Victor Ponta: USL nu se va rupe. Pericolul poate veni dupa ce alianta va fi la guvernare

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:34 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a afirmat, invitat la Antena 3, ca Uniunea Social Liberala (USL) nu se va rupe, insa admite ca pericolul ar putea veni dupa ce Alianta ajunge la guvernare, informeaza Agerpres.

"Exista o adevarata obsesie a celor de la putere ca PSD si PNL nu se vor putea uni. [...] Imediat dupa constituirea USL, cred ca de zeci de ori, de sute de ori, [...] toti, de la Traian Basescu, toti liderii PDL spuneau ca «USL se prabuseste, se desparte, se cearta Ponta cu Antonescu». Nu se va intampla lucrul acesta. Ma bazez pe ceea ce stiu din partidele noastre si ma bazez si pe bun simt. CDR nu s-a rupt in 1996, inainte de alegeri, alianta DA nu s-a rupt in 2004, inainte de alegeri. O alianta de acest gen, care practic este favorita sa castige alegerile, nu se rupe nicaieri in lume. Pericolul cel mare, intr-adevar, pentru orice alianta, va fi dupa ce vom fi la Guvernare. Si aici este marea provocare pentru Crin Antonescu si pentru mine. Pentru ca in general de la lideri se strica, nu atat de mult de la partide'', a explicat miercuri liderul PSD.

Victor Ponta a subliniat ca 2013, "un an de guvernare foarte dificil" si 2014, cand Crin Antonescu va candida din partea Aliantei la presedintie, reprezinta marile provocari ale USL.

"In rest, pana la alegeri... Nu se rupe niciun USL, nici vorba de asa ceva. Eu cred ca [...] provocarea cea mai mare va fi pentru mine si pentru Crin Antonescu in 2013 si 2014 sa ducem proiectul la bun sfarsit. Eu cred ca vom reusi", a afirmat co-presedintele USL.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1746 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    s-a trezit tonta cu o zi intarziere? (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 18:37)

    george [anonim]

    sau o fi fost in vacanta pe la daciana?
    ca deobicei aparea instantaneu la latrinele lui voiculescu sa dea replici
    • +9 (11 voturi)    
      Tocmai s-a intors de la Monte Carlo! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 20:23)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui george

      Tara geme de foame, potrivit Antena3 si seful milogilor face raliuri pe banii sponsorilor Vantu, Casuneanu si Rus de 40000 de euro. Ce javra!
      Nici macar din banii aia, mai degraba din milionul furat de la bugetul de stat prin lucrari fictive la Rovinari impreuna cu cealalta javra juridica Sova.
      Nene, ramaneti impreuna caci impreuna si PSD si PNL veti disparea dupa ce nu veti ajunge la guvernare.
      O sa va tarati pe rand in genunchi in fata lui Traian Basescu pe care il injurati azi ca sa va primeasca la guvernare clovnilor.
  • +13 (13 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:08)

    zippo [anonim]

    dar ce comparatii... inca putin si chiar rescriem istoria.
    din cite stiu Alianta DA, CDR erau aliantei ale dreptei impotriva partidului matalutza. nu o strutacamila ideologica.
  • +12 (12 voturi)    
    nu se rupe, nu se strica parca e o mamaliga (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:39)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    mare copilot, cu totii speram sa nu se rupa aberatia electorala pe care a fatat-o mintea papusarilor dvs. daca rezista, tu, crin floare rara si copilul de mingi de la pc veti duce la bun sfarsit misiunea voastra - caderea libera in preferintele electoratului traditional (pensionarii si asistatii social)
    mult succes, dar cu grija pentru ca are sa va doara rau aterizarea.
  • -5 (7 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 19:41)

    BoglaN [anonim]

    Ponta reprezinta un tradator vandut regimului portocaliu. Nu mai beliti ochii, ganditi-va logic: de cand Ponta si Antenescu au luat puterea in USL ce au facut CONCRET cei doi? Au dat din clanta, de i-au exasperat pana si pe slugoii lui Felix? Au impiedicat macar vreo asumare a raspunderii? Nu! Au clantanit mereu, infructuos si patetic! In 2012 USL va castiga, cu 51% alegerile, apoi, cand va veni vorba de impartitul prazii, se vor certa exact ca si CDR-ul, iar Basescu va astepta ranjind, in umbra, si va oferi ajutor unuia dintre ei!
  • -8 (8 voturi)    
    cris (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 20:25)

    cris [anonim]

    nu va mai luati de usl pdlistilor
    • 0 (0 voturi)    
      cris (Joi, 5 ianuarie 2012, 1:05)

      grasshopper [utilizator] i-a raspuns lui cris

      da voteazai tu ma
  • -7 (7 voturi)    
    cris (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 20:25)

    cris [anonim]

    nu va mai luati de usl pdlistilor
    • +1 (1 vot)    
      cris sau crin?! (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 21:13)

      gica_contra [utilizator] i-a raspuns lui cris

      :)
  • +5 (5 voturi)    
    ce bine... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 20:55)

    Andrei [anonim]

