!!
      NU le pasa nici unora nici altora de romani!!!
      Inchei, vorbeste Gabriel Oprea si mi-e SILA!!!!!!!!!
  • -7 (17 voturi)    
    CE? (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:12)

    airamerica [utilizator]

    Pai?
  • -12 (40 voturi)    
    jos booocccc !!!!! (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:15)

    watcher [anonim]

    hai ca intrara in panica
    • +6 (6 voturi)    
      A, oltean! (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:23)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui watcher

      Uatcer, pot sa trag apa dupa tine?!
      Frate, voi sunteti mai pr... decat prevede legea!
      Fugi repede la dd!
      Panica?
      Pentru 1.000 de prapaditi?
      Apropo, cati de 50 lei au dat uslasii tai?
  • -14 (38 voturi)    
    Baconschi... (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:15)

    bango [anonim]

    nu capul acestui Motoc se vrea. Boc crede ca multumeste lumea cu maruntis. Inca o greseala...
  • -12 (32 voturi)    
    super (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:18)

    mihai [anonim]

    super!
    deseara vor fi si mai multi oameni in piata.
    Ghici ghicitoarea mea : ce credeti ca vor striga?

    :)
    • -4 (22 voturi)    
      ce vor striga (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:24)

      domu [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      capul lui Motoc vrem !
    • 0 (14 voturi)    
      Stiu (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:35)

      fefe [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Sloganul zilei de la Antene!
  • -3 (25 voturi)    
    :)) (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:22)

    catalin_mattei [utilizator]

    a gasit vinovatul!!! mare este gradina lui Dumnezeu!!!
    • -10 (18 voturi)    
      Boc calca in strachini... (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:43)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

      De cand a ajuns la Palatul Victoria.
      In vremea din urma pare un soricel incoltit de guzgani. Unul mare, care l-a promovat la nesfarsit...
      In fine, ceasul i se apropie. Dintr-un cap de Motoc la alt cap de Motoc, se va ajunge si la guzganul cel mare.
      Ghici ghicitoarea mea!
    • -8 (16 voturi)    
      mare e gradina ...PDL-ului (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:46)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui catalin_mattei

      Iar pacaliciul asta nu e singurul care trebuie degajat. Sunt mai multe pancarte cu Udrea, Igas si Boc in piata de exemplu. Iar despre Ariton sau Vreme oamenii nu zic nimic pt ca n-au auzit de ei :))
  • -10 (22 voturi)    
    Asta e din ciclul: (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:22)

    ovidiu. [utilizator]

    ..."Da oameni buni, inclin sa cred ca aveti dreptate sa iesiti in piata, dar vedeti voi...motivele pentru care sunteti inca acolo sunt gresite si ma grabesc sa le corectez: nu e vorba despre MINE cat despre EL, asa ca-l revoc!"
  • -7 (21 voturi)    
    abia acum? (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:34)

    elena [anonim]

    Dl. Baconschi a facut acele afirmatii jugnitoare acum cateva zile, premierul astazi il demite? Sa intelegem fie ca pana astazi dl. Boc a fost de acord, fie ca era nehotarat?
    • +4 (8 voturi)    
      exact (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:00)

      sandor [anonim] i-a raspuns lui elena

      Da,sa intelegi ca Boc era de acord cu apelativul,ca si noi ceilalti ,dealfel
  • -7 (19 voturi)    
    baconschi (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:36)

    ngi [anonim]

    in sfarsit pleaca pacaliciul asta :)
  • -7 (23 voturi)    
    de-caderea (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:36)

    ciuMpalaK [anonim]

    Cate unu /Cate unu / Pana cade si nebunu'
    • -6 (18 voturi)    
      Ia mai scuturati un pic (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:50)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui ciuMpalaK

      Sa cadă si ăsta mic !
  • -7 (19 voturi)    
    Revocare pe care! (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:37)

    Alin [anonim]

    Mda...! La revocat pe ministrul Theodor Baconschi, dar trebuie identificat un altul care să asigure milionul de voturi din diaspora, acum, în 2012! Dar, oricum, nimeni nu este de neînlocuit şi dl Baconschi, chiar dacă a făcut căpşunarii să voteze în câte 13 secunde fiecare, tot a fost schimbat.
    • +2 (10 voturi)    
      William Branza? (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:44)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Alin

      nu as fi surprinsa
  • +7 (11 voturi)    
    diplomatia...... (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:39)

    carcotasu' [anonim]

    Cu siguranta nu este suficient acest lucru, dar probabil era absolut necesar.

