Victor Ponta: Situatia de la Senat nu reprezinta o pierdere, dar nici un castig pentru PSD * Antonescu nu va rata functia de presedinte al tarii pe care Geoana a ratat-o

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:33 Actualitate | Politic


Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, marti, ca situatia creata la Senat prin alegerea lui Vasile Blaga la sefia camerei parlamentare nu reprezinta o pierdere, dar nici un castig, pentru PSD, informeaza Agerpres. Intrebat in legatura cu declaratia lui Mircea Geoana de luni, potrivit careia alegerea lui Vasile Blaga in functia de presedinte al Senatului este "inceputul sfarsitului celor doi lideri ai USL", liderul PSD a afirmat ca Antonescu nu va rata functia de presedinte al tarii, precum a facut Geoana.

"Nu cred ca e nicio pierdere, niciun castig, cred ca pentru presa e un mare castig, ca am avut pentru o zi un subiect cu care sa acoperim bugetul de stat si decizia Curtii Constitutionale. Cred ca pentru USL este un moment important, pentru ca ne-am lamurit, inca o data si definitiv, pe cine poti sa te bazezi si pe cine nu in batalia de la anul. E clar ca PDL si UDMR vor negocia tot timpul functii, interese personale si se vor intelege. De fapt, PDL ce a facut la Senat? Ce au facut ei tot timpul: au furat o functie care nu era a lor si au cumparat niste voturi de la UDMR. E stilul marca PDL", a declarat Victor Ponta, intr-o conferinta de presa sustinuta la Bistrita.

Referindu-se la declaratia lui Mircea Geoana de luni, potrivit careia alegerea lui Vasile Blaga in functia de presedinte al Senatului este "inceputul sfarsitului celor doi lideri ai USL", Ponta a afirmat: "E cam pricinos domnul Geoana. Se bucura ca a pierdut opozitia functia? Am pierdut-o pentru ca domnia sa nu a fost de acord, atunci cand l-am rugat, sa lase conducerea vicepresedintelui, domnul Chelaru, sa conduca sedinta. E un gen de satisfactie pe care eu nu o inteleg. Nu stiu cum e cu cariera mea, dar sunt absolut convins ca domnul Antonescu nu va rata functia de presedinte al tarii pe care, din pacate, - si imi pare rau sa o spun si imi pare rau pentru Romania - domnul Geoana a ratat-o."

In cadrul aceleiasi conferinte, presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat ca "in raport cu prevestirile groaznice ale domnului Geoana, sa stiti ca ma multumesc si cu mai putin".

Intrebat cum a afectat scandalul intern opinia alegatorilor, Victor Ponta a precizat ca cel mai recent sondaj realizat arata ca USL se mentine la 57% in preferintele de vot ale romanilor, in timp ce PDL nu depaseste 20%. Liderul PSD si-a manifestat insa ingrijorarea cu privire la faptul ca 59% dintre respondentii sondajului se tem ca viitoarele alegeri vor fi fraudate.


Citeste mai multe despre   


















2353 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Nu inteleg logica (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:39)

    sg [anonim]

    Daca nu e pierdere, nu e nici castig , atunci ce e?
    Liberalii ar trebui sa se distanteze de aceste vendete.
    Succesuri?
    • +1 (1 vot)    
      Egal??? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:17)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui sg

      0-0?
      • +1 (1 vot)    
        No,apoi.. (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:35)

        romaya [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        si alea albe ca si alea negre...
      • +8 (8 voturi)    
        Cum sa fie egal? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:04)

        Gutza [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Cind USL-ul si-a dat autogol de la mijlocul terenului !!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      e simplu... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:48)

      gelu soferu [anonim] i-a raspuns lui sg

      sunt acrii.. struguri...
      Ponta nu gandeste, eventual lua pozitie...
      "trebuia sa scapam de Geoana, ca muschiul meu vroia asta..., si am pierdut pozitia asta."
      lumea poate aprecia sinceritatea, asa s-a facut de ras, a ajuns un pacalici...
    • +7 (7 voturi)    
      BLAGA PRESEDINTE (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:07)

      BLAGA PRESEDINTE [anonim] i-a raspuns lui sg

      poanta nu a inteles ce a spus geoana, dar suna asa BLAGA PRESEDINTE !!!!
    • +1 (1 vot)    
      atunci ce e? (Miercuri, 30 noiembrie 2011, 0:23)

      Plasture [anonim] i-a raspuns lui sg

      raspunsul corect nu poate fi dat decat de doua persoane -Monica Tatoiu si Mugur Ciuvica
  • +7 (11 voturi)    
    bla bla bla (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:41)

    gica_contra [utilizator]

    pot spune ca inca o data au dovedit ca sunt complet depasiti si cu un coeficient de inteligenta absolut ridicol.
  • +7 (11 voturi)    
    Neclaritate (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:42)