    Ce bine ca nu candideaza Ponta la presedentie... Nu o sa-l votez nici pe Antonescu, dar ma bucur enorm ca fanfaronul de Ponta nu va candida. Mai ramane sa aflam candidatul din partea PDL, sa vedem pe cine arunca in lupta. USL e o coalitie monstruoasa... nu voi vota candidatul acesteia. Probabil ca voi sta acasa la alegeri, pentru ca nu vad cine ar putea sa ma convinga ca ar fi un bun presedinte. Dar oricand as vota mai degraba impotriva USL.
  • -3 (3 voturi)    
    las' ca aveti UDMRul... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 21:40)

    costica [anonim]

    daca USL va castiga nici eu nu cred ca veti rezista, va veti certa ca chiorii pe posturi si atunci vesnicul UDMR amator de guvernare oricand si cu orice partid va va sari in ajutor.... reeditarea ultimelor guvernari....
  • +6 (6 voturi)    
    corect este: LI SE RUPE (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 21:57)

    zaboo [utilizator]

    de noi toti - dar tre' sa ne gadile cu ceva pomeni ca sa ii votam... si dupa? potopul...
  • +5 (5 voturi)    
    deja recunoaste... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 22:42)

    acer [anonim]

    ca nu are solutii de guvernare si se plange ca anul 2013 va fi f greu...la altceva nici nu ma asteptam de la el...este vechiul obicei al opozitiei indiferent de culoarea politica de a critica fara a oferi solutii credibile...cu ei va fi mai greu decat cu cei actuali dar altii de unde?
  • +3 (3 voturi)    
    Ma bazez pe informatii... (Miercuri, 4 ianuarie 2012, 22:48)

    Zgabeartza Iftode [utilizator]

    ... ar fi trebuit sa zica, dar sa-l citam: "Ma bazez pe ceea ce stiu din partidele noastre..." Restul frazei nu prea conteaza ca oricum era spusa sa atenueze socul primelor cuvinte...

    Astia nici acum nu se lasa de dosare, deh, copilotu' a fost seful corpului de control, nu? Are el ceva informatii pe care se bazeaza atunci cand arunca d'astea. Este re-editarea frazei: "Sistemul lor a fost mai bun decat al nostru!" Si cum ambele partide, nemaiamintind de PC, contin cea mai mare densitate de securisti, se vor intelege foarte bine, nu-i vorba...
  • +2 (2 voturi)    
    ponta (Joi, 5 ianuarie 2012, 1:04)

    grasshopper [utilizator]

    daca astia ies la guvernare ne putem muta din tara
  • +3 (3 voturi)    
    Mihail Neamtu,un posibil candidat la presedentie (Joi, 5 ianuarie 2012, 8:56)

    ticuta2IV1940 [utilizator]

    In prezent are un discurs diferit totalmente fata de cei doi pacalici ai opozitiei care se vor,unul presedinte si celalalt prim-ministru.Diferit deoarece nu ataca pe nimeni,in schimb vine cu solutii clare despre reformarea institutiilor statului si masuri de crestere economica precum si imbunatatirea nivelului de trai al populatiei,de fapt o continuare a tot ce s-a inceput de actualul guvern avand o latura mai accentuata privind lupta impotriva coruptiei la nivel inalt.Totul va depinde ,pentru succesul pe mai departe ,de felul cum acesta isi va apropia discursul de alegatorii care au discernamant sa-l inteleaga si de naivii alegatori nostalgici ai regimului comunist,nemai plecand urechea la demagogia PSD-ista care timp de 22 de ani ,prin activitatea lor politica,a facut din economia acestei tari,sursa lor de imbogatire.
  • +2 (2 voturi)    
    USLacomii (Joi, 5 ianuarie 2012, 11:32)

    Gabi M [utilizator]

    Normal ca USL nu se va destrama pentruca papusarii Felix,Iliescu si Bombonel coruptul nu-i lasa pe copilotii marionete sa se certe sau sa se desparta.Iar cum ei sunt niste marionete de lemn asa si fac!
  • +1 (1 vot)    
    crin si antonescu - relatie in pericol! (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:37)

    ddiana [anonim]

    se rupe lantul de iubire intre Ponta si Antonescu. Ce ne facem? Ca sa-i ajutam trebuie sa nu-i votam. Primejdia cea mare este daca vor ajunge la putere, dar noi ii vom ajuta si nu le vom da aceasta sansa. Sa fi-ti fericiti pana la adanci batraneti.
  • +1 (1 vot)    
    incepe circul (Joi, 5 ianuarie 2012, 17:45)

    horia [anonim]

    Ponta e constient ca singurul scop e capturarea puterii si apoi se vor desparti pentru a-si satisface proprile interese de partid si vom asista iar la un circ politic de doi lei
    • +1 (1 vot)    
      adevarat (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:27)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui horia

      pai ce pretentii poti sa ai de la asemenea oameni..niste mascarici nu pot face altceva decat circ
      • +1 (1 vot)    
        asa e (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:30)

        mihaela [anonim] i-a raspuns lui andreea

        Ai dreptate! pe ei ii caracterizeaza circul.
        • +1 (1 vot)    
          ... (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:49)

          dorel [anonim] i-a raspuns lui mihaela

          pai in cazul asta si-au gresit meseria .. ponta chiar are impresia ca USL -ul va ajunge la guvernare ... au trecut sarbatorile ponta, trezeste-te din vis
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:21)

    alina [anonim]

    singurul scop din treaba asta este satisfacerea propriilor interese de partid
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Joi, 5 ianuarie 2012, 18:26)

    ella [anonim]

    Tot ce ii intereseaza e puterea si nu conteaza cum ajunge la ea...pot sa treaca peste prietenii, aliante tot.
    • 0 (0 voturi)    
      exact! (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:31)

      elena18 [anonim] i-a raspuns lui ella

      Trec si peste cadavre daca trebuie..numai sa obtina puterea..la asta se rezuma totul pentru ei!
  • +1 (1 vot)    
    usl se va rupe (Joi, 5 ianuarie 2012, 19:14)

    litelone [anonim]

    Ponta si Antonescu au recunoscut ca nu se pot intelege unul cu celalalt singurul scop e capturarea puterii si apoi se vor despartii pentru a-si satisface proprile interese de partid vom asista iar la un circ politic, plus ca PNL mai are astfel de experiente si in trecut