    In permanenta m-am intrebat unde tinea ascunse acest domn abilitatile sale diplomatice :)

    Declaratia incriminata da masura diplomatiei sale, cat si empatiei fata de problemele protestatarilor a teologului din domnia sa!
  • -7 (13 voturi)    
    slabiciune... (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:40)

    jupanu' [anonim]

    ...proasta decizie asta denota slabiciunea guvernului asta de merda si a unui presedinte marinar care cit de curind va scufunda corabia nebunilor asa cum a facut-o omologul lui italian.
    Condivid spusele lui Baconschi la adresa manifestantilor. In locul lui Baconschi as fi denuntat de mult si iesit din clica lingailor basescu-boc care simt ca o sa piarda ciolanul popular si acum incearca sa linga din plin...
  • -9 (15 voturi)    
    mahalaua inepta l-au dat afara ! (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:40)

    Bogdan [anonim]

    marele intelectual de dreapta crestin, ortodox, popular, democrat, fost ambasador in mai multe tari, ministru de Externe, vazut de unii viitor candidat la presedintia Romaniei, a primit un mare sut in dos ca a vorbit ca prostu'. Ehh, ce bine ar fi ca toti demnitarii care vorbesc ca prostii sa primeasca un sut in dos... :)
  • +13 (17 voturi)    
    Un pas bun (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:44)

    Vali [anonim]

    Politica este...alunecoasa. Totusi nu avea niciun sens ca ministrul de externe sa faca analize asupra unor evenimente interne. Si asta din proprie initiativa. Revocarea lui este un pas bun.

    Spre deosebire si pilda, Sever Voinescu a avut un mesaj extrem de echilibrat.
    • -6 (6 voturi)    
      un pas inapoi (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:13)

      Un inept [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Daca nici dupa acest gest incalificabil de lipsit de maturitate si perspectiva politica, putinii confuzi si "asezati", care sustin pdl si actuala putere, nu se scirbesc(trezesc) si nu isi retrag sustinerea, inseamna ca nu sint cu nimic diferiti de actuala putere.
      In afara de varianta ca guvernul boc este de o rara incompetenta(nu ca ar fi indoieli aici) exista posibilitatea ca electoratul sa fie considerat de acesta, ca redus mintal si usor de dus de nas, cu maruntisuri si usor de cumparat ieftin.
      Daca nu, inseamna ca avem inca mult de munca sa-i lamurim pe unii ca nu se reduce viata si societatea la munca, loc de munca bine platit si ceva confort material adica(piine) si ceva circ. Ci este nevoie si de un mediu profesional decent, un spatiu al normalitatii, in care dialogul sa porneasca de la un sistem normativ si axiologic stabil, incercind sa gaseasca solutii, nu punind orice in discutie, la modul steril si prin false polemici, prin intectuali de paie(baconschi, tismaneanu, neamtu etc.) sau prin politicieni marioneta. Este adica nevoie de respect pentru adevarata elita(profesionistii) care momentan sint marginalizati si aproape obligati fie la exil, fie la linguseala pt. exercitarea profesiei. Este nevoie de o masura clar de legitimitate si reprezentativitate a puterii, nu doar de parazitarea unor felii de ideologie, dupa nevoie. Deci de o identitate asumata si transparenta. Momentan inca nu a aparut. Fie conservatoare, care ar fi binevenita(eu zic necesara), fie chiar si de stinga, coerenta, dar lipsita de naravurile vechilor compromisuri.
      Oricum cel mai rau exemplu este pdl, cameleon, fara verticalitate, fara identitate, impertinent si degenerat intr-un soi de parazitare politica. Si e momentul ca atit vechii securisti, dar si cei scoliti de ei sa dispara si profitorii sinecuristi(care promoveaza SUE, sponsorizati sub sigle comerciale germane) gen baconschi, sa lase loc unor adevarati intelectuali si unor adevarati profesionisti, chiar si in politica.
    • -6 (6 voturi)    
      un pas inapoi (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:13)