    Sebastian [anonim]

    Daca cineva ma opreste si-mi spune ,dle azi nu am castigat dar nici nu am pierdut ,deci azi nu s-a intamplat nimic , ce inseamna ? Ca mai bine tacea ! Da, dar pentru asta trebuie ceva intelepciune !!
  • +7 (11 voturi)    
    Aha (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:57)

    gogu [anonim]

    Sigur ca da, veti fi fraudati. Ca si data trecuta cand din camioanele de probe sustinute ca ar exista undeva nu a ati mai adus nici unul.
  • +11 (15 voturi)    
    Viitorul USL e mic (Marţi, 29 noiembrie 2011, 15:57)

    GigiContra [anonim]

    Victoras, situatia pentru voi nu o fi nici pierdere (asta nu o sa o inteleg veci..), nici castig (asta macar e clara) insa pentru PDL este un mare castig; asta ai uitat s-o spui.
    Vezi ca foarte putina lume mai crede ca Crinel o sa ajunga vreodata la Cotroceni altfel decat la consultari; teama mi-e ca voi doi si cu Sova o sa ii inlocuiti pe Ciuvica, Serbanescu si Andon la talk-show-urile lui madam Firea-Pandele si asta nu e bine pentru democratia romana...
    Adica, citandu-te, nu ca ar fi o pierdere dar sigur nu e nici un castig pentru notiunea de alternanta democratica la putere; daca PSD ar fi condus de Ilici si Vanghelie in locul vostru sigur ar avea sanse mai multe de castig. De ailalti nici nu ma obosesc sa mai amintesc, PNL este un proiect politic esuat de cativa ani buni deja.
  • +9 (13 voturi)    
    Cea mai buna gluma a anului: (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:00)

    Crin fara de Tara [anonim]

    "Antonescu nu va rata functia de presedinte al tarii"
    • +7 (11 voturi)    
      Antonescu nu va rata functia de presedinte al tari (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:12)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Crin fara de Tara

      "Antonescu nu va rata functia de presedinte al tarii, precum a facut Geoana"

      Pai s eu stau si ma intreb ce vroia sa spuna. Nu intra nici de data asta in turul doi, sau cum? Pentru ca altfel si Antonescu a canditat iar Geoana a iesit mai bine.
    • +7 (11 voturi)    
      dreptate (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:14)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Crin fara de Tara

      ba are dreptate ! si asta pentru ca nu poate rata o functie pentru care nu candideaza.ambii mascarici care se cred "lideri ai opozitiei" vor fi maturati si in locul lor vor reveni "la cererea maselor" bombo & co. si vor pierde ca doar au antrenament ... :)))
  • +10 (14 voturi)    
    Mare bivol ! (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:00)

    Je [anonim]

    Mare bivol si tovarasul Ponta asta...Deficientul asta chiar isi inchipuie ca il poate controla pe "Profesorul Trasnit" dupa ce va(daca) ajunge presedinte...Ma amuz de pe acum gandindu-ma cum va arata tabloul de dupa alegeri...Parca il vad pe Ponta latrand la luna cum o face si acum...Tovarasul Iliescu se pare ca s-a senilizat complet daca nu il pune la punct pe "Micul Titulescu"...In fond nu e asa de rau...La mai multe...Excluderi...
  • +2 (6 voturi)    
    Iete fleosc (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:09)

    dorin bretan [anonim]

    Am zis !
  • +8 (12 voturi)    
    Antonescu (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:17)

    Analfabet [anonim]

    Antonescu nici macar n-a ajuns in turul 2 si nici nu va ajunge.
    • +10 (10 voturi)    
      asta nici daca e singurul candidat (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:43)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Analfabet

      tot nu castiga!
  • +5 (7 voturi)    
    57% (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:18)

    Radu [anonim]

    Parca si Geoana s-a bucurat pe sama sondajelor, si a safrasit cum se stie. Credeam ca "Micul Tito" o sa vina cu altceva, nu cu cifre din sondaje
    • +6 (6 voturi)    
      Daca pleaca Vanghelie (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:49)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui Radu

      USL scade la 20%.
  • +5 (9 voturi)    
    poanta, ai dat-on'n bara (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:26)

    nenea [anonim]

    usl este o suma de partide cu oameni de rahat, tot atat de corupti ca si cei din pdl. urata mai este politica romaneasca
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta rateaza din nou. (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:38)

    mircea [anonim]

    Antonescu nu va rata functia de presedinte,pentru-ca nu va avea ocazia sa candideze.Daca Antonescu era "in carti"pentru functia de presedinte ,era propus acum pentru functia de presedinte la Senat.Dupa care mai era un pas mic.Ponta are un stil ciudat de a intelege democratia si nici el ,nici Antonescu nu merita vre-o functie in stat.
  • +6 (6 voturi)    
    crede ce spune?? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:44)

