Gabriel Oprea (UNPR): Astazi Romania are o situatie plina de speranta comparativ cu ce se intampla in jur - Grecia, Ungaria

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:37 Actualitate | Politic


"Astazi Romania are o situatie plina de speranta comparativ cu ce se intampla in jur - Grecia, Ungaria. Important e sa fim calmi si responsabili. Important e sa gasim solutii pentru a asigura stabilitatea politica si economica", a declarat, miercuri, liderul UNPR Gabriel Oprea, dupa intalnirea cu primul ministru, liderii coalitiei si cei ai opozitiei.

"Peste tot in lume acesti anarhisti creeaza distrugere. Trebuie sa ne ferim de anarhie", a mai spus el, cu referire la protestele din ultimele zile.

Gabriel Oprea a evitat sa comenteze discutiile de la intalnirea de miercuri, spunandu-le jurnalistilor ca "Imi puneti intrebari prea politice".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1053 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    DA ! SPERANTZA A REINVIAT ! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 14:48)

    Porumbel Pacii [anonim]

    Din alte motive decat zice buflei , dar
    avem O SPERANTZA.
  • +4 (4 voturi)    
    Stabilitate (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:04)

    George [anonim]

    Trebuie sa ne ferim de anarhie, da. Altfel cum vom mai putea prospera? Avem nevoie de stabilitate ca sa mai deturnam niste fonduri publice. Sigur.
  • +2 (2 voturi)    
    Dar Miky Spaga ce zice ? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:20)

    marin27 [utilizator]

    Cum ii zicea Basescu lui Oprea ? "Seful mafiei personale a lui Nastase" ? Vai, ce urat ! Acuma e aliatul lui de nadejde. Mai trebuie sa vina si celalalt UNPR-ist, Miky Spaga, sa ne dea sperante !
  • +1 (1 vot)    
    Sigur... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 15:38)

    Gigi Kent [utilizator]

    ...speranta lor ca se vor perpetua la putere ca sa mai fure un pic. Populatia nu mai are nici un fel de speranta. Nu degeaba au plecat 10 mii de medici din 50 de mii si nu degeaba te iei cu mainile de cap daca faci un sondaj intre cei sub 30 de ani si afli procentul celor care vor sa plece din tara.
  • 0 (0 voturi)    
    oare? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:42)

    bozo [anonim]

    oficial o ducem bine comparativ cu vecinii.
    Neoficial, Grecii au nivel de trai de vreo cateva ori mai ridicat decat al nostru si PIBul per capita dublu.
    Ungurii o duc si ei cu mult mai bine decat noi si retrogradarea recenta S&P nu a facut decat sa-i aduca la nivelul nostru care eram deja la 'junk'.
    Bulgarii, 'competitorii' nostri traditionali, stau cu mult mai bine la datorie publica si au taxe mai scazute. Anul asta foarte probabil vom fi sub ei, adica cea mai saraca tara din UE. Numai ca noi facem cea mai dura politica de austeritate dintre toti, si nu avem nicio politica serioasa de stimulare economica, singurul mod in care putem creste consistent.

    Concluzionand ca la radio Erevan (si pe intelesul Dlui Oprea): viitorul nostru este luminos numai cu conditia ca amarastenii din jur sa traga tare ca sa o duca mai prost ca noi. Alternativa ar fi sa se rastoarne valorile peste noapte si amarastenia sa devina standard si obiectiv global.
  • 0 (0 voturi)    
    Gura pacatosului adevar graieste (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:45)

    eytytytuuyuyuey [anonim]

    Citez "Astazi Romania are o situatie plina de speranta".
    Asa este , in toate localitatile tarii se vede aceasta speranta si mai ales in Bucuresti in Piata Universitatii .
    Doar ca speranta este de schimbare.
  • 0 (0 voturi)    
    UNPR = secu... (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:30)

    Monarhist [anonim]

    de la Revolutie incoace nimic nu misca in Romania fara stirea si influenta securitatii (serviciilor secrete).... pe esicherul politic PCul lui Voiculescu a fost inlocuit de UNPR ca mijloc de influentare a vietii politice romanesti... la PC (partidul coloneilor) au ramas securistii vechi, rezervisti, din ce in ce mai neinsemnati si fara putere si influenta pe cand UNPR este impanat cu activi si dirijat de DIA, SRI, SIE, samd.. Romania are cel mai mare numar de militari si servicii din UE (un fel de Coreea de Nord a Europei) ...spionul de la Anvers va poate spune mai multe...
  • 0 (0 voturi)    
    intrebari prea politice ?! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:35)

    vio [anonim]

    Dar Gabriel Oprea nu este politician, el este cumva un papusar?!
    Sau circar?!
  • 0 (0 voturi)    
    Au facut ce trebuia (Joi, 19 ianuarie 2012, 16:26)

    dorian [anonim]

    Are dreptate si acest lucru a fost posibil datorita faptului ca au existat partide - in cazul in speta UNPR - care au contribuit la mentinerea stabilitatii economice si politicie in momente-cheie, ceea ce a salvat Romania de la faliment.
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne fereste de mai rau! (Joi, 19 ianuarie 2012, 21:31)

    serban [anonim]

    Oprea are dreptate. Astazi Romania are o situatie plina de speranta comparativ cu ce se intampla in jur - Grecia, Ungaria
    • 0 (0 voturi)    
      E trist (Vineri, 20 ianuarie 2012, 0:20)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui serban

      Cand vede ca proiectul la care a muncit alaturi de echipa unpr-ista este clatinat de astfel de manifestari. Intr-adevar stam mai bine decat altii dar, asa cum spune si Oprea, nu trebuie sa ne batem joc de ceea ce s-a cladit pana acum, in conditii grele, de criza.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim seriosi (Vineri, 20 ianuarie 2012, 8:15)

    Jakk [anonim]

    Mai mult tind sa cred ca huliganii au actionat in mod spontan fara nici o legatura cu partidele politice. Speculatiile circula si nu trebuie sa cadem in plasa unor manipulatori. UNPR nu intretine asemenea manifestari cu huligani.
  • 0 (0 voturi)    
    Evidenta lucrului bine facut (Vineri, 20 ianuarie 2012, 23:24)

    doru [anonim]

    UNPR-ul a actionat inca de la inceput pentru mentinerea stabilitatii economice si politice a Romaniei. In felul acesta s-a impus surprinzator de repede pe scena politica romaneasca ca singura alternativa pentru o stanga cat se poate de democratica si europeana.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cand vom deveni mai inteligenti? (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 8:20)

    Noian [anonim]

    Asa e. Sa ne aducem aminte ca in 2010 , in aceiasi perioada Romania nu mai avea bani pentru plata salariilor si pensiilor. Usor, usor ne-am stabilizat, iar acum se incearca iar alunecarea in criza.
  • 0 (0 voturi)    
    de acord cu oprea! (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:02)

    gabi [anonim]

    uitati-va ce se intampla acum la unguri....
  • 0 (0 voturi)    
    Romania = Exemplu (Sâmbătă, 21 ianuarie 2012, 18:24)

    Grigore [anonim]

    Romania e data exemplu inaintea multor tari din Europa la capitolul stabilitate si mediu propice pentru investitii. Si unul din rolurile principale ale acestui lucru ii apartine UNPR.