Victor Ponta: N-am pierdut nimic, pentru ca nu aveam de fapt functia de la Senat/ PSD va contesta la CCR alegerea lui Vasile Blaga

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 28 noiembrie 2011, 18:35 Actualitate | Politic


Presedintele PSD Victor Ponta a declarat, dupa alegerea candidatului PDL Vasile Blaga la sefia Senatului, ca Opozitia "n-a pierdut nimic, pentru ca nu detinea de fapt functia de la Senat", anuntand totodata ca PSD va contesta la Curtea Constitutionala votul de luni din Senat.

"Cred ca astazi a fost un moment in care s-au spulberat ultimele iluzii... Pentru PDL nu conteaza deciziile CCR, nu conteaza nimic. In PDL nu exista unii buni si altii rai, cand e vorba de functii se inteleg", a spus Ponta.

"N-am pierdut nimic, pentru ca nu aveam de fapt functia de la Senat (...) Titus Corlatean nu e un infrant, a pierdut demn, a fost votat de toti senatorii USL. Vasile Blaga a castigat cu voturile UDMR. Este clar ca intre PDL si UDMR lucrurile se transeaza doar pe functii. Cei de la UDMR au spus pana azi-dimineata ca vor sa aiba un candidat propriu... Noi n-avem ce sa le dam celor de la UDMR, asa ca l-au votat pe Blaga", a sustinut liderul PSD.

In ceea ce priveste contestatia pe care juristii social-democratii o vor inainta la CCR, Ponta a spus ca "va fi o situatie destul de penibila", pentru ca exista deja o decizie a Curtii care a stabilit ca grupul PSD are dreptul de a desemna noul presedinte al Senatului.

"Probabil cei de la CCR vor scrie acum invers decat in decizia de atunci... Nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intalmpla daca ne-ar da noua dreptate", a spus Ponta.

Totodata, Ponta a apreciat "ca o sa fie mai bine cu Vasile Blaga la sefia Senatului, decat era cu Mircea Geoana", pentru ca "se crea impresia falsa ca noi n-am fi cu totul in Opozitie, fiindca PDL avea prima functie in stat, noi pe a doua. Macar acum PDL are absolut totul in aceasta tara".


Citeste mai multe despre   


















3179 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Acest Mascarici (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:56)

    Tic Tac [utilizator]

    Este de`a dreptul hilar :)))
    • +13 (13 voturi)    
      Nu e mascarici... (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:38)

      marinica [anonim] i-a raspuns lui Tic Tac

      ...e doar Pontanac!
    • +16 (16 voturi)    
      afirmatii intortocheate (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:33)

      The Wisest Fool [utilizator] i-a raspuns lui Tic Tac

      Daca PSD n-avea si n-a pierdut nimic de ce apeleaza la CCR? Ponta se contrazice din prima fraza.
      • +9 (9 voturi)    
        o batalie castigata de PSD (Luni, 28 noiembrie 2011, 21:25)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        Nu numai ca PSD nu a pierdut, dar conform lui Ponta ziua de azi e un castig clar:
        " o sa fie mai bine cu Vasile Blaga la sefia Senatului, decat era cu Mircea Geoana"

        Eu sper sa continue sirul asta de victorii pana iese tot PSD-ul din Parlament.
        Nu te lasa Victoras, iti tinem pumnii!
  • +27 (27 voturi)    
    Prostanacul (Luni, 28 noiembrie 2011, 18:59)

    dan [anonim]

    Sper din tot sufletul ca apelativul de prostanac sa ramana in PSD.
  • +24 (24 voturi)    
    N-ati pierdut nimic... (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:01)

    Cataleya [utilizator]

    ..pai de ce contestati?
    • +3 (3 voturi)    
      pai de ce contestati ? (Marţi, 29 noiembrie 2011, 1:15)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      pentruca apelativul de prostanac sa fie extins la USL ,nu este corect sa ramana numai in PSD,acum sunt impreuna PSD+PNL+PC
  • +22 (22 voturi)    
    daca prin acelas vot era castgator... (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:01)

    popcorn monta [utilizator]

    corlatean,sa inteleg ca era un vot corect...doar nu o sa+l puna ccr cu forta pres la senat...daca nu are sustinere...
  • +22 (22 voturi)    
    of doamne (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:02)

    Aka F [utilizator]

    Ce noroc ca nu castiga astia alegerile de 7 ani de zile ca eram parapaditi de tot, multumesc.
  • +20 (20 voturi)    
    Acriiii! (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:03)

    vbeje [utilizator]

    Foarte acri sunt sunt strugurii!
  • +18 (18 voturi)    
    Prietenul (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:08)