    Mara [anonim]

    Daca PSD si PNL, formeaza o coalitie, atunci inseamna ca aceste partide nu au nici o doctrina si habar nu au ce inseamna politica, lucru vazut si din comportamentul infantil a celor doi mascarici Ponta si Antonescu, niste imbecili pentru care politica de opozitie si idealul lor politic, se exprima strict in doua cuvinte " jos Basescu" . Cind te gindesti ca acesti doi figuranti retarzi, au si sustinatori care le vor da voturile lor, realizezi ca ,daca populatia tarii doreste totusi o schimbare( pentru care sincer nu e momentul si care va aduce numai rau acestei tari) sunt de preferat rechinii grei din cele doua partide, (cu toate ca acestia au distrus aceasta tara) daca alti membrii mai competenti nu se pot gasi. Este inadmisibil ca tara sa ajunga pe mina acestor doi amatori imbecili nesimtiti.
  • +7 (7 voturi)    
    Antonescu a candidat deja la presedentie... (Marţi, 29 noiembrie 2011, 16:58)

    deno [anonim]

    si a ratat!

    Ponta uita ca Antonescu a ratat deja functia de presedinte. A fost batut de Basescu si Geoana.

    Victoras crede ca daca Basescu nu mai candideaza si Geoana e tras pe linie moarta atunci Crin o sa castige din pozitia 3?

    Ce-i aici, concurs de Miss? Prima clasat a fost prinsa cu droguri, a doua are caseta xxx si imediat concurenta 3 e miss Romania?
  • +1 (5 voturi)    
    politic (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:03)

    Bogdan [anonim]

    Din pacate USL va castiga alegerile, pentru ca PDL a guvernat foarte mult timp in ultima vreme incat corodarea imaginii este aproape imposibil de combatut... Din pacate USL nu e nimic mai mult decat o adunatura facuta pe genunchi de oameni sub medie in ce priveste valoarea politica. Cred ca singura miza pentru PDL la alegerile viitoare ar fi sa obtina peste 30% pentru a evita suspendarea presedintelui... lucru care si asa mi se pare oricum greu de realizat... Eu unul sunt de acord ca avem nevoie de o schimbare in politica, pentru ca PDL-ul si-a aratat limitele, dar cand ma gandesc la alternativa... parca ma apuca fiorii. Sa fim seriosi, Ponta? Antonescu? PSD? PNL?... sunt o adunatura de bezmetici rai de gura... nimic mai mult.
  • +4 (4 voturi)    
    crine crine (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:26)

    XXL [anonim]

    ai uitat cum te pupai cu geoana la alegeri, parca erati 2 magneti cu polii opusi, crine crine
  • +3 (3 voturi)    
    si ce facem? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 17:50)

    anonim [anonim]

    problema e ce facem?.. pe mine una ma ingrijoreaza toata prostimea care ar putea vota cu usl.. si printr-un "proces democratic" sa iasa o din nou la iveala cocomarla psd..
    nu sunt entuziasmata nici de pdl... dar alternativa ma infioara si prin urmare ma gandesc... cum facem ? practic.. ce putem face noi astia cu capul cat de cat pe umeri...
  • +1 (1 vot)    
    pai sa vedem: (Marţi, 29 noiembrie 2011, 19:16)

    sir [anonim]

    1.adica geoana trebuia sa-i lase functia omului de casa al lui vantu,chelaru,nu? apropos,geoana a fost manarit tot de ai lui ca sa se duca la vantu in seara cu pricina,dragnea stie ,la fel si tontacu .
    2.chiulangiul a mai pierdut niste alegeri ,dar broscoiul maoist crede ca lumea a uitat.n-a uitat!
    3.salaul ala fiert deja este erodat de atata gargara fara continut(ca si maoponta,dealtfel).ce vor face pana in 2014,adica peste 3(trei)ani?se va asterne mucegaiul pe ei,deja au un miros urat care razbate si prin televizor.
  • 0 (0 voturi)    
    Strategie de frustrati (Marţi, 29 noiembrie 2011, 19:17)

    Mitica [anonim]

    Desi viitorul se construeste evaluind raporturile de forte in functie de adversarul direct , totusi "geniile psd" au cazut in plasa ranchiunei personale. In loc sa incerce o dezvoltare a partidului pe fortele proprii ei au luat-o invers. Atat ii duce capul. Aceasta este nota de plata achitata de Geoana pentru ca s-a facut ca "purifica " psd dupa alegerile pierdute de Nastase si Iliescu.
    Viitorul ne va spune daca usl va da o alternativa viabila la criza si pdl in favoarea intereselor tarii !