      Un inept [anonim] i-a raspuns lui Vali

      Daca nici dupa acest gest incalificabil de lipsit de maturitate si perspectiva politica, putinii confuzi si "asezati", care sustin pdl si actuala putere, nu se scirbesc(trezesc) si nu isi retrag sustinerea, inseamna ca nu sint cu nimic diferiti de actuala putere.
      In afara de varianta ca guvernul boc este de o rara incompetenta(nu ca ar fi indoieli aici) exista posibilitatea ca electoratul sa fie considerat de acesta, ca redus mintal si usor de dus de nas, cu maruntisuri si usor de cumparat ieftin.
      Daca nu, inseamna ca avem inca mult de munca sa-i lamurim pe unii ca nu se reduce viata si societatea la munca, loc de munca bine platit si ceva confort material adica(piine) si ceva circ. Ci este nevoie si de un mediu profesional decent, un spatiu al normalitatii, in care dialogul sa porneasca de la un sistem normativ si axiologic stabil, incercind sa gaseasca solutii, nu punind orice in discutie, la modul steril si prin false polemici, prin intectuali de paie(baconschi, tismaneanu, neamtu etc.) sau prin politicieni marioneta. Este adica nevoie de respect pentru adevarata elita(profesionistii) care momentan sint marginalizati si aproape obligati fie la exil, fie la linguseala pt. exercitarea profesiei. Este nevoie de o masura clar de legitimitate si reprezentativitate a puterii, nu doar de parazitarea unor felii de ideologie, dupa nevoie. Deci de o identitate asumata si transparenta. Momentan inca nu a aparut. Fie conservatoare, care ar fi binevenita(eu zic necesara), fie chiar si de stinga, coerenta, dar lipsita de naravurile vechilor compromisuri.
      Oricum cel mai rau exemplu este pdl, cameleon, fara verticalitate, fara identitate, impertinent si degenerat intr-un soi de parazitare politica. Si e momentul ca atit vechii securisti, dar si cei scoliti de ei sa dispara si profitorii sinecuristi(care promoveaza SUE, sponsorizati sub sigle comerciale germane) gen baconschi, sa lase loc unor adevarati intelectuali si unor adevarati profesionisti, chiar si in politica.
  • +10 (18 voturi)    
    pacat (Luni, 23 ianuarie 2012, 14:56)

    sandor [anonim]

    Pacat..nu merita schimbat.Cineva trebuie sa o spuna de-a dreptul,degeaba ii mingii pe cap pe vagabonzii aia din piata.Oricum era in concordanta cu opinia majoritatii oamenilor normali la cap.
    • -4 (4 voturi)    
      1.se scrie "mangai", cu a din a (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:28)

      elena [anonim] i-a raspuns lui sandor

      2. cine sunt oamenii normali la cap? ce instanta, sau pe ce criteriu se deosebesc oamenii normali la cap, spre deosebire de ceilalti, probabili anormali? 3. Am vazut multi pensionari protestand. si aceia sunt vagabonzi, in opinia dv?
  • +7 (15 voturi)    
    O PROSTIE! (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:00)

    mihaibratescu [anonim]

    O prostie din cel putin 2 motive:
    1.Baconsky are DREPTATE pe fond ! Marea majoritate a demonstrantilor sunt oastea de stransura a lui felix motanul vedea-l-as tras in teapa! Sa vedem cat banu' a avut disponibil ptr. demonstratiile astea.
    2.Acum jegosii de ucraineni au motive sa ''suspende'' dialogul cu noi! vezi comportamentul lui Maxim Litvinov in 1936 vis-a-vis de Titulescu (ala adevarat) cand cu negocierile privind basarabia!
  • -5 (11 voturi)    
    Dl. Baconschi a avut dreptate (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:01)

    mihai [anonim]

    Pana acum am sustinut PDL.
    Din pacate acum a facut cea mai mare gresala, a cazut in capcana USL.
    Dl Baconschi a spus adevarul si nu a jicnit pe nimeni. " A SPUS ADEVARUL " .
    Sa vina USL sa se aleaga praful de tara asta.
    PETRE TUTEA : " cu comunisti nu se negociaza"
    Daca cititi din urma toate comentariile o sa vedeti ca sunt afirmatii despre " comedia din P-ta Universitatii" mult mai dure, decat a afirmat Baconschi.
    PDL pierde cea mai mare parte a sustinatorilor adevarati de dreapta.
    Eu nu mai votez cu PDL.
    Dumnezeu cu mila .
    Acum e momentul sa se constituie o adevarata opozitie impotriva mostenitorilor FSN = USL + PDL +PC+FNI+SECU( ordinea o stabiliti singuri )
  • -5 (9 voturi)    
    Ghici ghicitoarea mea!!! (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:04)