    Daniels22026 [utilizator]

    Atentie aici la mine, tot partidul! Deci eu sint DNA-ul si va intreb: “Ati furat singuri sau in grup?”. Voi ce raspundeti?
    -In grup
    -Ba, SINGURI!
    -Nu, in grup!
    -Ba, daca intram toti la puscarie, nu ne mai scapa nimeni. Deci “Ati furat singuri sau in grup?”
    -In grup. Da de ce ne intrebati sefu? Ca n-ajunge DNA-ul pina la noi.
    -Ba fraierilor, eu sint de la Gara de Nord! Am al saselea simt! Va spun EU ca se apropie!
    -N-ajunge sefu. Si daca-ajunge, plecam, cu familii cu tot.
    -Unde plecati retarzilor, va prind astia pina la Caracal! Ba timpitilor, trebuie sa intirziem DNA-ul, sa cistigam alegerile si pe urma ne scoatem!
    -Nu ne prinde sefu, ca avem pasapoarte … aromatice, … dicloratice, … astea, care este.
    -Daca mai scoti o vorba, o sa ai soarta lui Geanta! … (pauza) Atentie, daca mai raspunde cineva “In grup”, o sa aiba soarta lui Geanta. Deci, pentru ultima data, “Ati furat singuri sau in grup?”
    -In grup.
    -Mars! Afara toti! Sinteti mai prostanaci ca Geanta!
    -Eu v-am zis ca e baiat bun. Trebuia sa-l pastram ca el stie astea … cu ala … cum ii zice? ADN-ul masii … care este.
    -Ieeeeesi!!!
    -Ies sefu’. … Auzi sefu’, hai la bunicuta la spital, ca sa-i facem o surpriza! Poate ne zice el ceva de bine … Ca mata esti cam nervos …
    -Mergeti fara mine. Trebuie sa lucrez la contestatie, cu prietenul meu, Plin Fantonescu. E singurul om care ma intelege.
  • +13 (13 voturi)    
    Nici nu te gândi! (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:09)

    Popescu Anton [anonim]

    "Nici nu vreau sa ma gândesc ce se va întâmpla daca ne-ar da noua dreptate"!!! Pai sa nici nu te gândesti poanto, ca nu o sa va dea voua dreptate! Poate doar în visele tale umede si fierbinti o sa va dea dreptate!
    PS. Esti un prost cum n-a mai vazut scena politica româneasca de mult deja!
  • +23 (23 voturi)    
    foarte tare (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:12)

    dodo [anonim]

    Pe principiul: nu am pierdut pentru ca autogolul noi ni l-am dat.
    • +2 (2 voturi)    
      super tare (Marţi, 29 noiembrie 2011, 10:30)

      cipax [utilizator] i-a raspuns lui dodo

      ai surprins esentialul in doar cateva cuvinte !!!
  • +15 (17 voturi)    
    esti genial de sincer pontacule (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:17)

    nostradamus [anonim]

    Cu adevrat nu ati pierdut nimic pentru ca nu aveati nimic. Totul era doar in sondajele de la antena 3 si irealitatea. Toate procentele si adeziunile populare sunt doar in studiourile celor doua televiziuni si in mintile voastre Ai reusit sa ne dai o a doua dovada memorabila a prostiei usl. Asta este din ciclul masinaria lor a functionat mai bine ca a noastra. Sa traiesti ca ne trebuiesti!.
    • +3 (5 voturi)    
      Totusi (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:51)

      mariage [utilizator] i-a raspuns lui nostradamus

      Sa sti ca are ceva trecere la cei cu liceul neterminat sau trecut asa de ochii lumi sa parem si noi popor educat. In orasele mai mici asta vara nu puteai sa spui nimic in public ca te spurcau "intelectualii" De un timp incoace sau mai domolit.
  • +11 (11 voturi)    
    Asta e popa prostu! (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:21)

    rakleta [utilizator]

    Poate contesta si asta ?
  • +10 (10 voturi)    
    Turnesol! (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:23)

    inganduratul [utilizator]

    Pentru Blaga a sosit clipa adevarului. Functia asta este de fapt un turnesol pentru activitatea fosta si viitoare a noului sef al Senatului.
    Ori va face politica corecta a PDL-ului ori va "marturisi" singur cine a fost, cine este si pentru cine a "tras" cu adevarat. Ce mai, turnesol pur!
  • +10 (10 voturi)    
    Daca ramanea Geoana, (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:23)

    Alius [anonim]

    ... insemna ca PDL + Geoana = Love. Acum ca nu e Geoana, PDL ie rai ca nu respecta CCR. Si ca oricum nu au pierdut nimic, ca Geoana era cu PDL, conform lui Ponta.

