Ion Iliescu va fi operat luni, interventia fiind programata din decembrie

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 ianuarie 2012, 17:52 Actualitate | Politic


Ion Iliescu (foto arhiva)
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Fostul presedinte Ion Iliescu va fi operat, luni, pentru un polip la colon, fiind vorba despre o interventie chirurgicala programata in decembrie, iar daca nu intervin probleme ar putea fi externat in ziua urmatoare.

"Este vorba despre o operatie programata. Este un polip de colon care va fi cauterizat. Daca nu vor aparea sangerari, Ion Iliescu ar putea pleca din spital marti", au declarat pentru Mediafax apropiati ai fostului presedinte.

Analizele facute in decembrie arata ca nu este vorba despre o suferinta oncologica.

"Duminica, pacientul va face pregatirea necesara in astfel de situatii. Este important ca rezultatul anatomopatologic este foarte bun", au explicat sursele citate.

Spitalul Elias a informat, duminica, intr-un comunicat, ca Ion Iliescu este internat la unitatea sanitara "pentru continuarea investigatiilor de control in sfera digestiva incepute la sfarsitul anului trecut".

Ion Iliescu, in varsta de 81 de ani, a mai fost internat la Spitalul Elias din Capitala in 24 noiembrie 2011, unde i-au fost facute analize, medicii constatand ca nu are probleme majore de sanatate.

Fostul presedinte a fost externat in ziua urmatoare, el scriind pe blog ca se simte bine.

Iliescu preciza ca a avut "o indispozitie digestiva", dar "cauza acestei crize de moment s-a rezolvat".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2024 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    rezista tataie ca o sa-ti vezi visul cu ochii... (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:04)

    popcorn monta [utilizator]

    liberalii vor sa mai faca o revolutie,sa te repuna in functie...dupa 20 de ani...
    • +5 (7 voturi)    
      fosile (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:51)

      fara dusmanie [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      Tataie ...ai grija la echipa medicala care te opereaza...sa nu vina baietii de la USLA imbracati in halate albe sa iti rezolve colonul ...cu putin umor te'am putea expune la antipa printre brontozauri dupa aceea ...sa te dam de exemplu.
  • +5 (7 voturi)    
    Vai, ce de emotii! :)) (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:13)

    Jane Doe [utilizator]

    Ma si miram: cum de nu arunca el o ''perla'', despre agitatiile din strada?! Ca doar e artistul nostru emerit!
  • +8 (8 voturi)    
    PS: o completare (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:16)

    Jane Doe [utilizator]

    Ii doresc, totusi, multa sanatate! Suficienta, cat sa apuce pierderea alegerilor si disparitia gunoiului USL!
    • +3 (7 voturi)    
      toata tara e cu sufletul la gura!marele conducator (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:49)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Jane Doe

      al turmei psdiste , al poporului bugetar ,trece iar printro operatiune de rutina, similara cu operatiunea care a dus la distrugerea economica a Romaniei!
  • -8 (10 voturi)    
    Multa Sanatate Domnule Presedinte! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:31)

    Moraru Marius Daniel [anonim]

    Multa Sanatate Domnule Presedinte!
  • +5 (5 voturi)    
    Ion ILIESCU (Duminică, 15 ianuarie 2012, 18:57)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    Multa sanatate si sa ne mai conduceti cu spor inca 20-30 de ani, pana la victoria finala ! (a acolitilor pe care
    i-ati protejat in primii 12 ani de presedintie).
  • +4 (6 voturi)    
    Iliscu - PSD (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:00)

    Ema Losonczki [anonim]

    Saracu Ilici, are probleme cu inima pentru ca urmasului sau, Micul Titulescu, nu i-a reusit inca „a doua revolutie”
  • +6 (8 voturi)    
    Sperante (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:43)

    Emiliom [utilizator]

    Ilici ne-a tot dezamagit din '89 incoace. In noiembrie 2011 am avut sperante dar tot dezamagire.
    Haideti totusi sa speram ca macar acum nu ne dezamageste.
    Are nevoie de odihna.
    In pace.
  • +9 (9 voturi)    
    Multa sanatate (Duminică, 15 ianuarie 2012, 19:58)

    Bogdan [anonim]