    Alain Shore din BJ [anonim]

    Ghici ghicitoarea mea:
    Cine va urma?!
    • -2 (2 voturi)    
      lelea nex (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:29)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui Alain Shore din BJ

      Ar urma lelita Udrea, ca sa sature oleaca obida poporului. Desi, dupa parerea mea, s-a ajuns la masa critica pentru o demisie generalizata iar romanii au vazut ca merge, nu protesteaza pentru mai putin.
    • +1 (1 vot)    
      Cine va urma? (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:13)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Alain Shore din BJ

      Alain Shore cu turma sa.
  • -8 (12 voturi)    
    incet, incet! (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:09)

    gasitorul [anonim]

    a crapat un paduche, mai sunt 49!
  • -7 (7 voturi)    
    opozitia (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:14)

    aaaa33 [anonim]

    Degeaba tipa opozitia oameni care privesc la televizor fac diferenta intre un partid responsabil si o coalitie disperata...
  • -5 (9 voturi)    
    nu inteleg.. nu era diplomat? (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:16)

    cosminrs [utilizator]

    ma intreb daca Baconschi a vorbit asa si cu ministrii de externe cu care s'a intalnit. cu ambasadori..
    ca doar e diplomat de cariera.
    si e un bun manager. a iesit primul la organizarea campionatului de vot viteza.
  • +6 (12 voturi)    
    pacat (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:19)

    popas [anonim]

    pacat de Baconschi.
    e ca si cum ai avea un elev bun, olimpic, dar pe care il exmatriculezi pentru ca a injurat pe careva in curtea scolii.
    Fireste, nu exista alta solutie, dar macar este bine ca nu i s-a reprosat ceva dpdv al activitatii ca ministru.
  • -6 (10 voturi)    
    scuze (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:24)

    marius [anonim]

    Scuze romanilor trebuia sa ceri si tu, si stapanul tau in momentul cand nesimtirile au fost comise, nu la atata amar de vreme dupa aceasta, de frica.
    Nu mai am nici 0,00015 incredere in voi, banda de ticalosi.
    Demiterea guvernului si a marinarului este singura solutie, demiterea "neperformantilor", ca sa zic asa.
    Statul nu mai poate asigura sinecura pentru incapabili ca voi, si inca ce sinecura ...
    • +2 (4 voturi)    
      N-ai pic de minte. (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:07)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui marius

      Daca ce a-i spune ar avea vreo logica,poate ca=m-as alia ideilor tale.Puterea le-a oferit opozitiei o sansa sa iasa din actualul clenci.Ce spui tu,legal nu se poate.Nu-mi este simpatic,dar Adrian Nastase a fost singurul din opozitie care a gandit problema si are dreptate ce spune.Nu demisia lui Basescu si Boc rezolva problema,inclusiv alegerile anticipate,ci prezenta serioasa a parlamentarilor la sedintele parlamentului,discutarea legilor si nu fofilarea si lasrea ca acestea sa se aprobe prin consens.Demisia lui Basescu si Boc ar provoca alegeri partiale,pentru cateva luni,dupa care sa vor face alegrile programate.Ponta si ai lui sunt niste dobitoci.Antonescu urla ca descreieratul,de parca Romania este mosia lui tac'su.Ponta si Antonescu,parca sunt nebuni.Ce vor ei nu-i legal.Ar trebui legati si scosi din politica.Pe usa din dos.
  • -3 (5 voturi)    
    sinceritate (Luni, 23 ianuarie 2012, 15:54)

    sile [anonim]

    Demiterea lui Baconski este o alta greseala a lui Boc.
    Eu as pune problema astfel.

    Primul care a gresit a fost totusi Basescu cand l-a porcait pe Arafat.
    De aici a izbucnit revolta populatiei care oricum era nemultumita de situatia economica ( desi e foarte clar ca alte alternative la austeritate nu sunt )

    Din acest motiv cel care trebuia sa fie demis este Basescu si de abia apoi Baconski pentru ca el nu ar fi avut ocazia sa spuna ce a spus daca nu ar fi gresit presedintele.
    • +1 (1 vot)    
      sile (Luni, 23 ianuarie 2012, 20:47)

      sile [anonim] i-a raspuns lui sile

      Minusurile date comentariului anterior denota existenta ,fie a unui nucleu dur al PDL compus din oameni care orice ar face presedintele sau primul ministru ei ii iubesc neconditionat,fie a unor de persoane care citesc si nu inteleg ce citesc.