    Pai atunci nu inteleg de ce l-au mai schimbat si de ce au mai trimis si un canditat de-al lor, din moment ce nu e asa importanta pozitia Sef de Senat.
  • +11 (13 voturi)    
    Pontanacul (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:28)

    Alexandru IONESCU [anonim]

    Evident, cand un vot nu iese cum doresti tu, fuguta la Curtea Constitutionala si zici: "Tata lu' Curtea Constitutionala, nu-i asa ca io aveam dreptate ?"
  • +7 (9 voturi)    
    idiot (Luni, 28 noiembrie 2011, 19:53)

    d2arrow [utilizator]

    Omul acesta este idiot, ......
  • +6 (8 voturi)    
    muaahahahaha (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:10)

    MirceaA [utilizator]

    aveam un vecin procesoman care toata ziua era pe la tribunal. Incredibil cat de bine seamana astia cu el.
  • +10 (10 voturi)    
    Voi intelegeti? (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:11)

    mariage [utilizator]

    "N-am pierdut nimic..." dar contestam pierderea functiei de la Senat. Uitati-va oameni buni ce logica la un viitor PM.
  • +10 (10 voturi)    
    bai ponto! incep sa te iubesc. (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:18)

    nostradamus [anonim]

    Mizand pe faptul ca un vot nu conteaza, sa ma bata Domnul daca la viitoarele alegeri nu votez cu tine. Mai vorbesc cu cativa prieteni si asa ne asiguram ca psd-ul se darama incet, incet, incet. Ce n-a reusit bombonel cu toata furaciunea si tirania (si asta este munca pe bune, furaciunea nu-i lucru usor.Ai nevoie de cap) adicatelea sa darami partidul cu zeci de procente, ai reusit tu si crinulet din trandaveala, in cateva luni. Sa pierdeti tot. Pe toate fronturile. Sunteti de belea. Va iubesc, sa mor io! Nea neluuuuuuu!Wake up! Inventeaza bre submultiplu de prostanac: Ramane victoras fara unitate de masura.....
  • +8 (8 voturi)    
    Oare...... (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:19)

    polonyca [utilizator]

    Ponta asta......si USL-ul tot,.......astia mai stiu si altceva decat sa se puna mereu...CAPRA ????? Ca ltceva , efectiv , nu i-am vazut (sau auzit) sa faca !!! Decat ....CONTRA !!!! Superba (o)pozitie......
  • +5 (7 voturi)    
    Ponta nu a pierdut. (Luni, 28 noiembrie 2011, 20:32)

    mircea [anonim]

    Daca este adevarat ce spune gura targului ca Ponta a primit o suma frumusica sa dea de pamant cu Geaoana.In plus a primit promisiuni de sponsorizare pentru alegerile din 2012,Ponta a castigat.La potolit si pe Antonescu care ia dat o comisie care sa-l faca presedinte cand se va putea,adica niciodata.Si la alegerile din 2014 trebuia sa candideze Nastase,dar nu o sa poata fiind retinut la puscarie,asa ca va candida Ponta.Pe Daciana o pune premier,iar pe Sarbu sef la Parlament(il face unicameral ca sa nu mai aiva concurenta).
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Luni, 28 noiembrie 2011, 21:03)

    uzu [anonim]

    astia daca nu fac o motiune fac o contestatie si daca nici contestatie nu fac se ocupa sa-l dea jos pe basescu.
    l-au dat pe prostanac afara dar ponta ii poate miosteni cu success apelativul.
  • +2 (2 voturi)    
    scenariu (Luni, 28 noiembrie 2011, 21:18)

    Ioana [anonim]

    Cineva descria undeva un scenariu destul de sumbru...Nu-mi apartine dar il reproduc pentru ca mi se pare important sa fim lucizi.

    Deci, ideea ar fi ca PSD l-a sacrificat pe Geoana pentru a putea oferi presedentia Senatului PDL-ului. La schimb, PSD primeste sprijin din partea aripii anti-Basescu din PDL in problema suspendarii.

    Daca PSD isi atrage suficienti aliati, il poate suspenda pe Basescu, locul lui Basescu va fi luat de noul Presedinte al Senatului, care e din PDL dar e prieten si cu PSD, ambele partide isi vor putea continua afacerile pe seama statului, etc.

    Sper sa ramana doar un scenariu...
  • +2 (2 voturi)    
    suspendare (Luni, 28 noiembrie 2011, 22:23)

    nicu [anonim]

    Macar ramane cu victoria impotriva suspendarii propriului coleg din cea mai mare functie, si singura, pe care o aveau in stat.
    :))