    Dle Presedinte, va doresc sa treceti cu bine peste acest obstacol din viata dvs. Va rog sa mai traiti cativa ani pana veti fi judecat pentru ca mi-ati distrus copilaria, prezentul si viitorul in aceasta tara.
  • -1 (1 vot)    
    sorry (Duminică, 15 ianuarie 2012, 20:28)

    roman diaspora [utilizator]

    am dat aproape peste tot minus. Ca pacient ii dorim sa treaca cu bine peste operatie. Ca politician ii dorim sa aiba puterea sa fata fata procesului DREPT al Revolutiei... Dar noi am invatat sa ne pastram decenta, in ciuda celui care ne-a facut golani, avem rabdare si respect pentru fiecare pacient!
  • +1 (1 vot)    
    PROGRAMARE (Duminică, 15 ianuarie 2012, 21:04)

    ADA [anonim]

    Daca Iliescu este programat pentru operatie din luna decembrie INTELEGEM ca si tiganeala asta de pe strada a fost programata tot de atunci!
    Prima data ti-a mers,acum nu...
  • +2 (2 voturi)    
    da (Duminică, 15 ianuarie 2012, 21:17)

    ion [anonim]

    Daca era Iliescu la putere ar fi chemat minerii sa restabileasca ordinea la Universitate.
  • -2 (2 voturi)    
    Daca Iliescu nu exista ce era basescu azi? (Duminică, 15 ianuarie 2012, 21:17)

    vb bjvbjvbb [anonim]

    Ultrasii pedelisti uita un lucru elementar. Daca Iliescu nu ar fi existat ce ar fi fost sau unde ar fi fost idolul lor , Basescu azi ?
  • -1 (1 vot)    
    La multi ani! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 22:14)

    Gigi [anonim]

    Toata stima unui presedinte care este un politician adevarat. Spre deosebire de restul, se trateaza in romania. Se poate lauda cu o revolutie. Daca se face o lege a sanatatii ea trebuie sa prevada in primul paragraf ca alesii nu pot sa se trateze la privati si in strainatate ci numai in Ro si pe cit posibil in circumscriptiile unde sint alesi. Sa vedeti ate ci ce spitale o sa avem.
    • +1 (1 vot)    
      Stima ? (Duminică, 15 ianuarie 2012, 23:25)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Esti rezultatul revolutiei lui Ilici si a sistemului de invatamant dat de un "politician adevarat". E evident ca esti sanatos si nu ai nevoie de spitale doar de educatie. Sper ca daca e sa te tratezi de ceva sa o faci in Romania nu in Austria (cu litera mare sa scrie).
      • 0 (0 voturi)    
        Stima (Luni, 16 ianuarie 2012, 1:01)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Emiliom

        Pe Ilici nu il stiu da' pe Iliescu da. Pot sa spun ca este printre politicienii pentru care am cea mai mare stima. Aici intra si Coposu si Ratiu. Oameni care au dovedit ca au o opinie si care nu sint corupti. Legat de educatie, pot sa spun stima pentru multi dintre profesorii mei din comunism. Sint singurii care purtau lumina atunci. Iar despre sanatate, iarasi sint un cunoscator bun as spune. Legea asta era o timpenie. 1. nu se prevede nici unde ca politicienii si toti alesii locali sa fie tratati in sistemul public (sint platiti din bani publici si nu ne permitem sa ii avem tratati peste hotare). Regulile trebuie sa fie aceleasi pentru toti, inclusiv pentru presedintele jucator.
        2. atacurile au avut un caracter foarte personal la un om care a facut ceva in Romania chiar daca nu este Roman. Cu atit mai jenant cu cit a intervenit seful statului care trebuie sa fie un arbitru.
        3. nu a fost nici o consultare.
        4. privatizarea nu este o solutie, din contra se pare ca, capitalismul nationalizeaza si simbolul insusi (bancile)
        5. citeva domenii nu trebuie privatizate (educatia, sanatatea si armata/politia)
        In concluzie, ii doresc lui Iliescu multa sanatate si sa se faca bine cit mai repede. Stima si E-millionului pentru ca ai si tu o opinie cam PDL-ista ce-i drept (astia din PPE au distrus Europa si o sa fie in istorie ca adunatura cea mai mare de derbedei din lumea asta. asa ca PDL-istii au si ei o consolare ca nu sint singuri)
  • +2 (2 voturi)    
    E clar! (Duminică, 15 ianuarie 2012, 22:19)

    maria [anonim]

    asta isi asigura alibi pentru Marea Fraiereala de la Universitate. "Nu stiu draga, eu eram in operatie, imi scoteam hemoroizii cu care m-am pricopsit cand m-au dat aia jos de pe Scaun!"
  • 0 (0 voturi)    
    Ilici Iliescu ... sper sa ai atata sanatate (Duminică, 15 ianuarie 2012, 23:36)

    zen [anonim]

    cat sa ajungi sa iti vezi sentinta data pentru tinerii ucisi la mineriada ta !