      Pentru cei din nucleul dur sfatul meu ar fi sa invete sa recunoasca greselile celor pe care-i agreeaza si sa sanctioneze deviatiile acestora pentru ai indrepta pe calea cea buna.

      Pentru cei care nu pricep nimic nu am niciun sfat.
      Chiar daca as avea ar fi degeaba!
  • -6 (6 voturi)    
    romanii ... (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:06)

    Marinela [anonim]

    Bravoo ... foarte bine a facut !! datorita acestor specimene s-a ajuns unde suntem acum ...si tot ei fac gura !! cei inteligenti iau masuri , cum e si Boc !!
  • -1 (3 voturi)    
    Din ciclul... (Luni, 23 ianuarie 2012, 16:51)

    Claude [anonim]

    ...da-l in ma-sa, si ce daca are dreptate, sa pice sa ne salvam noi scaunul. Voi credeti ca aia din Piata inteleg aceasta miscare? Ei sint si ramin o gloata manevrata si manevrabila.

    Acum v-a apucat diplomatia, pedelei slabi in comunicare ce sinteti? Bine ca ramine dna Udrea sa comunice cu manifestantii prin intermediul pictorialelor Tabu :))
  • -1 (3 voturi)    
    din ciclul... (Luni, 23 ianuarie 2012, 17:33)

    anonim [anonim]

    "totul pentur ciolan"
    sau "capul lui Motoc vrem" :)
    orice numai sa nu pica boc...
  • 0 (0 voturi)    
    USL (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:49)

    Ana [anonim]

    Oamenii ăştia sunt oameni care au nevoi, aşa cum au milioane de europeni. Dar cererile lor nu sunt bine definite. Nu poţi să ceri lucruri generale, să-ţi fie mai bine, să nu se mai fure... Ăsta nu e un program, astea sunt oftături, răbufniri. Trebuie să existe şi astea, dar nu duc la nimic. Ca să ai succes trebuie să ai nişte cereri bine definite, să ai program, să ai un lider", continuă filosoful. El crede că Piaţa Universităţii de astăzi nu are nimic în comun cu cea din 1990. "Atunci nu existau televiziuni care veneau în piaţa. Exista însă un program, existau lideri, existau intelectuali care le vorbeau oamenilor". Andrei Cornea-filosof
  • 0 (0 voturi)    
    Motiv (Luni, 23 ianuarie 2012, 18:51)

    fl0 [anonim]

    Daca jignirea manifestantilor este motiv de demisie/demitere il asteptam pe piticul cu ochelari sa ne lase pentru ca in ultimii 3 ani si-a batut efectiv joc de toti cei din strada!!!! ADIOOO!!!
  • +1 (1 vot)    
    sustin guvernul (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:00)

    gogu [anonim]

    "Oamenii ăştia sunt oameni care au nevoi, aşa cum au milioane de europeni. Dar cererile lor nu sunt bine definite. Nu poţi să ceri lucruri generale, să-ţi fie mai bine, să nu se mai fure... Ăsta nu e un program, astea sunt oftături, răbufniri. Trebuie să existe şi astea, dar nu duc la nimic. Ca să ai succes trebuie să ai nişte cereri bine definite, să ai program, să ai un lider", continuă filosoful. El crede că Piaţa Universităţii de astăzi nu are nimic în comun cu cea din 1990. "Atunci nu existau televiziuni care veneau în piaţa. Exista însă un program, existau lideri, existau intelectuali care le vorbeau oamenilor". Filosof Andrei Cornea
  • +1 (1 vot)    
    Astept scuze publice. (Luni, 23 ianuarie 2012, 19:16)

    unu' [anonim]

    Astept scuzele publice ale lui Ponta si Antonescu pentru tradare de tara si pentru manipularea cetatenilor. Astept scuzele publice ale lui Iliescu pentru crimele de la lovilutie si mineriade, astept scuze publice din partea tuturor care au condus tara in ultimii 21 de ani pentru jaful national la care au participat. Astept...astept...astept...
  • 0 (0 voturi)    
    Asa se spune in zilele astea (Marţi, 24 ianuarie 2012, 1:37)

    Maciu Piciu [anonim]

    In mod normal trebuia demis pt incompetenta. Si Boc se incadreaza aici pt ca e doar un executant mic, pitic.